Wróć do listy artykułów

Atrakcje Sri Lanki — co warto zobaczyć na wyspie?

Warto wiedzieć | 30-01-2024, Aktualizacja: 30-01-2024
Sigirija, sri lanka wakacje, sri lanka z niemiec, sri lanka wczasy, sri lanka wycieczki, sri lanka co zobaczyć, sri lanka atrakcje, sri lanka zwiedzanie, sri lanka aktywne wakacje, sri lanka świątynie, sri lanka dagoby, sri lanka złoty trójkąt, sri lanka kandy, sri lanka jak zwiedzać
Sigirija, czyli Lwia Skała — najpopularniejsze miejsce na wyspie Sri Lanka — foto: Poswiecie z Pixabay

Sri Lanka  to nie tylko piękne, złote plaże. Choć powierzchnia kraju jest niewielka, znajduje się tu wiele niezwykłych miejsc i wyjątkowych atrakcji turystycznych. Przede wszystkim na wyspie znajduje się wiele zabytków buddyjskich i hinduskich.  Co szczególnie warto zobaczyć podczas wakacji na egzotycznej Sri Lance?

 

 

Na Sri Lance wakacje nie mogą być nudne i jest tam co zwiedzać. Aż 8 wyjątkowych miejsc na wyspie zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tylko niektóre propozycje, bo miejsc wartych odwiedzenia w tym egzotycznym kraju jest znacznie więcej. Turystyczne perełki Sri Lanki zachwycają swoją egzotyką i niepowtarzalnością, a zdjęć przy nich nie może zabraknąć w albumie z egzotycznych wakacji.

 

Złoty Trójkąt Kulturalny Sri Lanki

Najwięcej historycznych budowli znajduje się w Złotym Trójkącie Kulturalnym, czyli obszarze w centralnej części wyspy. Wyznaczają go 3 historyczne stolice Sri Lanki — Kandy, Polonnaruwa i Anuradhapura

 

Kandy — kulturalna stolica Sri Lanki

Kandy — historyczna stolica Sri Lanki, obecnie drugie największe miasto na wyspie uważane jest za kulturalną stolicę kraju. Turystów zachwyca jego malownicze położenie na brzegu jeziora i na tle gór. Miasto znajduje się na płaskowyżu w otoczeniu tropikalnej dżungli i soczyście zielonych plantacji herbaty. Taka sceneria zachwyciła też twórców filmu „Księgi Dżungli”, bo zachwycające okoliczne krajobrazy można zobaczyć na kadrach tej produkcji filmowej. W samym mieście warto zobaczyć urokliwe uliczki z barwną, kolonialną zabudową. Koniecznie trzeba też odwiedzić tworzone od 1371 r. imponujące Królewskie Ogrody Botaniczne Peradeniya — dumę Kandy i całej Sri Lanki. W obszarach tematycznych ogrodów można podziwiać przepiękne storczyki i ponad 4000 innych gatunków roślin.

 

Królewskie Ogrody Botaniczne Peradeniya

Królewskie Ogrody Botaniczne Peradeniya — foto: Pixabay

 

W Kandy jest też kilka świątyń. Wśród nich na uwagę zasługuje Bahirawakanda, w której znajduje się górujący nam miastem 27-metrowy posąg Buddy. Największą atrakcją miasta jest jednak buddyjska Świątynia Zęba.

 

Kandy, Bahirawakanda

Kandy, Bahirawakanda — foto: Unsplash

Świątynia Zęba w Kandy

Świątynia Zęba jest najważniejszą świątynią na Sri Lance zlokalizowaną w Kandy. Jedna z legend głosi, że ząb został skradziony ze stosu pogrzebowego Buddy. Inna wersja opowiada, że podczas palenia ciała jeden z zębów zasygnalizował chęć pozostania na Ziemi. Tutejsi mieszkańcy Sri Lanki wierzą, że posiadanie zęba Buddy daje władzę nad wyspą. Właśnie dlatego dawni królowie budowali kolejne świątynie w pobliżu swoich siedzib i w nich przechowywali święty ząb. Ostatecznie słynny ząb trafił do Kandy i codziennie odbywa się uroczyste odsłonięcie złotej szkatułki, w której umieszczono relikwię. 

 

Kandy, Świątynia Zęba

Kandy, Świątynia Zęba — foto: Pixabay

 

Pierwotna wersja Świątyni Zęba pochodziła z XVI w. Ta, którą można zobaczyć obecnie, jest z 1739 r., bo od jej wybudowania w 1595 r. świątynia była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana.

