Wróć do listy artykułów

Wietnam — niezwykły kraj na Półwyspie Indochińskim

Warto wiedzieć | 27-07-2017, Aktualizacja: 10-10-2022
wietnam wakacje, wietnam wycieczki, wycieczka do wietnamu, wietnam last minute, wakacje w wietnamie, wietnam hanoi, sapa wietnam, wietnam z niemiec, wietnam co zobaczyć, wietnam historia, wietnamczycy zwyczaje, wietnam atrakcje, wietnamska kuchnia
Wietnam to egzotyczny kraj Azji oferujący na wakacjach wiele atrakcji i malownicze krajobrazy. Zatoka Ha Long — foto: Unsplash.

Wietnam to wyjątkowy kraj, pełen egzotyki, cudów natury, fantastycznych krajobrazów, malowniczych ryżowych tarasów w górskiej miejscowości Sapa, wielkich miast  i wspaniałych zabytków ze wspaniałą wietnamską kuchnią. Wakacje w Wietnamie to prawdziwa uczta dla zmysłów.

Jaki jest Wietnam oraz czy warto i kiedy pojechać tam na wakacje? Co zobaczyć podczas wakacji w Wietnamie? Podpowiadamy. 

 

 

Położenie i krajobrazy Wietnamu

Wietnam leżący na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Linia brzegowa Wietnamu z oblewającym go Morzem Południowochińskim i Zatoką Tonkińską ma ponad 3400 km długości. Na wybrzeżu występują lasy namorzynowe. 

 

Tereny wewnątrz kraju  to w przeważającej części wyżyny i góry, które porastają wilgotne lasy równikowe. Dżungla została mocno zniszczona, gdy podczas wojny wietnamskiej zrzucano na nią napalm i różne środki chemiczne.  Wietnam ma też imponującą sieć rzeczną, a głównymi rzekami są Mekong i Rzeka Czerwona. 

 

Górzysty krajobraz Wietnamu

Górzysty krajobraz Wietnamu — foto: Pixabay

 

W kraju leżącym na skrzyżowaniu różnych kultur zachowały się ślady wszystkich obecnych tu cywilizacji. Kolonizacja Francuzów i częste najazdy Chińczyków nie wpłynęły jednak znacząco na zachowanie odrębności i tożsamości Wietnamu.

 

Mieszkańcy Wietnamu i ich zwyczaje

Kraj ten jest na XV miejscu w świecie pod względem liczby ludności — żyje tu ponad 100 mln osób. To społeczeństwo o bardzo mocno zróżnicowanym statusie społecznym i zasobach. Wiele rodzin żyje i pracuje zgodnie z dawną tradycją przodków, tak jakby zatrzymał im się czas. Wśród ludności dominuje buddyzm, który Wietnamczycy przejęli od sąsiednich Chin. 

 

Ulicami wietnamskich miast jeździ mnóstwo skuterów i rowerów. To najpopularniejszy wśród Wietnamczyków środek lokomocji. Jazda w tym kraju to ogromne wyzwanie, bo na ulicy panuje niesamowity chaos i trzeba bardzo uważać.

 

Jednoślady w Wietnamie

Jednoślady w Wietnamie — foto: Pixabay

 

Wietnamczycy utrzymują się głównie z rolnictwa. Wietnam to kraj kojarzony przede wszystkim z uprawą ryżu i faktycznie spora część jego produkcji trafia na eksport, jednak największym towarem eksportowym Wietnamu jest… kawa. Kraj ten jest też największym na świecie eksporterem orzechów nerkowca.

Popularnym wietnamskim rzemiosłem jest haftowanie na jedwabiu. Niestety, przy zakupie takiej pamiątki z wakacji w Wietnamie trzeba liczyć się z bardzo wysokimi cenami.

