Wróć do listy artykułów

Czy warto pojechać na wakacje do Indii?

Warto wiedzieć | 20-12-2019, Aktualizacja: 11-12-2023
indie wakacje, indie wycieczki, indie wczasy, indie last minute, indie zwiedzanie, indyjska herbata, indyjska kuchnia, goa atrakcje, indie ruch drogowy, indie zanieczyszczenie środowiska, hindusi obyczaje, hindusi religia, indie atrakcje, indie tradycje, indie co zobaczyć, indie taj mahal, świątynie w indiach, indie nowe delhi, new delhi stolica, indie z czego słyną
Świątynia Taj Mahal w Indiach — foto: Dave Parkinson z Pixabay

Indie to kraj aromatycznej herbaty, curry i innych egzotycznych przypraw. Turystów zachwycają tu fantastyczne zabytki, niezwykłe świątynie, egzotyczna przyroda, rajskie plaże i aromatyczna indyjska kuchnia. To także kraj z niesamowitymi krajobrazami. Indie mają wiele do zaoferowania tym, którzy chcą przeżyć niepowtarzalną, egzotyczną przygodę i fantastycznie wypocząć.

 

 

Indie — egzotyka i różnorodność

Republika Indii, państwo położone w Południowej Azji otoczone jest wodami Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego, Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Od północy Indie oddzielone są od Azji przez Himalaje i łańcuch górski Karakorum. Do Indii należą też liczne wysepki leżące na Oceanie Indyjskim.

 

 

 

Indie to niesamowite bogactwo krajobrazowe, bo w tym właśnie kraju są najwyższe na świecie góry, pustynie, tropikalne lasy deszczowe i rajskie wybrzeże.

W Himalajach wznosi się najwyższy, indyjski szczyt — Kanczendzonga o wysokości 8 586 m n.p.m. Największą rzeką Indii jest Ganges czczony przez Hindusów jako święta rzeka.

 

Oczyszczająca kąpiel w świętej rzece Ganges

Oczyszczająca kąpiel w świętej rzece Ganges — foto: Pixabay

 

Indie są ogromnym i zróżnicowanym krajem wielu kontrastów i osobliwości. To kraj o ogromnej różnorodności kulturowej, historycznej i przyrodniczej. 

Indie to siódmy co do wielkości kraj świata i po Chinach drugi kraj na naszym globie pod względem zaludnienia — mieszka tam 1,428 mld ludzi (2022). 

 

W Indiach rozmawia się wieloma językami i nikt nie jest w stanie określić ich liczby. Szacuje się, że istnieje tu od 845 aż do 1652 języków. Urzędowym językiem jest język hindi oraz 17 języków regionalnych i język angielski jako pomocniczy. To drugi największy anglojęzyczny kraj na świecie. 

 

Z czego słyną Indie?

Orientalne Indie słyną z wielu pięknych świątyń i klasztorów z tajemniczymi mnichami. Kraj ten kojarzony jest też z ogromną rzeką Ganges, mającą największą deltę ze wszystkich rzek świata. To w tej rzece przez hinduistów uważanej za świętą odbywają się oczyszczające kąpiele. Indie to również bardzo orientalny kraj z zaklinaczami węży i świętymi krowami, które odpoczywają na ulicy oraz swobodnie chodzą po drogach i zawsze mają pierwszeństwo.

 

Święte krowy na ulicy w Indiach

Święte krowy na ulicy w Indiach - foto: Pixabay

 

Indie to kraj, z którego wywodzi się królewska gra w szachy. 

 

Kraj ten znany jest również z muzycznej, tanecznej i niesamowicie kolorowej kinematografii. Barwne musicale z filmowego centrum Indii — Bollywood podbijają rynek filmowy na całym świecie. Bollywood ma swoją siedzibę w Bombaju (Mumbaju) — największym mieście Indii. To także doskonałe czarne herbaty Darjeeling i Assam oraz intensywne, aromatyczne przyprawy.

