Hawana, największe miasto Karaibów powstało jako jedno z pierwszych w Nowym Świecie. Niedługo po odkryciu Kuby przez Krzysztofa Kolumba, w 1515 r. nad zatoką założono miasto, które bardzo szybko zostało znaczącym portem handlowym. Z czasem Hawana stała się ulubionym miejscem odwiedzanym przez amerykańskich bogaczy, gwiazdy estrady i kina oraz mistrzów pióra. Gościli tu m.in. Frank Sinatra, Marlena Dietrich. Amerykański pisarz Ernest Hemingway spędził na Kubie ponad 20 lat swojego życia.
Hawana była niegdyś bardzo pięknym miastem. W stolicy można podziwiać wiele zabytków w przeróżnych stylach architektonicznych. Znaczna część budynków została zbudowana z białego wapienia, który powstał z otaczających wyspę koralowców. Utrzymana w stylu kolonialnym zabudowa starej części Hawany, poprzetykana barokowymi i gotyckimi budowlami, stanowią świadectwo dawnej świetności miasta. Zabytki Hawany zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lata gospodarki socjalistycznej i izolacji kraju znacznie zniszczyły miasto, czyniąc je bardzo zaniedbanym. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać i przed kilku laty rozpoczęte zostały prace renowacyjne. Otwarcie Kuby na świat w latach 90. ubiegłego wieku doprowadziło do napływu turystów w mieście.
Znaną dzielnicą Hawany jest Vedado, z szerokimi alejami i posiadłościami z XIX w. Znajdują się tu również luksusowe hotele, kluby nocne, restauracje i bary. Turyści przechadzają się spacerowymi bulwarami, mogą odwiedzać muzea i robić zakupy w ekskluzywnych sklepach. To jakby inna Kuba i inna Hawana, bo pierwowzorem przy budowaniu tej dzielnicy było amerykańskie Miami. W Vedado jest Parque Lennon, w którym można cofnąć się do szalonych lat 60. XX w. i posłuchać znanych przebojów Beatlesów.
Hawana to także stolica rumu, salsy i cygar, dlatego turyści przebywający na wakacjach w tym mieście koniecznie powinni wybrać się na wycieczkę do fabryki cygar nawet ci, niepalący. Można tam zobaczyć ręczne skręcanie cygar i zakupić pamiątkowe pudełko.
Jedno z najpiękniejszych miejsc w Hawanie to Plaza Vieja, na którym dawniej odbywały się wszystkie najważniejsze wydarzenia miejskie np. świąteczne procesje, fiesty, walki byków, a nawet publiczne egzekucje.
Hawana może poszczycić się najstarszym kamiennym fortem w Ameryce, który wybudowano w 1558 r. w celu obrony miasta przed piratami. Z wieży fortu roztacza się wspaniały widok na zatokę.
Park Centralny z wierną replikę słynnego waszyngtońskiego Kapitolu, to centrum kulturalne Hawany, gdzie znajdują się kubańskie teatry i muzea.
Wczasy w Hawanie to niesamowite przeżycie i praktycznie cofnięcie się w czasie do lat 50. ubiegłego wieku, ale przy tym niepozbawione luksusów w wakacyjnym wypoczynku.