Wróć do listy artykułów

Abu Dhabi — największy emirat i stolica ZEA

Warto wiedzieć | 06-02-2024, Aktualizacja: 06-02-2024
zea abu dhabi, emiraty stolica abu dhabi, wakacje zea, wakacje emiraty arabskie, emiraty arabskie abu dhabi, emiraty arabskie abu zabi, zjednoczone emiraty arabskie abu dhabi, abu dhabi wakacje, emiraty arabskie wycieczka, emiraty arabskie z niemiec, abu dhabi atrakcje, abu dhabi parki rozrywki, abu dhabi wypoczynek, abu dhabi all inclusive, abu dhabi z niemiec, abu dhabi tanie wakacje, abu dhabi co zobaczyć, emirat abu dhabi, abu dhabi wielki meczet
Abu Dhabi — Wielki Meczet Szejka Zayeda — foto: Nick Fewings z Unsplash

W Abu Dhabi nowoczesność przeplata się z orientalną tradycją. Miasto i emirat tak jak sąsiedni Dubaj oferują luksusowy wypoczynek i niezapomniane wakacje pełne atrakcji. To tu oprócz pięknych, piaszczystych plaż i ogromnych centrów handlowych znajduje się największy meczet w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich i najbardziej luksusowy hotel na świecie. 

 

 

Emirat i miasto Abu Dhabi (Abu Zabi)

Abu Dhabi to emirat i od 1971 r. stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich o tej samej nazwie. Miasto Abu Dhabi jest po Dubaju drugim co do wielkości miastem ZEA, liczącym ponad 1 800 000 mieszkańców (dane z 2023 r.). 

 

Emirat Abu Dhabi

 

 

Emirat Abu Dhabi leży nad Zatoką Perską, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego i archipelagu składającego się z prawie 200 wysp. Wyspa Abu Dhabi połączona jest z lądem trzema mostami. Jednym z nich jest 843-metrowy Most Szejka Zayeda — prawdziwe dzieło inżynieryjno-konstruktorskie z sinusoidalnymi stalowymi łukami opartymi na masywnych betonowych filarach.

 

Most Szejka Zayeda

Most Szejka Zayeda — foto Unsplash

 

Jeszcze do połowy ubiegłego wieku Abu Dhabi było niewielką wioską rybacką, od strony lądu otoczoną pustynią. Obecnie to najbogatszy emirat, ponieważ właśnie tu znajdują się jedne z najzasobniejszych pokładów ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Odkrycie złóż ropy w 1958 r. przyczyniło się do rozkwitu emiratu i miasta. Jak grzyby po deszczu  wyrastają tu monumentalne wieżowce, szklane budynki, ogromne centra handlowe i futurystyczne budynki o niesamowitej architekturze. Nowoczesne, luksusowe wieżowce wznoszą się w sąsiedztwie wspaniałych orientalnych zabytków, ogromnych meczetów i 20 parków utworzonych na pustyni, oferujących miejsca relaksu wśród alei wysadzanych drzewami i w otoczeniu licznych fontann. 

 

Abu Dhabi

Abu Dhabi — foto Unsplash

 

Wakacje w emiracie Abu Dhabi

Abu Dhabi to doskonałe miejsce na plażowy relaks i ekskluzywne wakacje all inclusive. Odwiedzającym go turystom oferuje liczne atrakcje, parki rozrywki, luksusowe centra handlowe, muzea i piękne plaże.

 

Emirat słynie z luksusowych hoteli o najwyższym światowym standardzie. Znajduje się tu najbardziej luksusowy i jeden z najdroższych hoteli na świecie — Emirates Palace. Ten luksusowy hotel oceniany nawet na 7 gwiazdek ma 114 kopuł, a jego centralna kopuła wznosi się na wysokość 72,6 m i ozdobiona jest złotem, masą perłową oraz kryształami. Hotelowy budynek zdobią 1002 żyrandole, a największy z nich waży aż 2,5 tony. Hotel i otaczające budynki wypielęgnowane, tropikalne ogrody zajmują powierzchnię 100 ha. 

