Wróć do listy artykułów

Czy warto pojechać na wakacje do Indii?

Warto wiedzieć | 20-12-2019, Aktualizacja: 25-08-2023
indie wakacje, indie wycieczki, indie wczasy, indie last minute, indie region goa, indie wakacje w goa, indie zwiedzanie, indyjska herbata, indyjska kuchnia, goa atrakcje, indie ruch drogowy, indie zanieczyszczenie środowiska, hindusi obyczaje, hindusi religia, goa kolonia portugalska, indie tradycje
Świątynia Tal Mahal w Indiach — foto: Dave Parkinson z Pixabay

Indie to kraj aromatycznej herbaty, curry i innych egzotycznych przypraw. Turystów zachwycają tu fantastyczne zabytki, niezwykłe świątynie, egzotyczna przyroda, rajskie plaże i aromatyczna indyjska kuchnia. To także kraj z niesamowitymi krajobrazami. Indie mają wiele do zaoferowania tym, którzy chcą przeżyć niepowtarzalną, egzotyczną przygodę i fantastycznie wypocząć.

 

 

Indie — egzotyka i różnorodność

Republika Indii, państwo położone w Południowej Azji otoczone jest wodami Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej. Od północy Indie oddzielone są od Azji przez Himalaje i łańcuch górski Karakorum. Do Indii należą też liczne wysepki leżące na Oceanie Indyjskim. 

 

 

 

Indie to niesamowite bogactwo krajobrazowe, bo w tym właśnie kraju są najwyższe na świecie góry, pustynie, tropikalne lasy deszczowe i rajskie wybrzeże.

W Himalajach wznosi się najwyższy, indyjski szczyt — Kanczendzonga o wysokości 8 586 m n.p.m. Największą rzeką Indii jest Ganges czczony przez Hindusów jako święta rzeka.

 

Oczyszczająca kąpiel w świętej rzece Ganges

Oczyszczająca kąpiel w świętej rzece Ganges — foto: Pixabay

 

Indie są ogromnym i zróżnicowanym krajem wielu kontrastów i osobliwości. To kraj o ogromnej różnorodności kulturowej, historycznej i przyrodniczej. 

Indie to siódmy co do wielkości kraj świata i po Chinach drugi kraj na naszym globie pod względem zaludnienia — mieszka tam 1,428 mld ludzi (2022). 

 

W Indiach rozmawia się wieloma językami i nikt nie jest w stanie określić ich liczby. Szacuje się, że istnieje tu od 845 aż do 1652 języków. Urzędowym językiem jest język hindi oraz 17 języków regionalnych i język angielski jako pomocniczy. To drugi największy anglojęzyczny kraj na świecie. 

 

Hindusi i ich obyczaje 

W poszczególnych częściach kraju jest wielu wyznawców różnych kultur i tradycji.  Około 80% mieszkańców tego kraju wyznaje hinduizm i wierzy w istnienie 330 milionów Bogów, którzy mają różną moc sprawczą. Druga znacząca religia w Indiach to islam.

 

Od regionu zależy też tradycyjny ubiór Hindusów. Najpopularniejszym strojem jest tu sari. To udrapowany na różne sposoby, bogato zdobiony pas materiału o długości 5-6 m noszony przez Hinduski. 

 

Bogato zdobione sari

Bogato zdobione sari — foto: Pixabay

 

Cywilizacja indyjska, rozkwitła w XIX wieku p.n.e. w dorzeczu dwóch rzek Indusu i Gangesu. To wtedy po raz pierwszy w historii starożytnych Indii, wprowadzono dziedziczny podział społeczeństwa na kasty. Wprawdzie oficjalnie system kasowy został zniesiony, jednak w praktyce jego zasady wciąż obowiązują, dzieląc społeczeństwo na zróżnicowane grupy. W Indiach niemal wszystkie małżeństwa są aranżowane przez rodziców młodych i zawierane są wyłącznie w obrębie tej samej kasty. W tym kraju pojęcie wolności i prawo do decydowania o własnym życiu prawie nie istnieje.

