Sri Lanka to kraj ciekawy i bardzo egzotyczny dla turystów z Polski. Przed wakacjami na Sri Lance warto poznać najważniejsze informacje dotyczące tej wyspy i niektóre zwyczaje jej mieszkańców. Podpowiadamy, kiedy wybrać się na Sri Lankę, jak przygotować się do takiej podróży i o czym trzeba pamiętać, już będąc tam na wakacjach.
Kiedy jechać na Sri Lankę?
Wakacje na Sri Lance można zaplanować właściwie o każdej porze roku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę deszcze, które w danym miesiącu występują w różnych rejonach wyspy. Nie przeszkadza to w słonecznych wakacjach, ponieważ w którejś części wyspy jest na pewno odpowiednia pogoda na plażowanie.
Najlepszymi miesiącami wakacji na Sri Lance w jej zachodnich rejonach jest sezon od lutego do kwietnia. W tym czasie jest tam najcieplej. Zachodnie prowincje Sri Lanki mają najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia od października do grudnia.
Od grudnia do marca najlepiej wypoczywać na rajskich plażach wybrzeża południowego. Wtedy opady są tu najmniejsze.
Wschodnią część wyspy najlepiej odwiedzić między majem a wrześniem. Centralny, górski rejon wyspy najlepiej zwiedzać od grudnia do marca, choć nie uniknie się wtedy deszczu.
Wjazd i pobyt na wyspie
Aby polecieć na wakacje na Sri Lankę trzeba mieć paszport ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na wyspę. Konieczne jest też uzyskanie 30-dniowej wizy turystycznej. W tym celu należy wypełnić online wniosek ETA, czyli elektronicznej autoryzacji wjazdu — Electronic Travel Authorization, który dostępny jest na stronie: http://www.eta.gov.lk/slvisa/.
Przed wakacjami na Sri Lance nie ma konieczności wykonywania obowiązkowych szczepień, ale zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i błonicy.
W kraju tym mieszkańcy oficjalnie komunikują się w 3 językach — syngaleskim i tamilskim oraz angielskim, który jest językiem pomocniczym i powszechnie używanym w kurortach oraz obiektach odwiedzanych przez turystów.
Bezpieczeństwo na wyspie
Wczasowicze wypoczywający na wyspie mogą czuć się dość bezpiecznie, ponieważ w większych miastach i kurortach turystycznych są specjalnie wyznaczone posterunki policji, które udzielają pomocy turystom. Warto jedna zwiększyć poczucie bezpieczeństwa rejestrując swój wyjazd na Sri Lankę w systemie Odyseusz.
Na Sri Lance jak we wszystkich krajach tropikalnych dla zachowania bezpieczeństwa sanitarnego zalecane jest picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych i spożywanie tylko umytych owoców.
Zwyczaje i właściwe zachowania
Przed fotografowaniem i filmowaniem koniecznie trzeba się upewnić, czy w danym miejscu nie jest to zabronione (zakaz dotyczy przede wszystkim obiektów kultu i wojskowych). W obiektach religijnych, w których robienie zdjęć jest dozwolone, należy pamiętać, aby nie robić ich, stojąc plecami do Buddy, bo to oznacza brak szacunku.

