Stambuł to największe i najbardziej zaludnione miasto Turcji. Mieszka tu aż ok. 16 milionów osób (2022). Jest to także centrum przemysłowe handlowe, finansowe i kulturalne tego kraju. Powierzchnia Stambułu wynosi 1539 km², zaś całej prowincji – 6220 km². Metropolia położona jest po obu stronach cieśniny Bosfor, rozciąga się od południowego wybrzeża Morza Czarnego do północnego wybrzeża Morza Marmara. Położenie miasta zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Bitynii sprawia, że jest to niepowtarzalna, międzykontynentalna i wielokulturowa metropolia. Zachodnia część miasta z siedzibami dużych firm, banków, centrami handlowymi luksusowymi sklepami i modnymi restauracjami znajduje się w Europie. Wschodnia część miasta, która znajduje się w Azji i pełni przede wszystkim rolę stambulskiej sypialni.
Miasto, podobnie jak Rzym, zostało założone na siedmiu wzgórzach przez cesarza Konstantyna Wielkiego w 330 r. Początkowo znane było pod nazwą Bizancjum. Później miało jeszcze inne nazwy — Wschodni Rzym, Nova Roma, a w krajach słowiańskich znane było także jako Carogród. Nazwa Konstantynopol, czyli „Miasto Konstantyna”, została po raz pierwszy użyta przez cesarza Teodozjusza II i była oficjalną nazwą miasta przez cały okres bizantyński. Nazwa ta używana była również w czasach Imperium Osmańskiego. Miasto posługiwało się nią do 1930 r., a od tego czasu oficjalna nazwa miasta brzmi Stambuł.
Stambuł był stolicą imperium aż do 1923 r., kiedy to stolica Turcji została przeniesiona do Ankary.
Miasto ma rozbudowaną sieć transportu publicznego. W Stambule znajduje się trzecie najstarsze metro na świecie, które powstało w 1875 r. i zostało znacznie rozbudowane pod koniec XX w. Do zwiedzania stambulskich zabytków można też wybrać stare tramwaje. Szczególnie interesujące są rejsy promem po Bosforze, podczas których można podziwiać piękne widoki na miasto. Panoramę miasta można podziwiać również z platformy widokowej znajdującej się na zabytkowej, wybudowanej w 1348 r. Wieży Galata.
Symbolem miasta jest Hagia Sophia wybudowana za panowania Konstantyna Wielkiego. To jeden z najświetniejszych zabytków pierwszego tysiąclecia naszej ery, który przez niemal 900 lat był największą katedrą na świecie. Po zdobyciu miasta przez Turków osmańskich w 1453 r. świątynia została przekształcona w meczet.
Prawdziwą atrakcją Stambułu jest Wielki Bazar. To jedno z największych i najstarszych krytych targowisk na świecie, w którym znajduje się ponad 4000 sklepików i straganów oferujących niemal wszystko. Szacuje się, że rocznie odwiedza to miejsce ok. 100 mln turystów, głównie wypoczywających na wybrzeżach Turcji.
Stambuł to ojczyzna tulipanów, które są w Turcji kwiatem narodowym. Od XVI w. wielobarwne tulipany rosną w ogrodach pałacu sułtana Sulejmana Wspaniałego. Stąd cebulki tych kwiatów przewieziono najpierw do Wiednia, a dopiero później do Holandii.
W jednym ze stambulskich hoteli powstała kultowa powieść Agaty Christie "Morderstwo w Orient Expressie". Miasto ma też polski akcent, ponieważ w 1855 r. zmarł tu Adam Mickiewicz, a w jego domu utworzono muzeum. Na obrzeżach miasta jest też polska wieś Adampol.