W czasie wakacji na Kubie na Hawanę warto przeznaczyć choćby jeden dzień, a najlepiej kilka, aby w pełni poznać różne oblicza stolicy tego kraju. Kubańska stolica, która jakby zatrzymała się w czasie, ma niesamowity klimat i wiele uroku, aby zauroczyć niemal każdego turystę.
Hawana — stolica Kuby
Założona przez hiszpańskich konkwistadorów w 1515 r. Hawana, początkowo miała być jedynie portem handlowym, ale od 1607 r. stała się stolicą Kuby. To 2-milionowa, obecnie największe i najbardziej zaludnione miasto Kuby, jeszcze 100 lat temu było określane mianem Paryża Karaibów. Taki przydomek otrzymała, bo była miastem niezwykle pięknym i… bogatym. Na początku XX w. przenosili się tu amerykańscy milionerzy oraz otwierano ekskluzywne hotele i restauracje. W tym czasie Hawana była ważnym ośrodkiem turystycznym. I chociaż w powojennych czasach komunizmu, gdy władzę na Kubie sprawował Fidel Castro, miasto znacznie podupadło, teraz powoli odradza się i pięknieje. Miasto słynie z przepięknych, kolonialnych zabytków, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W Hawanie leżącej nad Zatoką Meksykańską jest największy port morski na całych Karaibach. Funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy — José Martí (HAV).
Hawana — panorama miasta — foto: Pixabay
Co zobaczyć w Hawanie? Historyczne oblicze miasta
Pomimo nadwyrężenia zębem czasu, najstarsza, kolonialna część Hawany zwana La Habana Vieja potrafi oczarować niejednego turystę i jest świadectwem dawnej świetności tego miasta. Zabytkowa dzielnica La Habana Vieja w 1982 r. została wpisana Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare i niestety mocno zaniedbane domy mimo wszystko zachwycają doskonałą architekturą i wysokimi oknami. Można podziwiać tu piękne, kolorowe budynki i wspaniałe zabytki architektury kolonialnej, skupione wokół placów
Kolorowe budynki w Hawanie — foto: Pixabay
Kolonialne zabytki w Hawanie — foto: Pixabay
Plaza de la Catedral to główny plac starego miasta, przy którym znajduje się barokowa katedra. Do jej budowy użyto korala wydobytego z rafy znajdującej się w Zatoce Meksykańskiej.
Plaza de la Catedral — foto: Pixabay
W centrum miasta znajduje się najważniejszy kubański budynek — El Capitolio, który wzorowany był na paryskim Panteonie i waszyngtońskim Kapitolu. Od 1929 roku jest on siedzibą kolejnych rządów Kuby.
Hawana, El Capitolio — foto: Pixabay
Był taki czas, kiedy Hawana była najbardziej chronionym miastem na świecie. Z tego czasu pochodzą dwie twierdze — wybudowana przez Hiszpanów w 1589 r. El Morro i La Cabana, Obie twierdze zbudowano, aby chronić Hawanę przed piratami. Znajdują się one przy porcie, skąd roztaczają się niesamowite widoki.
Hawana, El Morro — foto: Pixabay
Inne atrakcje Hawany
Nad miastem góruje 20-metrowa El Cristo de La Habana, czyli statua Jezusa. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na miasto
Hawana, statua Jezusa — foto: Pixabay
Na wakacjach w Hawanie, wieczorem warto przespacerować się 8-kilometrowym nadmorskim deptakiem El Malecon. To miejsce spotkań lokalsów, łowienia ryb i nieustającej zabawy oraz ulubiony ciąg spacerowy zakochanych, którzy przychodzą tu podziwiać malownicze zachody słońca. W czasie spaceru promenadą warto skorzystać z oferty jednej ze zlokalizowanych przy niej kafejek.
Wędkowanie na El Malecon — foto: Pixabay
Ulicami Hawany jeżdżą stare modele amerykańskich Buicków i Fordów, różowe kabriolety, dorożki i… nasze rodzime maluchy. Fani czterech kółek w wersji z połowy ubiegłego wieku będą zachwyceni, bo można skorzystać z przejażdżki takim amerykańskim cackiem lub wypożyczyć je na dłuższy czas. Zdjęcia tych starych, ale nadal sprawnych i często wprost wymuskanych automobilowych perełek zasilą niejeden wakacyjny album.
