Indie to kraj aromatycznej herbaty, curry i innych egzotycznych przypraw. Turystów zachwycają tu fantastyczne zabytki, niezwykłe świątynie, egzotyczna przyroda, rajskie plaże i aromatyczna indyjska kuchnia. To także kraj z niesamowitymi krajobrazami. Indie mają wiele do zaoferowania tym, którzy chcą przeżyć niepowtarzalną, egzotyczną przygodę i fantastycznie wypocząć.
Indie — egzotyka i różnorodność
Republika Indii, państwo położone w Południowej Azji otoczone jest wodami Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej. Od północy Indie oddzielone są od Azji przez Himalaje i łańcuch górski Karakorum. Do Indii należą też liczne wysepki leżące na Oceanie Indyjskim.
Indie to niesamowite bogactwo krajobrazowe, bo w tym właśnie kraju są najwyższe na świecie góry, pustynie, tropikalne lasy deszczowe i rajskie wybrzeże.
W Himalajach wznosi się najwyższy, indyjski szczyt — Kanczendzonga o wysokości 8 586 m n.p.m. Największą rzeką Indii jest Ganges czczony przez Hindusów jako święta rzeka.

Oczyszczająca kąpiel w świętej rzece Ganges — foto: Pixabay
Indie są ogromnym i zróżnicowanym krajem wielu kontrastów i osobliwości. To kraj o ogromnej różnorodności kulturowej, historycznej i przyrodniczej.
Indie to siódmy co do wielkości kraj świata i po Chinach drugi kraj na naszym globie pod względem zaludnienia — mieszka tam 1,428 mld ludzi (2022).
W Indiach rozmawia się wieloma językami i nikt nie jest w stanie określić ich liczby. Szacuje się, że istnieje tu od 845 aż do 1652 języków. Urzędowym językiem jest język hindi oraz 17 języków regionalnych i język angielski jako pomocniczy. To drugi największy anglojęzyczny kraj na świecie.
Hindusi i ich obyczaje
W poszczególnych częściach kraju jest wielu wyznawców różnych kultur i tradycji. Około 80% mieszkańców tego kraju wyznaje hinduizm i wierzy w istnienie 330 milionów Bogów, którzy mają różną moc sprawczą. Druga znacząca religia w Indiach to islam.
Od regionu zależy też tradycyjny ubiór Hindusów. Najpopularniejszym strojem jest tu sari. To udrapowany na różne sposoby, bogato zdobiony pas materiału o długości 5-6 m noszony przez Hinduski.

Bogato zdobione sari — foto: Pixabay
Cywilizacja indyjska, rozkwitła w XIX wieku p.n.e. w dorzeczu dwóch rzek Indusu i Gangesu. To wtedy po raz pierwszy w historii starożytnych Indii, wprowadzono dziedziczny podział społeczeństwa na kasty. Wprawdzie oficjalnie system kasowy został zniesiony, jednak w praktyce jego zasady wciąż obowiązują, dzieląc społeczeństwo na zróżnicowane grupy. W Indiach niemal wszystkie małżeństwa są aranżowane przez rodziców młodych i zawierane są wyłącznie w obrębie tej samej kasty. W tym kraju pojęcie wolności i prawo do decydowania o własnym życiu prawie nie istnieje.
Ruch drogowy w Indiach
W Indiach obowiązuje ruch lewostronny, a przy ogromnej ilości różnego rodzaju pojazdów, przejście na drugą stronę ulicy stanowi nie lada wyzwanie. Niestety pierwszeństwo na drodze mają krowy, następnie piesi, motocykle, samochody osobowe i ciężarówki.

Droga w Indiach — foto: Pixabay
Na drogach Indii klakson używany jest nadzwyczaj często i w różnych sytuacjach, i to niekoniecznie drogowych. Ze względu na ogromne korki, dużą liczbę pojazdów oraz biorąc pod uwagę fakt, że jeździ się tutaj na grubość lakieru, a więc raczej wolno, należy się przyzwyczaić, że punktualność nie jest mocną stroną Hindusów.
Zanieczyszczenie środowiska
Najpopularniejszymi pojazdami do przewozu osób w Indiach są tuk-tuki. Te trzykołowe samochodziki spalają ok. 3,8 litra benzyny na 100 km, dlatego zanieczyszczenie środowiska w indyjskich miastach jest ogromne. Do tego Indie to prawdziwe śmietnisko, bo Hindusi wyrzucają śmieci gdziekolwiek i nie przejmują się śmieceniem. Ten mało higieniczny styl życia najbardziej jest widoczny w Alappuli, czyli Wenecji Wschodu. W lokalnych kanałach mieszkający tu Hindusi wykonują codzienne czynności — myją zęby, kąpią się, myją naczynia i... załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne oraz robią pranie, używając detergentów. Brzmi okropnie... ale cóż — takie właśnie są Indie.
Kuchnia indyjska i aromatyczne przyprawy
Indie to bogactwo smaków, a do przygotowania tradycyjnych potraw Hindusi używają wielu aromatycznych przypraw. Przyprawy te uprawiane są na miejscowych plantacjach. W kuchni hinduskiej króluje: kolendra, imbir, kurkuma, papryka, chili, pieprz i gałka muszkatołowa. Każdy region ma swoje charakterystyczne dania. Ze względu na dominujący w Indiach hinduizm wiele popularnych dań to dania wegetariańskie.

