Planujesz wakacje w Meksyku? Bądź pewien, że będzie to podróż pełna fantastycznych wrażeń i wspaniałych doznań. Dlaczego? Bo jest to kraj różnorodny, ciekawy i orientalny. Wczasy w Meksyku to świetny sposób na doładowanie swoich baterii. Bez względu na to, czy będą to wakacje w miesiącach zimowych i suchych, czy też letnich i deszczowych, informacje z tego poradnika na pewno przydadzą się każdemu turyście, który odwiedza Meksyk.
Przygotowania do wyjazdu na meksykańskie wakacje
Jeżeli dobrze przygotujesz się do wyjazdu za granicę, unikniesz niespodzianek i stresów. To bardzo ważne, bo przecież urlop jest krótki i na pewno chcesz go wykorzystać jak najlepiej. Wyszukanie odpowiedniej oferty i spakowanie tego, co niezbędne, to podstawa udanego wypoczynku na wakacjach.
Warto też poznać najważniejsze informacje o kraju do którego jedziesz. Wiele przydatnych i ciekawych informacji o Meksyku znajdziesz na naszym podrózniczym blogu.
Wyszukaj odpowiednią ofertę wakacji w Meksyku
Zacznij od wybrania oferty w dobrym standardzie. Taki zapewni Ci niewątpliwie niemiecki organizator. Wakacje w Meksyku z Niemiec to gwarantowana jakość, komfort podróży i pobytu. Jeżeli do tego wybierzesz opcję wakacji last minute, to wycieczka do Meksyku może być w bardzo atrakcyjnej cenie. Możesz miec też 100% pewność, że warunki pobytu będą zgodne z ofertą zamieszczoną w opisie. W bazie ofert Biura Podróży Amigos B.B wyszukiwanie ofert i ich konfigurowanie według własnych preferencji i potrzeb jest bardzo proste i intuicyjne.
Przygotuj wymagane dokumenty
W czasie wypoczynku w Meksyku będzie potrzebny Ci paszport, który musi być ważny jeszcze 6 miesięcy od wjazdu do tego kraju. Jeżeli Twoje meksykańskie wakacje potrwają krócej niż 180 dni – nie będzie potrzebna Ci wiza. Zabezpiecz się przed wyjazdem i zrób zdjęcia paszportów oraz innych ważnych dokumentów i zachowaj je w telefonie, na wirtualnym dysku lub wyślij na swoją skrzynkę e-mail.
Chociaż przy wjeździe do Meksyku nie jest wymagane ubezpieczenie medyczne, MSZ bardzo rekomenduje jego wykupienie. Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia na kwotę conajmniej 100 000 USD. W razie choroby, bez tego ubezpieczenia turysta jest narażony na bardzo wysokie koszty leczenia. Są one wyjątkowo wysokie w kurortach na Jukatanie.
Waluta Meksyku
Obowiązującą walutą w Meksyku jest peso meksykańskie. Jego międzynarodowy skrót to MXN, za to oznaczenie waluty to Mex$ albo po prostu $. Aktualnie monety meksykańskie będące w obiegu to: 5, 10, 20, 50 centavo oraz 1, 2, 5, 10 peso. Natomiast banknotami są: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos.
Średni kurs waluty NBP wynosi: 1 MXN = 0,1941 PLN (stan na dzień 09 września 2024 r.)
Aktualny kurs meksykańskiego peso można dodatkowo sprawdzić przed wyjazdem w tabeli A na stronie NBP
Waluta Meksyku — foto: Pixabay
Zabezpiecz pieniądze na dodatkowe wydatki
Najlepiej, gdy zaopatrzysz się w dolary, bo nie wszystkie kantory wymieniają euro lub inne waluty międzynarodowe, a w przypadku wymiany, oferowany kurs jest bardzo niekorzystny. Dolary amerykańskie bez problemu wymienisz na meksykańskie peso na miejscu w niektórych bankach i kantorach Casa De Cambio (na lotnisku cena zakupu peso jest dużo wyższa). Dolarami możesz płacić niemal wszędzie. Ceny zwykle podawane są w obu walutach.
Kurs dolara amerykańskiego do peso meksykańskiego z dnia 09 września 2024 r.
1 USD = 19,86 MXN
Gotówka przyda się również dlatego, że co 2 tygodnie Meksykanie dostają pensję i wtedy do bankomatów ustawiają się gigantyczne kolejki.
Jeżeli planujesz wycieczki fakultatywne, zadbaj o to, aby mieć przy sobie peso. Oprócz tego oczywiście, na wszelki wypadek warto mieć ze sobą kartę do bankomatu (najczęściej akceptowane są karty Visa, Mastercard lub American Express).
Pakowanie bagażu czas zacząć!
Co zabrać ze sobą?
Strój na różne okazje (nie tylko plażowy)
W Meksyku źle widziane jest noszenie stroju kąpielowego poza basenem lub plażą. Do restauracji należy ubrać się w długą spódnicę lub spodnie. Do dobrego klubu nocnego mężczyźni nie wejdą bez długich spodni i z odkrytymi stopami.
