Wróć do listy artykułów

Portugalia — kraj zabytków, wina i cudownych plaż

Warto wiedzieć | 14-02-2023, Aktualizacja: 22-05-2024
portugalia wakacje, portugalia wyspy, portugalia madera, portugalia azory, portugalia algarve, portugalia co zwiedzić, portugalia zabytki, portugalia plaże, portugalia pogoda, portugalia wino, portugalia wybrzeże, portugalia stolica lizbona, fatima, porto, sintra, portugalia atrakcje, portugalia kraniec europy, portugalia surfing
Klify na wybrzeżu południowej Portugalii — foto: Pixabay

Portugalia to kraniec Europy, turystyczny kraj z jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie, nad którymi przez 8 miesięcy w roku świeci słońce. To również kraj wina, nastrojowej muzyki fado, cudów natury i wspaniałych zabytków. Kontynentalna część Portugalii i jej malownicze wyspy to idealne miejsca na niezapomniane wakacje.

 

 

Portugalia — kraj na krańcu Europy

 

 

W południowo- zachodnim obszarze Półwyspu Iberyjskiego znajduje się najdalej wysunięte na zachód państwo Europy — Portugalia. To kraj mający tylko jednego sąsiada — Hiszpanię, z którą graniczy od wschodu i północy. Granice Portugalii nie zmieniły się od 1139 r., dlatego mówi się o niej, że jest najstarszym państwem w Europie. Zachodnie i południowe wybrzeże Portugalii oblewają wody Oceanu Atlantyckiego.

 

Północna Portugalia to przede wszystkim liczne pasma górskie. Na południu kraju przeważają pagórki i niziny, w wielu miejscach porośnięte plantacjami dębów korkowych, z których Portugalia słynie.

 

Najbardziej wysuniętym na zachód punktem kontynentalnej Europy jest skalisty przylądek Cabo da Roca, którego klify wznoszą się nad oceanem na wysokość 144 m.

 

Przylądek Cabo da Roca

Przylądek Cabo da Roca — foto: Pixabay

 

Na południu najbardziej wysuniętym miejscem Europy jest przylądek św. Wincentego

Przed odkryciami geograficznymi wierzono, że ziemie te to koniec świata. 

 

Portugalskie wyspy na Atlantyku

Z bezkresnych wód Atlantyku wynurzają się malownicze portugalskie wyspyMadera nazywana Wyspą Wiecznej Wiosny lub Pływającym Ogrodem i składający się z 9 wulkanicznych wysp archipelag Azorów określany mianem pływających ogrodów na środku Atlantyku. Madera i Azory to bardzo atrakcyjne i popularne wśród turystów, autonomiczne regiony Portugalii.

 

Madera to oprócz głównej wyspy o tej samej nazwie, także wyspa Porto Santo i 3 bezludne wysepki tworzące archipelag. Ta niesamowicie zielona i ukwiecona wyspa z fantastycznymi widokami leży w odległości ponad 1000 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii.

 

Portugalia, Madera

Portugalia, Madera — foto: Pixabay

 

Azory są najdalej na zachód wysuniętym obszarem Europy, które od kontynentalnej Portugalii oddalone są ok. 1500 km. Ludzie zamieszkali tu dopiero w XV w. W tym czasie wyspy stały się ważnym przystankiem dla żeglarzy płynących z Europy do Indii i Ameryki. Nad Azorami góruje najwyższy szczyt Portugalii — wulkan Ponta do Pico (2351 m n.p.m.).

 

Wodospad na Azorach

Wodospad na Azorach — foto: Pixabay

 

Kolonialne imperium Portugalii

To niewielkie państwo, było niegdyś kolebką odkrywców i potęgą kolonialną. To rodzinny kraj takich podróżników jak Magellan czy Vasco da Gama. Dalekie wyprawy i odkrycia w Nowym Świecie znacząco odbiły się w kulturze i architekturze tego kraju. Portugalia podzieliła się z Hiszpanią nowo odkrytymi ziemiami. Jej kolonialne imperium obejmowało, kraje Ameryki Środkowej, obecne terytorium Brazylii, Mozambiku, Angoli, wybrzeże i wyspy wokół Afryki na południe od równika oraz tereny na Bliskim Wschodzie i w Azji południowo-wschodniej. W czasach, gdy Portugalia dominowała niemal nad połową świata, czerpała ogromne zyski z handlu przyprawami, kością słoniową i kamieniami szlachetnymi. Portugalczycy bogacili się również na handlu niewolnikami. Dopiero w 1850 r. wprowadzono zakaz tego niechlubnego procederu.