 

Haftowanie na jedwabiu

Haftowanie na jedwabiu — foto: Pixabay

 

Burzliwa historia Wietnamu

Wietnam to kraj o burzliwej historii. Najpierw przez ponad 1000 lat jego tereny okupowali Chińczycy i dopiero pod koniec pierwszego tysiąclecia n. e. kraj ten odzyskał niepodległość. W XVII w. wraz z przybyłymi tu misjonarzami katolickimi nastał czas uzależnienia Wietnamu od Francji. Francuska kolonizacja trwała przez kolejne stulecia, aż do II wojny światowej, kiedy to w tej części Azji nastąpiła okupacja japońska. 

 

Po wojnie francusko-indochińskiej, w 1954 r. kraj został podzielony na dwie części – komunistyczną Północ (Demokratyczna Republika Wietnamu) i Południe nadal zależne od Francji (Republika Wietnamu). W latach 1957-1975 trwała wojna wietnamska pomiędzy Wietnamem Północnym wspieranym przez państwa komunistyczne a Wietnamem Południowym popieranym przez USA. Po wycofaniu się z konfliktu Stanów Zjednoczonych (w 1972 r.) wojna trwała jeszcze 3 lata i zwycięsko wyszła z niej komunistyczna Północ. Kraj został zjednoczony i utworzono Socjalistyczną Republikę Wietnamu. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku miała miejsce jeszcze krótka wojna chińsko-wietnamska. 

 

Po tak burzliwych wojennych latach Wietnam stał się jednym z najprężniej rozwijających się państw w Azji. 

 

Stolica Wietnamu i jej atrakcje

Stolicą Wietnamu jest Hanoi, które ze względu na swój kolonialny charakter, nazywane jest też Paryżem Wschodu. To drugie co do wielkości miasto (po Ho Chi Minh, wcześniej zwanym Sajgon) zamieszkuje ponad 4 mln mieszkańców (dane z 2019 r.).

 

Hanoi, stolica Wietnamu

Hanoi, stolica Wietnamu — foto: Pixabay

 

W pobliżu pałacu prezydenckiego będącego wcześniej pałacem gubernatora Indochin znajdują się dawne budynki kolonialne. Wiele z nich swoją architekturą przypomina budowle Paryża.

Stare Miasto znajdujące się w okolicy jeziora Hoan Kiem to od 800 lat miejsce skupiające sklepy i warsztaty rzemieślnicze. Prawdziwą atrakcją jest działający tu na wodzie tradycyjny teatr marionetek, który zamiast desek sceny wykorzystuje lustro wody. W stolicy warto odwiedzić wybudowaną w 1070 r. Świątynię Literatury, w której niegdyś działał pierwszy wietnamski uniwersytet dla synów mandaryńskiej elity.

W Hanoi koniecznie trzeba zobaczyć też najstarszą świątynię buddyjską. To symbol tego miasta — pagoda Tran Quoc z 15-metrową wieżą z czerwonej cegły, która prawdopodobnie ma ok. 1500 lat.

 

Pagoda Tran Quoc

Pagoda Tran Quoc — foto: Pixabay

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Wietnamie?

Na wakacjach all inclusive w Wietnamie nie sposób się nudzić. Wśród atrakcji turystycznych tego kraju znajdują się ogromne aglomeracje miejskie z imponującymi zabytkami i oszałamiająca przyroda. To również malownicze krajobrazy pól ryżowych i Delta Mekongu.

 

Wietnam to kraj z licznymi cudami natury. Jednym z nich jest zatoka Hạ Long, w której znajduje się 3000 wapiennych wysp i jaskiń. Powstały one w wyniku długotrwałej erozji morskiej i ruchów tektonicznych. W 1993 r. zatoka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Zatoka Ha Long

Zatoka Ha Long — foto: Unsplash

 

Na wakacjach w Wietnamie warto też poznać wielkie, historyczne miasta tego kraju. Oprócz stolicy Hanoi z wieloma imponującymi zabytkami proponujemy zwiedzić niezwykle klimatyczne kolonialne miasto Hoi An, czy Hue, dawną stolicę cesarstwa, w której można podziwiać wiele pałaców, świątyń i cesarskich grobowców. Szczególnie piękne są stare pagody, wybudowane w stylu wietnamskim i chińskim. 