Krem z dużym filtrem
Taki krem warto zabrać z Polski, bo w Meksyku jest drogi.
Woda butelkowana do picia
Zapakuj kilka butelek wody do walizki – na pierwsze dni, zanim nie zrobisz zakupów w lokalnym markecie.
Przejściówka
W Meksyku są inne gniazdka i stosuje się napięcie 110 V. Ładowarki do komputerów i telefonów będą działały, ale musisz podłączyć je do przejściówki.
Czego nie zabierać do Meksyku?
Suszarka i prostownica
Nie zabieraj suszarki czy prostownicy do włosów, bo jest tu inne napięcie prądu i urządzenia te nie działają.
Spray na komary
Nie przyda się spray na komary kupiony w Polsce, ponieważ jest zupełnie nieskuteczny na meksykańskie owady.
Mięso i nabiał
Nie warto zabierać produktów mięsnych ani nabiału, bo obowiązuje całkowity zakaz ich wwożenia na teren Meksyku.
Bezpieczeństwo na wakacjach w Meksyku
Koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo na wakacjach. Zatroszcz się również o bezpieczny wypoczynek swojej rodziny lub współtowarzyszy podróży. Zawsze pamiętaj, że bezpieczne wakacje to udany wypoczynek!
Zabezpiecz się w czasie podróży za granicą
Przed wyjazdem do Meksyku zarejestruj swoja podróż się w systemie Odyseusz
Warto też uruchomić aplikację mobilną – mObywatel, która dostępna jest bezpłatnie na stronie MSZ. Jednym z komponentów aplikacji mObywatel jest usługa Polak za granicą. To niezbędnik w każdej zagranicznej podróży. Oprócz podstawowych, bardzo istotnych informacji o podróżowaniu za granicę są w niej opisy obyczajów, kultury, sytuacji i zasad bezpieczeństwa w poszczególnych krajach oraz więcej przydatnych i ważnych informacji. W usłudze Polak za granicą publikowane są również aktualne ostrzeżenia dla podróżujących. Przed wyjazdem koniecznie je przeczytaj, bo są na bieżąco aktualizowane.
Przed wyjazdem koniecznie sprawdź na stronie MSZ aktualne zasady wjazdu do Meksyku i odpowiednio przygotuj się do podróży.
Zabezpiecz swoje mienie
Kurorty na Półwyspie Jukatan i Riwierze Maya to najbezpieczniejsze miejsca Meksyku na wakacje w tym kraju. Wykaż jednak dużą ostrożność ze względu na częste kradzieże kieszonkowe, kradzież bagażu i wyłudzenia. Paszporty, ważne dokumenty i cenne rzeczy lepiej zostaw w hotelowym sejfie.
Co trzeba wiedzieć o życiu codziennym w Meksyku?
Meksyk to daleki, egzotyczny kraj o odmiennej kulturze. Na co dzień Meksykanie żyją nieco inaczej niż my. Przed wyjazdem warto poznać ich zwyczaje i styl życia — będzie Ci wtedy łatwiej porozumieć się z lokalsami i zaakceptować ich inność.
Jacy są Meksykanie?
Meksykanie to bardzo sympatyczni i pomocni ludzie. Nie mają w zwyczaju zaprzeczać gościom ani wypowiadać się negatywnie. Chętnie udzielają wskazówek np. jak dojść lub dojechać do jakiegoś miejsca, nie zawsze to wiedząc. Lubią turystów i znani są z dobrego humoru i gadatliwości. Uwielbiają muzykę i taniec. Muzykę słychać dosłownie wszędzie i o każdej porze. Często grają, śpiewają i urządzają spontaniczne tańce – nawet w czasie pracy.
Meksykanie — foto: Pixabay
Meksykanie nigdy się nie spieszą. Godziny otwarcia sklepów nie są przestrzegane i o punktualności nie ma nawet co marzyć. To taka ich cecha narodowa, dlatego nie wolno na nich krzyczeć, czy ich pospieszać. Gdy Twoja cierpliwość się wyczerpie i nie będziesz o tym pamiętać, wtedy bądź pewny, że nic nie będziesz w stanie załatwić.
Transport w Meksyku
Jeżeli masz ochotę na zwiedzanie Meksyku, ale nie chcesz skorzystać ze zorganizowanych wycieczek fakultatywnych, masz do wyboru wypożyczenie auta oraz transport publiczny i prywatny. Kierowcy z Polski mogą wypożyczyć samochód okazując się polskim prawem jazdy. Podróżując na południu kraju, musisz jednak pamiętać, że tam drogi są najczęściej jednopasmowe i miejscami bardzo kręte. Kierowca powinien mieć międzynarodowe prawo jazdy, mimo że samochód można wypożyczyć nawet na podstawie polskiego dokumentu.
Ceny za wypożyczenie auta są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca. Najdroższe samochody oferują wypożyczalnie w Cancun w Zona Hotelera. Zanim zdecydujesz się na wypożyczalnię, zrób solidny research.
