Od stycznia 2021 r. peso kubańskie CUP jest jedyną oficjalną walutą na wyspie. Turyści wybierający się na wakacje na Kubę mogą mieć problem z regulowaniem rachunków w kubańskich sklepach i restauracjach. Dlaczego są tu jakiekolwiek różnice? Jak w takim razie należy płacić na Kubie? Jaką walutę zabrać na Kubę?
Jak płacono na Kubie przed 2021 rokiem?
Od 1993 r. do listopada 2004 r. na Kubie można było płacić dolarami amerykańskimi. W 2004 r. dolara zastąpiono kubańską walutą wymienialną peso convertible – CUC. Od 1 stycznia 2021 r. dolar amerykański powrócił i obecnie ma wartość 24 kubańskich peso. W oficjalnym obiegu gotówkowym teraz jest tylko peso cubano – CUP.
Szczególnie zdezorientowani mogą się poczuć turyści, którzy byli już na Kubie przed 2021 r. Wszystko za sprawą wcześniej funkcjonującego na wyspie podwójnego systemu monetarnego. W oficjalnym obiegu były wtedy dwie waluty kubańskie — peso niewymienialne (CUP) i peso wymienialne (CUC). Pierwszą z nich (CUP) używali głównie mieszkańcy Kuby do płacenia w sklepach za zakupy na kartki, bo w tej walucie otrzymywali wynagrodzenia. Peso wymienialne (CUC) było walutą związaną ściśle z dolarem amerykańskim i przeznaczoną dla turystów przyjeżdżających na wakacje na Kubę oraz dla uprzywilejowanych Kubańczyków. Mogli nim płacić w większości sklepów i restauracji, za muzea oraz transport przeznaczony dla turystów.
Zakupy na Kubie — jak jest teraz?
Kubańska reforma walutowa przeprowadzona w styczniu 2021 r. spowodowała wycofanie z obiegu waluty wymienialnej (CUC). Niestety, sklepy, w których honorowana jest oficjalne kubańskie peso (CUP) świecą pustymi półkami. W oficjalnej walucie można jedynie zrobić zakupy na funkcjonujące tu ciągle kartki żywnościowe, albo płacić za jedzenie na ulicy, owoce na targowiskach, w knajpach dla lokalsów oraz za lokalny transport. Z drugiej strony pojawiły się na wyspie dewizowe placówki handlowe, w których można płacić tylko walutą wymienialną. Tam towaru nie brakuje i można kupić dosłownie wszystko.
Wśród Kubańczyków kto mógł, wymieniał bezwartościowe peso (CUP) na dolary. Legalnie takiej wymiany można było dokonać jedynie na lotnisku i to przez osoby wyjeżdżające z Kuby. Szybko okazało się jednak, że rezerwy dewiz w bankach kubańskich zostały wyczerpane i nie można przeprowadzać transakcji dewizowych w gotówce (płatności tylko kartą, na której są dewizy).
Czarny rynek walutowy odrodził się i ma się dobrze. W wielu sklepach ceny podawane są w walutach wymienialnych. Trzeba jednak pamiętać, że kursy walut na czarnym rynku nie są tożsame z oficjalnymi kursami bankowymi. To tak samo jak u nas w czasach głębokiego PRL-u.
Jak się w tym połapać i jak płacić na Kubie?
Najlepiej płacić w euro — zakupy zwykle wychodzą taniej i kupujący ma gwarancję, że od sklepowej lady nie odejdzie „z kwitkiem”.
Jadąc na wakacje na Kubę warto:
💰 zabrać odpowiednią kwotę euro w gotówce,
💰 niewielką ilość euro wymienić na kubańskim lotnisku na peso cubano CUP,
💰 zabrać karty płatnicze, ale z banków, które nie są amerykańskie (amerykańskie banki zwykle blokują transakcje kartą, które przeprowadzone zostały na Kubie).
Wymiana waluty
Peso kubańskie dostępne jest jedynie na terenie samej wyspy, dlatego przed podróżą nie można ich wymienić w polskim kantorze. Na Kubę najbardziej opłaca się wziąć euro. Wymiana dolarów amerykańskich jest niemożliwa, a sprzedaż na czarnym rynku — nielegalna. Na Kubie do obiegu dopuszczone są również inne waluty wymienialne — dolar kanadyjski, funt szterling oraz frank szwajcarski.
Pieniądze można wymienić od razu po wylądowaniu na lotnisku, w bankach, w cadeca (skrót od casa de cambio) albo w luksusowych hotelach. Trzeba jednak pamiętać, że niewiele można za nie kupić i potraktować tę wymianę jako pieniądze „na drobne wydatki”.
Karty płatnicze
Pandemia koronawirusa na Kubie spowodowała rozpowszechnianie tu płatności kartą jako bardziej bezpiecznej. Coraz więcej jest miejsc, gdzie można płacić kartą — hotele, duże restauracje, zakup biletów na miejscowe atrakcje i większe sklepy.
Na terenie całej Kuby nie są honorowane karty kredytowe, czeki podróżne amerykańskich banków oraz banków z amerykańskim kapitałem. Przed planowaną wycieczką na Kubę warto skontaktować się z oddziałem swojego banku i uzyskać informacje odnośnie korzystania z karty na terenie wyspy.