Wróć do listy artykułów

Malezja — azjatycki tygrys i wakacyjny raj

Warto wiedzieć | 06-09-2023, Aktualizacja: 07-09-2023
azja malezja, malezja kuala lumpur, bliźniacze wieże kuala lumpur, petronas tower, malezja przyroda, malezja parki narodowe, malezja borneo, malezja plantacje herbaty, malezja turystyka, malezja tygrys azji, malezja mosty, malezja architektura, malezja atrakcje, malezja wakacje, pomelo, durian, raflezja, borneo kinabalu, borneo tropikalna przyroda, penang
Bliźniacze wieże Petronas Towers w stolicy Malezji, Kuala Lumpur — foto: Esmonde Yong on Unsplash

Malezja to niezwykły, bogaty kulturowo kraj z egzotycznymi krajobrazami, przepięknymi, piaszczystymi plażami, bujnymi lasami tropikalnymi i tętniącymi życiem wielkimi miastami. Ten kraj pełen kontrastów to jednocześnie jedno z najbogatszych i najnowocześniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej z imponującymi ośrodkami światowego biznesu i nowoczesnych technologii.

 

 

Malezja — klejnot Azji

Malezja to kraj w Azji Południowo-Wschodniej z częścią kontynentalną położoną na Półwyspie Malajskim, ok. 25% obszaru znajdującego się w północnej części Borneo — trzeciej największej wyspy świata — oraz 877 mniejszymi wysepkami. Powierzchnia Malezji jest tylko nieznacznie większa od Polski. Kontynentalną i wyspiarską część kraju oddziela Morze Południowochińskie będące częścią Oceanu Spokojnego. W części kontynentalnej Malezja graniczy z Tajlandią i Singapurem, natomiast wyspę Borneo dzieli z Indonezją i Brunei. 

 

 

Malezja to azjatycki tygrys i czwarta gospodarka w Azji. Kraj ten jest jednym z największych na świecie producentów oleju palmowego i kauczuku. Przez stulecia dzisiejsza Malezja była ważnym regionem handlowym, w którym przenikały się wpływy hinduskie, chińskie i islamskie. W okresie kolonialnym była kolonią brytyjską, a niepodległość odzyskała 31 sierpnia 1957 r. Obecnie Malezja jest monarchią konstytucyjną, na której czele stoi król, wybierany co 5 lat przez Zgromadzenie Władców. To jedyny tego typu system polityczny na świecie. 

 

Kraj ten słynie z harmonijnego współistnienia różnych kultur i religii. Malezja to kraj bardzo zróżnicowany etnicznie. Oprócz rdzennych Malezyjczyków, Chińczyków i Hindusów jest tu ponad 130 grup etnicznych. Tu również bez większych problemów żyją obok siebie wyznawcy dominującego islamu (63% społeczeństwa), buddyzmu, hinduizmu i chrześcijaństwa. Malezja jako kraj wielokulturowy oferuje niezwykle bogate i różnorodne dziedzictwo kultury. Różnorodność etniczna i kulturowa Malezji widoczna jest w tradycjach, architekturze i malajskiej kuchni, która jest połączeniem kuchni indyjskiej, chińskiej i japońskiej i uznawana jest za najlepszą na świecie.

 

Potrawy kuchni malajskiej

Potrawy kuchni malajskiej — foto: Pixabay

 

Językiem urzędowym w Malezji jest język malajski, ale angielski jest równie popularny, szczególnie w miejscach typowo turystycznych.

 

Waluta Malezji to ringgit (MYR), który dzieli się na 100 senów. 

 

Waluta Malezji

Waluta Malezji — foto: Pixabay

 

Stolica Malezji — Kuala Lumpur

Nowoczesna metropolia Kuala Lumpur to stolica oraz kulturalne, finansowe i gospodarcze centrum Malezji. To również jedno z najszybciej rozwijających się miast w Azji Południowo-Wschodniej. 