 

W Świątyni Zęba w Kandy

W Świątyni Zęba w Kandy — foto: Pixabay

 

Święte Miasto Anuradhapura 

250 km na północny wschód od stolicy Kolombo leży Anuradhapura — starożytne miasto założone w III wieku p.n.e. Przez ponad 1200 lat była to historyczna stolica buddyjskiego państwa.  Miasto jest częścią Złotego Trójkąta Kulturalnego z wieloma świątyniami i zabytkami, dlatego jest idealnym miejscem dla miłośników zwiedzania. Na obszarze prawie 20 km2 są tu pozostałości cytadeli, kompleks świątynny Mahavihara ze świętym drzewem Sri Maha Bodhi, ogromne dagoby i klasztory. 

 

Święte Miasto Anuradhapura

Święte Miasto Anuradhapura — foto: Unsplash

 

W 1820 r. miasto zostało odkryte przez Brytyjczyków. W 1982 r. te doskonale zachowane ruiny zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie Anuradhapura jako Święte Miasto jest licznie odwiedzane przez buddystów. To ważne miejsce ich pielgrzymek do ruiny klasztorów buddyjskich i drzewa Bodhi, pod którym Budda miał doznać oświecenia.

 

Drzewo Bodhi

Drzewo Bodhi - foto: Pixabay

 

Dagoby w Anuradhapurze 

Ważną formą architektury buddyjskiej są stupy, czyli budowle sakralne. Te na Sri Lance określane są nazwą dagoby. To kopiec ziemi obłożony kamieniami w formie kopuły ze szpicem będący nagrobkiem lub miejscem przechowywania przedmiotów religijnych. W Anuradhapurze jest ich kilka.

 

Dagoba w Anuradhapurze

Dagoba w Anuradhapurze — foto: Pixabay

 

Największą dagobą na wyspie była Jetavanaramaya znajdująca się w ruinach klasztoru Jetavana w Anuradhapurze. Dagoba ta została zbudowana pod koniec II wieku n.e. Początkowo miała 122 m wysokości i po egipskich piramidach w Gizie była jedną z najwyższych budowli starożytnych. W XI w. dogobę wraz z innymi budowlami miasta pokryła dżungla. Odbudowano ją do wysokości 71 m i zużyto przy tym ok. 93,3 mln wypalanych cegieł. 

 

Teraz najwyższą dagobą w Świętym Mieście jest mierząca 92 m wysokości dagoba Ruwanweli Maha Seya. W dagobie tej są 2 relikwie Buddy, a ogrodzenie zdobi 400 postaci słoni. Według legendy fundamenty tej dagoby są ze złota.

  

Starożytne miasto Polonnaruwa

Polonnaruwa to kolejne z trzech zabytkowych miast należących do Trójkąta Kulturalnego, które niegdyś było stolicą królestwa Syngalezów. 

Po upadku królestwa Polonnaruwę  porosła dżungla. Największe wrażenie na turystach robi Święty Kwadrat, czyli wzniesienie z ruinami kilku ważnych świątyń m.in. Hatadage, Latha Mandapaya, Thuparamy czy Vatadage. Na wzgórzu jest ich aż 11, Niedaleko znajduje się znany kompleks Gal Vihara. Na jego terenie są 4 rzeźby wykute w skale oraz podobizna Buddy. 

 

Sri Lanka, Polonnaruwa

Sri Lanka, Polonnaruwa — foto: Pixabay

 

Na terenie ruin Polonnaruwa znajduje się monumentalna dagoba Rankot Vihara majaca średnicę 175 m. W starożytności była ona 4. największą budowlą. 

 

Obszar tego starożytnego miasta to prawie 10 km2. W 1982 r. miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Kompleks Sigirija

Sigirija, czyli Lwia Skała z ruinami starożytnego pałacu i fortecy jest najbardziej rozpoznawalnym i jednym z najpopularniejszych miejsc na Sri Lance. To wizytówka tego kraju i wyjątkowa atrakcja Sri Lanki zlokalizowana na wygasłym i zapadniętym wulkanie niedaleko miejscowości Dambulla. Kompleks Sirigija został wzniesiony za panowania króla Kassapy panującego na wyspie w latach 473–491, a odkryli go w 1831 r. Brytyjczycy. Od 1982 r. miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Sigirija, czyli Lwia Skała

Sigirija, czyli Lwia Skała — foto: Pixabay

 

180-metrowa, magmowa Lwia Skała o płaskim szczycie wznosi się na rozległej równinie porośniętej dżunglą i jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Na jej szczyt prowadzą strome schody z 1200 stopniami. Podejście nie jest łatwe, ale warto, bo ze szczytu roztacza się przepiękny widok na wyspę. Wejście do kompleksu prowadzi przez ogromną rzeźbę przedstawiającą lwie łapy z pazurami. Budowla otoczona jest przepięknymi, tropikalnymi ogrodami z endemicznymi gatunkami roślin.

