Wróć do listy artykułów

Indonezja — ciekawostki z kraju 18 tysięcy wysp

Czy wiesz, że... | 18-02-2022
indonezja 2022, indonezja wakacje 2022, indonezja wakacje, indonezja wczasy, indonezja wycieczki, indonezja all inclusive, indonezja last minute, indonezja z niemiec, indonezja z niemieckim biurem, tanie wakacje w indonezji, indonezja ciekawostki, indonezja zwyczaje, indonezyjczycy życie codzienne
Jaka naprawdę jest Indonezja i jak wygląda życie jej mieszkańców? — foto: Pixabay

Indonezja to piękny i bardzo ciekawy kraj wyspiarski, który swoją tajemniczością i wyjątkowością co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Zwyczaje panujące na indonezyjskich wyspach mogą zaskakiwać, a już na pewno zadziwiać. Niepowtarzalna jest też indonezyjska przyroda. Dla ciekawych świata zebraliśmy garść ciekawostek z tego niesamowitego kraju.

 

Indonezja - kraj 18 tys. wysp

Indonezja — kraj 18 tys. wysp — foto: Pixabay

 

Indonezyjczycy i ich życie codzienne

 

Goście okazują szacunek pani domu, ściągając przed wejściem obuwie. 

 

Mandi to indonezyjska łazienka, w której jest jedynie duży zbiornik z wodą oraz małe naczynie do nabierania wody z dużego zbiornika i polewania mytej części ciała. W toaletach z dziurą w podłodze zamiast sedesu są naczynia z wodą — duże do spłukiwania, a małe do obmycia się po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. W toalecie używa się jedynie lewej ręki, dlatego uważana jest ona za nieczystą i nie można nią jeść ani nikomu jej podawać.

 

Bogaci przestępcy w Indonezji wcale nie mają tak źle. Dla nich są tu specjalne, luksusowe więzienia, w których najbogatsi skazani mają jednoosobowe cele, a raczej wygodnie urządzone pokoje. Poza tym mają do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone, nowoczesne siłownie, pracownie komputerowe i pokaźne księgozbiory w bibliotekach. W niektórych więzieniach dla notabli są nawet solaria i spa.

 

Indonezyjczycy zakładający rodzinę biorą jedynie ślub w obrządku jednej z wyznawanych religii. Wesele odbywa się dopiero dzień po ślubie. To niesamowicie liczna uroczystość, w której najczęściej uczestniczy od 1000 do 3000 weselników.

 

Ślub Indonezyjczyków

Ślub Indonezyjczyków — foto: Pixabay

 

Religia

W Indonezji oficjalnie uznaje się 6 religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm, a konstytucja tego kraju gwarantuje wolność wyznania. Każdy mieszkaniec Indonezji ma w dokumencie tożsamości wpisaną informację o wyznawanej religii. Ateiście, któremu nie można jej wpisać, grozi nawet do 5 lat więzienia.

 

Na wyspie Jawa jest największa na świecie świątynia buddyjska — powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e świątynia Borobudur, w której znajduje się ponad 500 posągów buddy.

 

Świątynia Borobudur,

świątynia Borobudur — foto: Pixabay

 

Posiłki i napoje

Indonezyjczycy lubią jeść swoje posiłki na ulicy, przy której specjalnie w tym celu ustawiane są stoły. Siadając przy takim stole, należy ściągnąć buty. Do jedzenia każdego dania nie używa się kompletu sztućców, tylko samej łyżki i ewentualnie można pomóc sobie palcami. Podczas domowego posiłku zamiast z serwetek korzysta się z papieru toaletowego.

 

Posiłki w Indonezji

Posiłki w Indonezji — foto: Unsplash

 

Indonezyjczycy uwielbiają mleko. Dodaje się je prawie do każdego napoju — nawet do Coca Coli. Często to właśnie przy mleku odbywają się spotkania towarzyskie.

 

Ruch drogowy

Na drogach Indonezji, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, nie obowiązuje kodeks drogowy, a pierwszeństwo ma zawsze pojazd większy. Kierowcy trąbią albo mrugają światłami, gdy zbliżają się do skrzyżowania i chcą ostrzec innych użytkowników drogi.

 

Na ulicach Dżakarty

Na ulicach Dżakarty — foto: Pixabay

 

Zasoby naturalne

W Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, w części należącej do Indonezji 

jest Kopalnia Grasberg — indonezyjska kopalnia miedzi, srebra i złota. To największa na świecie kopalnia złota i druga co do wielkości kopalnia miedzi. Zadziwiająca przyroda

Indonezja jest domem dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Żyje tu rekordowa ilość gatunków endemicznych (więcej jest tylko w Australii)Na wyspach żyje ogromny waran nazywany smokiem z Komodo — największą jaszczurka na świecie, która może osiągać aż 3,5 m długości. Waran z Komodo wygląda jak ostatni żyjący na Ziemi dinozaur.

 

Waran z Komodo

Waran z Komodo — foto: Pixabay

 

Na Sumatrze rośnie Rafflesia — największy kwiat świata mający średnicę 1 m. Kwiat jest pasożytem i wydziela bardzo intensywny zapach padliny, który odczuwalny jest z odległości nawet 500 m.  

 

W masywie wulkanicznym Kelimutu na wyspie Flores znajdują się trzy różnokolorowe jeziora, które, pomimo że znajdują się na tym samym szczycie, z niewyjaśnionych powodów zmieniają swoją barwę. Jeziora przybierają kolor błękitny, zielony, czarny, brązowy, biały lub czerwony. Przez lokalsów  uznawane są za miejsce spoczynku martwych dusz.

 

Kolorowe jeziora Kelimutu

Kolorowe jeziora Kelimutu — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Turcja all inclusive dla rodzin

Wakacje all inclusive 2022 w Turcji dla rodzin z dziećmi w atrakcyjnych cenach z wylotem z Niemiec

Cypr na wakacje 2022

Wakacje 2022 na Cyprze Północnym w części tureckiej lub na Cyprze Południowym w części greckiej

Grecja na wakacje 2022

Greckie wakacje 2022 na ulubionych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos i Zakyntos

Wakacje 2022 w maju

Wakacje 2022 w maju dla rodzin z dziećmi w popularnych destynacjach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.