Wróć do listy artykułów

Kuba — luksusowe wakacje all inclusive w Varadero

Warto wiedzieć | 30-05-2023, Aktualizacja: 31-05-2023
kuba varadero, varadero wakacje, varadero wczasy, varadero all inclusive, kuba varadero z niemiec, varadero atrakcje, varadero luksusowe wakacje, varadero luksusowe hotele, varadero aktywne wakacje, varadero kiedy jechać, varadero nurkowanie
Plaża w Varadero to 20 km piaszczystego raju — foto: Valentin El Patriarca Varadero

Luksusowy kurort Varadero, jeden z największych i najbardziej znanych na Kubie oferuje wypoczynek na najwyższym, światowym poziomie. 20-kilometrowa plaża z miękkim,  jasnym, niemal białym piaskiem oblewana turkusową, ciepłą wodą uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Karaibach. Tu na pewno spełnią się marzenia o rajskich wakacjach all inclusive pod palmami. 

 

 

Jak Varadero stało się luksusowym kurortem?

Varadero to jeden z najpiękniejszych kurortów Kuby, który położony jest na półwyspie Hicacos na północnym wybrzeżu wyspy. Niegdyś była to mała wioska rybacka, a obecnie jest popularnym miejscem wypoczynku dla turystów z całego świata.

 

 

Rozwój turystyki nastąpił tu dopiero na początku XX wieku i to za sprawą Amerykanów chętnie wypoczywających na miejscowych piaszczystych plażach. W 1910 r. na półwyspie wybudowano pierwszy hotel. W ekskluzywnych rezydencjach, jakie bogaci Amerykanie zaczęli tu budować, gościły gwiazdy amerykańskiego kina. W Varadero miał swoją posiadłość również słynny gangster Al Capone. Jego pobyt na półwyspie zapoczątkował powstawanie tu w latach 20-30. XX w. okazałych hoteli i kasyn, gdzie bawili się gangsterzy i ludzie z półświatka. 

W tym czasie amerykański magnat Irving S. Johnson zakupił większość terenów i rozpoczął inwestycje mające na celu rozwój turystyki i budowę luksusowych hoteli w tym regionie Kuby. Po rewolucji kubańskiej w luksusowych hotelach Varadero komunistyczny przywódca Fidel Castro przyjmował swoich politycznych gości z kadr kierowniczych ZSRR.  

 

Kubański wakacyjny raj w Varadero

Obecnie w tych ekskluzywnych  rezydencjach wypoczywają turyści z zasobnymi portfelami, którzy choć przez chwilę chcą zakosztować atmosfery lat amerykańskiej prohibicji. Oprócz nich w kurorcie są nowoczesne, luksusowe kompleksy hotelowe, ośrodki i wspaniałe rezydencje, które rozlokowane są wzdłuż plaży na całej długości półwyspu. 

 

Varadero na Kubie

Varadero na Kubie — foto: Club Kawama

 

Półwysep Hicacos to obszar przeznaczany wyłącznie dla zagranicznych turystów i poza pracownikami w hotelach, zapleczu gastronomicznym oraz miejscach obsługi  turystycznej nie ma tu Kubańczyków. Wjazd mieszkańców Kuby na półwysep możliwy jest jedynie za okazaniem specjalnej przepustki.

 

Dlaczego warto jechać na wakacje do Varadero?

Chociaż to kubański kurort nie ma tu nic z siermiężnego jakby wyjętego z połowy ubiegłego wieku wizerunku komunistycznej Kuby

Magnesem przyciągającym turystów do Varadero jest 20-kilometrowa plaża, z łagodnym zejściem do morza. Ta jedna z najdłuższych plaż na świecie, uważana jest także za jedną z najpiękniejszych na Karaibach.  Morze o turkusowej, przejrzystej i ciepłej wodzie zachęca do kąpieli, bo przez większość roku temperatura wody wynosi 24-29°C. 

 

Biała plaża w Varadero

Biała plaża w Varadero — foto: Unsplash

 

Varadero oferuje bogatą infrastrukturę turystyczną. Do tego kubańskiego kurortu przyciągają turystów luksusowe kompleksy wypoczynkowe, należące do słynnych sieci hotelowych.  Wiele tu także nadmorskich restauracji i nocnych klubów oferujących kuchnię i rozrywkę na bardzo wysokim poziomie.

 

IBEROSTAR Laguna Azul

IBEROSTAR Laguna Azul

 

Dla wczasowiczów lubiących wypoczywać w sposób aktywny są liczne centra sportowe i pola golfowe. W Varadero znajduje się jedno z najstarszych pól golfowych na Kubie — malowniczo położony z widokiem na morze Varadero Golf Club, działający od 1933 r.

 

IBEROSTAR Bella Costa

IBEROSTAR Bella Costa

 

Aktywne wakacje w Varadero

Krystalicznie czysta i turkusowa woda oblewająca plażę w Varadero, oprócz  miłośników plażowania przyciąga tu entuzjastów sportów wodnych takich jak żeglarstwo, wędkarstwo, kajakarstwo, czy nurkowanie.

 

Aktywne wakacje w Varadero

Aktywne wakacje w Varadero — foto: Unsplash

 

W miesiącach letnich, gdy nad Varadero wieją silniejsze wiatry, wczasowicze mają doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. W kurorcie są wypożyczalnie sprzętu i szkoły, które oferują naukę tych sportów.