 

New Delhi — stolica Indii

Ogromna i rozległa stolica Indii — Nowe Delhi to nowoczesna część bardzo tajemniczego pełnego kontrastów Delhi, miasta uważanego za jedno z najstarszych na świecie. Poprzednią stolicą była Kalkuta, z której w 1912 r. Brytyjczycy przenieśli stolicę do Nowego Delhi, a stolicą niepodległych Indii jest od 15 sierpnia 1947 r. 

 

W Delhi znajduje się słynna Brama Indii i ogromny, zajmujący 405 tys. m² kompleks świątynny Akshardham, największa hinduistyczna świątynia na świecie.

 

Kompleks świątynny Akshardham

Kompleks świątynny Akshardham — foto: Pixabay

 

Koniecznie trzeba też odwiedzić zbudowany z piaskowca Czerwony Fort z XVII w., który zajmuje obszar ponad 2 km2. Na terenie fortu jest bazar Chatta Chowk, na którym można kupić niemal wszystko, a szczególnie fantastyczne pamiątki z wakacji w Indiach.

 

Czerwony Fort w Delhi

Czerwony Fort w Delhi - foto: Pixabay

 

Hindusi i ich obyczaje 

W poszczególnych częściach kraju jest wielu wyznawców różnych kultur i tradycji.  Około 80% mieszkańców tego kraju wyznaje hinduizm i wierzy w istnienie 330 milionów Bogów, którzy mają różną moc sprawczą. Druga znacząca religia w Indiach to islam.

 

Od regionu zależy też tradycyjny ubiór Hindusów. Najpopularniejszym strojem jest tu sari. To udrapowany na różne sposoby, bogato zdobiony pas materiału o długości 5-6 m noszony przez Hinduski. 

 

Bogato zdobione sari

Bogato zdobione sari — foto: Pixabay

 

Cywilizacja indyjska, rozkwitła w XIX wieku p.n.e. w dorzeczu dwóch rzek Indusu i Gangesu. To wtedy po raz pierwszy w historii starożytnych Indii, wprowadzono dziedziczny podział społeczeństwa na kasty. Wprawdzie oficjalnie system kasowy został zniesiony, jednak w praktyce jego zasady wciąż obowiązują, dzieląc społeczeństwo na zróżnicowane grupy. W Indiach niemal wszystkie małżeństwa są aranżowane przez rodziców młodych i zawierane są wyłącznie w obrębie tej samej kasty. W tym kraju pojęcie wolności i prawo do decydowania o własnym życiu prawie nie istnieje.

 

Ruch drogowy w Indiach

W Indiach obowiązuje ruch lewostronny, ale każdy pojazd wydaje się poruszać według sobie tylko znanych reguł. Przy ogromnej ilości różnego rodzaju pojazdów i powszechnie panującym drogowym chaosie, przejście na drugą stronę ulicy stanowi nie lada wyzwanie. Między niezwykle kolorowym i hałaśliwym tłumem pieszych oraz pojazdami swobodnie przechadzają się krowy uważane w tym kraju za święte. Niestety także pierwszeństwo na drodze mają krowy, dopiero później piesi, a na końcu pojazdy w określonej kolejności — motocykle, samochody osobowe i ciężarówki.

 

Droga w Indiach

Droga w Indiach — foto: Pixabay

 

Klakson jest tam używany nadzwyczaj często i w różnych sytuacjach. Ze względu na ogromne korki, dużą liczbę pojazdów oraz biorąc pod uwagę fakt, że jeździ się tutaj na grubość lakieru, a więc raczej wolno, należy się przyzwyczaić, że punktualność nie jest mocną stroną Hindusów.