Posągi Buddy w lankijskich świątyniach — foto: Pixabay
Na Sri Lance można bez ograniczeń odwiedzać świątynie buddyjskie i hinduistyczne, ale przed wejściem do takiego miejsca należy zasłonić ramiona i nogi oraz zdjąć buty.
Wszystkie ważne czynności Lankijczycy wykonują prawą ręką, ponieważ lewą rękę uważają za nieczystą — nie można nią jeść, dotykać przedmiotów kultu religijnego, a nawet podawać pieniędzy.
Podróżowanie na Sri Lance
Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny. Poruszając się nawet pieszo ulicami w miastach tego kraju, trzeba zawsze pamiętać, że ruch na drogach jest tu bardzo chaotyczny, głośny (kierowcy często używają klaksonu) i niestety, mało bezpieczny. Najpopularniejszymi środkami transportu na wyspie są tuk tuki i autobusy. Transport lankijski jest stosunkowo tani, ale niestety dość powolny. Pociągi też jeżdżą powoli i w dodatku niezbyt często. Nie sposób też nigdzie odnaleźć rozkładów jazdy jednych i drugich. W pociągach są 3 klasy, a druga klasa dodatkowo występuje w dwóch wersjach. Lankijskim pociągiem nie tylko się podróżuje, ale można też zrobić w nim zakupy, bo handel jest tam wszechobecny.
Sama jazda publicznym środkiem lankijskiego transportu to wielkie wyzwanie, ale i niesamowite przeżycie. Dodatkową atrakcją są często przemieszczające się po drogach… krowy, które kierowcy próbują ominąć. Można też wynająć samochód albo skuter, ale wobec takich trudności, chyba lepiej nie ryzykować.

Ulice na Sri Lance — foto: Pixabay

Sri Lanka, podróżowanie pociągiem — foto: Pixabay
Porady Praktyczne
⇒ Na Sri Lance gniazdka elektryczne są takie jak w Wielkiej Brytanii, dlatego przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w przejściówkę (można też kupić ją w lokalnym supermarkecie).
⇒ Lankijczycy kręcą głową w prawo i lewo, gdy wyrażają na coś zgodę, czyli na tak.
⇒ Rozmowy i SMS w roamingu są dość drogie, dlatego po wylądowaniu na wyspie warto zakupić lokalną kartę SIM.
⇒ Różnica czasu między Polską a Sri Lanką wynosi +3,5 godz. gdy u nas jest czas letni i +4,5 godz. przy czasie zimowym. Na Sri Lance nie ma zmiany czasu.
Waluta na Sri Lance
Oficjalna waluta obowiązująca na Sri Lance to rupia lankijska. Oznaczana jest międzynarodowym kodem LKR. Jedna rupia lankijska dzieli się na 100 centów. W obiegu na wyspie znajdują się monety: 1, 2, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1, 2 i 5 rupii. Lankijskie banknoty mają nominały: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 rupii.

Waluta Sri Lanki — foto: Pixabay

Sri Lanka — monety w obiegu — foto: Pixabay
Aktualny, średni kurs z dnia 20 grudnia 2022 r. wynosi:
1 LKR = 0,012 PLN.
Jaką walutę zabrać na Sri Lankę?
W polskich kantorach rupia lankijskiej niestety nie jest dostępna, dlatego na wakacje na Sri Lankę należy zabrać ze sobą dolary lub euro. Pieniądze można wymienić na miejscu w recepcjach hotelowych lub w oddziałach banków. Placówki zazwyczaj są otwarte od poniedziałku do piątku, najczęściej w godzinach 9.00 – 14.00.
Średnie kursy z 20 grudnia 2022 r.
1 USD = 365,03 rupi lankijskich
1 EURO = 387,16 rupi lankijskich
Bankomaty na Sri Lance również są dostępne, ale tylko w większych miastach. Przy pobieraniu gotówki z bankomatu trzeba jednak się liczyć z wysoką opłatą za przewalutowanie. Płatność kartą jest możliwa w większych miastach, restauracjach oraz w niektórych hotelach i sklepach.
Przy wyjeździe z wyspy, można wymienić lankijską walutę, ale warunkiem jest okazanie dowodu wcześniejszej wymiany i okazanie paszportu.
Sri Lanka w czasie pandemii COVID-19
Sri Lanka to pierwszy kraj Azji, który otworzył swoje granice dla turystów w czasie pandemii koronawirusa.
Szczegółowe, aktualne zasady wjazdu i pobytu na Sri Lance w czasie pandemii COVID-19 opublikowane są na stronie MSZ. Warto zapoznać się z nimi przy planowaniu wakacji i przed samym wyjazdem, ponieważ na całym świecie sytuacja covidowa jest bardzo dynamiczna.