Teneryfa to największa z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Łańcuch górski dzieli ją na dwie zróżnicowane części o odmiennym krajobrazie i klimacie. Jej północna część jest obszarem chłodniejszym i bardziej wilgotnym, ale za to z bujną, tropikalną roślinnością i nadzwyczajnymi okazami drzew. Wielbiciele aktywnych wakacji za granicą i miłośnicy przyrody poczują się tu jak ryby w wodzie.
Jaka jest północna Teneryfa ?
Północna Teneryfa to geologicznie najstarsza część wyspy, której powstanie określa się na 7-9 milionów lat. Wybrzeże tej części wyspy jest skaliste, a jej wnętrze wypełniają skały masywu Anaga.
Skały masywu Anaga - foto: Pixabay
Teneryfa północna z małymi wioskami położonymi z dala od zgiełku turystycznych kurortów jest bardziej „kanaryjska”. Wszystko, co tu się znajduje, nie jest przygotowane pod turystów, ale wynika z oryginalnej teneryfskiej atmosfery i codziennego życia tutejszych mieszkańców. Ten niecodzienny klimat północnej Teneryfy tworzą winnice, plantacje bananów, niezwykła architektura, lokalna społeczność funkcjonująca bezstresowo i niemal wakacyjnie oraz wyjątkowa kuchnia.
Klimat i pogoda północnej części Teneryfy
Mimo niewielkich rozmiarów wyspy, klimat jest na niej dość zróżnicowany. Przecinające Teneryfę pasma gór ze wznoszącym się w centralnej części wyspy wulkanem el Teide (3718 m n.p.m.), zatrzymują napływające z północy wilgotne powietrze i dzielą Teneryfę na dwie strefy klimatyczne — północną i południową.
Na północy częściej są mgły i padają deszcze i temperatury są zwykle nieco niższe. Większa wilgotność powietrza i bardziej zachmurzone niebo nie przeszkadza jednak turystom, bo przez cały rok są tu doskonałe warunki do wakacyjnego wypoczynku i zwiedzania. Sprawia to geograficzna bliskość zachodniego wybrzeża Afryki gwarantująca przewidywalną i dobrą pogodę także jesienią, zimą i wczesną wiosną.
Plaże północnej Teneryfy
Nie ma tu tak wielu plaż jak w południowej części wyspy, ale najpiękniejsze czarne plaże Teneryfy znajdują właśnie tutaj. Na północy znajduje się wiele dziewiczych plaż bez jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej i udogodnień, ale za to kameralnych i ustronnych oraz z widokami zapierającymi dech w piersiach.
Plaża Garachico - foto: Pixabay
Plaże północnej Teneryfy są pochodzenia wulkanicznego, dlatego mają czarny lub ciemno-szary odcień piasku. I wszystkie naturalne plaże na wyspie są właśnie takie, pokryte wulkaniczną, skruszoną skałą. Kilka z nich to piękne miejsca, zachęcające do plażowania i błogiego relaksu nad brzegiem oceanu.
Czarny piasek na plażach Teneryfy - foto: Pixabay
Wyjątkowa, czarna i jedna z najpiękniejszych Playa Jardin zlokalizowana jest w Puerto de la Cruz. Ta trzyczęściowa plaża otoczona jest palmami, kwiatami i kaktusami, a przy ciągnącej się wzdłuż niej promenadzie znajdują się restauracje, kawiarnie i kluby nocne. Z falochronu można jednocześnie podziwiać Atlantyk i wulkan Teide.
Playa Jardin - foto Pixabay
Plaża Las Teresitas znajdująca się w pobliżu stolicy wyspy, Santa Cruz, u podnóża gór Anaga jest najsłynniejszą i najładniejszą w tym regionie, ponieważ jej wybrzeże pokryte jest jasnym piaskiem. Nie jest to jednak plaża naturalna, a złoty, drobny piasek przywieziony tu został prosto z Sahary. Za sprawą falochronów woda jest tu nieco cieplejsza i przy braku fal bezpieczna, szczególnie dla dzieci.
Jasny piasek na plaży Las Teresitas - foto: Pixabay
Jasny piasek na plaży Las Teresitas - foto: Pixabay
Plaża ukryta pomiędzy klifami w okolicy Puerto de la Cruz to Playa de Bollullo. Dojście na tę plażę to fantastyczny spacer między bananowcami.
