Wróć do listy artykułów

Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Warto wiedzieć | 26-07-2019, Aktualizacja: 30-11-2021
cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Wybrzeże wyspy Cozumel porośnięte palmami, pokryte białym piaskiem i oblewane turkusowymi wodami Morza Karaibskiego to idealne miejsce na błogie wakacje all inclusive — foto: unsplash.com

Wyspa Cozumel zachwyca swoją dziewiczą naturą, białymi plażami i turkusowym morzem. To idealne miejsce na wypoczynek i rajskie wakacje w Meksyku. Znajdziesz tu nie tylko dzikie plaże porośnięte palmami, ale także piękne rafy koralowe ukryte w morskich głębinach otaczających wyspę.

 

Dziewicza wyspa Cozumel leżąca nieopodal wybrzeży Jukatanu ma powierzchnię 647,33 km2, i jest trzecią pod względem wielkości wyspą Meksyku. Wyspa ma ok. 48 km długości i 16 km szerokości. To idealne miejsce dla osób, które uwielbiają leżeć na plaży, opalać się w promieniach gorącego słońca i relaksować się na brzegu morza z drinkiem w ręku. Wyspa leży na Morzu Karaibskim, tylko ok. 20 km od wybrzeży Riwiery Maya i portu w kurorcie Playa del Carmen. 

 

Bajeczne plaże na wyspie Cozumel

Bajeczne plaże na wyspie Cozumel — foto: Pixabay

 

Niegdyś wyspę zamieszkiwali Majowie, a Cozumel w ich języku oznacza Wyspę Jaskółek. Jak głosi miejscowa legenda, bogini płodności Ixchel wysyłając na wyspę  jaskółkę — swojego ulubionego ptaka, wyraziła w ten sposób zgodę na utworzenie tu miejsca jej kultu. Od tego czasu indiańskie kobiety oddawały na wyspie cześć bogini księżyca i płodności. 

 

Obecnie wyspa jest dużą atrakcją turystyczną, chętnie odwiedzaną przez turystów z całego świata, wypoczywających w miejscowych resortach lub w kurortach na pobliskiej Riwierze Maya. To również najpopularniejsza miejscówka miłośników nurkowania i przystanek ogromnych statków wycieczkowych, które pływają po Karaibach.

 

Hotelowa częśc wybrzeża Cozumel

Hotelowa część wybrzeża Cozumel — foto: Cozumel Palace All Inclusive

 

Jedyna asfaltowa droga na Cozumel oplata wokół wyspę, ciągnąc się wzdłuż wybrzeża. Zachodnia część wybrzeża Cozumel jest mocno zabudowana wieloma kompleksami hotelowymi i ponad 300 restauracjami oferującymi potrawy kuchni meksykańskiej i z różnych stron świata. Ta część wyspy oferuje też liczne parki rozrywki. Wschodnia część wyspy jest nadal dziewicza, a wzdłuż wybrzeża ciągną się otoczone bujną roślinnością piaszczyste plaże, na których można znaleźć przepiękne, ogromne muszle. Na ustronnych plażach wschodniego wybrzeża wyspy swoje miejsca lęgowe mają żółwie. 

 

Dzikie plaże wschodniego wybrzeża Cozumel

Dzikie plaże wschodniego wybrzeża Cozumel — foto: Pixabay

 

Klimat i pogoda na Cozumel

Wyspa Cozumel znajduje się w strefie klimatu tropikalnego. Temperatury na Cozumel są bardzo przyjemne, a rajska plaża idealnie nadaje się na słoneczne wakacje all inclusive przez cały rok. Średnie temperatury powietrza w ciągu roku wynoszą tu ok. 30°C. Maksymalne temperatury nawet do 33°C występują od początku maja do końca października. Dla osób nielubiących zbyt wysokich temperatur idealną porą na wczasy na wyspie Cozumel będzie okres od początku listopada do końca maja. Słupek rtęci sięga w tym czasie maksymalnie do 28°C, a niewielkie opady deszczu przyjemnie orzeźwiają powietrze. Najbardziej mokrymi miesiącami są czerwiec i wrzesień. W tym czasie może padać nawet przez 20 dni, ale opady są zwykle przelotne i nie trwają dłużej niż godzinę. Najmniejsze opady deszczu pojawiają się tu w marcu.

