Na wyspie La Gomera — zielonym sercu Wysp Kanaryjskich znajduje się ponad 600 km szlaków pieszych prowadzących głębokimi wąwozami i malowniczymi ścieżkami oraz ponad 30 punktów widokowych w magicznych górach i na stromych klifach. To istny raj dla turystów ceniących wspaniałe widoki i lubiących wypoczywać aktywnie.
Jaka jest La Gomera? — dwa oblicza wyspy
Ta wulkaniczna wyspa z urwistym wybrzeżem jest jedną z najstarszych w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Geolodzy oceniają jej wiek wyspy na 12 mln lat, a 2 mln lat temu zakończyła się aktywność wulkaniczna wyspy. Najbardziej dziewicza La Gomera należy do grupy siedmiu zamieszkanych wysp archipelagu. Leży nieopodal zachodniego wybrzeża Teneryfy.
Wnętrze tej niemal okrągłej wyspy o powierzchni zaledwie 379 km2 to skaliste góry poprzecinane głębokimi wąwozami i porośnięte bujną roślinnością lasów wawrzynowych. To naturalne prastare lasy tworzące Rezerwat Biosfery, porośnięte gatunkami drzew już niespotykanymi w innych częściach świata. Najwyższy szczyt Alto de Garajonay leżący w centralnej części wyspy wznosi się na wysokość 1457 m n.p.m., a od niego we wszystkich kierunkach rozchodzą się głębokie doliny i wąwozy.
Górzysta wyspa La Gomera — foto: Pixabay
Zupełnie inne są tereny wybrzeża z jałowym, niemal pustynnym krajobrazem.
Skaliste wybrzeże wyspy La Gomera — foto: Pixabay
La Gomera, tak jak oddalona od niej zaledwie o 35 km Teneryfa, jest zróżnicowana klimatycznie i krajobrazowo pomiędzy częścią północną i południową. Północ wyspy poprzecinana jest zielonymi wąwozami porośniętymi palmami i plantacjami bananów. W części południowej przez cały rok jest ciepło i słonecznie.
Naturalne symbole wyspy to gołąb laurowy i awokado.
La Gomera — wyspa Krzysztofa Kolumba
Tak jak pozostałe główne wyspy Kanarów, La Gomera niegdyś była zaludniona przez Guanczów, a w XV w. została odkryta i podbita przez Hiszpanów. La Gomerę nazywano niegdyś "Wyspą Kolumba", ponieważ w czasie wielkich odkryć geograficznych statki Krzysztofa Kolumba przybijały do jej wybrzeża, aby uzupełnić zapasy wody i żywności przed przepłynięciem Atlantyku w podróży do Nowego Świata. Żeglarz przypływał na wyspę jeszcze wiele razy, bo tu mieszkała jego ukochana Beatriz de Bobadilla. W stolicy wyspy San Sebastian znajduje się dom Krzysztofa Kolumba z pamiątkami z jego czasów. Sama stolica praktycznie nie zmieniła się od czasów Kolumba i nadal spacerując wąskimi uliczkami w centrum miasteczka, można tu podziwiać jego kolonialną zabudowę.
Stolica wyspy San Sebastian — foto: Pixabay
Stolica wyspy San Sebastian — foto: Pixabay
Gwizdane rozmowy mieszkańców La Gomery
W czasach, gdy La Gomerę zamieszkiwali Guanczowie narodził się tu język gwizdów el silbo, którym posługiwali się mieszkańcy wyspy ze względu na niedostępne tereny utrudniające komunikację. Przy sprzyjających warunkach pogodowych gwizdane dźwięki tej mowy słyszalne są nawet z odległości 3 km. Ten wyjątkowy język został wpisany na Listę UNESCO. Do dziś językiem tym potrafią posługiwać się wszyscy rdzenni mieszkańcy wyspy La Gomera, ponieważ obowiązkowo uczą się go w szkole. Turyści natomiast mogą posłuchać gwizdanego języka na prezentacjach organizowanych w restauracji Abrante.
La Gomera — co warto zobaczyć?