Hawana, stare samochody — foto: Pixabay
Hawana, zabytkowy Cadillac — foto: Pixabay
Koniecznie trzeba też odwiedzić którąś ze słynnych kubańskich fabryk cygar. W końcu Kuba wraz ze swoją stolicą cygarami stoi i znana jest z tego w całym świecie. Najbardziej znane, kluczowe fabryki cygar to: La Corona, Romeo y Julieta i założona w latach 20. XIX w. wytwórnia cygar Partagas. Wycieczka w to wyjątkowe miejsce pozwoli zobaczyć proces powstawania cygar, które nadal są tu zwijane ręcznie. W fabrykach tych działają też firmowe sklepy, w których można zakupić różne rodzaje cygar.
Ręczne zwijanie cygar — foto: Pixabay
Warto też odwiedzić manufakturę Hawana Club lub Legendado, gdzie można zobaczyć, jak produkuje się słynny kubański rum.
Rum Hawana Club — foto: Pixabay
Hawana — śladami Ernesta Hemingwaya
Kuba i jej stolica, Hawana kojarzone są ze słynnym, amerykańskim pisarzem Ernestem Hemingwayem, który spędził tu ponad 20 lat swojego życia. To w tym miejscu Hemingway napisał wyróżnione nagrodą Nobla dzieło Stary człowiek i morze oraz równie znaną pozycję literatury — Komu bije dzwon. Hemingway przez kilka lat mieszkał i tworzył w zbudowanym na początku XX w. hotelu Ambos Mundos — jednym z najstarszych hoteli w Hawanie. W gmachu hotelu warto skusić się na przejażdżkę secesyjną windą i spróbować ciemnego cuba libre.
Znajdujący się obok hotelu, kultowy bar Floridita to w I połowie XX w. ulubiony lokal literatów i artystów. Pisarz często tu przesiadywał i pił — zwykle w znacznych ilościach — drinki daiquiri z podwójnym rumem. Teraz w barze tym nadal można zamówić ulubiony drink Hemingwaya i zrobić sobie zdjęcie z sylwetą pisarza, opartą o blat baru.
Hemingway w barze Floridita — foto: Pixabay
Podążając śladami literackiej sławy, koniecznie trzeba odwiedzić znajdujący się nieopodal Placu Katedralnego, kolejny ulubiony bar amerykańskiego noblisty – La Bodeguita del Medio, gdzie Hemingway uwielbiał raczyć się zimnym mojito.
La Bodeguita del Medio — foto: Pixabay
Wakacje all inclusive w Hawanie
Hawana to także kurort wypoczynkowy doskonały na wakacje all inclusive, w którym jest wiele hoteli o zróżnicowanym standardzie, rozlokowanych w różnych częściach miasta. Stolica oferuje turystom bogate życie nocne oraz możliwość spędzenia wakacji w otoczeniu przyjaznych Kubańczyków i licznych kubańskich atrakcji. Jedną z nich jest wieczór w kabarecie Tropicana, gdzie pod gołym niebem, w otoczeniu palm można podziwiać tańczące w barwnych strojach piękne Kubanki. W klimatycznych, kubańskich tawernach zabawy z muzyką i tańcami w gorących kubańskich rytmach oraz z toastami wznoszonymi kubańskim rumem, trwają zwykle do białego rana.
Nowe dzielnice Hawany — Vedado i Miramar to najbogatsza część miasta, gdzie zlokalizowanych jest wiele nowoczesnych, komfortowych hoteli i wytwornych restauracji.
Luksusowy hotel w Hawanie — foto: Pixabay
W Hawanie jest też i coś dla miłośników plażowania, ponieważ 20 km na wschód od centrum miasta znajduje się kilka fantastycznych plaż, ciągnących się wzdłuż wybrzeża na odcinku 24 km.