 

Ruch drogowy w Indiach

W Indiach obowiązuje ruch lewostronny, a przy ogromnej ilości różnego rodzaju pojazdów, przejście na drugą stronę ulicy stanowi nie lada wyzwanie. Niestety pierwszeństwo na drodze mają krowy, następnie piesi, motocykle, samochody osobowe i ciężarówki.

 

Droga w Indiach

Droga w Indiach — foto: Pixabay

 

Na drogach Indii klakson używany jest nadzwyczaj często i w różnych sytuacjach, i to niekoniecznie drogowych. Ze względu na ogromne korki, dużą liczbę pojazdów oraz biorąc pod uwagę fakt, że jeździ się tutaj na grubość lakieru, a więc raczej wolno, należy się przyzwyczaić, że punktualność nie jest mocną stroną Hindusów.

 

Zanieczyszczenie środowiska

Najpopularniejszymi pojazdami do przewozu osób w Indiach są tuk-tuki. Te trzykołowe samochodziki spalają ok. 3,8 litra benzyny na 100 km, dlatego zanieczyszczenie środowiska w indyjskich miastach jest ogromne. Do tego Indie to prawdziwe śmietnisko, bo Hindusi wyrzucają śmieci gdziekolwiek i nie przejmują się śmieceniem. Ten mało higieniczny styl życia najbardziej jest widoczny w Alappuli, czyli Wenecji Wschodu. W lokalnych kanałach mieszkający tu Hindusi wykonują codzienne czynności — myją zęby, kąpią się, myją naczynia i... załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne oraz robią pranie, używając detergentów. Brzmi okropnie... ale cóż — takie właśnie są Indie.

 

Kuchnia indyjska i aromatyczne przyprawy

Indie to bogactwo smaków, a do przygotowania tradycyjnych potraw Hindusi używają wielu aromatycznych przypraw. Przyprawy te uprawiane są na miejscowych plantacjach. W kuchni hinduskiej króluje: kolendra, imbir, kurkuma, papryka, chili, pieprz i gałka muszkatołowa. Każdy region ma swoje charakterystyczne dania. Ze względu na dominujący w Indiach hinduizm wiele popularnych dań to dania wegetariańskie. 

 

Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska — foto: Pixabay

 

Jednym z najpopularniejszych indyjskich napojów jest doskonałe na upalne dni, orzeźwiające, słonawe lassi, które przyrządza się z jogurtu, wody i przypraw.

 

Indyjska herbata i wino

Indie są największym producentem i konsumentem herbaty na świecie. Najbardziej znanymi, indyjskimi prowincjami herbacianymi są Assam i Darjeeling.  

 

Indie, plantacja herbaty

Indie, plantacja herbaty — foto: Pixabay

 

Najlepsza herbata pochodzi z gór Kerali i znana jest pod nazwą „masala tea”. Jest to mieszanka czarnej herbaty i przypraw, którą pije się z dodatkiem mleka. 

 

Na wsiach często pija się nalewkę kokosową lub wino palmowe – „toddy”. Ten biały napój produkowany jest z soku kwiatów palm. Po zakończeniu procesu fermentacji, który trwa ok. 2 h, gotowe do spożycia jest słabe wino. Im dłużej trwa proces fermentacji, tym wino jest mocniejsze.

 

Wakacje w Indiach na wybrzeżu Goa

Zupełnie nieindyjski jest Goa — najmniejszy i najmłodszy, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych stanów Indii. To turystyczny region Indii znajdujący się na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego.

 

 

Przez 450 lat region ten był pod wpływami portugalskich kolonizatorów i dopiero w 1974 r. Portugalia uznała Goa za część Indii.

 

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku na plaże Goa przybywały liczne grupy hipisów, aby w Indiach odnaleźć miłość, pokój i wolność.

 

Tropikalny klimat powoduje, że w regionie Goa występują dwie pory roku — sucha trwająca od października do kwietnia i deszczowa, która przypada na miesiące od maja do września. Monsuny w porze deszczowej powodują bardzo obfite opady, dlatego najlepiej wypoczywać tu na wakacjach w porze suchej. 