 

Zanieczyszczenie środowiska

Najpopularniejszymi pojazdami do przewozu osób w Indiach są tuk-tuki. Te trzykołowe samochodziki spalają ok. 3,8 litra benzyny na 100 km, dlatego zanieczyszczenie środowiska w indyjskich miastach jest ogromne. Do tego Indie to prawdziwe śmietnisko, bo Hindusi wyrzucają śmieci gdziekolwiek i nie przejmują się śmieceniem. Ten mało higieniczny styl życia najbardziej jest widoczny w Alappuli, czyli Wenecji Wschodu. W lokalnych kanałach mieszkający tu Hindusi wykonują codzienne czynności — myją zęby, kąpią się, myją naczynia i... załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne oraz robią pranie, używając detergentów. Brzmi okropnie... ale cóż — takie właśnie są Indie.

 

Kuchnia indyjska i aromatyczne przyprawy

Indie to bogactwo smaków, a do przygotowania tradycyjnych potraw Hindusi używają wielu aromatycznych przypraw. Przyprawy te uprawiane są na miejscowych plantacjach. W kuchni hinduskiej króluje: kolendra, imbir, kurkuma, papryka, chili, pieprz i gałka muszkatołowa. Każdy region ma swoje charakterystyczne dania. Ze względu na dominujący w Indiach hinduizm wiele popularnych dań to dania wegetariańskie. 

 

Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska — foto: Pixabay

 

Jednym z najpopularniejszych indyjskich napojów jest doskonałe na upalne dni, orzeźwiające, słonawe lassi, które przyrządza się z jogurtu, wody i przypraw.

 

Indyjska herbata i wino

Indie są największym producentem i konsumentem herbaty na świecie. Najbardziej znanymi, indyjskimi prowincjami herbacianymi są Assam i Darjeeling.  

 

Indie, plantacja herbaty

Indie, plantacja herbaty — foto: Pixabay

 

Najlepsza herbata pochodzi z gór Kerali i znana jest pod nazwą „masala tea”. Jest to mieszanka czarnej herbaty i przypraw, którą pije się z dodatkiem mleka. 

 

Na wsiach często pija się nalewkę kokosową lub wino palmowe – „toddy”. Ten biały napój produkowany jest z soku kwiatów palm. Po zakończeniu procesu fermentacji, który trwa ok. 2 h, gotowe do spożycia jest słabe wino. Im dłużej trwa proces fermentacji, tym wino jest mocniejsze.

 

Co warto zobaczyć w Indiach?

W Indiach jest wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów z całego świata. Opisane poniżej miejsca to tylko wierzchołek góry, bo Indie oferują mnóstwo innych fascynujących atrakcji turystycznych. Te jednak uznawane są za jedne z najciekawszych. Sprawdź, co wpisać na swoją listę “must see” podczas wakacji w Indiach.

 

Mauzoleum Taj Mahal — wizytówka Indii 

Taj Mahal — ogromna budowla z białego marmuru znajdująca się w mieście Agra to symbol miłości oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Indiach. To wyjątkowe mauzoleum zostało zbudowane w XVII w. na polecenie cesarza Shah Jahan. Jest świątynią miłości i pomnikiem ku czci ukochanej żony cesarza — Mumtaz Mahal, która zmarła podczas narodzin ich 14 dziecka. Cały kompleks obejmuje główne mauzoleum z symbolicznymi wrotami do raju, 4 minarety i 2 meczety z czerwonego kamienia po bokach oraz przepiękny ogród i kanały wodne. Marmurowe ściany grobowca są inkrustowane kamieniami szlachetnymi tworzącymi fantazyjne, kwiatowe wzory. Ta monumentalna, bogato zdobiona budowla powstawała przez ponad 20 lat, a budowało ją 20 tys. robotników przy wsparciu 1000 słoni.  Marmur zwożono z kamieniołomów oddalonych o 300 km.

