Wróć do listy artykułów

Sri Lanka — zielona wyspa świątyń, słoni i herbaty

Warto wiedzieć | 19-12-2022, Aktualizacja: 13-07-2023
sri lanka wakacje, sri lanka atrakcje, sri lanka wycieczki, sri lanka all inclusive, sri lanka wyspa cejlon, sri lanka z niemiec, sri lanka pogoda, sri lanka co zobaczyć, sri lanka stolice, sri lanka wyspa na oceanie indyjskim, sri lanka światynie, sri lanka zabytki, sri lanka kolombo, colombo, sri lanka słonie, sri lanka herbata
Sigirija, czyli Lwia Skała — najpopularniejsze miejsce na wyspie Sri Lanka — foto: Pixabay

Wyspę Cejlon, na której leży Sri Lanka, już Marco Polo nazwał najwspanialszą wyspą świata. Wyspa, której symbolem są słonie, nadal zachwyca turystów przepięknymi plażami, imponującymi świątyniami i zabytkami, pozostałościami starożytnych kultur oraz bujną tropikalną przyrodą i szmaragdowozielonymi wzgórzami porośniętymi plantacjami herbaty.

 

 

Sri Lanka — wyspa na Oceanie Indyjskim

 

 

Sri Lanka, oficjalnie Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki to państwo leżące w Azji Południowej na wyspie Cejlon, jednej z największych wysp Oceanu Indyjskiego. Sri Lanka znajduje się ok. 50 km na południowy wschód od Indii. Od Półwyspu Indyjskiego dzieli ją zatoka Mannar oraz cieśnina Palk. Od południa wyspę oblewają wody Oceanu Indyjskiego, a od strony wschodniej graniczy z Zatoką Bengalską. 

Do 1972 r. kraj ten miał nazwę taką jak nazwa wyspy, czyli Cejlon. Obecna nazwa Sri Lanka przyjęta w 1972 r. w języku staroindyjskim oznacza „olśniewający kraj”. Ze względu na położenie i kształt wyspy, Sri Lanka jest też nazywana „Łzą Indii”. 

 

Sri Lanka nazywana Łzą Indii

Sri Lanka nazywana Łzą Indii — foto: Pixabay

 

Położenie wyspy względem równika sprawia, że przez cały rok dzień trwa tu 12 godzin – słońce wschodzi o 6.00 rano, a zachodzi o 18.00 po południu. 

 

80% powierzchni tego kraju to niziny, jedynie w środkowo-południowej części wyspy znajduje się masyw górski. Najwyższy szczyt Sri Lanki to Pidurutalagala (Mount Pedro) wznoszący się na wysokość 2524 m n.p.m. 

 

Linia brzegowa wyspy, która ma łącznie ponad 1300 km, jest słabo rozwinięta. Wybrzeże wyspy to rajskie plaże otoczone palmami z łagodnym zejściem do Oceanu Indyjskiego. Wyspę otaczają liczne rafy koralowe. 

 

Wybrzeże Sri Lanki

Wybrzeże Sri Lanki — foto: Pixabay

 

W zachodniej części Sri Lanki występują największe na świecie złoża grafitu.

 

Sri Lankę zamieszkuje ponad 22 miliony osób (dane z 2021 r.). Lankijczycy to w większości ludność pochodzenia indyjskiego, głównie wyznająca buddyzm. 

 

Stolice Sri Lanki

Od 1948 r. do 1982 r. stolicą Sri Lanki było największe miasto tego kraju — Kolombo. Miasto to nadal jest centrum gospodarczym i handlowym kraju, siedzibą wielu urzędów państwowych i placówek dyplomatycznych (placówki dyplomatycznej Polski tu nie ma — najbliższa jest w stolicy Indii, New Deli). Kolombo było i jest ważnym portem handlowym, skąd wywozi się cynamon, kamienie szlachetne i herbatę. W Kolombo warto odwiedzić Czerwony Meczet, by podziwiać najdłuższy na wyspie pomnik leżącego Buddy znajdujący się w jednej z jego świątyń.