 

Emirates Palace Mandarin Oriental

Emirates Palace Mandarin Oriental

 

Wnętrze hotelu Emirates Palace

Wnętrze hotelu Emirates Palace

 

W Abu Dhabi można relaksować się na przepięknych plażach z doskonale przygotowaną i bogatą infrastrukturą plażową. Niemal 200 wysp archipelagu Abu Dhabi to setki kilometrów fantastycznej linii brzegowej z rozległymi piaszczystymi plażami. W tym miejscu można też uprawiać najprzeróżniejsze sporty wodne i zażywać kąpieli w turkusowej, ciepłej wodzie Zatoki Perskiej.

 

Plaża w Abu Dhabi

Plaża w Abu Dhabi — Rixos Premium Saadiyat island

 

Abu Dhabi jest dobrze skomunikowane z pozostałymi emiratami, dlatego przy okazji wakacji w tym miejscu można zaplanować odwiedzenie atrakcji w innych miastach ZEA. Do samego emiratu też można dostać się bez problemu, bo jest tu międzynarodowe lotnisko. 

 

Atrakcje Abu Dhabi 

W Abu Dhabi nie brakuje atrakcji. Nie sposób wymienić je wszystkie, dlatego prezentujemy te najciekawsze, bijące światowe rekordy i popularne wśród turystów.

 

Wielki Meczet Szejka Zayeda

Meczet jest prawdziwą perełką stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i najbardziej charakterystyczną budowlą miasta. To największy meczet w ZEA i 8. największy meczet na świecie, który zajmuje powierzchnię 22 412 m2. Meczet ma 82 kopuły z białego marmuru, a wieńczące je iglice pokryte są 24-karatowym złotem. Główna kopuła o wysokości 85 m i średnicy 32,8 m jest największą kopułą na świecie. W jednym czasie w meczecie może przebywać aż 42 tys. wiernych. 

 

Dziedziniec meczetu zajmuje powierzchnię  17 000 m2   i został wyłożony marmurową mozaiką, która jest jedną z największych na świecie. Na dziedzińcu znajduje się 1096 kolumn wysadzanych drogimi kamieniami.

 

Marmurowa mozaika na dziedzińcu

Marmurowa mozaika na dziedzińcu meczetu — foto: Pixabay

 

W meczecie zawieszono 7 pozłacanych żyrandoli zdobionych kryształami Swarovskiego. Największy z nich to światowy rekordzista mający 15 m wysokości i ważący 12 ton.

 

Żyrandol w Wielkim Meczecie

Żyrandol w Wielkim Meczecie — foto: Pixabay

 

Podłogę w meczecie pokrywa ręcznie tkany dywan o powierzchni 5600 m2, nad którym przez 2 lata pracowało 1200 tkaczy. To również  jeden z największych takich dywanów na świecie.

 

Wyjątkowe budynki stolicy ZEA

Charakterystycznym elementem w krajobrazie miasta jest 5 nowoczesnych wieżowców Etihad Towers. Z wyższych pięter można podziwiać panoramiczny widok na miasto i Zatokę Arabską. Najlepsze widoki roztaczają się z Observation Deck at 300 znajdującego się na 74. piętrze drugiej wieży.

 

Wieżowce Etihad Towers

Wieżowce Etihad Towers — foto: Pixabay

 

Wieżowiec Capital Gate zwany jest „Krzywą wieżą Abu Dhabi”, bo ma 18-stopniowe nachylenie. To największe nachylenie budynku na świecie, dlatego konstrukcja w 2010 r. została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Wspaniałe widoki na całe miasto można podziwiać z zewnętrznego tarasu z basenem, który znajduje się na 19. piętrze.

 

Capital Gate

Krzywa wieża Abu Dhabi — foto: Hyatt Capital Gate

 

Wyjątkową scenerię świetlnych wzorów można podziwiać w budynku Luwru Abu Dhabi, gdzie mieści międzynarodowe muzeum. Niesamowite dzieła sztuki z całego świata znajdują się tu pod 180-metrową kopułą z otworami przepuszczającymi do wnętrza światło tworzące na ścianach i podłodze fantastyczne wzory. 

 

Luwr Abu Dhabi

Luwr Abu Dhabi — foto: Unsplash

 

Zachwycającą i wyjątkową konstrukcją jest futurystyczny, 23-piętrowy wieżowiec kołowy w kształcie muszli  z okrągłymi ścianami z wypukłego szkła o wysokości 110 m. To pierwszy na świecie drapacz chmur o takim kształcie.

