Wróć do listy artykułów

Madera — portugalska wyspa wiecznej wiosny

Warto wiedzieć | 23-02-2022, Aktualizacja: 19-10-2022
madera wakacje 2023, madera wczasy 2023, madera wycieczki 2023, madera 2023, portugalia 2023, madera wakacje dla aktywnych, madera atrakcje, madera funchal, madera all inclusive, madera last minute, madera z niemiec, madera co zobaczyć, madera wyspa
Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. To idealne miejsce na aktywne wakacje dla miłośników przyrody i pięknych widoków — foto: Pixabay.

Madera zachwyca niesamowitymi widokami, bujną roślinnością, kwiatami  i rewelacyjną kuchnią, której smaki podkreśla aromatyczne wino. Wraz z innymi wyspami archipelagu ta zielona, wulkaniczna wyspa należąca do Portugalii wyrasta z wód Oceanu Atlantyckiego. Przez cały rok panuje tu wiosenna aura, dlatego Maderę określa się jako wyspę wiecznej wiosny. Jaka jest Madera i co warto o niej wiedzieć?

 

 

Jaka jest portugalska wyspa Madera?

Madera to niewielki archipelag na Oceanie Atlantyckim należący do Portugalii, którego największą wyspą jest Madera. Oprócz niej archipelag tworzą wyspy Porto Santo oraz trzy bezludne wysepki. Chociaż Madera jest wyspą europejską, geograficznie bliżej jej do Afryki, ponieważ leży zaledwie ok. 500 km od wybrzeża kontynentu afrykańskiego i aż 1000 km od Europy.

Madera jest pełną niespodzianek, zieloną, wulkaniczną wyspą, najbardziej wysuniętym na zachód kawałkiem Europy. W przeciwieństwie do innych wysp pochodzenia wulkanicznego nie ma na niej obszarów pustynnych.  Wyspę tworzy jeden z największych wulkanów na świecie, który otaczają majestatyczne klify.

 

Portugalia, Madera

Portugalia, Madera — foto: Pixabay

 

W przeważającej części wyspa jest zalesiona. Nawet od tego wywodzi się jej nazwa, bo Ilha Madera oznacza „Wyspa Drewna”, co tłumaczyć można jako „Zalesiona Wyspa”. Dzięki żyznym glebom i niemal letniej pogodzie, na wyspie przez cały rok jest bardzo zielono i kwitną barwne kwiaty. Z tego powodu często wyspę określa się też jako pływający ogród.

 

Zalesiona i zielona Madera

Zalesiona i zielona Madera — foto: Unsplash

 

Najwyższym szczytem wyspy jest Pico Ruivo (1862 m n.p.m.) górujący nad jej  wschodnią częścią.

 

Madera, Pico Ruivo

Madera, Pico Ruivo - foto: Unsplash

 

Funchal — stolica wyspy

Stolicą  i największym miastem Madery jest Funchal — miasto leżące na południowym wybrzeżu wyspy, często określane jako „mała Lizbona", uważane za najbezpieczniejsze i najschludniejsze w Europie.

 

Funchal - stolica Madery

Funchal - stolica Madery — foto: Pixabay

 

Nazwa stolicy pochodzi od kopru porastającego całą wyspę. Funchal to stare miasto z tradycjami, które zostało założone w 1421 r. Perełką stolicy jest jej starówka, a górująca nad miastem intensywnie żółta Forteca św. Jakuba to wizytówka Funchal. 

Na wzgórze Monte prowadzi nowoczesna kolejka linowa łącząca dolną część miasta z położoną na górskim zboczu dzielnicą Monte. Wyjątkową atrakcją tego miejsca jest zjazd z góry Monte po stromych, wyłożonych kamiennym brukiem ulicach, z porywającą prędkością do 50 km/h. Zjazd ten odbywa się w tradycyjnych, wiklinowych koszach umieszczonych na drewnianych płozach, którymi kierują carreiros. Manewrują oni saniami i hamują przy użyciu butów wyposażonych w specjalną podeszwę. Te słynne sanie zwożą turystów z Monte już od 1850 r., a 20-minutowa podróż robi na pasażerach piorunujące wrażenie.

 

Funchal, kolejka linowa

Funchal, kolejka linowa — foto: Pixabay

 

Funchal, zjazd w wiklinowych koszach

Zjazd w wiklinowych koszach — foto: Pixabay

 

Lotnisko na Maderze

Nieopodal stolicy znajduje się międzynarodowe lotnisko, które jest wyjątkowe. Jego pas startowy jest jednym z najkrótszych na świecie, a dodatkowo z 3 stron jest otoczony wodą i częściowo znajduje się nad oceanem. W roku 2000 przedłużono go i fragment znajdujący się nad wodą umieszczono na 180 palach o wysokości 70 m. Takie rozwiązanie było konieczne ze względu na bezpieczeństwo i wiejące tu dość silne wiatry.