Jeśli już zdecydujesz się na konkretne auto, sprawdź, jakie ubezpieczenie jest zapisane w umowie. Ubezpieczenie to niekiedy znaczne — dwu, a nawet trzykrotne podniesienie stawki za wynajem. W przypadku niejasnych zapisów lepiej dopytaj. Jeżeli będziesz wnikliwym klientem – dobrze na tym wyjdziesz. Podróżując autem, lepiej uważaj na policjantów naciągaczy, którzy próbują wyłudzić łapówkę, zanim wręczą mandat.
Jeśli Twoje plany wycieczkowe to przejazd na turystycznej trasie, np. z Cancun do Xcaret, to wynajmij taksówkę, która bezpiecznie i na czas dowiezie Cię na wskazane miejsce. Poza tym lokalny kierowca może doradzić Ci, gdzie warto pojechać oraz co i w jakich godzinach zwiedzić. Wynajmując taksówkę, zacznij od ustalenia z kierowcą, ile będzie kosztował kurs, bo w meksykańskich taxi nie ma taksometrów. Jeżeli przemieszczacie się większą grupą, warto zdecydować się na busa.
Meksykańskie jedzenie
W pierwszych dniach pobytu, w restauracjach i knajpkach wybieraj dania łagodne, szczególnie gdy nie jesteś przyzwyczajony do meksykańskich ostrych przypraw i chilli. Dopiero po kilku dniach spróbuj czegoś pikantnego, gdy będziesz już przygotowany na ostre meksykańskie dania. W ulicznych knajpkach jedz tak, jak robią to rodowici Meksykanie, a na pewno unikniesz bólu brzucha. W restauracji zawsze zostawiaj 10-15% napiwku, bo nie jest on wliczany do rachunku. Kelnerzy niekiedy potrafią się o niego upomnieć.
Meksykańskie buritos — foto: Pixabay
Uważaj na wodę!
Pamiętaj, że w Meksyku woda z kranu najczęściej nie nadaje się do picia. Aby zabezpieczyć się na pierwsze godziny, zanim nie kupisz butelkowanej wody w miejscowym sklepie, zabierz kilka dużych butelek z lotniska. Kupując wodę w sklepie, sprawdzaj jednak, czy na pewno butelka jest oryginalnie zamknięta!
Jeżeli planujesz wycieczkę do miejsc rzadziej odwiedzanych przez turystów, uważaj przy kupowaniu napojów, lodów, pokrojonych owoców, czy sałatek, szczególnie tych na targach. Dla bezpieczeństwa przyjmiesz zasadę jedzenia tylko tego, co nie jest podawane na surowo i nie zostało pokrojone.
Gdy robisz zakupy...
W Meksyku nie jest tanio, zwłaszcza na Półwyspie Jukatan, gdzie przyjeżdża wielu Amerykanów. W popularnych turystycznych miejscowościach wszystkie ceny są znacznie zawyżone, ale przed zakupem potarguj się (poza domami towarowymi i sieciowymi sklepami). Zwykle można wtedy kupić wszystko taniej. Gdy jeszcze do tego pożartujesz ze sprzedawcą i będziesz miły – sukces zakupowy masz murowany. Targowanie się w Meksyku jest powszechne i dobrze widziane.
Miejskie bazary to miejsca, w których intensywnie poczujesz lokalny klimat. Po prostu kupując, trzymaj się zasady niepłacenia pierwszej podanej ceny. Warto nawet „obrazić się” na sprzedawcę, który na pewno za chwilę Cię dogoni i zaproponuje cenę o połowę niższą.
Handel uliczny w Meksyku — foto: Pixabay
Pamiątki z wakacji w Meksyku
Kupisz je na ulicznych straganach. Wybór jest bardzo duży – od charakterystycznych meksykańskich sombrero, poprzez meksykańskie poncho, czy kolorowe maski, po ręcznie wykonaną biżuterię. Może zainteresujesz się też bogato zdobioną meksykańską ceramiką, która jest naprawdę piękna. No i oczywiście z wczasów w Meksyku nie zapomnij przywieźć tequili – tej oryginalnej, której nie kupisz nigdzie poza tym krajem.
Zakupy pamiątek w Meksyku — foto: Pixabay
Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
⇒ Większość sklepów jest otwierana dopiero przed południem i pozostaje otwarta do późnych godzin wieczornych.
⇒ W godzinach 14:00-16:00 w Meksyku obowiązuje sjesta – w tym czasie większość sklepów i kawiarni jest zamknięta.
⇒ Restauracje podają kolację do godziny 23:00.
⇒ Kluby nocne są otwierane o 23:00 i bywają otwarte nawet do 5:00 rano.
⇒ Toalety poza hotelem są płatne – opłata to ok. 2 pesos. Koniecznie noś ze sobą chusteczki higieniczne i środek antybakteryjny, bo niewiele toalet oferuje tu takie luksusy.