Restaurację Abrante warto też odwiedzić z powodu jej niesamowitej lokalizacji. Przeszklony taras zawieszony nad 600-metrową przepaścią dostarcza przepięknych widoków i niesamowitych wrażeń. Doskonale widoczna jest stąd Teneryfa z górującym nad nią wulkanem Teide. W dole natomiast leży malownicze Agulo — niewielka miejscowość z bajecznie kolorowymi domami.
Taras w restauracji Abrante — foto: unsplash.com
Malownicze Agulo — foto: Pixabay
Niesamowitym miejscem na wyspie są położone na północno-zachodnim wybrzeżu pionowo wyrastające wprost z oceanu 80-metrowej wysokości skały bazaltowe, swoim kształtem przypominające organy. To klify Los Organos, które powstały z powoli stygnącej lawy. Klify sprawiają wrażenie niedostępnych i najpiękniej wyglądają od strony morza. Organizowane są rejsy statkiem wycieczkowym, podczas których można połączyć oglądanie klifów z obserwacjami delfinów i wielorybów w ich naturalnym środowisku. Trójkąt wyznaczony na Atlantyku przez wyspy La Gomera, La Palma i El Hierro to najlepsze miejsce na obserwacje tych morskich olbrzymów.
Los Organos — foto: commons.wikimedia.org
Link do źródła i licencji
Prawdziwą perełką i chlubą mieszkańców wyspy jest Park Narodowy Garajonay utworzony na obszarze wokół najwyższego szczytu Alto de Garajonay. Park zajmujący aż 10% powierzchni wyspy powstał w 1981 r., a pięć lat później został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Rośnie tu najwięcej gatunków endemicznych w Europie i porastają go jedne z najstarszych na świecie lasów wawrzynowych. W parku wyznaczone są szlaki turystyczne, na które można wyruszyć z całą rodziną. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim ubiorze, bo w tym prastarym lesie jest chłodno i wilgotno. W lesie występuje niezwykłe zjawisko meteorologiczne, ponieważ nad drzewami często unosi się mgła tworząca tzw. deszcze horyzontalne (poziome). Na wycieczce w takim otoczeniu można poczuć się jak na „wyprawie z dreszczykiem”
Park Narodowy Garajonay — foto: Pixabay
Mgła tworząca deszcze horyzontalne — foto: unsplash.com
Wakacje na wyspie La Gomera
Wyspa La Gomera jest wprost stworzona dla turystów wyjeżdżających na aktywne wakacje na Wyspach Kanaryjskich i chętnie odwiedzają ją miłośnicy pieszych wędrówek. To idealne miejsce dla miłośników dziewiczej i nieujarzmionej przez człowieka natury, bo przyroda i wyjątkowy spokój tej najmniejszej wyspy, sprawiają, że można tutaj doskonale wypocząć o każdej porze roku. Na wakacje na wyspie La Gomera powinny zdecydować się osoby poszukujące ciszy i wypoczynku z dala od tłumów turystów i hałaśliwych kurortów.
Na wybrzeżu La Gomery nie ma tak wiele plaż, jak na pozostałych wyspach Kanarów, ale turyści znajdą tu pełne uroku, kameralne plaże z delikatnym czarnym piaskiem, gdzie można opalać się i kąpać. Szczególnie popularna wśród turystów jest plaża Playa de la Cueva leżąca w stolicy wyspy San Sebastian, gdzie słońce świeci niemal przez wszystkie dni w roku. Równie popularna jest wyróżniona Błękitną Flagą plaża znajdująca się w małym rybackim miasteczku Playa de Santiago leżącym na południowym wybrzeżu wyspy. W tym kurorcie chętnie wypoczywa Angela Merkel.
Najbardziej malownicza jest Playa del Inglés, której czarny piasek przepięknie kontrastuje z turkusowymi wodami Atlantyku. To ulubione miejsce wypoczynku turystów z Niemiec, a kurort Valle Gran Rey określany jest mianem „Berlina z palmami”.
Valle Gran Rey — foto: Pixabay
Tylko na La Gomerze produkowany jest palmowy miód guarapo, czyli syrop otrzymywany z żywicy daktylowca kanaryjskiego, który używany jest do produkcji deserów i czekolady. Warto spróbować tych specjałów i zabrać taki „słodki kawałek wyspy” ze sobą jako upominek z wakacji.