 

Czasy świetności Portugalii minęły, gdy kraj ten nie był w stanie zarządzać tak rozległym terytorium, a później wraz z upadkiem kolonializmu. Obecnie Portugalia jest jednym z mniej zasobnych krajów Unii Europejskiej, utrzymującym się głównie z turystyki.

 

Romantyczna Lizbona — stolica Portugalii

Lizbona, która została założona ok.1200 r. p.n.e. przez Fenicjan, to po Atenach druga najstarsza stolica Europy. Miasto leżące przy ujściu rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego zostało stolicą Portugalii ok. 1255 r. Lizboński most Vasco da Gama, spinający brzegi rzeki Tag ma 17,2 km długości. To najdłuższy most w Portugalii i drugi pod względem długości most w Europie (po Moście Krymskim).

 

Most Vasco da Gama

Most Vasco da Gama — foto: Pixabay

 

Położona na wzgórzach Lizbona to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Jej niepowtarzalny klimat tworzą wąskie, brukowane uliczki, zaułki, wyjątkowa architektura i kafejki z muzyką fado. Ostatnio uznana została także za najbardziej romantyczne miasto, deklasując pod tym względem dotychczasowego faworyta — Paryż. 

 

Portugalia, Lizbona

Portugalia, Lizbona — foto: Pixabay

 

W Lizbonie znajduje się mnóstwo atrakcji. Jedną z największych i zarazem symbolem Lizbony są stare, żółte tramwaje. Najbardziej popularną jest linia 28, uruchomiona w 1914 r., przebiegająca koło najważniejszych zabytków tego miasta. Prawdziwą perełką jest też Livraria Bertrand — najstarsza księgarnia na świecie, która została założona w 1732 r. i działa do dziś. Warto odwiedzić także najstarszą lizbońską świątynię — Katedrę Se z przełomu XII i XIII w.

 

Tramwaj linii 28 na ulicy Lizbony

Tramwaj linii 28 na ulicy Lizbony — foto: Pixabay

 

Mocne wina z Portugalii

Kraj ten słynie z rewelacyjnych i dość mocnych win. Ok. 8% wina wytwarzanego na całym świecie pochodzi z winnic kontynentalnej części Portugalii i z Madery. To 10. kraj w świecie pod względem produkcji wina. Chociaż obszar Portugalii jest niewielki, to powierzchnia upraw winorośli daje jej 7. miejsce na świecie. 

 

Szczególnie znane jest portugalskie wzmacniane i słodkie wino Porto. Produkowane jest z winogron uprawianych w dolinie rzeki Douro. Równie mocne jak Porto jest wino Madera

 

Dolina rzeki Douro

Dolina rzeki Douro — foto: Pixabay

 

Proces wzmacniania wina przypadkowo odkryli żeglarze z Madery. Długi transport wina przez Atlantyk, z Madery do części kontynentalnej Portugalii powodował szybkie psucie się wina. Dla zabezpieczenia przed skwaśnieniem, do wina zaczęto dolewać brandy. W czasie rejsu wstrząsane falami oceanu wzmocnione wino osiągnęło niepowtarzalny smak i aromat.

 

Ach! Te portugalskie plaże…

Malownicze wybrzeże Portugalii to jej największy (choć niejedyny) atut, który co roku przyciąga na wakacje do tego kraju miliony turystów.

 

Wybrzeże Portugalii

Wybrzeże Portugalii — foto: Pixabay

 

Skalista, pełna jaskiń i malowniczych zatoczek linia brzegowa Portugalii ma 832 km długości. W zatoczkach ukryte są niewielkie plaże, nad którymi górują malownicze klify. Każda z plaż jest inna, ale wszystkie łączy jedno — są przepiękne i bardzo romantyczne. Wiele z nich zostało wyróżnionych Błękitną Flagą. Do niektórych schodzi się z klifów stromymi schodami, do innych można dotrzeć jedynie od strony oceanu.

