Wróć do listy artykułów

Indonezja — ciekawostki z kraju 18 tysięcy wysp

Czy wiesz, że... | 18-02-2022, Aktualizacja: 17-11-2022
indonezja 2023, indonezja wakacje 2023, indonezja wakacje, indonezja wczasy, indonezja wycieczki, indonezja all inclusive, indonezja last minute, indonezja z niemiec, indonezja z niemieckim biurem, tanie wakacje w indonezji, indonezja ciekawostki, indonezja zwyczaje, indonezyjczycy życie codzienne
Jaka naprawdę jest Indonezja i jak wygląda życie jej mieszkańców? — foto: Pixabay

Indonezja to piękny i bardzo ciekawy kraj wyspiarski, który swoją tajemniczością i wyjątkowością co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Zwyczaje panujące na indonezyjskich wyspach mogą zaskakiwać, a już na pewno zadziwiać. Niepowtarzalna jest też indonezyjska przyroda. Dla ciekawych świata zebraliśmy garść ciekawostek z tego niesamowitego kraju.

 

 

Indonezja - kraj 18 tys. wysp

Indonezja — kraj 18 tys. wysp — foto: Pixabay

 

Indonezyjczycy i ich życie codzienne

Goście okazują szacunek pani domu, ściągając przed wejściem obuwie. 

 

Mandi to indonezyjska łazienka, w której jest jedynie duży zbiornik z wodą oraz małe naczynie do nabierania wody z dużego zbiornika i polewania mytej części ciała. W toaletach z dziurą w podłodze zamiast sedesu są naczynia z wodą — duże do spłukiwania, a małe do obmycia się po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. W toalecie używa się jedynie lewej ręki, dlatego uważana jest ona za nieczystą i nie można nią jeść ani nikomu jej podawać.

 

Bogaci przestępcy w Indonezji wcale nie mają tak źle. Dla nich są tu specjalne, luksusowe więzienia, w których najbogatsi skazani mają jednoosobowe cele, a raczej wygodnie urządzone pokoje. Poza tym mają do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone, nowoczesne siłownie, pracownie komputerowe i pokaźne księgozbiory w bibliotekach. W niektórych więzieniach dla notabli są nawet solaria i spa.

 

Indonezyjczycy zakładający rodzinę biorą jedynie ślub w obrządku jednej z wyznawanych religii. Wesele odbywa się dopiero dzień po ślubie. To niesamowicie liczna uroczystość, w której najczęściej uczestniczy od 1000 do 3000 weselników.

 

Ślub Indonezyjczyków

Ślub Indonezyjczyków — foto: Pixabay

 

Religia

W Indonezji oficjalnie uznaje się 6 religii: islam, protestantyzm, katolicyzm, hinduizm, buddyzm i konfucjanizm, a konstytucja tego kraju gwarantuje wolność wyznania. Każdy mieszkaniec Indonezji ma w dokumencie tożsamości wpisaną informację o wyznawanej religii. Ateiście, któremu nie można jej wpisać, grozi nawet do 5 lat więzienia.

 

Na wyspie Jawa jest największa na świecie świątynia buddyjska — powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e świątynia Borobudur, w której znajduje się ponad 500 posągów buddy.

 

Świątynia Borobudur,

świątynia Borobudur — foto: Pixabay

 

Posiłki i napoje

Indonezyjczycy lubią jeść swoje posiłki na ulicy, przy której specjalnie w tym celu ustawiane są stoły. Siadając przy takim stole, należy ściągnąć buty. Do jedzenia każdego dania nie używa się kompletu sztućców, tylko samej łyżki i ewentualnie można pomóc sobie palcami. Podczas domowego posiłku zamiast z serwetek korzysta się z papieru toaletowego.

 

Posiłki w Indonezji

Posiłki w Indonezji — foto: Unsplash

 

Indonezyjczycy uwielbiają mleko. Dodaje się je prawie do każdego napoju — nawet do Coca Coli. Często to właśnie przy mleku odbywają się spotkania towarzyskie.

 

Ruch drogowy

Na drogach Indonezji, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, nie obowiązuje kodeks drogowy, a pierwszeństwo ma zawsze pojazd większy. Kierowcy trąbią albo mrugają światłami, gdy zbliżają się do skrzyżowania i chcą ostrzec innych użytkowników drogi.

 

Na ulicach Dżakarty

Na ulicach Dżakarty — foto: Pixabay

 

Zasoby naturalne

W Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, w części należącej do Indonezji 

jest Kopalnia Grasberg — indonezyjska kopalnia miedzi, srebra i złota. To największa na świecie kopalnia złota i druga co do wielkości kopalnia miedzi. Zadziwiająca przyroda

Indonezja jest domem dla wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Żyje tu rekordowa ilość gatunków endemicznych (więcej jest tylko w Australii)Na wyspach żyje ogromny waran nazywany smokiem z Komodo — największą jaszczurka na świecie, która może osiągać aż 3,5 m długości. Waran z Komodo wygląda jak ostatni żyjący na Ziemi dinozaur.

 

Waran z Komodo

Waran z Komodo — foto: Pixabay

 

Na Sumatrze rośnie Rafflesia — największy kwiat świata mający średnicę 1 m. Kwiat jest pasożytem i wydziela bardzo intensywny zapach padliny, który odczuwalny jest z odległości nawet 500 m.  

 

W masywie wulkanicznym Kelimutu na wyspie Flores znajdują się trzy różnokolorowe jeziora, które, pomimo że znajdują się na tym samym szczycie, z niewyjaśnionych powodów zmieniają swoją barwę. Jeziora przybierają kolor błękitny, zielony, czarny, brązowy, biały lub czerwony. Przez lokalsów  uznawane są za miejsce spoczynku martwych dusz.

 

Kolorowe jeziora Kelimutu

Kolorowe jeziora Kelimutu — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.