Wróć do listy artykułów

Azory — bajecznie zielone ogrody na środku Atlantyku

Warto wiedzieć | 05-12-2023, Aktualizacja: 05-12-2023
portugalia azory, azory wakacje, azory wczasy, azory zwiedzanie, archipelag azorów, azory na atlantyku, azory wulkaniczne wyspy, azory z niemiec, azory atrakcje, azory przyroda, wyspy azorskie, wakacje na azorach, azory klimat, azory pogoda, bogactwo naturalne azorów, podróż na azory, azory wulkany, azory atrakcje, azory gorące źródła, azory kiedy jechać
Azory — bajecznie zielone, wulkaniczne wyspy na środku Atlantyku — foto: Ramon Perucho z Pixabay

Azory nazywane „europejskimi Hawajami” to wciąż mało zadeptane portugalskie wyspy leżące na środku Atlantyku. Te niesamowicie zielone i ukwiecone, wulkaniczne wyspy zachwycają malowniczymi krajobrazami, przyrodą, potęga natury i atrakcjami, których próżno szukać w innych zakątkach Europy.

Czy warto tam zaplanować wakacje? Sprawdźmy.

 

 

Azory — archipelag na środku Atlantyku

Archipelag Azorów obejmuje 9 wysp pochodzenia wulkanicznego (São Miguel, Santa Maria, Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico, Faial, Flores i Corvo) leżących na Atlantyku. Wyspy zaliczane są do Makaronezji, czyli tzw. Wysp Szczęśliwych. Archipelag Azory to region autonomiczny Portugalii, choć od jej części kontynentalnej wyspy są oddalone aż 1600 km. Od wybrzeża Ameryki Północnej dzieli wyspy ok. 2700 km. Odległości do najbliższych kontynentów wskazują, że archipelag znajduje się niemal pośrodku oceanu. I tak jest faktycznie, bo wyspy położone są na Grzbiecie Śródatlantyckim, biegnącym wzdłuż środkowej części Atlantyku. 

 

 

Wyspy rozciągają się na długości 650 km, a najbliżej portugalskiego wybrzeża Europy leży wyspa Santa Maria. Największą wyspą jest São Miguel. Największym  miastem i stolicą całego archipelagu jest Ponta Delgada znajdująca się na wyspie São Miguel. 

 

Azory, Ponta Delgada

Azory, Ponta Delgada — foto: Pixabay

 

Azory — wyspy zrodzone z wulkanów

Ukształtowanie terenu wysp, ich strome, skaliste wybrzeża i jeziora kraterowe świadczą o wulkanicznym pochodzeniu archipelagu. Pojawienie się wysp azorskich to efekt  intensywnej, podwodnej aktywności wulkanów. 

 

Wyspy leżą na styku trzech płyt tektonicznych, co nadal powoduje aktywność wulkaniczną w tym obszarze. Każdego dnia dochodzi tu do mikro trzęsień ziemi, które na szczęście są nieodczuwalne dla ludzi. Na Azorach jest obecnie 18 aktywnych wulkanów, a 5 z nich znajduje się na wyspie São Miguel. Na wyspach znajduje się także wiele wygasłych wulkanów, a wulkan Pico o wysokości 2351 m n.p.m. górujący nad wyspą o tej samej nazwie jest najwyższym szczytem Azorów, a nawet całej Portugalii

 

Najwyższy wulkan Pico

Najwyższy wulkan Pico — foto: Pixabay

 

Ostatnią znaczną aktywność sejsmiczną zanotowano w 1957 r. Trwająca 13 miesięcy erupcja wulkanu Capelinhos na wyspie Faial, jaka miała wtedy miejsce, spowodowała, że  lawa spływająca do morza po zastygnięciu powiększyła obszar wyspy o ok. 1,5 km². 

 

Chociaż Azory to ciągle obszar aktywny sejsmicznie, nie stanowi to większego zagrożenia, gdyż aktywność ta jest pod stałą kontrolą naukowców z lokalnego obserwatorium. 

 

Azory — żeglarski przystanek na Atlantyku

Do początków XV w. Azory były niezamieszkane i dopiero w 1427 r. zostały odkryte przez portugalskiego żeglarza Diogo Silvę i szybko stały się portugalską kolonią. W czasach odkryć geograficznych wyspy były ważnym miejscem przystankowym dla żeglarzy, szczególnie tych wyruszających na podbój kontynentów amerykańskich.

 

Nazwa "Azory" pochodzi od portugalskiego słowa "açor", które oznacza jastrzębia. Tak wyspy te nazwał z Diogo Silva, bo po ich odkryciu zobaczył tu liczne jastrzębie. 

 

W tym czasie najważniejszym miastem na Azorach był port handlowy Angra do Heroismo, który pełnił znaczącą rolę przystanku dla żeglarzy pływających między Europą, Afryką i Ameryką. Kolonialna architektura z brukowanymi uliczkami i kolorowymi budynkami sprawiła, że jego zabytkowe centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Angra do Heroismo

Angra do Heroismo - foto: Unsplash

 

Bogactwo naturalne Azorów

Oprócz wulkanów na Azorach są gorące źródła, gejzery i fumarole, czyli pęknięcia skał, przez które wydobywa się para wodna, gazy i wrząca woda.