 

Maderska kuchnia

Na tarasowych polach Madery przez cały rok uprawia się banany, marakuje i papaje oraz wiele innych egzotycznych owoców i warzyw.  Madera to dosłownie bananowa wyspa, ponieważ bananowce rosną tu wszędzie. Można je nawet spotkać na ulicach maderskich miast.

 

Bananowce na Maderze

Bananowce na Maderze - foto: Unsplash

 

Owoce na Maderze

Owoce na Maderze — foto: Pixabay

 

Na Maderze dominuje kuchnia portugalska, która w swoich regionalnych daniach przede wszystkim preferuje ryby i owoce morza, w różnych proporcjach łączone miedzy sobą i z warzywami. Posiłki najlepiej smakują w towarzystwie znanych na całym świecie, wzmacnianych portugalskich win — Porto i Madery. 

 

Wino z Madery

Podczas wakacji all inclusive na Maderze koniecznie trzeba spróbować znanego, produkowanego tu od setek lat wzmacnianego wina Madera. W XV w. Maderczycy  zupełnie przypadkiem odkryli, że dodanie do wina brandy lub innych mocniejszych alkoholi pozwoli na zabezpieczenie go przed popsuciem w czasie długiego transportu przez ocean. Wielodniowe rejsy, kołysanie statkiem i wysoka temperatura, połączone z mocnym trunkiem dodanym do wina wyzwoliły w nim specyficzne reakcje chemiczne, zabezpieczając wino przed nadmiernym skwaśnieniem. Proces ten zwany obecnie maderyzacją wina znacznie wpływa też na poprawę jego smaku i aromatu. Wino poddane maderyzacji na pewno nie psuje się, ponieważ najstarsza zachowana butelka Madery pochodzi aż z 1772 r.

 

Obecnie wino Madera produkowane jest w 4 wersjach smakowych:

🍷 słodkie Malmsey,

🍷 półsłodkie Bual,

🍷 półwytrawne Verdelho

🍷 wytrawne Sercial.

Pod koniec lata Maderczycy organizują wielką degustację swojego flagowego wina.

 

Wino Bual

Wino Bual — foto: Pixabay

 

Madera na wakacje przez cały rok

Obok pobliskich Wysp Kanaryjskich, Madera przez cały rok   jest doskonałym miejscem na wakacje, szczególnie dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Nawet w miesiącach zimowych tu nieprzerwanie trwa… wiosna i to nie byle jaka wiosna, bo pełna soczystej zieleni, kwiatów i słońca. Średnia temperatura latem wynosi tu 24°C, a zimą 19°C. To idealne warunki do wypoczynku na wyspie przez wszystkie miesiące w roku. Wielu turystów  przyjeżdża tu dla jej piękna i poznania ciekawych miejsc. 

 

Malownicze szlaki na Maderze

Malownicze szlaki na Maderze — foto: Pixabay

 

Kto odwiedzał Maderę? — znane osobistości na wyspie

Zachwycona naturalnym pięknem wyspy, swój urlop na Maderze spędzała austriacka cesarzowa Sisi. Przebywał tu również Karol Habsburg — ostatni władca cesarstwa austro-węgierskiego, dla którego Funchal i wzgórze Monte było miejscem wygnania.

Właściwości zdrowotne wyspy docenili też Winston Churchill i Józef Piłsudski, wypoczywający na przedmieściach Funchal zimą 1930/31. Wyspę odwiedził też Ernest Hemingway, który z upodobaniem zjeżdżał wiklinowymi saniami z góry Monte.

Wcześniej jeszcze przez 3 lata mieszkał tu Krzysztof Kolumb, który na wyspie zajmował się… handlem cukrem. W tamtych czasach Madera słynęła  z uprawy trzciny cukrowej i produkcji cukru.

 

Madera — co warto zobaczyć?

Madera to przede wszystkim liczne atrakcje przyrodnicze, malownicze widoki, piękne góry i wodospady i wspaniałe kwiaty… mnóstwo kwiatów i kwiatowych ogrodów. Co warto zobaczyć podczas wakacji na Maderze?

 

Przyrodnicze atrakcje Madery

Ponad 60% powierzchni Madery zajmuje Park Narodowy. Rosną tu unikatowe lasy wawrzynowe, które wpisano nawet na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. To jedna z przyrodniczych atrakcji wyspy.

 

Na wyspie nie sposób przejść obojętnie obok tamtejszych kanałów nawadniających, które powstały kilkaset lat temu. Te nawadniające kanały to lewady, z których Madera jest znana. Lewadami na całą wyspę, a szczególnie na suche i słoneczne pola od strony południowej, dostarczana była woda z gór. Łącznie kanały na wyspie mają długość ok. 2500 km. Najdłuższy kanał ma 100 km i powstał w latach 60. ubiegłego wieku. Znajduje się tu ok. 200 takich lewad i można po nich spacerować, ponieważ utworzono na nich szlaki trekkingowe.

