Malezja to kraj w Azji Południowo-Wschodniej, położony na Półwyspie Malajskim i w północnej części wyspy Borneo. Część kontynentalna oddzielona jest od wyspiarskiej Morzem Południowochińskim. Malezja była kolonią brytyjską do 1957 r. Obecnie jest czwartą gospodarką w Azji i bardzo dynamicznie rozwijającym się krajem, określanym nawet jako azjatycki tygrys. Panuje tu jedyny na świecie system polityczny, w którym władzę sprawuje król wybierany na 5 lat przez Zgromadzenie Władców.
Społeczeństwo Malezji jest wielokulturowe i bardzo zróżnicowane. W niezwykłej harmonii żyją tu obok siebie Malezyjczycy, Chińczycy i Hindusi oraz ponad 130 innych grup etnicznych. Mieszkańcy Malezji to przede wszystkim muzułmanie, ale nie panują tu męczące ograniczenia, bo jest to kraj bardzo tolerancyjny. Zasady zachowania związane z islamem obowiązują jedynie w miejscach kultu religijnego.
Jednym z najszybciej rozwijających się miast w Azji Południowo-Wschodniej jest stolica Malezji Kuala Lumpur. W okolicy tego 8-milionowego miasta znajduje się kompleks wapiennych jaskiń Batu Caves ze słynną świątynią hinduistyczną, do której prowadzą 272 stopnie kolorowych schodów.
Malezja jest krajem tropikalnym, leżący w strefie klimatu równikowego, dlatego niemal przez cały rok jest tu gorąco i wilgotno. Nigdy nie odnotowano tu temperatury poniżej 0°C.
Malezyjczycy budują z prawdziwym rozmachem. Symbolem Malezji są bliźniacze wieże Petronas Towers w Kuala Lumpur, które wznoszą się na wysokość 452 m. Wieże mają 88 pięter, a na wysokości 150 m łączy je oszklony most.
W Putrajaya wybudowano największe rondo na świecie o średnicy 3,5 km. Dla amatorów podniesionej adrenaliny Malezja oferuje najwyżej położony na świecie most wiszący, znajdujący się na górze Mount Kinabalu (4101 m n.p.m.) na wyspie Borneo.
Na Penang rodzinną wyspę sławnego projektanta butów — Jimmiego Choo, prowadzi 24-kilometrowy most, najdłuższy w całej Azji Środkowo-Wschodniej.
Przyroda i mieszkańcy tego kraju też zaskakują. Malezja jest ojczyzną coraz bardziej popularnego u nas pomelo, czyli pomarańczy olbrzymiej — największego cytrusa na świecie, którego owoce mają do 3 kg. Popularne w Malezji, ważące ok. 4 kg kolczaste owoce duriana znane są z intensywnego smaku i zapachu. Z tego powodu nie można ich jeść w pomieszczeniach ogólnodostępnych i środkach publicznej komunikacji. W Malezji, na wyspie Borneo rośnie najstarszy na Ziemi las deszczowy – Taman Negara. Jego wiek szacuje się na ok. 130 milionów lat. Żyje tam wiele gatunków zwierząt, w tym te, których nie spotka się nigdzie poza tym miejscem. Na Borneo można obserwować orangutany w ich naturalnym środowisku. To jedno z dwóch takich miejsc na świecie. Przyroda Malezji jest tak wyjątkowa, że na wielu obszarach tego kraju utworzono parki narodowe.
Powszechny w Malezji zwyczaj, który zdumiewa turystów to zdejmowanie butów we wszystkich pomieszczeniach, także użyteczności publicznej. W prywatnych domach jest to oznaką szacunku wobec gospodarza.
Malezyjczycy mają określone przeznaczenie każdej ze swoich rąk – prawą jedzą i uważana jest ona za czystą, natomiast lewej używają do czynności higienicznych.