Aktualna i długoterminowa pogoda na wyspie Cozumel na stronie AccuWeather.com

 

Plaża na wyspie Cozumel

Plaża na wyspie Cozumel — foto: Secrets Aura Cozumel

 

Plaża na wyspie Cozumel

Plaża na wyspie Cozumel — foto: Allegro Cozumel Resort

 

Atrakcje turystyczne na Cozumel

Co warto zobaczyć na wyspie Cozumel? Pomimo niewielkich rozmiarów wyspy, w tym miejscu na pewno nie można się nudzić. Atrakcji wprawdzie nie jest tak wiele, jak na pobliskim Jukatanie, jednak czasami im mniej, tym lepiej. 

 

San Miguel de Cozumel

San Miguel de Cozumel położone na zachodnim wybrzeżu wyspy to jedyne miasto na Cozumel i jednocześnie stolica wyspy. Tu znajduje się międzynarodowy port lotniczy, gdzie ląduje wiele samolotów z amatorami rajskich wycieczek. W San Miguel de Cozumel jest również port z nabrzeżem zdolny do przyjęcia jachtów morskich, a także nawet tych największych statków wycieczkowych. Miasto oferuje wiele atrakcji dla turystów — muzea, parki rozrywki, parki wodne, a także biura organizujące różne wycieczki na terenie wyspy. Wzdłuż wybrzeża San Miguel ciągnie się promenada, ulubione miejsce spacerowe turystów. Specjały wspaniałej meksykańskiej kuchni można skosztować w licznych restauracjach, a relaksacyjne drinki w barach będą niezłym zwieńczeniem błogiego lenistwa na przepięknych plażach.

 

El Cedral i świątynia Majów

Niedaleko od San Miguel de Cozumel znajduje się bardzo klimatyczna i tradycyjna osada El Cedral, w której jakby zatrzymał się czas. Jest tu wybudowana z kamieni najstarsza świątynia bogini płodności, czczona niegdyś przez Majów.

 

Ruiny San Gervasio

Główna atrakcja Cozumel to znajdujące się w dżungli, pośrodku wyspy, tajemnicze ruiny San Gervasio z 900-1200 lat n.e., które były dla Majów miejscem kultu bogini płodności Ixchel. Ruiny łączy sieć dróg, zwanych sakbé. Na głównym placu wznosi się rezydencja władcy Cozumel – Ah Huneb Itza. 

 

Cozumel dla aktywnych

Wyspa — chociaż niewielka — oferuje wiele możliwości na aktywny wypoczynek. Na wyspie turyści mogą skorzystać z parasailingu i unosić się nad przybrzeżnymi wodami na spadochronach. Popularny jest tu kitesurfing. Niesamowitą atrakcją, szczególnie dla osób nienurkujących jest zejście pod wodę na głębokość 30 metrów w łodzi podwodnej. W miejscowym delfinarium można popływać w towarzystwie tych przecudownych ssaków.

 

Cozumel dla aktywnych - parasaling

 Cozumel dla aktywnych — parasaling — foto: Pixabay

 

Nurkowanie

Meksykańska wyspa Cozumel zaliczana jest do najlepszych miejsc na wakacje z nurkowaniem. Od lat 60. ubiegłego wieku na wyspę przyjeżdżają tłumy nurków, aby w krystalicznie czystych wodach podziwiać przepiękną, drugą co do wielkości rafę koralową na świecie. Rafa ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu wyspy, a  widoczność w wodzie dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Na Cozumel znajduje się ponad 100 miejsc do nurkowania z butlą tlenową dla osób zaawansowanych, a także 12 dla amatorów ze sprzętem do snorkelingu. 

 

Wszystkie rafy koralowe, które znajdują się wokół wyspy Cozumel, od 19 lipca 1996 r. zostały uznane za Narodowy Park Morski

 

Rafa koralowa przy wyspie Cozumel

Rafa koralowa przy wyspie Cozumel — foto: El Cid la Ceiba Beach

 

Jak dostać się na Cozumel?

Na Cozumel można dostać się na dwa sposoby. W obu przypadkach dociera się do miasta San Miguel de Cozumel, na którego terenie jest port lotniczy i morski. Pierwszym wariantem jest samolot, którym najczęściej podróżują turyści spędzający tu swoje wakacje. Natomiast drugi sposób to przepłynięcie rejsowym promem z kurortu  Playa del Carmen. Czas trwania takiego rejsu wynosi ok. 45 min. Prom kursuje średnio co godzinę od 6:00 do 21:00. Zazwyczaj podróżują nim turyści w celu zwiedzenia wyspy w jeden dzień. Wycieczka promem to atrakcja sama w sobie, dlatego z pewnością warto z niej skorzystać.