Kuchnia indyjska — foto: Pixabay
Jednym z najpopularniejszych indyjskich napojów jest doskonałe na upalne dni, orzeźwiające, słonawe lassi, które przyrządza się z jogurtu, wody i przypraw.
Indyjska herbata i wino
Indie są największym producentem i konsumentem herbaty na świecie. Najbardziej znanymi, indyjskimi prowincjami herbacianymi są Assam i Darjeeling.

Indie, plantacja herbaty — foto: Pixabay
Najlepsza herbata pochodzi z gór Kerali i znana jest pod nazwą „masala tea”. Jest to mieszanka czarnej herbaty i przypraw, którą pije się z dodatkiem mleka.
Na wsiach często pija się nalewkę kokosową lub wino palmowe – „toddy”. Ten biały napój produkowany jest z soku kwiatów palm. Po zakończeniu procesu fermentacji, który trwa ok. 2 h, gotowe do spożycia jest słabe wino. Im dłużej trwa proces fermentacji, tym wino jest mocniejsze.
Wakacje w Indiach na wybrzeżu Goa
Zupełnie nieindyjski jest Goa — najmniejszy i najmłodszy, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych stanów Indii. To turystyczny region Indii znajdujący się na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego.
Przez 450 lat region ten był pod wpływami portugalskich kolonizatorów i dopiero w 1974 r. Portugalia uznała Goa za część Indii.
Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku na plaże Goa przybywały liczne grupy hipisów, aby w Indiach odnaleźć miłość, pokój i wolność.
Tropikalny klimat powoduje, że w regionie Goa występują dwie pory roku — sucha trwająca od października do kwietnia i deszczowa, która przypada na miesiące od maja do września. Monsuny w porze deszczowej powodują bardzo obfite opady, dlatego najlepiej wypoczywać tu na wakacjach w porze suchej.

Hotel Grand Hyatt Goa
Co robić na wakacjach w regionie Goa?
W tej części Indii można wypocząć na wybrzeżu z fantastycznymi plażami oblewanymi ciepłymi, turkusowymi wodami Morza Arabskiego. Wybrzeże Goa to prawdziwy plażowy raj, bo jest tu ponad 100 niesamowitych plaż.

Plaża na Goa — foto: Taj Exotica Resort & Spa, Goa
Plaże na Goa są bardzo różnorodne — od spokojnych, niemal dziewiczych i bardzo malowniczych po tętniące życiem miejsca niekończących się imprez. O każdej porze dnia i nocy można tu imprezować w klubach, dyskotekach i barach zlokalizowanych przy plażach. Na niektórych plażach Goa oprócz plażowiczów wypoczywają... krowy.

Krowa na plaży w Indiach — foto: Pixabay
Region Goa to doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych, a przede wszystkim żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania i jazdy na skuterach wodnych. Można też wybrać się na rejs w poszukiwaniu delfinów, czy na połowy ryb.

Sporty wodne w Goa — foto: Grand Hyatt Goa
Osoby, które wolą mieć pod stopami stały ląd mogą uczestniczyć w kursach jogi i medytacji, skorzystać z masażu na plażowym łóżku lub zwiedzić okoliczne plantacje przypraw.
W regionie turystycznym Goa nie będą też rozczarowani ci, którzy uwielbiają zakupy. Na miejscowych bazarach i w sklepach można wyszukać prawdziwe indyjskie perełki — lokalne rękodzieło, biżuterię, wyroby ze skóry, tkaniny i sari oraz przyprawy.

Goa, bazar — foto: Pixabay
Atrakcje turystyczne w regionie Goa
W regionie Goa są lasy deszczowe i pola ryżowe, wśród których rozlokowały się hinduskie wioski.

Las deszczowy na Goa — foto: Pixabay
Znajduje się tu też wiele parków narodowych. Park Narodowy Bhagwan Mahavir i Rezerwat Dziewiczej Dżungli to miejsca, gdzie można spotkać wiele gatunków egzotycznych roślin i zwierząt oraz zachwycić się ponad 300-metrowym Wodospadem Dudhsagar.

Wodospad Dudhsagar — foto: Pixabay
Słynące z zabytkowych obiektów sakralnych Old Goa to miasto, które 500 lat temu zostało założone przez Portugalczyków. Jego zabytki w 1986 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej imponującą w tym mieście jest Katedra Se, która jest największym kościołem w całym dotychczasowym imperium portugalskim.

Goa, Katedra Se — foto: Pixabay
W stanie Goa odbywa się wyjątkowy karnawał, który łączy tradycje portugalskie i indyjskie, tworząc prawdziwe widowisko kolorów, tańca i zabawy.
Prawdziwe Indie też można poznać, bo im dalej wędruje się w głąb lądu, tym bardziej osobliwe widoki i zwyczaje można zaobserwować. Kolonialną zabudowę wypierają tradycyjne wioski hinduskie i coraz częściej zamiast kościołów nad okolicą górują hinduistyczne świątynie i meczety.

Goa, Świątynia Sri Manguesh — foto: Pixabay