 

Największe miasto Sri Lanki — Kolombo

Największe miasto Sri Lanki — Kolombo — foto: Pixabay

 

29 kwietnia 1982 r. nową stolicą zostało miasto Sri Dźajawardanapura Kotte, określane także skróconą nazwą Kotte. Nowa stolica Sri Lanki z siedzibą parlamentu i rządu tego kraju zlokalizowana jest na południowych przedmieściach dawnej stolicy Kolombo. Budynki parlamentu wybudowano na wyspie pośrodku dużego jeziora, utworzonego po osuszeniu okolicznych bagien. Ze względu na to, że Sri Dzajawardanapura Kotte praktycznie jest dzielnicą Kolombo, często poprzednia stolica nadal uważana jest za miasto stołeczne.

 

Przyroda Sri Lanki

Nieprzypadkowo Sri Lanka nazywana jest tropikalnym ogrodem i jedną z najpiękniejszych wysp na świecie, bo tutejsza przyroda dosłownie zapiera dech w piersiach. Wyspa w 40% porośnięta jest lasami monsunowymi i równikowymi. Przy ujściach rzek występują też lasy namorzynowe. Sri Lanka to również lasy bambusowe, rozległe sawanny i malownicze jeziora.

 

Bujna przyroda Sri Lanki

Bujna przyroda Sri Lanki — foto: Pixabay

 

Symbolem Sri Lanki są słonie, których żyje na wyspie ponad 6 tysięcy. W parkach narodowych można obserwować te ogromne zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Najliczniejsze stada są w Parku Narodowym Minnerija.  W celu ich ochrony, na wyspie utworzono sierocińce dla słoniątek i działają słoniowe fundacje. 

 

Słonie - symbol Sri Lanki

Słonie - symbol Sri Lanki — foto: Pixabay

 

W Yala National Park żyją makaki i można spotkać lamparty.

 

Makak ze Sri Lanki

Makak ze Sri Lanki — foto: Pixabay

 

Lampart w Yala National Park

Lampart w Yala National Park — foto: Pixabay

 

Co warto zobaczyć na Sri Lance?

Sri Lanka to nie tylko piękne, złote plaże. Choć powierzchnia kraju jest niewielka, znajduje się tu wiele wyjątkowych miejsc i atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć na wakacjach.

 

Plantacje herbaty

Sri Lanka słynie przede wszystkim z zielonych i malowniczych plantacji herbaty. Na wyspie uprawia się znaną na całym świecie odmianę cejlońską tego napoju, a Sri Lanka jest jednym z największych producentów herbaty na świecie.  Ze względu na dogodne warunki klimatyczne oraz ręczne sposoby zbiorów herbata z tej wyspy ma wysoką jakość. Na zboczach położonych na wysokości od 1 000 do 2 000 m n.p.m. rosną najlepsze jej odmiany.

 

Podczas egzotycznych wakacji all inclusive na Sri Lance warto odwiedzić którąś z plantacji, skosztować  zaparzonej przez Lankijczyków herbaty i zakupić herbaciane souveniry. 

Na herbacianym szlaku proponujemy też wycieczkę do Haputale. To pełne uroku miasteczko słynie głównie z zielonych pól, na których w XIX w. swoje herbaciane imperium zaczął budować Sir Thomas Lipton.

 

Sri Lanka, plantacja herbaty

Sri Lanka, plantacja herbaty — foto: Pixabay

 

Ręczny zbiór herbaty

Ręczny zbiór herbaty — foto: Pixabay

 

Adam’s Peak

Szczyt Adama to piąty co do wielkości wierzchołek na Sri Lance, który wznosi się na wysokość  2243 m n.p.m. Położony jest w masywie centralnym w południowej części wyspy. Otoczenie góry to zielony, tropikalny las. Szczyt Adama jest miejscem kultu religijnego, a także celem wielu pielgrzymek wyznawców buddyzmu, islamu czy hinduizmu. Wejście na samą górę zajmuje ok. 4 godziny. 

 

Na Szczycie Adama

Na Szczycie Adama — foto: Pixabay

 

Sigirija

Sigirija, czyli Lwia Skała z ruinami starożytnego pałacu i fortecy jest jedną z największych atrakcji Sri Lanki zlokalizowaną na wygasłym i zapadniętym wulkanie. To również i jedno z najbardziej popularnych miejsc i wizytówka tego kraju, od 1982 r. znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lwia Skała ma 180 m wysokości, a na jej szczyt prowadzą strome schody z 750 stopniami. Wejście nie jest łatwe, ale warto, bo ze szczytu roztacza się przepiękny widok na wyspę.