Plantacje bananów w drodze do Playa de Bollullo - foto: Pixabay
Playa de Benijo w Parku Narodowym Anaga, dostarcza turystom widoków z niesamowitymi zachodami słońca.
Playa de Benijo w Parku Narodowym Anaga - foto: Pixabay
Miasta na Teneryfie północnej
Miasta na północy Teneryfy to historyczne i architektoniczne perełki. Turyści preferujący zwiedzanie koniecznie powinni odwiedzić Puerto de la Cruz, La Orotavę, Bajamar, Garachico, La Lagunę, Icod de los Vinos i stolicę wyspy — Santa Cruz.
Santa Cruz to miasto portowe i stolica Teneryfy z futurystycznym gmachem opery Santiago Calatrava. To tu w 1494 r. Alonso Fernández de Lugo dotarł do wybrzeża Wysp Kanaryjskich. Wokół portu biegną szerokie aleje, zlokalizowane są place i egzotyczne ogrody. Warto tu zrelaksować się w parku z tysiącem różnych gatunków drzew z całego świata. W miejscowym centrum, co niedzielę odbywa się ogromny targ.
Santa Cruz - foto: Pixabay
Puerto de la Cruz jest głównym ośrodkiem turystycznym oraz najstarszym ośrodkiem wypoczynkowym na wyspie. Czarne plaże, eleganckie nowoczesne hotele all inclusive z bujną egzotyczną roślinnością, nadmorskie deptaki z kafejkami i restauracjami przyciągają tu turystów z całego świata. Największą atrakcją tego miasta jest ogród zoologiczno-botaniczny „Loro Park”. Można tu także skorzystać z kompleksu basenów Lago Martianez.
Puerto de la Cruz - foto: Pixabay
La Orotava zachwyca Casa de los Balcones, którą podziwiają tłumy turystów z całego świata. Te charakterystyczne dla Kanarów budowle z drewnianymi balkonami zlokalizowane są przy malowniczych, brukowanych uliczkach, ostro wspinających się w górę.
La Orotava - foto: Pixabay
Bajamar słynie z niesamowitego, naturalnego basenu, który jest wypełniony wodą z oceanu.
Garachico to spokojne, pełne uroku XV-wieczne miasteczko, założone przez włoskiego bankiera. Jego główną atrakcją są naturalne baseny El Caleton, wypełnione wodą z oceanu, które powstały gdy w 1706 r. część portowa miasta została pokryta lawą z wulkanu.
Garachico - foto: Pixabay
W miasteczku La Laguna wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO warto zobaczyć zabytkowe centrum i pospacerować urokliwymi, kanaryjskimi uliczkami, pełnymi zabytków, kościołów i historycznych budynków.
Icod de los Vinos to miasto szczycące się ponad 500-letnią historią, które zostało założone przez hiszpańskich konkwistadorów. Nazywane jest też Smoczym Miastem z powodu rosnącego tu tysiącletniego Smoczego Drzewa.
Teneryfa północna na wakacje dla aktywnych
Północna Teneryfa to raj dla turystów lubiących aktywny wypoczynek z pieszymi wędrówkami, podczas których można podziwiać przepiękne krajobrazy. Znajdują się tutaj najlepsze piesze szlaki na wyspie.
Punta Hidalgo to rybacka wioska, która graniczy z masywem Anaga. Są tu najlepsze na wyspie warunki do surfowania. Brak tu co prawda piaszczystych plaż, ale miejsce idealnie nadaje się dla amatorów pieszych wędrówek, bo zaczynają się tu świetne szlaki trekkingowe.
Przyrodniczy raj północnej Teneryfy
Wspaniała przyroda i niesamowicie soczysta zieleń północnej Teneryfy oszołomi niejednego i jest prawdziwym rajem dla miłosników wypoczynku na łonie natury.
Dracena Smocza
Ogromna dracena - Smocze Drzewo - foto: Pixabay
Północna część Teneryfy bardzo często kojarzy się z ogromną draceną określaną jako Smocze Drzewo, które jest symbolem nie tylko Teneryfy, ale i całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. W 1917 roku to 18-metrowe Smocze Drzewo, z pniem o obwodzie 20 m, ważącym ponad 100 ton i z ponad 300 gałęźmi zostało uznane za Narodowy Pomnik Przyrody. Guanczowie uważali smoczą dracenę za magiczną, a czerwoną żywicę, którą ściągali z drzewa, wykorzystywali do sporządzania mikstur leczniczych. Jego wiek szacuje się na 400-800 lat. Nie ma możliwości jednoznacznego ustalenia wieku Smoczego Drzewa, ponieważ ma ono niejednorodny pień i trudno policzyć w nim słoje.
