Coraz chętniej turyści łączą błogi wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji. Najbliższą okolicę najlepiej poznać samodzielnie objeżdżając ją samochodem. Jeżeli na wakacje nie jedziesz swoim własnym autem, to aby wygodnie przemieszczać się z miejsca na miejsce najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie samochodu. Jak i gdzie to zrobić oraz na co uważać wypożyczając auto? Podpowiadamy.
W naszym wakacyjnym poradniku wczasowicza nie zamieszczamy szczegółowych wytycznych i kruczków prawnych oraz skomplikowanych zapisów zawartych w umowach wypożyczalni samochodów. Radzimy natomiast, na co zwrócić szczególną uwagę wypożyczając auto, aby po powrocie do domu nie okazało się to bardzo kosztownym wakacyjnym wspomnieniem.
Kiedy na urlopie za granicą warto wypożyczyć auto?
Na decyzję o wypożyczeniu samochodu podczas urlopu za granicą ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim zależy to od miejsca wypoczynku. Bezcelowym będzie wypożyczenie samochodu na wakacjach w dużym mieście z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej czy taksówek. Są jednak takie wakacyjne zakątki, gdzie wynajem samochodu będzie idealnym rozwiązaniem — wyspy i regiony z licznymi atrakcjami, do których dotarcie często jest bardzo trudne, kosztowne, lub czasochłonne. A poza tym odległość do pokonania wyklucza spacer czy wycieczkę rowerową.
Auto to przede wszystkim komfort podróżowania i zwiedzania oraz niezależność. Nie wszędzie rozkłady jazdy komunikacji publicznej są dostępne i przestrzegane ze szwajcarską dokładnością. Wypożyczenie samochodu to doskonałe rozwiązanie dla ceniących sobie wygodę na rodzinnych wakacjach z dziećmi. O komforcie w przemieszczaniu się autem z całą rodziną i wszystkimi rzeczami, które na wycieczce będą niezbędne — nikogo kto tak podróżuje, nie trzeba przekonywać.
Gdzie wypożyczyć samochód na urlopie?
O wypożyczeniu auta na wakacjach najlepiej pomyśleć jeszcze przed wyjazdem. Wcześniejsza rezerwacja samochodu to najczęściej większy wybór odpowiedniej marki i modelu oraz niższe koszty wynajmu. Warto też sprawdzić opinie klientów o wybranej wypożyczalni rent a car, bo niekiedy ze względu na ukryte koszty z pozoru świetna oferta może okazać się bardzo droga. Poza tym ze względu na nieuczciwe praktyki niektóre wypożyczalnie cieszą się złą sławą.
Można też wypożyczyć auto już po przyjeździe — na lotnisku, w wypożyczalni miejskiej lub w hotelu (wiele dobrej klasy hoteli prowadzi taką usługę). Warto jednak pamiętać, że w wysokim sezonie turystycznym znalezienie odpowiedniego auta może być sporym problemem.
Na wakacjach z Biurem Podróży Amigos B.B. można skorzystać z usługi wypożyczenia auta oferowanej przez nasze Biuro. Na formularzu dostępnym na naszej stronie internetowej można określić swoje samochodowe preferencje i metody płatności. Jeżeli będzie taka potrzeba, pracownik Biura indywidualnie doradzi i wskaże najlepsze miejsce do wypożyczenia samochodu.
Pierwsze kroki w wypożyczalni
Do wypożyczenia auta, potrzebny jest aktualny dokument tożsamości (dowód lub paszport) oraz prawo jazdy, a w niektórych krajach międzynarodowe prawo jazdy. Może się zdarzyć, że wypożyczalnia zastrzeże sobie możliwość wynajmu auta osobie, która ma prawo jazdy co najmniej od roku i jest w minimalnie ustalonym wieku.
Niemal wszystkie wypożyczalnie aut wymagają od klienta posiadania karty kredytowej (karta debetowa nie jest akceptowana), na której jest kwota wystarczająca na pokrycie wymaganych opłat i kaucji. Kaucja nie jest pobierana z karty, a środki w określonej wysokości są jedynie na niej blokowane. Dla wypożyczalni jest to potencjalne zabezpieczenie w przypadku spowodowania ewentualnych szkód z winy kierowcy, których nie pokryje ubezpieczenie.
