Dominikana słynie z pięknych, piaszczystych plaż, zachwycających raf koralowych oraz tropikalnego klimatu. To jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, który coraz częściej wybierają również Polacy ceniący egzotyczne wycieczki do dalekich krajów. Ile kosztują wczasy na Dominikanie, co warto tam zobaczyć i jaki jest najlepszy termin wyjazdu?
Klimat Dominikany
Dominikana to wyspa, która znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego gorącego. Charakteryzuje się występowaniem dwóch pór roku – pierwsza z nich jest sucha i trwa od grudnia do końca maja, natomiast druga to deszczowa i pojawia się od czerwca do końca listopada. Nie należy jednak się tego obawiać, ponieważ opady zwykle trwają do godziny dziennie. Maksymalna ilość dni deszczowych w skali miesiąca wynosi 12. Dla turystów nie stanowi to problemu, a wręcz przeciwnie. Z niecierpliwością wyczekują na deszcz, który oczyszcza i odświeża powietrze.
Pogoda na Dominikanie
Jaka pogoda panuje na Dominikanie? Temperatury w ciągu roku nie różnią się znacznie. W miesiącach od listopada do kwietnia utrzymują się w granicach 28°C, a w nocy do 20°C. W okresie letnim natomiast – od maja do października – temperatury zwiększają się nawet do 32°C w dzień i do 22°C w nocy.
Dominikana – atrakcje turystyczne
Zainteresowani kolonialną historią wyspy oraz postacią samego Krzysztofa Kolumba powinni wybrać się do Santo Domingo. Miasto nazywane jest stolicą Nowego Świata. To tam Bartolomeo, brat słynnego Genueńczyka, w 1496 roku założył miasto, które wkrótce stało się niezwykle ważne dla hiszpańskich planów podboju Ameryk. Za całodniową wycieczkę do kolonialnej dzielnicy stolicy Dominikany, wyjeżdżając z okolic Puerto Platy, płaciliśmy $100 od osoby, przy czym oprócz biletów wstępu do miejsc historycznych, organizator zapewnił posiłek oraz napoje w autokarze.
Meble kolonialne to popularny w Polsce wystrój ekskluzywnych wnętrz. Niekiedy wykonane są z drewna sprowadzanego z Ameryki Południowej, co nie tylko drastycznie zwiększa ich cenę, ale i nadaje im ściśle kolonialny charakter. Uwierzcie mi na słowo – oryginalne meble z epoki w Domu Kolumba budzą podziw. W starych murach czuć ducha odkrywcy.
Odwiedzając Santo Domingo nie zapomnij zobaczyć historycznego grobu Krzysztofa Kolumba. Do dziś historycy spierają się, gdzie faktycznie pochowany jest najbardziej znany odkrywca w dziejach świata. Dużo mówi się o Hiszpanii. Są różne tezy, choć rząd dominikański nie wyraża zgody na zbadanie mogiły mieszczącej się w stolicy karaibskiego kraju.
Najładniejsze plaże na Dominikanie
Plaże na Dominikanie nie bez powodu robią ogromne wrażenie na wszystkich turystach. Każdy, kto choć raz oglądał dzieło Ridleya Scotta pt. 1492: Wyprawa do raju, ma w pamięci niesamowite scenerie z tego filmowego przekazu. Rajskie plaże, tropikalne lasy, niesamowita przyroda. Wszystko to do dziś można tu oglądać. Turyści przede wszystkim podziwiają niesamowite wybrzeża – szerokie i piaszczyste plaże, które od właściwego lądu oddzielone są pięknymi i rozłożystymi, leniwie opadającymi ku podłożu palmami.
Najpiękniejszą, najbardziej lubianą przez turystów jest długa i szeroka plaża Bávaro. Mieści się ona na najdalej na wschód wysuniętym przylądku Punta Cana. Właśnie w to miejsce co roku przyjeżdża wielu turystów, którym sprzyja lazurowe morze i złocisty piasek. Istnym rajem dla nurków oraz miłośników snorkelingu jest plaża Sosua, położona niedaleko Puerto Plata. W tutejszych wodach można podziwiać podwodne ogrody, rafy koralowe, a także 230 wraków statków, które zatonęły na Karaibach. Samo miasteczko Sosua wiąże się z bardzo ciekawą historią. Podczas II wojny światowej osiedlali się w tym miejscu żydzi, którzy uciekali w poszukiwaniu schronienia z dala od Europy. Do dzisiaj istnieje tu mała społeczność żydowska, praktykująca swoją religię.
Czy na Dominikanie jest bezpiecznie?
