Wróć do listy artykułów

Na co uważać wypożyczając auto?

Poradnik wczasowicza | 20-07-2018, Aktualizacja: 02-08-2023
wypożyczenie samochodu na wakacjach, wynajem samochodu na wakacjach, wypożyczenie auta na wakacjach, wynajem auta na wakacjach, wakacje za granicą, wczasy za granicą, wycieczki za granicą, wakacje z niemiec, wypożyczenie samochodu ubezpieczenie, kiedy wypożyczyć samochód, gdzie wypożyczyć samochód
Wypożyczenie samochodu na wakacjach za granicą — foto: Jan Claus z Pixabay

Coraz chętniej turyści łączą błogi wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji. Najbliższą okolicę najlepiej poznać samodzielnie objeżdżając ją samochodem. Jeżeli na wakacje nie jedziesz swoim własnym autem, to aby wygodnie przemieszczać się z miejsca na miejsce najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie samochodu. Jak i gdzie to zrobić oraz na co uważać wypożyczając auto? Podpowiadamy.

 

 

W naszym wakacyjnym poradniku wczasowicza nie zamieszczamy szczegółowych wytycznych i kruczków prawnych oraz skomplikowanych zapisów zawartych w umowach wypożyczalni samochodów. Radzimy natomiast, na co zwrócić szczególną uwagę wypożyczając auto, aby po powrocie do domu nie okazało się to bardzo kosztownym wakacyjnym wspomnieniem.

 

Kiedy na urlopie za granicą warto wypożyczyć auto?

Na decyzję o wypożyczeniu samochodu podczas urlopu za granicą ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim zależy to od miejsca wypoczynku. Bezcelowym będzie wypożyczenie samochodu na wakacjach w dużym mieście z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej czy taksówek. Są jednak takie wakacyjne zakątki, gdzie wynajem samochodu będzie idealnym rozwiązaniem — wyspy i regiony z licznymi atrakcjami, do których dotarcie często jest bardzo trudne, kosztowne, lub czasochłonne. A poza tym odległość do pokonania wyklucza spacer czy wycieczkę rowerową.

 

Auto to przede wszystkim komfort podróżowania i zwiedzania oraz niezależność. Nie wszędzie rozkłady jazdy komunikacji publicznej są dostępne i przestrzegane ze szwajcarską dokładnością. Wypożyczenie samochodu to doskonałe rozwiązanie dla ceniących sobie wygodę na rodzinnych wakacjach z dziećmi. O komforcie w przemieszczaniu się autem z całą rodziną i wszystkimi rzeczami, które na wycieczce będą niezbędne — nikogo kto tak podróżuje, nie trzeba przekonywać. 

 

Gdzie wypożyczyć samochód na urlopie?

O wypożyczeniu auta na wakacjach najlepiej pomyśleć jeszcze przed wyjazdem. Wcześniejsza rezerwacja samochodu to najczęściej większy wybór odpowiedniej marki i modelu oraz niższe koszty wynajmu.  Warto też sprawdzić opinie klientów o wybranej wypożyczalni rent a car, bo niekiedy ze względu na ukryte koszty z pozoru świetna oferta może okazać się bardzo droga. Poza tym ze względu na nieuczciwe praktyki niektóre wypożyczalnie cieszą się złą sławą. 

 

Można też wypożyczyć auto już po przyjeździe — na lotnisku, w wypożyczalni miejskiej lub w hotelu (wiele dobrej klasy hoteli prowadzi taką usługę). Warto jednak pamiętać, że w wysokim sezonie turystycznym znalezienie odpowiedniego auta może być sporym problemem.

 

Na wakacjach z Biurem Podróży Amigos B.B. można skorzystać z usługi wypożyczenia auta oferowanej przez nasze Biuro. Na formularzu dostępnym na naszej stronie internetowej można określić swoje samochodowe preferencje i metody płatności. Jeżeli będzie taka potrzeba, pracownik Biura indywidualnie doradzi i wskaże najlepsze miejsce do wypożyczenia samochodu.

 

Pierwsze kroki w wypożyczalni

Do wypożyczenia auta, potrzebny jest aktualny dokument tożsamości (dowód lub paszport) oraz prawo jazdy, a w niektórych krajach międzynarodowe prawo jazdy.  Może się zdarzyć, że wypożyczalnia zastrzeże sobie możliwość wynajmu auta osobie, która ma prawo jazdy co najmniej od roku i jest w minimalnie ustalonym wieku. 

Niemal wszystkie wypożyczalnie aut wymagają od klienta posiadania karty kredytowej (karta debetowa nie jest akceptowana), na której jest kwota wystarczająca na pokrycie wymaganych opłat i kaucji. Kaucja nie jest pobierana z karty, a środki w określonej wysokości są jedynie na niej blokowane. Dla wypożyczalni jest to potencjalne zabezpieczenie w przypadku spowodowania ewentualnych szkód z winy kierowcy, których nie pokryje ubezpieczenie. 