 

Kuala Lumpur, stolica Malezji

Kuala Lumpur, stolica Malezji — foto: Unsplash

 

W centrum tego prawie 9-milionowego miasta wznoszą się wysokie i nowoczesne wieżowce i jest tu kilka największych centrów handlowych na świecie. Nad miastem górują charakterystyczne bliźniacze budynki biurowe i handlowe — wieże Petronas Towers o wysokości 452 m, które stały się symbolem miasta i rozwoju Malezji. Wieże mają 88 pięter nad ziemią i 4 piętra pod ziemią. W latach 1998 - 2004 były one najwyższymi budynkami świata.  Na poziomie 41. i 42. piętra bliźniacze drapacze chmur Petronas Towers połączone są przeszklonym mostem o długości 58 m, a u ich podnóża można podziwiać pokazy tańczących fontann. 

 

Wieże Petronas Towers

Wieże Petronas Towers — foto: Pixabay

 

W tym mieście odbywa się wiele międzynarodowych imprez — od zawodów sportowych (w tym wyścigi Formuły I), po organizowane z wielkim rozmachem imprezy kulturalne i spotkania polityczne.

 

Dzielnicę Chinatown poza centrum z tradycyjnymi domami i wąskimi uliczkami zamieszkują przede wszystkim Chińczycy. 

 

W stolicy warto też odwiedzić rozciągające się na obszarze 92 ha ogrody Lake Gardens, w których są parki motyli, jeleni, największy w Południowo-Wschodniej Azji park ptaszarski oraz ogrody orchidei i hibiskusa.

 

Turystyka w Malezji

Ważną rolę w gospodarce tego kraju odgrywa także turystyka, a baza turystyczna z luksusowymi hotelami jest na coraz wyższym, światowym poziomie. Malezja oferuje też wiele różnorodnych, często unikatowych atrakcji turystycznych. 

 

Malezja w przeważającej części jest muzułmańska, ale turyści nie muszą się obawiać męczących ograniczeń, bo to bardzo tolerancyjny kraj. W miejscach kultu religijnego należy jednak przestrzegać reguł zachowania związanych z religią islamu. W meczetach kobiety muszą mieć osłonięte ramiona, nogi i włosy. Na malezyjskich plażach i przy basenach zabronione jest plażowanie topless. 

 

Architektoniczne atrakcje Malezji

Malezyjczycy budują z ogromnym rozmachem. Oprócz bliźniaczych wież w Kuala Lumpur, w mieście Putrajaya wybudowano największe rondo na świecie, którego średnica ma aż 3,5 km. 

 

W tym kraju wybudowano 24-kilometrowy most — największy w Azji Środkowo-Wschodniej, łączący wyspę Penang z częścią kontynentalna kraju. Penang z pięknymi plażami i wielokulturowym miastem Georgetown, w którym znajdują się fantastyczne murale to rodzinna wyspa sławnego projektanta  butów — Jimmiego Choo. Na wyspę można również dopłynąć statkiem.

 

Most Penang

Most Penang — foto: Pixabay

 

Wyjątkową atrakcją turystyczną jest Langkawi Sky Bridge, czyli most dla pieszych o długości 125 m, zawieszony nad drzewami na wysokości 100 m i 660 m n.p.m. Most ma oryginalny kształt, który umożliwia podziwianie okolicznego krajobrazu z różnych perspektyw. Na tę podniebną kładkę można wjechać koleją linową Sky Cab.

 

Langkawi Sky Bridge

Langkawi Sky Bridge — foto: Pixabay

 

W Malezji można zobaczyć także najdłuższe na świecie mosty linowe wykonane z lian. Niektóre z nich osiągają długość nawet 450 m. Na wyspie Borneo znajduje się najwyżej położony wiszący most na świecie, który wybudowano na górze Mount Kinabalu (4101 m n.p.m.). 