 

Koniecznie trzeba też wybrać się na wycieczkę do największej metropolii Wietnamu — Ho Chi Minh (dawniej Sajgon), aby zobaczyć azjatycką wersję Katedry Notre-Dame, budynek poczty głównej i odwiedzić ogromny, miejscowy bazar.

 

Ho Chi Minh (dawniej Sajgon)

Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) — foto: Pixabay

 

Wietnamska wersja Katedry Notre-Dame

Wietnamska wersja Katedry Notre-Dame — foto: Pixabay

 

W pobliżu miasta Ho Chi Minh znajdują się Tunele Cu Chi — sieć podziemnych korytarzy zajmowanych w czasie wojny wietnamskiej (1957-1975) przez partyzantów Wietkongu. Tunele powstały już w latach 40. ubiegłego wieku, a później podczas wojny wietnamskiej zostały mocno rozbudowane. Obecnie to ogromne muzeum tej wojny. Do dziś spośród sieci ponad 200 km tuneli zachowało się jedynie 120 km.

 

W środkowej części wybrzeża Morza Południowochińskiego znajduje się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowy kompleks świątyń poświęconych hinduskim bogom i boginiom — ruiny Sanktuarium My Son

 

Ruiny My Son

Ruiny My Son — foto: Unsplash

 

Miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku nie będą czuli się zawiedzeni po wizycie w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang, Park znany jest z licznych jaskiń, podziemnych rzek, malowniczych wodospadów i bujnego tropikalnego lasu i dzięki swoim walorom przyrodniczym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Phong Nha-Ke Bang

Phong Nha-Ke Bang — foto: Unsplash

 

Koniecznie trzeba też zobaczyć tarasy ryżowe znajdujące się w okolicy górskiego miasteczka Sapa, leżącego na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Malownicze, szmaragdowo-zielone widoki są niepowtarzalne i niejednego potrafią zachwycić, a trekking w tej scenerii to niezapomniane przeżycie.

 

Wietnam, tarasy ryżowe

Wietnam, tarasy ryżowe — foto: Pixabay

 

Delta Mekongu i wietnamskie pływające targi

Na wakacjach w Wietnamie warto wybrać się na pływający targ, na którym zakupy robi się bezpośrednio ze "straganu” zorganizowanego na łodzi. Pływające targi zaopatrują mieszkańców we wszystkie produkty spożywcze, a sprzedawcy prezentują swój towar na długich tyczkach. Sprzedaż rozpoczyna się wczesnym rankiem, aby zdążyć z zakupami przed porą upałów. Najbardziej znany jest pływający targ Cai Be znajdujący się w Delcie Mekongu — drugiej pod względem wielkości delcie Azji i ryżowym spichlerzu Wietnamu.

 

Wietnam, pływający targ

Wietnam, pływający targ — foto: Pixabay

 

Wietnamska kuchnia

Wietnamska kuchnia, choć inna na północy niż na południu, od lat uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Jej podstawę stanowią ryby i ryż oraz najprzeróżniejsze egzotyczne owoce. Świeżych ryb i owoców morza obficie dostarcza Morze Południowochińskie, a z ryżu najczęściej robi się naleśniki ryżowe, które są wykorzystywane do przyrządzenia wielu potraw. Na bazarach, ulicznych stoiskach i od wędrownych sprzedawców można zakupić różne, często na bieżąco przygotowywane dania z ryb i skosztować tradycyjnych dań kuchni wietnamskiej.

 

Wietnam, uliczny bufet

Wietnam, uliczny bufet — foto: Pixabay

 

Najpopularniejsza jest tania i sycąca zupa pho, którą można zjeść w obu częściach Wietnamu. Jedną z ulubionych potraw jest curry, znacznie mniej pikantne niż to serwowane w kuchni indyjskiej. Podczas wakacji w Wietnamie watro spróbować najpopularniejszych lokalnych specjałów i egzotycznych owoców, zwłaszcza tych, których próżno szukać na polskich straganach.

 

Wietnam, targ owocowy

Wietnam, targ owocowy — foto: PixabayPoprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.