Indie, Taj Mahal

Indie, Taj Mahal — foto: Pixabay

 

Starożytne miasto Waranasi

Waranasi, jedno z najstarszych miast na świecie jest duchową stolicą Indii leżącą nad brzegiem świętej rzeki Ganges. To dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu ważne miejsce kulturowe i religijne. Miasto z ponad 3000-letnią historią zachwyca licznymi świątyniami i miejscami kremacyjnymi. W jednej z miejscowych świątyń — Sankat Mochan mieszkają małpy. O wschodzie słońca w Waranasi odbywa się niesamowity rytuał, gdy w wodach świętej rzeki Ganges tysiące wiernych medytuje i zażywa oczyszczającej kąpieli

 

Indie, Waranasi

Indie, Waranasi — foto: Pixabay

 

Madurai i świątynia Meenakshi

Madurai to najstarsze miasto południowych Indii oraz religijne i kulturowe centrum z kompleksem świątynnym Meenakshi poświęconym Śiwie i jego żonie Parwati. Ogromna, zajmująca powierzchnię 6 ha, licznie odwiedzania przez pielgrzymów świątynia ma cztery charakterystyczne, bogato zdobione wieże. Do głównej części prowadzi dwanaście gigantycznych bram mierzących 45-50 m, które zostały pokryte kolorowymi rzeźbami lokalnych władców i bóstw. Madurai nazywane jest też miastem krawców, ponieważ jest ich tu wielu, szczególnie na hali targowej przy świątyni.

 

Świątynia Meenakshi w Madurai

Świątynia Meenakshi w Madurai — foto: Pixabay

 

Indyjskie świątynie Khajuraho

Zespół świątyń Khajuraho to wyjątkowo śmiało ozdobione budowle sakralne — atrakcja przeznaczona dla turystów 18+. Ponad tysiąc lat temu w X i XI w. w duchu religijnym powstał kompleks obiektów sakralnych, które wybudowano z piaskowca. Świątynie słyną z rzeźb erotycznych i artystycznych, nawet dziś szokujących detali architektonicznych.

Niegdyś na 20 km2 było aż 85 budowli, a dziś na obszarze 6 km2 można podziwiać 23 obiekty. W 1986 r. świątynie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Zespół świątyń Khajuraho

Zespół świątyń Khajuraho — foto: Pixabay

 

Błękitne miasto Jodhpur

Jodhpur to błękitne miasto leżące na skraju pustyni Thar w indyjskim Radżastanie. Większość budynków w starszej części tego miasta  jak z bajki  jest w kolorze niebieskim, a złote piaski pustyni przepięknie kontrastują z błękitem budynków. Nad miastem góruje Fort Mehrangarh wzniesiony na wysokich skałach w 1459 r. i rozbudowywany w kolejnych wiekach. Dla wielu osób jest on lokalnym punktem orientacyjnym. Z fortu roztacza się fantastyczny widok na miasto i pustynię Thar. To jeden z największych fortów w Indiach, który w swojej kilkusetletniej historii nigdy nie został zdobyty. Obecnie na terenie fortu znajduje się muzeum. Fort otaczają wąskie uliczki, przy których wznoszą się niebieskie domy. Ich kolor ma odstraszać owady i chronić mury przed nadmiernym nagrzewaniem się w gorących promieniach słońca.

 

Błękitne miasto Jodhpur

Błękitne miasto Jodhpur — foto: Pixabay

 

Darjeeling — miasto himalaistów i herbaty

Darjeeling to jedna z najstarszych i najpopularniejszych stacji górskich w Indiach — baza dla wypraw w Himalaje i znane uzdrowisko klimatyczne leżące na wysokości 2140 m n.p.m. Oprócz przepięknych widoków i buddyjskiego klimatu miasto słynie też z uprawy herbaty, której nadano taką samą nazwę. Czarna herbata Darjeeling pochodząca z okolicznych plantacji uznawana jest za najlepszą w Indiach i jedną z najlepszych na świecie. Odwiedzając ten zakątek Indii, warto wybrać się na którąś z plantacji, gdzie uprawa i zbiory nadal odbywają się tradycyjnymi metodami. Koniecznie trzeba też przejechać się Himalajską Kolejką Wąskotorową, która od 1999 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Himalajska Kolejka Wąskotorowa

Himalajska Kolejka Wąskotorowa — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.