 

Wieżowiec kołowy

Wieżowiec kołowy — foto: Al Raha Beach Hotel

 

Historyczne obiekty w Abu Dhabi

Najstarszym budynkiem i zabytkiem narodowym w Abu Dhabi jest zbudowany w 1761 r. Qasr Al Hosn. Początkowo pełnił on rolę wieży strażniczej, która później została przekształcona w fort i rezydencję dla rodziny królewskiej. 

 

Qasr Al Hosn

Qasr Al Hosn — foto: Pixabay

 

Qasr Al Watar to malowniczo położony nad Zatoką Perską, otoczony wspaniałymi ogrodami Pałac Prezydencki zbudowany z białego granitu i wapienia. Pałac ociekający przepychem i luksusem został otwarty dla zwiedzających w 2019 r. Główna sala Pałacu zwieńczona jest kopułą o średnicy 37 m, a w Sali Ducha Współpracy znajduje się ogromny żyrandol zdobiony 350 tys.kryształów. W kilku salach Pałacu zorganizowano wystawy eksponujące arabską kulturę i zwyczaje.

 

Pałac Prezydencki

Qasr Al Watar — foto Unsplash

 

Qasr Al Watar

Wnętrze Qasr Al Watar — foto: Pixabay

 

Parki rozrywki w Abu Dhabi

W Abu Dhabi powstał Ferrari World. To pierwszy na świecie park rozrywki Ferrari, oferujący atrakcje dla całej rodziny. W parku można przejechać się na ponad 20 kolejkach, w tym najwyższą kolejką z pętlami. Znajduje się tu również Formula Rossa — najdłuższa i najszybsza kolejka górska na świecie, pędząca z prędkością do 240 km/godz. i wznosząca się na wysokość 52 m.

 

Ferrari World

Ferrari World — foto Unsplash

 

Miłośnicy szybkich samochodów mogą podziwiać je na otwartym w 2009 r. prestiżowym torze wyścigowym Formuły 1. Ten supernowoczesny tor uważany jest za jeden z najlepszych torów wyścigowych Grand Prix. Oprócz oglądania wyścigów oferuje też możliwość uprawiania sportów motorowych.

 

Tor Formuły 1

Tor Formuły 1 — foto Unsplash

 

Dla chcących poczuć odrobinę adrenaliny idealnym miejscem aktywnych wakacji będzie CLYMB — centrum przygód na wyspie Yas. Znajduje się tu najwyższa na świecie zadaszona ścianka wspinaczkowa mająca aż 43 m wysokości. W centrum można też skusić się na lot z wysokości 25 m w największym na świecie krytym tunelu aerodynamicznym.

 

Park wodny Yas Waterworld Abu Dhabi wśród licznych atrakcji dla całej rodziny oferuje 40 kolejek, zjeżdżalni, największą na świecie falę surfingową i 550-metrową kolejkę górską. Znajduje się tu również zjeżdżalnia Dawwamma — pierwsza na świecie i największa zjeżdżalnia wodna tornado z zasilaniem hydromagnetycznym, mająca długość 238 m. Pogoda w Abu Dhabi — kiedy jechać na wakacje?

Abu Dhabi to bardzo słoneczne i gorące miejsce przez cały rok. Idealna pogoda w ZEA jest od października do maja. Tylko wtedy temperatury są znośne dla Europejczyków, bo w ciągu dnia jest 20-35°C. I to jest najlepszy czas, żeby odwiedzić ten wyjątkowo upalny zakątek Azji. Od czerwca do września, gdy na Półwyspie Arabskim tak jak u nas trwa lato, jest tam bardzo upalnie, a słupek rtęci wędruje wtedy średnio aż do 40°C. 

 

Emirat Abu Dhabi najlepiej odwiedzić od jesieni do wiosny. W tym czasie oprócz zwiedzania różnych atrakcji w klimatyzowanych budynkach można też skorzystać z zewnętrznych uroków emiratu, jego rozległych, piaszczystych plaż i przepięknych parków w środku pustyni.

 

Wody Zatoki Perskiej również mają idealną temperaturę przez cały rok, która zimą wynosi 21-24°C, a latem rośnie do 33°C.  
Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.