 

Sigirija, czyli Lwia Skała

Sigirija, czyli Lwia Skała — foto: Pixabay

 

Wejście na Sigirija

Wejście na Sigirija — foto: Pixabay

  

Anuradhapura 

Anuradhapura to starożytne miasto założone w III wieku p.n.e., które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto jest częścią Trójkata Kulturalnego z wieloma świątyniami i zabytkami, dlatego jest idealnym miejscem dla miłośników zwiedzania. Są tu pozostałości cytadeli, kompleks świątynny Mahavihara ze świętym drzewem Sri Maha Bodhi i klasztory.

 

Sri Lanka, Anuradhapura

Sri Lanka, Anuradhapura — foto: Pixabay

 

Polonnaruwa

Polonnaruwa to jedno z trzech zabytkowych miejsc należących do Złotego Trójkąta Kulturalnego, które niegdyś było stolicą królestwa Syngalezów. Po upadku królestwa Polonnaruwę  porosła dżungla, a w 1982 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Największe wrażenie na turystach robi Święty Kwadrat, czyli wzniesienie z ruinami kilku ważnych świątyń m.in. Hatadage, Latha Mandapaya, Thuparamy czy Vatadage. Niedaleko znajduje się znany kompleks Gal Vihara. Na jego terenie są 4 rzeźby wykute w skale oraz posąg Buddy.  

 

Sri Lanka, Polonnaruwa

Sri Lanka, Polonnaruwa — foto: Pixabay

 

Świątynia Zęba

Świątynia Zęba jest najważniejszą świątynią na Sri Lance zlokalizowaną w Kandy, dawnej stolicy wyspy. Jedna z legend głosi, że ząb został skradziony ze stosu pogrzebowego Buddy. Inna wersja opowiada, że podczas palenia ciała jeden z zębów zasygnalizował chęć pozostania na Ziemi. Tutejsi mieszkańcy Sri Lanki wierzą, że posiadanie zęba Buddy daje władzę nad wyspą. Właśnie dlatego dawni królowie budowali kolejne świątynie w pobliżu swoich siedzib i w nich przechowywali święty ząb. Finalnie słynny ząb trafił do Kandy.

 

Sri Lanka, Świątynia Zęba

Sri Lanka, Świątynia Zęba — foto: Pixabay

 

Sri Lanka, w Świątyni Zęba

Sri Lanka, w Świątyni Zęba — foto: Pixabay

 

Złota świątynia Dambulla

Popularną świątynią Sri Lanki jest złota świątynia Dambulla znajdująca się w centralnej części wyspy w miasteczku Dambulla. Cały kompleks składa się z pięciu grot, które powstawały od I wieku p.n.e. aż do XVIII w. n.e. W świątyni znajduje się 153 malowidła oraz 157 posągów Buddy. Od 1991 r. złota świątynia Dambulla jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Złota świątynia Dambulla

Złota świątynia Dambulla — foto: Pixabay

 

Dambulla, świątynia w grocie

Dambulla, świątynia w grocie — foto: Pixabay

 

To tylko niektóre propozycje, bo miejsc wartych odwiedzenia w tym egzotycznym kraju jest znacznie więcej. Turystyczne perełki Sri Lanki zachwycają swoją egzotyką i niepowtarzalnością, a zdjęć przy nich nie może zabraknąć w albumie z egzotycznych wakacji.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Ferie zimowe 2024 w Egipcie

Ferie zimowe 2024 all inclusive w popularnych regionach Egiptu nad Morzem Czerwonym — Hurghada i Marsa Alam

Wakacje 2024 w Tajlandii

Egzotyczne wakacje 2024 w Tajlandii — w regionie Krabi, na wyspach Phuket, Koh Samui i Koh Chang oraz w Bangkoku

Słoneczne wakacje w grudniu 2023

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2023? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Egzotyczne kierunki od jesieni do wiosny

Na chłodne dni — egzotyczne wakacje w najdalszych i najpiękniejszych zakątkach świata

Zimowe wakacje 2024 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2024 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.