 

Grand Hyatt Goa

Hotel Grand Hyatt Goa

 

Co robić na wakacjach w regionie Goa?

W tej części Indii można wypocząć na wybrzeżu z fantastycznymi plażami oblewanymi ciepłymi, turkusowymi wodami Morza Arabskiego. Wybrzeże Goa to prawdziwy plażowy raj, bo jest tu ponad 100 niesamowitych plaż.

 

Plaża na Goa

Plaża na Goa — foto: Taj Exotica Resort & Spa, Goa

 

 

Plaże na Goa są bardzo różnorodne — od spokojnych, niemal dziewiczych i bardzo malowniczych po tętniące życiem miejsca niekończących się imprez. O każdej porze dnia i nocy można tu imprezować w klubach, dyskotekach i barach zlokalizowanych przy plażach. Na niektórych plażach Goa oprócz plażowiczów wypoczywają... krowy.

 

Krowa na plaży w Indiach

Krowa na plaży w Indiach — foto: Pixabay

 

Region Goa to doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych, a przede wszystkim żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania i jazdy na skuterach wodnych. Można też wybrać się na rejs w poszukiwaniu delfinów, czy na połowy ryb.

 

Goa dla miłosników sportów wodnych

Sporty wodne w Goa — foto: Grand Hyatt Goa

 

Osoby, które wolą mieć pod stopami stały ląd mogą uczestniczyć w kursach jogi i medytacji, skorzystać z masażu na plażowym łóżku lub zwiedzić okoliczne plantacje przypraw.

 

W regionie turystycznym Goa nie będą też rozczarowani ci, którzy uwielbiają zakupy. Na miejscowych bazarach i w sklepach można wyszukać prawdziwe indyjskie perełki — lokalne rękodzieło, biżuterię, wyroby ze skóry, tkaniny i sari oraz przyprawy.

 

Goa, bazar

Goa, bazar — foto: Pixabay

 

Atrakcje turystyczne w regionie Goa

W regionie Goa są  lasy deszczowe i pola ryżowe, wśród których rozlokowały się hinduskie wioski.

 

Las deszczowy na Goa

Las deszczowy na Goa — foto: Pixabay

 

Znajduje się tu też wiele parków narodowych. Park Narodowy Bhagwan Mahavir i Rezerwat Dziewiczej Dżungli to miejsca, gdzie można spotkać wiele gatunków egzotycznych roślin i zwierząt oraz zachwycić się ponad 300-metrowym Wodospadem Dudhsagar.

 

Wodospad Dudhsagar

Wodospad Dudhsagar — foto: Pixabay

 

Słynące z zabytkowych obiektów sakralnych Old Goa to miasto, które 500 lat temu zostało założone przez Portugalczyków. Jego zabytki w 1986 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej imponującą w tym mieście jest Katedra Se, która jest największym kościołem w całym dotychczasowym imperium portugalskim.

 

Goa, Katedra Se

Goa, Katedra Se — foto: Pixabay

 

W stanie Goa odbywa się wyjątkowy karnawał, który łączy tradycje portugalskie i indyjskie, tworząc prawdziwe widowisko kolorów, tańca i zabawy.

 

Prawdziwe Indie też można poznać, bo im dalej wędruje się w głąb lądu, tym bardziej osobliwe widoki i zwyczaje można zaobserwować. Kolonialną zabudowę wypierają tradycyjne wioski hinduskie i coraz częściej zamiast kościołów nad okolicą górują hinduistyczne świątynie i meczety.

 

Goa, Świątynia Sri manguesh

Goa, Świątynia Sri Manguesh — foto: Pixabay

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Jesień 2023 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią 2023 w Meksyku, Dominikanie oraz na Kubie, Jamajce i Arubie

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesienne wakacje 2023 w Turcji

Wakacje all inclusive w Turcji — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska na jesień 2023

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.