 

Furnas na wyspie São Miguel

Furnas na wyspie São Miguel — foto: Pixabay

 

W Parku Narodowym Furnas znajdującym się na wyspie São Miguel niesamowitą wakacyjną atrakcją jest obserwacja potęgi natury, którą lokalsi wykorzystują do… gotowania. Korzystając z naturalnej energii geotermalnej, przygotowują dla gości tradycyjne dania azorskie, np. Cozido das Furnas będące mieszanką mięs i warzyw, duszonych w wielkich saganach umieszczonych w gorących otworach wydrążonych w ziemi. 

 

Obszar termalny na Azorach

Obszar termalny na Azorach — foto: Pixabay

 

Wyspa São Miguel, a szczególnie miasteczko Furnas leżące w kraterze aktywnego wulkanu to również doskonałe miejsce na kąpiele w ciepłych, wulkanicznych źródłach i basenach termalnych. Gorące źródła bogate w związki żelaza, sodu, boru i fluoru mają właściwości relaksacyjne i lecznicze. Najpopularniejszym miejscem gorących kąpieli w Furnas jest Park Terra Nostra. To jeden z największych i najstarszych ogrodów na Azorach, który został założony ponad 200 lat temu.

 

Park Terra Nostra

Park Terra Nostra - foto: Unsplash

 

Na wyspie Terceira wskutek erupcji wulkanu, jaka miała miejsce ok. 2000 lat temu powstały piękne jaskinie lawowe ze stalaktytami i stalagmitami. W jednej z nich podczas Świąt Bożego Narodzenia odprawiana jest msza. 

 

Przyroda na Azorach

 Dzięki żyznej, wulkanicznej glebie i umiarkowanemu klimatowi Azory to wyspy bardzo zielone i pełne kwiatów. 

 

Przyroda na Azorach

Przyroda na Azorach — foto: Pixabay

 

Wzdłuż dróg i na stokach wzgórz rosną kolorowe hortensje, które są nawet symbolem archipelagu, chociaż przez lokalsów traktowane jako chwasty. Najpiękniejsze, barwne dywany hortensji są na wyspie Flores.

 

Zielone i ukwiecone Azory

Zielone i ukwiecone Azory — foto: Unsplash

 

Na Azorach jest też wiele gatunków roślin i zwierząt, które jako endemity występują tylko w tym miejscu. Walory przyrodnicze Azorów można podziwiać w wielu parkach narodowych, jakie utworzono na wyspach.

 

Piękna i niezwykła azorska przyroda zachwyca w Parku Narodowy Caldeira do Faial na wyspie Faial i w Parku Narodowym Gorreana na wyspie São Miguel. Park Narodowy Furnas także znajdujący się na tej wyspie słynie z gorących źródeł, gejzerów i aktywności wulkanicznej. Ze względu na unikalną przyrodę i wysoką wartość ekologiczną także wyspa Graciosa została uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery.

 

Ciepłe wody Atlantyku otaczające Azory  są idealnym i ulubionym obszarem do życia dla morskich ssaków – delfinów i wielorybów.

 

Delfiny w wodach otaczających Azory

 Delfiny w wodach otaczających Azory — foto: Unsplash

 

Archipelag Azorów był ostatnim miejscem w Europie, w którym legalnie można było polować na wieloryby. Dopiero w 1984 r. wprowadzono tam oficjalny zakaz wielorybnictwa. Teraz odbywają się tu bezkrwawe łowy z udziałem turystów, którzy podczas wycieczek statkiem obserwują delfiny i kaszaloty pływające w okolicznych wodach. Czasami można nawet wypatrzyć płetwala błękitnego, największe zwierzę na naszym globie.

 

Rolnicze oblicze wysp Azorskich

Od wieków Azorczycy zajmują się przede wszystkim rolnictwem i rybołówstwem, a obecnie także coraz powszechniejszą tu turystyką. Wyspy słyną z upraw ananasów, herbaty, winogron, a także z hodowli bydła. Na wyspie São Miguel znajdują się jedyne w Europie komercyjne plantacje herbaty. Plantacja Gorreana to herbaciana firma z wieloletnimi tradycjami, która produkuje czarną i zieloną herbatę od 1883 r.

 

Azory, plantacja herbaty

Azory, plantacja herbaty — foto: Pixabay

 

Ananasy uprawia się na Azorach już od XVII w. Co prawda owoce te rosną na wyspach w cieplarniach, ale ich odmiany są niezwykle soczyste i aromatyczne, a produkowany z nich likier ananasowy to prawdziwa ambrozja.