 

Lewada na Maderze

Lewada — szlak trekkingowy — foto: Pixabay

 

Niesamowitą i bardzo malowniczą atrakcją wyspy jest ciągnący się wzdłuż południowego wybrzeża Madery klif Cabo Girão, który wznosi się na wysokość 589 m n.p.m. Uważany jest on przez mieszkańców za najwyższy klif w Europie, a faktycznie to drugi co do wysokości klif na świecie. Widoki z klifu zapierają dech w piersi, tym bardziej że można je podziwiać ze szklanej platformy, sprawiającej wrażenie jakby była przyklejona do skał.

 

Madera, klif Cabo Girão

Madera, klif Cabo Girão — foto: Pixabay

 

Prawdziwym hitem Madery są naturalne baseny lawowe, które znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy w okolicy miejscowości Porto Moniz. Baseny powstały w sposób naturalny pomiędzy formacjami skalnymi utworzonymi  z lawy wulkanicznej i systematycznie — także w sposób naturalny — napełniane są wodą z Atlantyku. Od zachodniej strony Porto Moniz baseny są dość mocno skomercjalizowane, natomiast te znajdujące się we wschodniej części nadal mają dziewiczy charakter.

 

Naturalne baseny w Porto Moniz

Naturalne baseny w Porto Moniz — foto: Unsplash

 

 

Na Maderze warto też zobaczyć z góry i odwiedzić Dolinę Zakonnic, gdzie w XVI w. znalazły schronienie zakonnice uciekające z Funchal przed piratami. Już sam dojazd do doliny to niesamowite wrażenia, ponieważ prowadzi bardzo krętą górską drogą, z której roztaczają się przepiękne widoki.

 

Madera, Dolina Zakonnic

Madera, Dolina Zakonnic - foto: Unsplash

 

Niesamowite ogrody

Ogrody to mocna strona wyspy, która nazywana jest nawet "ogrodem Atlantyku", bo tyle jest na niej kwiatów.

Najważniejszym ogrodem botanicznym na Maderze jest utworzony na powierzchni 35 tys. m² Jardim Botânico da Madeira. W ogrodzie tym w pięciu sektorach zgromadzono rośliny z różnych stron świata. W jednym z nich są rośliny charakterystyczne dla Madery. 

 

Madera, ogród botaniczny

Madera, ogród botaniczny — foto: Pixabay

 

Ogród Tropikalny Monte Palace jest na liście trzynastu najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata, która została utworzona przez magazyn turystyczny Condé Nast Traveler. 7-hektarowy ogród utworzono na wulkanicznym wzgórzu. To wyjątkowy ogród, w którym egzotyczne rośliny są tłem dla dzieł sztuki portugalskiej i afrykańskiej.

 

Atrakcją wschodniej części wyspy jest ogród Palheiro Ferreiro zorganizowany w stylu francuskim i angielskim, w którym można podziwiać podzwrotnikową roślinność z przepięknymi kwiatami. To wyjątkowa sceneria dla zakochanych spędzających na Maderze romantyczne wakacje we dwoje.

 

Warto odwiedzić też wspaniały ogród różany w Quinta do Arco. Jego tworzenie trwało 3 lata — powstał w latach 2003-2006. To wyjątkowa, największa w całej Portugalii kolekcja róż. Zgromadzono ich tu ponad 1200. 

 

Atrakcje turystyczne wyspy

Madera oferuje turystom wiele atrakcji. Co roku w maju w stolicy wyspy  Funchal odbywa się słynny na cały świat festiwal kwiatów.  W tym czasie wszędzie można podziwiać niesamowite kompozycje kwiatowe będące często prawdziwymi dziełami sztuki. W czerwcu organizowane są fantastyczne pokazy fajerwerków, którymi oficjalnie na wyspie rozpoczyna się sezon wakacyjny.  Jeszcze wspanialsze pokazy fajerwerków można podziwiać w Funchal na powitanie Nowego Roku, które nawet zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. W czasie karnawału ulice stolicy zdominowane są przez kolorowe parady. 

 

Madera, Festiwal Kwiatów

Madera, Festiwal Kwiatów - foto: Unsplash

 

Madera, noworoczne fajerwerki

Madera, noworoczne fajerwerki - foto: Unsplash

 

Na turystów wypoczywających tu z dziećmi czeka Park Wodny Santa Cruz, który w swojej ofercie ma baseny, zjeżdżalnie, rynny wodne i wiele innych ciekawych atrakcji dla dorosłych i ich podopiecznych.

 

Na Maderze urodził się portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo, dlatego fani piłki nożnej i tego sławnego maderyjczyka mogą podziwiać jego trofea i pamiątki w muzeum zlokalizowanym w Funchal.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.