 

Coraz popularniejszym sportem w Varadero jest Stand-up paddleboarding (SUP), czyli pływanie na desce po przybrzeżnych wodach i eksploracja okolicznych zatoczek.

 

Varadero — raj dla miłośników nurkowania

Ze względu na piękne przybrzeżne miejsca nurkowe, krystalicznie czystą wodę i podwodne bogactwo przyrody, kubański kurort Varadero to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. Znajduje się tu wiele miejsc do nurkowania przeznaczonych dla nurków o różnych stopniach zaawansowania. Niektóre z nich mogą wymagać nawet znacznego poziomu nurkowych umiejętności i solidnego doświadczenia lub okazania certyfikatu nurkowego.

 

Nurkowanie w Varadero

Nurkowanie w Varadero — foto: Pixabay

 

Na podwodne wycieczki jest wiele malowniczych raf koralowych, jaskiń i wraków, które są chętnie eksplorowane przez nurków. Popularne miejsca do nurkowania na rafach koralowych to Coral Beach — Tour in Varadero i oddalone ok. 15 km od kurortu Cayo Piedra Underwater Park.

 

Kuba i region Varadero słynie również z malowniczych, podwodnych jaskiń. W znajdującej się ok. 20 km od kurortu jaskini Saturno Cave można zanurkować w krystalicznie czystej wodzie cenoty, aby odkrywać piękne formacje skalne i stalaktyty. W najgłębszym miejscu studnia (cenota) jest głęboka na 22 m, a woda w niej ma temperaturę ok. 20°C.W pobliżu kurortu znajduje się kilka zatopionych wraków, które przyciągają nurków. 

Ze względu na swoje unikalne położenie i bogatą faunę morską takim popularnym miejscem dla amatorów nurkowania jest wrak statku powietrznego Douglas DC-3. 

W kurorcie Varadero dostępnych jest wiele profesjonalnych centrów nurkowych. Oferują one kursy nurkowania dla początkujących i posiadają wypożyczalnie sprzętu nurkowego. 

 

Atrakcje Varadero

Na wakacjach w Varadero warto wybrać się do miejskiego parku Josone Park, który znajduje się w centrum kurortu.  Nie można też pominąć wizyty w miejscowym delfinarium, gdzie oprócz podziwiania tych wspaniałych morskich ssaków, można z nimi popływać.

 

Delfinarium w Varadero

Delfinarium w Varadero — foto: Unsplash

 

Niemal na krańcu półwyspu, na terenie Rezerwatu Ekologicznego Varahicacos znajduje się głęboka na 300 m jaskinia nietoperzy Cueva de Ambrosio licznie zamieszkana przez te latające ssaki. W czasach kolonizacji chronili się w niej zbiegli niewolnicy. Jaskinia słynie również z mających 3 tys. lat malowideł naskalnych odkrytych dopiero w 1961 roku. To największa kolekcja malowideł wykonanych przez Indian na całych Karaibach.

 

Co zobaczyć w okolicach Varadero?

Varadero jest idealną bazą wypadową do zwiedzania wyspy. Znacznie bliżej stąd do stolicy Kuby i wielu atrakcji tego kraju niż z położonych bardziej na wschód stref hotelowych na wyspach Cayo Coco, czy Cayo Largo.

 

Na wakacjach all inclusive w Varadero warto zobaczyć Matanzas, główne portowe miasto tego regionu. Usytuowane nad dwiema rzekami Matanzas nazywane jest mianem miasta mostów, bo ma ich aż 21. Poza tym to ponad 150-tysięczne miasto zachwyca kolonialną architekturą i oferuje do odwiedzenia ciekawe muzea. 

 

Kuba, Matanzas

Kuba, Matanzas — foto: Unsplash

 

Z Varadero jest też niedaleko (ok. 150 km) do stolicy Kuby — Hawany. Do tego klimatycznego miasta pełnego wspaniałych zabytków i fantastycznych starych samochodów warto się wybrać choćby na jeden dzień. 

 

Kuba, Hawana

Kuba, Hawana — foto: Pixabay

 

Podczas wakacji w Varadero koniecznie trzeba odwiedzić znajdujące się w tym regionie jaskinie Bellamar. To jeden z najpiękniejszych przyrodniczych skarbów Kuby, którego rodowód liczy 300 tys. lat.  Jaskinie zostały odkryte w 1861 r., a cały kompleks ma 23 km długości. W jaskiniach można podziwiać przepiękne stalaktyty, stalagmity i helicyty. Jest tu jednak coś jeszcze niesamowitego — to masywne kryształy kalcytu zwisające ze stalaktytów.

 

Ciekawym przerywnikiem w plażowaniu będzie wycieczka do Parku Narodowego Península de Zapata znajdującego się na południowym wybrzeżu wyspy. Ze względu na swoje unikalne ekosystemy, różnorodność biologiczną i ochronę zagrożonych gatunków, park Península de Zapata został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Można tu obserwować krokodyle, żółwie, różowe flamingi i wiele innych gatunków ptaków. W pobliżu Península de Zapata znajduje się muzeum Wojny w Zatoce Świń, która rozegrała się w 1961 r.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Jesień 2023 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią 2023 w Meksyku, Dominikanie oraz na Kubie, Jamajce i Arubie

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesienne wakacje 2023 w Turcji

Wakacje all inclusive w Turcji — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska na jesień 2023

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.