Nieliczne wypożyczalnie mogą zgodzić się na zapłatę kartą debetową lub gotówką, pod warunkiem wykupienia pełnego i co za tym idzie najdroższego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie wypożyczonego auta
Podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie oferowane przez wypożyczalnie z reguły pokrywa szkody na bardzo niską kwotę. Zazwyczaj w umowie wynajmu auta są określone wyłączenia lub excess, czyli wkład własny kierowcy, który część kosztów ewentualnej szkody musi pokryć ze swoich środków.
Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC oraz ubezpieczenie od kradzieży — wszędzie bowiem może się zdarzyć stłuczka czy kradzież samochodu. Czasami koszt takiego ubezpieczenia może być większy od ceny samego wynajmu. Dlaczego warto zapłacić? W przypadku stłuczki wypożyczalnia wyceni szkody i pobierze z karty kredytowej zadeklarowaną kwotę. Dodatkowe ubezpieczenie pokryje ewentualne szkody spowodowane z winy osoby wypożyczającej auto. Dla pewności trzeba jednak sprawdzić jakie szkody zostaną uwzględnione też w takim dodatkowym ubezpieczeniu.
W przypadku gdy kierowca spowoduje wypadek będąc pod wpływem alkoholu, lub łamiąc obowiązujące przepisy ruchu drogowego – ubezpieczenie nie pokryje kosztów naprawy auta i trzeba będzie zapłacić za to z własnej kieszeni.
Ocena stanu samochodu
Przy odbiorze kluczyków, należy bardzo dokładnie sprawdzić stan wypożyczanego pojazdu. Najczęściej klient wypożyczalni otrzymuje wtedy protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wskazane są istniejące rysy i wgniecenia. Inne zauważone przy odbiorze uszkodzenia należy bezzwłocznie zgłosić obsłudze wypożyczalni, aby uniknąć obciążenia dodatkowymi kosztami naprawy.
Samochód należy oddać w takim stanie, w jakim został oddany wynajmującemu. wszystkie uwagi powinny być zawarte w protokole zdawczo-odbiorczym podpisanym przez klienta i pracownika wypożyczalni odbierającego auto. Najlepiej dokładnie sfotografować całe auto, bo w kwestiach spornych dowód w postaci zdjęć sprzed wydania auta będzie bardzo pomocny. Można przecież trafić na nieuczciwą wypożyczalnię, która będzie chciała kosztem klienta naprawić szkody powstałe znacznie wcześniej. To samo należy zrobić przy zwrocie auta.
Trzeba też sprawdzić stan baku w momencie odbioru i najlepiej uzupełnić go do tego stanu przy zwrocie auta. Gdy bak jest pusty, z karty kredytowej zostaną pobrane dodatkowe środki na pokrycie kosztów tankowania i to po cenach znacznie wyższych niż na stacji paliw.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
🚘 Należy dokładnie zapoznać się z regulaminem wypożyczenia samochodu. Ważne zapisy to: obowiązujący, dzienny limit kilometrów, zasady tankowania i ewentualne opłaty dodatkowe.
🚘 Większość wypożyczalni obciąża wynajmującego karą za palenie papierosów w samochodzie.
🚘 Warto zwróć uwagę na godziny odbioru auta (pick up time) oraz jego oddania (drop off time) do wypożyczalni. To szczególnie ważne w przypadku wynajmu długoterminowego. Przekroczenie czasu wypożyczenia nawet o kilka minut może skutkować obliczeniem kwoty za wynajem na kolejną dobę.
🚘 Nie wszystkie wypożyczalnie pracują 24/7. Za obsługę kierowcy po godzinach pracy wypożyczalni często pobierana jest dodatkowa opłata, dlatego najlepiej zwrócić auto gdy ta jest czynna.
Podsumowanie
Jeśli decydujesz się nad wypożyczenie samochodu podczas pobytu za granicą:
🚗 wnikliwie przeczytaj zasady wypożyczenia auta i umowę,
🚗 wykup dodatkowe ubezpieczenie,
🚗 dokładnie obejrzyj i sfotografuj pojazd przed wypożyczeniem i przy zwrocie.
Po tych czynnościach jedź bezpiecznie i dotrzyj do najwspanialszych, miejscowych atrakcji!
Jeśli lubisz zwiedzać, na naszej stronie znajdziesz najlepsze oferty na wczasy w różnych zakątkach Europy i świata.