 

Wejście na Sigirija

Wejście na Sigirija — foto: Pixabay

 

Złota Świątynia Dambulla

Popularnym i bardzo ważnym dla lankijskich buddystów miejscem na Sri Lance jest kompleks świątyń w jaskiniach, czyli Złota Świątynia Dambulla. Świątynia znajduje się w miasteczku Dambulla leżącym w Trójkącie Kulturalnym, dokładnie w geograficznym środku wyspy. 

 

Złota świątynia Dambulla

Złota świątynia Dambulla — foto: Pixabay

 

Cały kompleks składa się z ponad 80 jaskiń, a odwiedzić można 5 grot, które powstawały od I wieku p.n.e. aż do XVIII w. n.e. W świątyni znajdują się 153 malowidła przedstawiające przede wszystkim sceny z życia Buddy oraz 157 jego posągów. Niektóre z nich to kilkumetrowe olbrzymy. Od 1991 r. Złota Świątynia Dambulla jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Dambulla, świątynia w grocie

Dambulla, świątynia w grocie — foto: Pixabay

 

Święta góra Adam’s Peak

Szczyt Adama to piąty co do wielkości wierzchołek na Sri Lance, który wznosi się na wysokość  2243 m n.p.m. Położony jest w masywie centralnym w południowej części wyspy. Otoczenie góry i jej zbocza to zielony, tropikalny las. Szczyt Adama jest miejscem kultu religijnego, a także celem wielu pielgrzymek wyznawców buddyzmu, islamu czy hinduizmu. Na górze znajduje się 1,5-metrowe wgłębienie, w każdej z tych wiar uważane za odcisk jej boga. Pielgrzymki odbywają się tu w każdą pełnię księżyca i wtedy droga na szczyt jest oświetlona. Wejście na samą górę wcale nie jest łatwe i zajmuje ok. 3 godziny. Na szczyt prowadzą schody z 5500 stopniami, a różnica wysokości wynosi aż 1000 m. Warto jednak podjąć ten trud, bo krajobrazy ze szczytu są przecudowne, a często turyści wchodzą tu przed świtem, aby podziwiać zjawiskowy wschód słońca.

 

Na Szczycie Adama

Na Szczycie Adama — foto: Pixabay

 

Plantacje herbaty

Sri Lanka słynie przede wszystkim z zielonych i malowniczych plantacji herbaty. Na wyspie uprawia się znaną na całym świecie odmianę cejlońską tego napoju, a Sri Lanka jest jednym z największych producentów herbaty na świecie. Ze względu na dogodne warunki klimatyczne oraz ręczne sposoby zbiorów, herbata z tej wyspy ma wysoką jakość. Na zboczach położonych na wysokości od 1 000 do 2 000 m n.p.m. rosną najlepsze jej odmiany.

 

Sri Lanka, plantacja herbaty

Sri Lanka, plantacja herbaty — foto: Pixabay

 

Podczas wakacji na Sri Lance koniecznie trzeba odwiedzić którąś z plantacji, skosztować  zaparzonej przez Lankijczyków herbaty i zakupić herbaciane souveniry. Na herbacianym szlaku warto zaplanować wycieczkę do Haputale. To pełne uroku miasteczko słynie głównie z zielonych pól, na których w XIX w. swoje herbaciane imperium zaczął budować Sir Thomas Lipton.  

 

Ręczny zbiór herbaty na Sri Lance

Ręczny zbiór herbaty na Sri Lance — foto: Pixabay

 

Jak zwiedzać Sri Lankę?

Turyści chętnie zwiedzają miejscowe atrakcje, przemieszczając się taksówkami i rykszami. Przy korzystaniu z tych popularnych na wyspie środków transportu zawsze trzeba pamiętać, aby uzgodnić cenę przejazdu jeszcze przed rozpoczęciem podróży. 

 

Do zwiedzania starożytnych miast w Trójkacie Kulturalnym najlepiej wynająć rower lub tuk-tuka z kierowcą-przewodnikiem, który zwykle opowiada historię każdej widzianej budowli.

Podróżowanie po Sri Lance i zwiedzanie jej największych atrakcji warto zaplanować pociągiem. To okazja do przejechania słynnym 9 Arch Bridge, czyli Mostem Dziewięciu Łuków, który jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Sri Lance. To stary, zbudowany wyłącznie z kamieni wiadukt kolejowy, po którym nadal jeżdżą pociągi. 

 

9 Arch Bridge — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.