 

Rejs na Cozumel

Rejs na Cozumel — foto: unsplash.com

 

Kiedy pojechać na wyspę Cozumel?

Najlepszym terminem wakacji na Cozumel jest okres od listopada do maja. W tych miesiącach jest najmniejsza liczba dni opadów, a temperatury powietrza w ciągu dnia utrzymują się w granicach 28°C. Miłośnikom upalnych dni i wysokich temperatur zdecydowanie polecamy lipiec, sierpień oraz wrzesień, kiedy słupek rtęci wskazuje nawet 33°C w ciągu dnia. Sezon letni różni się częstotliwością opadów – od 12 nawet do 20 dni deszczowych. Korzystając z oferty  jeszcze w tym roku proponujemy wakacje last minute na Cozumel. Oferty imprez turystycznych są w tej opcji najkorzystniejsze.

 

Waluta Meksyku

Obowiązującą walutą w Meksyku jest peso meksykańskie. Jego międzynarodowy skrót to MXN, za to oznaczenie waluty to Mex$ albo po prostu $. Aktualnie monety meksykańskie w obiegu to: 5, 10, 20, 50 centavo oraz 1, 2, 5, 10 peso. Natomiast banknotami są: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos. 

Średni kurs waluty NBP wynosi: 1 MXN = 0,1894 PLN. (stan na dzień 29 listopada 2021 r.)

Aktualny kurs meksykańskiego peso można sprawdzić przed wyjazdem w tabeli A na stronie NBP 

 

Waluta Meksyku

Waluta Meksyku — foto: Pixabay

 

Ile kosztuje wycieczka na Cozumel?

Wakacje na wyspie Cozumel to idealny kierunek dla osób spragnionych wyjątkowych widoków, białych plaż oraz krystalicznie czystej wody. Wycieczka dla 2 osób zaczyna się od 11 100 zł. Cena dotyczy 10 dni wypoczynku, wyżywienia all inclusive, transferu oraz wylotu z Niemiec. Dodatkowo w ofercie wliczony jest przejazd pociągiem Zug zum Flug na lotnisko od granicy niemieckiej. W tych samych parametrach na 14 dni ceny wycieczek na Cozumel zaczynają się od 13 400 zł za 2 osoby.

 

Oszczędni mogą skorzystać z oferty wycieczki last minute na Cozumel. W tej opcji ceny wyjazdu zaczynają się od 10 000 zł za 2 osoby na 10 dni oraz od 11 500 zł na 14 dni. 

 

Wakacje z Niemiec na Cozumel

Dlaczego wycieczka z wylotem z Niemiec? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – niskie ceny wakacji. Właśnie dlatego coraz więcej polskich turystów decyduje się na kupno wycieczki od niemieckiego organizatora. Dodatkowym plusem takiej oferty jest komfort podróży i wysoka jakość pobytu w Meksyku, adekwatna do ceny. Do wielu wycieczek na egzotyczne kierunki dodawany jest w pakiecie bezpłatny przejazd pociągiem Zug zum Flug na lotnisko od polsko-niemieckiej granicy. To kolejny pozytywny aspekt wycieczek z Niemiec, ponieważ można zaoszczędzić na paliwie za dojazd na lotnisko oraz za parking.

 

W czasie pandemii COVID-19, wprowadzono zasady wjazdu do Meksyku. Sprawdź, jakie i odpowiednio przygotuj się do podróży.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje 2022 w Egipcie

Egipt 2022 na wakacje all inclusive dla rodzin z dziećmi w popularnych kurortach turystycznych – Hurghada, Marsa Alam oraz Sharm El Sheikh – w sieciowych hotelach: Titanic, Albatros, Jaz i Steigenberger

Tanie wakacje 2022 w Turcji

Tanie wakacje all inclusive w Turcji na lato 2022 — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska

Lato 2022

Beztroskie wakacje 2022 w formule all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Cypr, Tunezja, Turcja i Egipt

Wakacje 2022 w Hiszpanii

Wakacje 2022 w Hiszpanii na wyspach archipelagu Balearów i Wyspach Kanaryjskich oraz na wybrzeżach w części kontynentalnej — Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa dorada czy Costa Brava

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.