Indonezja to piękny i bardzo ciekawy kraj wyspiarski, który swoją tajemniczością i wyjątkowością co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Zwyczaje panujące na indonezyjskich wyspach mogą zaskakiwać, a już na pewno zadziwiać. Niepowtarzalna jest też indonezyjska przyroda. Dla ciekawych świata zebraliśmy garść ciekawostek z tego niesamowitego kraju.
Indonezja — kraj na wyspach
Indonezja to archipelagowy kraj, składający się z około 18 000 wysp. To największy archipelag na świecie.
Indonezja — kraj 18 tys. wysp — foto: Pixabay
Indonezja leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, co sprawia, że jest jednym z najbardziej wulkanicznych miejsc na świecie. W kraju znajduje się wiele czynnych wulkanów.
Indonezyjczycy i ich życie codzienne
Indonezja z ponad 274 milionami mieszkańców to czwarty co do liczby ludności kraj na świecie. Jest to największy kraj zamieszkany przez ludność muzułmańską.
Indonezja jest krajem wielojęzycznym, a jej mieszkańcy komunikują się w ponad 700 różnych językach i dialektach.
Goście okazują szacunek pani domu, ściągając przed wejściem obuwie.
Mandi to indonezyjska łazienka, w której jest jedynie duży zbiornik z wodą oraz małe naczynie do nabierania wody z dużego zbiornika i polewania mytej części ciała. W toaletach z dziurą w podłodze zamiast sedesu są naczynia z wodą — duże do spłukiwania, a małe do obmycia się po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. W toalecie używa się jedynie lewej ręki, dlatego uważana jest ona za nieczystą i nie można nią jeść ani nikomu jej podawać.
Bogaci przestępcy w Indonezji wcale nie mają tak źle. Dla nich są tu specjalne, luksusowe więzienia, w których najbogatsi skazani mają jednoosobowe cele, a raczej wygodnie urządzone pokoje. Poza tym mają do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone, nowoczesne siłownie, pracownie komputerowe i pokaźne księgozbiory w bibliotekach. W niektórych więzieniach dla notabli są nawet solaria i spa.
Indonezyjczycy zakładający rodzinę biorą jedynie ślub w obrządku jednej z wyznawanych religii. Wesele odbywa się dopiero dzień po ślubie. To niesamowicie liczna uroczystość, w której najczęściej uczestniczy od 1000 do 3000 weselników.
Ślub Indonezyjczyków — foto: Pixabay
Religia na indonezyjskich wyspach
W Indonezji oficjalnie uznaje się 6 religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm, a konstytucja tego kraju gwarantuje wolność wyznania. Każdy mieszkaniec Indonezji ma w dokumencie tożsamości wpisaną informację o wyznawanej religii. Ateiście, któremu nie można jej wpisać, grozi nawet do 5 lat więzienia.
Na wyspie Jawa jest największa na świecie świątynia buddyjska — powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e świątynia Borobudur, w której znajduje się ponad 500 posągów buddy.
świątynia Borobudur — foto: Pixabay
Posiłki i napoje
Indonezyjczycy lubią jeść swoje posiłki na ulicy, przy której specjalnie w tym celu ustawiane są stoły. Siadając przy takim stole, należy ściągnąć buty. Do jedzenia każdego dania nie używa się kompletu sztućców, tylko samej łyżki i ewentualnie można pomóc sobie palcami. Podczas domowego posiłku zamiast z serwetek korzysta się z papieru toaletowego.
Posiłki w Indonezji — foto: Unsplash
Indonezyjczycy uwielbiają mleko. Dodaje się je prawie do każdego napoju — nawet do Coca Coli. Często to właśnie przy mleku odbywają się spotkania towarzyskie.
Ruch drogowy
Na drogach Indonezji, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, nie obowiązuje kodeks drogowy, a pierwszeństwo ma zawsze pojazd większy. Kierowcy trąbią albo mrugają światłami, gdy zbliżają się do skrzyżowania i chcą ostrzec innych użytkowników drogi.
Na ulicach Dżakarty — foto: Pixabay
Zasoby naturalne
W Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, w części należącej do Indonezji znajduje się Kopalnia Grasberg — indonezyjska kopalnia miedzi, srebra i złota. To największa na świecie kopalnia złota i druga co do wielkości kopalnia miedzi.
Zadziwiająca przyroda
Indonezja to jeden z krajów o największej różnorodności biologicznej na świecie. Jest domem dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Żyje tu rekordowa ilość gatunków endemicznych (więcej jest tylko w Australii).
Na wyspach żyje ogromny waran nazywany smokiem z Komodo — największą jaszczurka na świecie, która może osiągać aż 3,5 m długości. Waran z Komodo wygląda jak ostatni żyjący na Ziemi dinozaur.
Waran z Komodo — foto: Pixabay
Na Sumatrze rośnie Rafflesia — największy kwiat świata mający średnicę 1 m. Kwiat jest pasożytem i wydziela bardzo intensywny zapach padliny, który odczuwalny jest z odległości nawet 500 m.
W masywie wulkanicznym Kelimutu na wyspie Flores znajdują się trzy różnokolorowe jeziora, które, pomimo że znajdują się na tym samym szczycie, z niewyjaśnionych powodów zmieniają swoją barwę. Jeziora przybierają kolor błękitny, zielony, czarny, brązowy, biały lub czerwony. Przez lokalsów uznawane są za miejsce spoczynku martwych dusz.
Kolorowe jeziora Kelimutu — foto: Pixabay