Anaga Rular Park
Jednym z najstarszych regionów Teneryfy Północnej są poprzecinane licznymi wąwozami i dolinami góry Anaga. Te zachwycające góry porośnięte lasami laurowymi i wawrzynowymi, zostały uznane za rezerwat biosfery ze względu na porastające je liczne gatunki roślin i drzew, oraz niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki.
Anaga to także idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek w każdym poziomie zaawansowania i o każdej porze roku.
Szlak turystyczny w Górach Anaga - foto: Pixabay
Jaskinia Wiatru
Atrakcją turystyczną w miejscowości Icod de los Vinos jest polawowa Jaskinia Wiatru, która powstała podczas erupcji wulkanu Pico Viejo. Ta prawie 18-kilometrowa jaskinia to najdłuższy tunel wulkaniczny w Europie i piąty co do wielkości na świecie. Jaskinia składa się z 3 poziomów grot, w których utworzyły się niesamowite czeluście i tarasy lawowe, a jej korytarze łączą się z innymi jaskiniami. To jedyny znany na świecie typ jaskini polawowej, która składa się z tylu pięter. Nazwa jaskini odzwierciedla zjawisko tworzenia się w jej tunelach wiatrów.
Niesamowity świat roślin
Na Teneryfie, a szczególnie w jej północnej części występuje ok. 1400 gatunków roślin, z czego aż 140 z nich to gatunki endemiczne, które można spotkać tylko na Teneryfie.
Są tu również niezwykłe lasy wawrzynowe, przez które prowadzą wąskie drogi z licznymi serpentynami, a sczepione ze sobą konary drzew tworzą nad nimi bajeczne, zielone tunele.
Park Krajobrazowy Anag - foto: Pixabay
Co warto zobaczyć na Teneryfie północnej?
Większość atrakcji Teneryfy znajduje się właśnie na północy wyspy. Najbardziej popularnymi są:
Loro Park
Loro Park w Santa de la Cruz powstał w 1972 roku w celu ochrony rzadkich gatunków papug. Obecnie jego powierzchnia wynosi ok. 135 tys. m2. W parku znajduje się akwarium i pingwinanium. Odwiedzający mogą podziwiać delfiny, orki, foki i lwy morskie, a wszystkie te zwierzęta prezentowane są w czasie organizowanych w parku pokazów. „Loro Park” cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, a szczególnie rodzin z dziećmi, przebywających tu na wakacjach w Hiszpanii z Niemiec. Atrakcji jest tu tak dużo, że na jego zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień.
Pokazy delfinów w Loro Park - foto: Pixabay
Pokazy orek w Loro Park - foto: Pixabay
Motylarnia
W motylarni w Icod de los Vino można podziwiać ponad 800 egzotycznych motyli praktycznie z całego świata. Nie brakuje tu również wielu gatunków kwiatów zachwycających najprzeróżniejszymi kolorami i zapachami.
Motylarnia w Icod de los Vino - foto: Pixabay
Lago Martiánez
Lago Martiánez to duży, 3-hektarowy kompleks basenów otoczony kamieniami z wulkanu i bujnymi roślinami, znajdujący się na wybrzeżu Martianez w Puerto de la Cruz. Baseny w kształcie lagun wypełnionych wodą z oceanu, zostały zaprojektowane przez Cesara Manrique — architekta pochodzącego z Lanzarote.
Kompleks basenów otoczony kamieniami z wulkanu - foto: Pixabay
Piramidy w Guimar
Północna Teneryfa skrywa również piramidy, które znajduja się w Guimar. Te 4-metrowe, schodkowe budowle zostały odkryte dopiero w 1991 r., a ich pochodzenie do dziś nie jest znane. Wcześniej uważano, ze to kupy kamieni usypywane przez miejscowych rolników. Piramidy zostały zbudowane z uwzględnieniem położenia słońca w przesileniu letnim i zimowym. Podczas przesilenia letniego można podziwiać tu podwójny zachód słońca.
Piramida w Guimar - foto: Pixabay
Jeżeli Twoje wakacje na Teneryfie są realizowane w którymś z kurortów Teneryfy południowej, to warto również zaplanować sobie wycieczki do atrakcyjnych miejsc Teneryfy północnej, bo jest tu naprawdę ciekawie.