 

Plaża w regionie Algarve

Plaża w regionie Algarve — foto: Pixabay

 

Klimat i pogoda w Portugalii

Portugalia leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Szczególnie zimą zaznaczają się wyraźne różnice pomiędzy chłodniejszą i bardziej deszczową północą a słoneczną i dużo cieplejszą południową częścią kraju.

W Portugalii praktycznie występują dwie pory roku: lato i zima, która wygląda bardziej tak jak nasza wiosna. Najcieplej jest w regionie Algarve. Lato jest tam wyjątkowo upalne, ale wieczorami bywa znacznie chłodniej, bo na wybrzeżu Portugalii zwykle dość silnie wieje. 

Na południu pora opadów deszczu rozpoczyna się od listopada i trwa do końca stycznia. Północna część kraju bywa bardziej kapryśna i mokra.

 

Wakacje w Portugalii

Wakacje w Portugalii mogą mieć najprzeróżniejsze oblicza. Miłośnicy zwiedzania mogą wybrać wędrówki po wąskich, klimatycznych uliczkach Lizbony lub Sintry, smakosze wina mogą odwiedzić winnice w Porto i Dolinie Douro, a amatorzy słońca i opalania zafundować sobie relaks na plażach Algarve i Estoril

 

Portugalia jest europejskim rajem dla surferów. Szczególnie dogodne warunki są w Nazaré — niewielkiej miejscowości leżącej ok. 120 km na północ od Lizbony. Nazare słynie z niesamowicie wysokich fal, a rekordowa fala, która tu wystąpiła, miała ponad 30 m.

 

Fale w Nazare

Fale w Nazare — foto: Pixabay

 

Surferzy na plaży w Portugalii

Surferzy na plaży w Portugalii — foto: Pixabay

 

Portugalskie atrakcje

Portugalia, choć niewielka oferuje równie wiele atrakcji, jak jej znacznie większa sąsiadka, Hiszpania. Oprócz zjawiskowych plaż i malowniczych klifów jest tu wiele miejsc wartych odwiedzenia. Cuda natury przeplatają się ze wspaniałymi zabytkami — świadkami bogatej historii tego kraju. Jest tu aż 17 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO — z czego 14 znajduje się w części kontynentalnej, a 3 na Maderze i Azorach. Zwiedzanie Portugalii to prawdziwa podróż w czasie. Spośród 800 zabytków znajdujących się na terenie tego kraju, 7 zaliczono do „cudów Portugalii”.

 

Niezwykle malownicze miasta Portugalii, które warto odwiedzić to: 

Sintra — letnia siedziba władców; 

Obidos, gdzie znajduje się zamek od 1210 r. będący prezentem ślubnym portugalskich królów dla ich żon;

Fatima z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, do którego pielgrzymują miliony katolików.

 

Wartym odwiedzenia miejscem jest dolina Douro i średniowieczne miasto Porto, które są kolebką portugalskiego winiarstwa i od czasów rzymskich region ten słynie z produkcji mocnego wina Porto.

 

Portugalia, miasto Porto

Portugalia, miasto Porto — foto: Pixabay

 

W portugalskich miastach domy są zdobione płytkami azulejos. To charakterystyczne dla tego kraju białe kafelki z dominującymi na nich błękitnymi motywami. Ceramiczne płytki ułożone na fasadach starych budynków tworzą fantazyjne wzory i scenki rodzajowe. 

 

Portugalskie płytki azulejos

Portugalskie płytki azulejos — foto: Pixabay

 

Na wakacje z plażowaniem wyjątkowo atrakcyjnym jest malownicze, południowe wybrzeże Algarve z malowniczymi klifami, jaskiniami i pięknymi plażami. 

 

Niesamowite widoki zachwycą turystów na Maderze, a na Azorach można nawet wejść do wnętrza wulkanu. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.