Nieliczne wypożyczalnie mogą zgodzić się na zapłatę kartą debetową lub gotówką, pod warunkiem wykupienia pełnego i co za tym idzie najdroższego ubezpieczenia. 

 

Ubezpieczenie wypożyczonego auta

Podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie oferowane przez wypożyczalnie z reguły pokrywa szkody na bardzo niską kwotę. Zazwyczaj w umowie wynajmu auta są określone wyłączenia lub excess, czyli wkład własny kierowcy, który część kosztów ewentualnej szkody musi pokryć ze swoich środków.

 

Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC oraz ubezpieczenie od kradzieży — wszędzie bowiem może się zdarzyć stłuczka czy kradzież samochodu. Czasami koszt takiego ubezpieczenia może być większy od ceny samego wynajmu. Dlaczego warto zapłacić? W przypadku stłuczki wypożyczalnia wyceni szkody i pobierze z karty kredytowej zadeklarowaną kwotę. Dodatkowe ubezpieczenie pokryje ewentualne szkody spowodowane z winy osoby wypożyczającej auto. Dla pewności trzeba jednak sprawdzić jakie szkody zostaną uwzględnione też w takim dodatkowym ubezpieczeniu.

 

W przypadku gdy kierowca spowoduje wypadek będąc pod wpływem alkoholu, lub łamiąc obowiązujące przepisy ruchu drogowego – ubezpieczenie nie pokryje kosztów naprawy auta i trzeba będzie zapłacić za to z własnej kieszeni.

Ocena stanu samochodu

Przy odbiorze kluczyków, należy bardzo dokładnie sprawdzić stan wypożyczanego pojazdu. Najczęściej klient wypożyczalni otrzymuje wtedy protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wskazane są istniejące rysy i wgniecenia. Inne zauważone przy odbiorze uszkodzenia należy bezzwłocznie zgłosić obsłudze wypożyczalni, aby uniknąć obciążenia dodatkowymi kosztami naprawy. 

 

Samochód należy oddać w takim stanie, w jakim został oddany wynajmującemu. wszystkie uwagi powinny być zawarte w protokole zdawczo-odbiorczym podpisanym przez klienta i pracownika wypożyczalni odbierającego auto. Najlepiej dokładnie sfotografować całe auto, bo w kwestiach spornych dowód w postaci zdjęć sprzed wydania auta będzie bardzo pomocny. Można przecież trafić na  nieuczciwą wypożyczalnię, która będzie chciała kosztem klienta naprawić szkody powstałe znacznie wcześniej. To samo należy zrobić przy zwrocie auta.

 

Trzeba też sprawdzić stan baku w momencie odbioru i najlepiej uzupełnić go do tego stanu przy zwrocie auta. Gdy bak jest pusty, z karty kredytowej zostaną pobrane dodatkowe środki na pokrycie kosztów tankowania i to po cenach znacznie wyższych niż na stacji paliw.

 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

🚘 Należy dokładnie zapoznać się z regulaminem wypożyczenia samochodu. Ważne zapisy to: obowiązujący, dzienny limit kilometrów, zasady tankowania i ewentualne opłaty dodatkowe.

 

🚘 Większość wypożyczalni obciąża wynajmującego karą za palenie papierosów w samochodzie.

 

🚘 Warto zwróć uwagę na godziny odbioru auta (pick up time) oraz jego oddania (drop off time) do wypożyczalni. To szczególnie ważne w przypadku wynajmu długoterminowego. Przekroczenie czasu wypożyczenia nawet o kilka minut może skutkować obliczeniem kwoty za wynajem na kolejną dobę.

 

🚘 Nie wszystkie wypożyczalnie pracują 24/7. Za obsługę kierowcy po godzinach pracy wypożyczalni często pobierana jest dodatkowa opłata, dlatego najlepiej zwrócić auto gdy ta jest czynna.

 

Podsumowanie

Jeśli decydujesz się nad wypożyczenie samochodu podczas pobytu za granicą:  

🚗 wnikliwie przeczytaj zasady wypożyczenia auta i umowę, 

🚗 wykup dodatkowe ubezpieczenie, 

🚗 dokładnie obejrzyj i sfotografuj pojazd przed wypożyczeniem i przy zwrocie.

Po tych czynnościach jedź bezpiecznie i dotrzyj do najwspanialszych, miejscowych atrakcji!

 

Jeśli lubisz zwiedzać, na naszej stronie znajdziesz najlepsze oferty na wczasy w różnych zakątkach Europy i świata.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.