Turyści planujący wczasy na Dominikanie zastanawiają się, czy będą mogli czuć się tam bezpiecznie? Oczywiście, że tak. Przykładowo Punta Cana to region uznawany za miejsce z najniższym odsetkiem przestępczości na świecie. Mieszkańcy tego regionu są pomocni i życzliwi, dlatego bez żadnych obaw możemy opuścić ośrodek turystyczny, aby zwiedzić okoliczne plaże, bary, restauracje, a także pola golfowe, dyskoteki oraz centra handlowe. Jedyną rzeczą, na która powinniśmy uważać to naciągacze. Próbują oni za wszelką cenę sprzedać nam różnego rodzaju breloczki lub inne gadżety za wygórowane ceny.
Nad bezpieczeństwem czuwają służby specjalne – Cuerpo Especializado de Seguridad Turística (Wyspecjalizowana Służba Bezpieczeństwa Turystyki), w skrócie Cestur. Spotykane są zazwyczaj przy każdym ośrodku turystycznym oraz przy większych atrakcjach. Oficerowie to bardzo życzliwi ludzie, którzy często znają inne języki poza hiszpańskim, dlatego bez obaw uzyskamy od nich pomoc we wskazaniu właściwej drogi. Rozpoznamy ich po charakterystycznym ubiorze – noszą białe koszulki z niebieskimi oznaczeniami.
Waluta Dominikany
Narodową walutą Dominikany jest dominikański pesos, oznaczany symbolem RD$. Międzynarodowy skrót to DOP. W banknotach możemy otrzymać nominały 20, 50, 100, 500, 1000, 2000. W monetach spotkamy 1, 5, 10, 25 peso. Na wyspie akceptowane są również dolary amerykańskie oraz euro. Podobnie jest z kartami kredytowymi. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz wypłacić pieniądze w licznych bankomatach znajdujących się w kurortach. Gotówkę mamy możliwość wymienić w kantorach, bankach oraz biurach wymiany, natomiast najbardziej opłaca się zrobić to przed wylotem w kraju. Turystom zaleca się posługiwanie dolarami, ponieważ jest to najpopularniejsza waluta na wyspie. Aktualny kurs waluty NBP wynosi: 1 DOP = 0.075 PLN.
Ceny na Dominikanie
Jak przedstawiają się ceny jedzenia na Dominikanie? Artykuły spożywcze w dominikańskich sklepach nieco różnią się cenami od polskich produktów, przykładowo:
• chleb – 50 pesos
• mleko 1 l – 60 pesos
• woda mineralna 1,5 l – 53 pesos
• cukier 1 kg – 60 pesos
• jajka 10 szt. – 135 pesos
• sok w kartonie 1 l – 90 pesos
• piwo lokalne 0,5 l – 92 pesos
Posiłki w tanich restauracjach możemy zjeść za ok. 350 pesos od osoby. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na obiad w restauracji średniej klasy, to zapłacimy nieco więcej, bo ok. 850 pesos za posiłek na osobę.
Kiedy jechać na Dominikanę?
Kiedy najlepiej jechać na Dominikanę? Bez wątpienia to miejsce, które można odwiedzać praktycznie przez cały rok. Wyróżnia się tutaj dwa szczyty sezonu turystycznego – od listopada do marca oraz od lipca do sierpnia. Pierwszy termin charakteryzuje się suchą porą, najwyższymi temperaturami oraz sporadycznymi opadami. Śmiało można zatem powiedzieć, że jest to najlepszy czas na wypoczynek na Dominikanie. Natomiast lipiec i sierpień to dwa miesiące, w których wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Współczynnik tego zjawiska wynosi aż 95%. Jest to ostatni moment na to, aby odwiedzić tą egzotyczną wyspę, ponieważ od września rozpoczyna się okres huraganów.
Ile kosztują wakacje na Dominikanie?
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wycieczka na Dominikanę? Zdecydowanie korzystniejsze cenowo od wycieczek polskich organizatorów są wczasy na Dominikanę z wylotem z Niemiec. Możesz wypoczywać na piaszczystych, egzotycznych plażach w popularnym rejonie Punta Cana już za 850€ od osoby w all inclusive!
Dominikana z wylotem z Niemiec
Jeśli interesuje Cię urlop na Dominikanie, a lubisz spędzać czas zwiedzając historyczne miejsca, zdecydowanie polecam Ci tę karaibską wyspę. Pamiętaj też, że w Biurze Podróży Amigos znajdziesz wiele propozycji na wypoczynek all inclusive na Dominikanie i nie tylko! Nasze oferty są znacznie tańsze niż te z wylotem z Polski. Realizujemy wycieczki z wylotami z niemieckich lotnisk (np. Berlin, Drezno, Lipsk, Düsseldorf, Monachium), które dla naszych klientów są znacznie korzystniejsze. Zapraszamy serdecznie do zapoznania z naszą bogatą ofertą wycieczek do najpiękniejszych zakątków świata.