Wróć do listy artykułów

Indonezja — ciekawostki z kraju 18 tysięcy wysp

Czy wiesz, że... | 18-02-2022, Aktualizacja: 19-09-2023
indonezja, indonezja wakacje, indonezja wakacje, indonezja wczasy, indonezja wycieczki, indonezja all inclusive, indonezja last minute, indonezja z niemiec, indonezja z niemieckim biurem, tanie wakacje w indonezji, indonezja ciekawostki, indonezja zwyczaje, indonezyjczycy życie codzienne
Jaka naprawdę jest Indonezja i jak wygląda życie jej mieszkańców? — foto: Pixabay

Indonezja to piękny i bardzo ciekawy kraj wyspiarski, który swoją tajemniczością i wyjątkowością co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Zwyczaje panujące na indonezyjskich wyspach mogą zaskakiwać, a już na pewno zadziwiać. Niepowtarzalna jest też indonezyjska przyroda. Dla ciekawych świata zebraliśmy garść ciekawostek z tego niesamowitego kraju.

 

 

Indonezja — kraj na wyspach

Indonezja to archipelagowy kraj, składający się z około 18 000 wysp. To największy archipelag na świecie.

 

Indonezja - kraj 18 tys. wysp

Indonezja — kraj 18 tys. wysp — foto: Pixabay

 

Indonezja leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, co sprawia, że jest jednym z najbardziej wulkanicznych miejsc na świecie. W kraju znajduje się wiele czynnych wulkanów.

 

Indonezyjczycy i ich życie codzienne

Indonezja z ponad 274 milionami mieszkańców to czwarty co do liczby ludności kraj na świecie. Jest to największy kraj zamieszkany przez ludność muzułmańską.

 

Indonezja jest krajem wielojęzycznym, a jej mieszkańcy komunikują się w ponad 700 różnych językach i dialektach.

 

Goście okazują szacunek pani domu, ściągając przed wejściem obuwie. 

 

Mandi to indonezyjska łazienka, w której jest jedynie duży zbiornik z wodą oraz małe naczynie do nabierania wody z dużego zbiornika i polewania mytej części ciała. W toaletach z dziurą w podłodze zamiast sedesu są naczynia z wodą — duże do spłukiwania, a małe do obmycia się po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. W toalecie używa się jedynie lewej ręki, dlatego uważana jest ona za nieczystą i nie można nią jeść ani nikomu jej podawać.

 

Bogaci przestępcy w Indonezji wcale nie mają tak źle. Dla nich są tu specjalne, luksusowe więzienia, w których najbogatsi skazani mają jednoosobowe cele, a raczej wygodnie urządzone pokoje. Poza tym mają do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone, nowoczesne siłownie, pracownie komputerowe i pokaźne księgozbiory w bibliotekach. W niektórych więzieniach dla notabli są nawet solaria i spa.

 

Indonezyjczycy zakładający rodzinę biorą jedynie ślub w obrządku jednej z wyznawanych religii. Wesele odbywa się dopiero dzień po ślubie. To niesamowicie liczna uroczystość, w której najczęściej uczestniczy od 1000 do 3000 weselników.

 

Ślub Indonezyjczyków

Ślub Indonezyjczyków — foto: Pixabay

 

Religia na indonezyjskich wyspach

W Indonezji oficjalnie uznaje się 6 religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm, a konstytucja tego kraju gwarantuje wolność wyznania. Każdy mieszkaniec Indonezji ma w dokumencie tożsamości wpisaną informację o wyznawanej religii. Ateiście, któremu nie można jej wpisać, grozi nawet do 5 lat więzienia.

 

Na wyspie Jawa jest największa na świecie świątynia buddyjska — powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e świątynia Borobudur, w której znajduje się ponad 500 posągów buddy.

 

Świątynia Borobudur,

świątynia Borobudur — foto: Pixabay

 

Posiłki i napoje

Indonezyjczycy lubią jeść swoje posiłki na ulicy, przy której specjalnie w tym celu ustawiane są stoły. Siadając przy takim stole, należy ściągnąć buty. Do jedzenia każdego dania nie używa się kompletu sztućców, tylko samej łyżki i ewentualnie można pomóc sobie palcami. Podczas domowego posiłku zamiast z serwetek korzysta się z papieru toaletowego.

 

Posiłki w Indonezji

Posiłki w Indonezji — foto: Unsplash

 

Indonezyjczycy uwielbiają mleko. Dodaje się je prawie do każdego napoju — nawet do Coca Coli. Często to właśnie przy mleku odbywają się spotkania towarzyskie.

 

Ruch drogowy

Na drogach Indonezji, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, nie obowiązuje kodeks drogowy, a pierwszeństwo ma zawsze pojazd większy. Kierowcy trąbią albo mrugają światłami, gdy zbliżają się do skrzyżowania i chcą ostrzec innych użytkowników drogi.

 

Na ulicach Dżakarty

Na ulicach Dżakarty — foto: Pixabay

 

Zasoby naturalne

W Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, w części należącej do Indonezji znajduje się Kopalnia Grasberg — indonezyjska kopalnia miedzi, srebra i złota. To największa na świecie kopalnia złota i druga co do wielkości kopalnia miedzi.

Zadziwiająca przyroda

Indonezja to jeden z krajów o największej różnorodności biologicznej na świecie. Jest domem dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Żyje tu rekordowa ilość gatunków endemicznych (więcej jest tylko w Australii).

Na wyspach żyje ogromny waran nazywany smokiem z Komodo — największą jaszczurka na świecie, która może osiągać aż 3,5 m długości. Waran z Komodo wygląda jak ostatni żyjący na Ziemi dinozaur.

 

Waran z Komodo

Waran z Komodo — foto: Pixabay

 

Na Sumatrze rośnie Rafflesia — największy kwiat świata mający średnicę 1 m. Kwiat jest pasożytem i wydziela bardzo intensywny zapach padliny, który odczuwalny jest z odległości nawet 500 m.  

 

W masywie wulkanicznym Kelimutu na wyspie Flores znajdują się trzy różnokolorowe jeziora, które, pomimo że znajdują się na tym samym szczycie, z niewyjaśnionych powodów zmieniają swoją barwę. Jeziora przybierają kolor błękitny, zielony, czarny, brązowy, biały lub czerwony. Przez lokalsów  uznawane są za miejsce spoczynku martwych dusz.

 

Kolorowe jeziora Kelimutu

Kolorowe jeziora Kelimutu — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.