 

Pełna wrażeń będzie wycieczka do jaskiń Batu Caves zlokalizowanych niedaleko Kuala Lumpur. W jaskini znajduje się najsłynniejsza świątynia hinduistyczna, wybudowana poza Indiami, a prowadzą do niej schody z 272 kolorowymi stopniami. 

 

Świątynia w Batu Caves

Świątynia w Batu Caves — foto: Pixabay

 

Egzotyczna fauna i flora Malezji

W malezyjskich lasach tropikalnych można spotkać nosorożce, tygrysy malajskie i słonie azjatyckie. Wyspa Borneo jest jednym z dwóch miejsc na Ziemi (drugie to Sumatra w Indonezji), gdzie w środowisku naturalnym można zobaczyć orangutany. Malezja to również dom dla wielu rzadkich gatunków ptaków. 

 

Orangutan na Borneo

Orangutan na Borneo — foto: Pixabay

 

Z tego kraju pochodzi pomelo — pomarańcza olbrzyma, będąca największym cytrusem na świecie, której owoce ważą do 3 kg. Rosną tu także ważące ok. 4 kg kolczaste owoce duriana. Owoce te mają tak intensywny smak i zapach, że zabrania się jeść je w pomieszczeniach publicznych i środkach komunikacji.  

 

Owoce duriana

Owoce duriana — foto: Pixabay

 

W wilgotnych lasach tropikalnych wyspy Bornego rośnie raflezja — roślina mająca największy na świecie kwiat, którego okazy mają średnicę do 1 m i ważą nawet do 10 kg.

 

Przyrodnicze perełki Malezji

Zarówno Półwysep Malajski, jak i pełne uroku wyspy tego kraju, czy malezyjska część wyspy Borneo mają w ofercie wiele atrakcji turystycznych na egzotyczne wakacje w Malezji. Znajdują się tu imponujące parki narodowe, w których można zobaczyć dziewicze lasy tropikalne, malownicze zbocza gór i soczyście zielone pola herbaciane. Spośród niemal tysiąca wysp i wysepek tego kraju aż 38 to parki morskie. 

 

Malezja, plantacja herbaty

Malezja, plantacja herbaty — foto: Pixabay

 

W Malezji rośnie najstarszy na Ziemi las deszczowy, który kryje rośliny i zwierzęta niewystępujące nigdzie indziej. To las porastający tereny Parku Narodowego Taman Negara, a jego wiek szacowany jest na ok. 130 milionów lat. 

 

Park Narodowy Taman Negara

Park Narodowy Taman Negara — foto: Unsplash

 

Najwyższym szczytem Malezji jest położony na Borneo Kinabalu, wznoszący się na wysokość 4101 m n.p.m. U jego podnóża rośnie wilgotny las równikowy, w którym utworzono Park Narodowy Kinabalu, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Borneo, Kinabalu

Borneo, Kinabalu — foto: Unsplash

 

W Parku Narodowym Gunung Mulu na wyspie Borneo, w kompleksie jaskiń Mulu znajduje się  jaskiniowa komora o największej powierzchni i druga pod względem objętości na świecie. Jaskinia ta ma 700 m długości, 400 m szerokości i jest wysoka na 70 m. Wypełniają ją malownicze stalaktyty i stalagmity oraz fantazyjne formacje skalne. Dotarcie do jaskini wymaga dobrej kondycji i sporego doświadczenia, bo trzeba pokonać szlak przez dżunglę.

 

Morski Park Narodowy wysp Perhentian to palmy, białe plaże o delikatnym, jedwabistym piasku oraz turkusowe morze, a w nim żółwie morskie i ławice kolorowych ryb, które zachwycą niejednego miłośnika przyrody.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Jesień 2023 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią 2023 w Meksyku, Dominikanie oraz na Kubie, Jamajce i Arubie

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesienne wakacje 2023 w Turcji

Wakacje all inclusive w Turcji — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska na jesień 2023

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.