W środkowej części Oceanu Atlantyckiego rozciąga się archipelag Azorów składający się z 9 wulkanicznych wysp. Azory to prawdziwa oaza zieleni i rolnicze wyspy oddalone od wybrzeża Portugalii ok. 1600 km.
Archipelag leżący na Grzbiecie Śródatlantyckim wynurzył się z oceanu w wyniku intensywnej, podwodnej aktywności wulkanów. Ten obszar jest nadal aktywny sejsmicznie, ponieważ leży na styku 3 płyt tektonicznych. Do ostatniej erupcji doszło tu w 1957 r., a wybuch wulkanu powiększył powierzchnię wyspy Faial o ok. 1,5 km². Wieś Furnas na wyspie São Miguel leży w kraterze, gdzie wyraźnie wyczuwalny jest zapach siarki. Obecnie aktywność sejsmiczna na Azorach nie stanowi zagrożenia i jest pod stałą kontrolą naukowców.
Wulkaniczne pochodzenie wysp powoduje, że ich teren jest bardzo zróżnicowany. Powstały jeziora kraterowe i naturalne źródła z gorącą wodą – caideras, bogate w związki sodu, boru i fluoru. Ich właściwości lecznicze dostrzeżono już pod koniec XIX w. Kąpiel w tych źródłach będzie wspaniałym relaksem w czasie wakacji na Azorach, tym bardziej że od lat 30. XX w. działa tu popularne uzdrowisko. W okolicy można również skosztować potraw gotowanych w gorących źródłach wulkanicznych.
Najwyższym szczytem Portugalii jest wulkan Pico wznoszący się na wysokość 2351 m n.p.m. znajdujący się na wyspie o tej samej nazwie.
Azory pojawiły się na mapach żeglarzy w XIV w., ale Portugalczycy dotarli tu dopiero w XV w. Wyspy były dla nich miejscem wypadowym do podboju odkrytych kontynentów amerykańskich.
Klimat na Azorach jest łagodny i ciepły, dlatego wyspy są niesamowicie zielone i pełne kwiatów. Obok roślin charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego rosną tu także rośliny tropikalne. Ucztą dla oczu są hortensje – symbol Azorów, które 150 lat temu zostały przywiezione z Dalekiego Wschodu. Najwięcej ich rośnie na wyspie Flores, gdzie ukwiecają łagodne stoki. I kto by pomyślał, że na Azorach są uznawane za... pospolite chwasty.
Azory leżą w obszarze wysokiego ciśnienia, czyli Wyżu Azorskiego, który ma znaczący wpływ na pogodę w Europie. Od początku XX w. na Azorach działa obserwatorium meteorologiczne, a o Wyżu Azorskim można niejednokrotnie usłyszeć w prognozach pogody.
Azorczycy to potomkowie żeglarzy, hodowców i rolników. Do dziś zaznacza się to w ich codziennym życiu.
Łagodny klimat Azorów pozwalał niegdyś na uprawę pomarańczy, ale zostały one zniszczone przez plagę chorób i szkodniki. Wtedy zastąpiono je innymi uprawami. Na wyspie São Miguel jest jedyna w Europie plantacja herbaty. Herbatę jako prezent od chińskiego cesarza przywiózł tu w 1820 r. król Jan VI. Na Azorach uprawia się też kawę, ale najczęściej są to niewielkie plantacje przydomowe. W XIX w. zaczęto uprawiać ananasy, ale… w cieplarniach. Ich owoce są fantastyczne – soczyste i o intensywnym aromacie. Doskonały jest też miejscowy likier ananasowy. W wulkanicznych glebach na wyspie Pico uprawiane są winorośle, a lokalne wino jest wyśmienite.
Otaczające Azory wody Atlantyku ocieplane przez Golfsztrom, to ulubione miejsce morskich ssaków – delfinów i wielorybów z największym płetwalem błękitnym. Połowy wielorybów, choć bardzo niebezpieczne, przez wieki były głównym zajęciem mieszkańców. Na szczęście 40 lat temu wielorybnictwo zostało oficjalnie zakazane.
Na wyspie Faial od ponad 100 lat w tawernie Café Sport działa żeglarska poczta, gdzie czekają listy na tych, którzy mają tu dopłynąć. Niektóre z nich czekają już bardzo długo...