 

W Parku Narodowym Caldeira do Faial na wyspie Pico są wyjątkowe winnice, które zostały uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo. Krzaczki winorośli rosnące w wulkanicznych szczelinach skalnych otoczone są niewysokimi murkami z czarnego bazaltu, chroniącymi je przed silnymi wiatrami. Winnice zaczęto tu zakładać już w XV wieku, a wyśmienite azorskie wina pijali nawet rosyjscy carowie.

 

Winnice na wyspie Pico

Winnice na wyspie Pico - foto: Unsplash

.

Wakacje na Azorach

Azory są mniej popularne niż sąsiednia Madera, ale równie zachwycające. Różnorodność i unikalne cechy Azorów, sprawiają, że są one fascynującym miejscem wycieczkowym zarówno dla turystów, jak i miłośników oraz badaczy przyrody. Azory przyciągają na wakacje głównie fanów atrakcji związanych z wulkanicznym pochodzeniem wysp. Fantastyczne krajobrazy z kraterami i jeziorami wulkanicznymi, strzelistymi poszarpanymi skałami wybrzeża czy malowniczymi wodospadami zachwycą niejednego i potrafią zapierać dech w piersiach.

 

Krajobrazy Azorów

Krajobrazy Azorów - foto: Unsplash

 

Trekking na Azorach

Trekking na Azorach - foto: Casa Mãe de Deus

 

Oprócz trekkingu turyści znajdą tu doskonałe warunki do wędkarstwa, nurkowania i wspinaczki. Szczególnie popularnym wśród turystów miejscem wspinaczek i zdobywania szczytów jest wulkan Pico. Trud wspinaczki na krater wulkanu zwieńczony zostanie  wspaniałymi widokami na ocean i pobliskie wyspy azorskiego archipelagu.

 

Na Azorach można też plażować, a czarny, bardzo miękki piasek jest niesamowitą wakacyjną atrakcją tych wysp. Najpiękniejsze czarne plaże oferuje wyspa São Miguel.

 

Czarne plaże na Azorach

Czarne plaże na Azorach - foto:Casa Mãe de Deus

 

Miłośnicy słońca koniecznie powinni na swoje azorskie wakacje wybrać wyspę Santa Maria nazywaną również "Wyspą Słońca". Taką nazwę zyskała ta największa wyspa Azorów ze względu na dużą liczbę słonecznych dni w ciągu roku. To jedna z najbardziej suchych wysp tego archipelagu.

 

Klimat i pogoda — kiedy lecieć na Azory?

Azory są pod wpływem umiarkowanego klimatu morskiego, charakteryzującego się łagodnymi zimami i chłodnymi miesiącami letnimi. Latem temperatury zwykle nie przekraczają 28°C, a zimą, nawet nocą słupek rtęci nie spada poniżej 10°C, natomiast w ciągu dnia na termometrach jest 17–18°C. 

 

Pogoda na Azorach jest bardzo zmienna — w krótkim czasie z deszczowej może zmienić się w wyjątkowo słoneczną, a mgły jeszcze przed chwilą zalegające nad wyspą błyskawicznie rozwiewają się, ukazując bezchmurne niebo. Wszystko za sprawą obszaru wysokiego ciśnienia, określanego jako Wyż Azorski, w którym znajdują się wyspy.

 

Wakacje na Azorach można planować w dowolnym terminie. Szczyt sezonu trwa tam od czerwca do połowy września — w tym czasie na wyspach jest najwięcej dni słonecznych i najmniejsze opady deszczu. Ciepłe są też wody Atlantyku, a ich temperatura wynosi 20-25°C. 

 

Nie znaczy to wcale, że zimą nie można odwiedzić tego zakątka świata. Na wyspach przez cały rok jest bardzo zielono i przyjemnie ciepło. Co prawda od października do marca opady deszczu są dość duże, ale temperatury są idealne do zwiedzania i aktywnego wypoczynku.

 

Kwiecień i maj to miesiące, w których wody otaczające Azory odwiedzają kaszaloty. To idealny czas na wakacje dla osób planujących obserwacje tych wielorybów. 

 

Podróż na Azory i zwiedzanie wysp

Na Azory można dotrzeć tylko samolotem, ponieważ nie ma żadnego połączenia promowego z kontynentalną częścią Europy. Międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Ponta Delgada, stolicy archipelagu na wyspie São Miguel. Na pozostałych wyspach są lotniska regionalne. Najwygodniejszą podróż i tanie wakacje z wylotem z Niemiec na tych malowniczych wyspach zapewniają niemieckie biura podróży.

 

Między poszczególnymi wyspami można przepłynąć promem lub przemieszczać się samolotami lokalnej linii lotniczej Azores Airlines. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych loty mogą być jednak odwoływane.

 

Do podróżowania po wyspach i ich zwiedzania najlepszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu. Na niektórych wyspach można też przemieszczać się taksówkami lub autobusami, ale te ostatnie kursują tylko w określone dni i nie docierają do wszystkich atrakcyjnych miejsc. Najlepszą sieć transportu publicznego ma wyspa Sao Miguel.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.