Największa wyspa Karaibów znana jest przede wszystkim z rajskich białych plaż otoczonych palmami, lazurowego morza z przepięknymi, koralowymi wysepkami, a także z najlepszych na świecie cygar i doskonałego rumu. To także tętniąca życiem Hawana ze światowej klasy zabytkami, ulicami pełnymi starych samochodów i roztańczonymi Kubańczykami.
Kuba na mapie świata
Kuba to największy pod względem powierzchni kraj na Karaibach i 17. wyspa wśród największych wysp świata. Główną wyspę leżącą w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim otacza 1600 mniejszych wysepek, skał i raf — największa z nich to Isla de la Juventud. W tym miejscu łączą się wody Morza Karaibskiego, zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego. Nieopodal wyspy są głębiny morskie sięgające aż 7000 m. Linia brzegowa Kuby, na której znajdują się liczne zatoki i ponad 280 plaż, ma długość 3736 km.
Plaże na Kubie — foto: Pixabay
Kuba to przede wszystkim niziny, jedynie na południu wyspy znajdują się góry Sierra Maestra z najwyższym szczytem — Pico Turquino o wysokości 1974 m n.p.m.
Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański, ale mieszkańcy posługują się też dialektem afrykańskim i językiem kreolskim.
Kolonialne oblicze Kuby
27 października 1492 r. do wybrzeża Kuby przybił statek hiszpańskiego żeglarza i odkrywcy, Krzysztofa Kolumba. Wszyscy byli oczarowani pięknem nowej ziemi. Po kilku latach od tego przełomowego wydarzenia rozpoczęła się kolonizacja wyspy wcześniej zamieszkanej przez plemiona indiańskie. Teraz stała się ona zamorską kolonią Królestwa Hiszpanii. Polityka kolonizatorów i choroby zdziesiątkowały rdzennych mieszkańców Kuby, dlatego, aby zapewnić siłę roboczą do budowy kolejnych miast, zaczęto zwozić na wyspę czarnych niewolników z Afryki. Kuba wyzwoliła się spod jarzma Hiszpanii dopiero w 1868 r. Nie znaczy to wcale, że stała się wolnym krajem, ponieważ od razu trafiła pod kontrolę Stanów Zjednoczonych. USA kontrolowały gospodarkę Kuby aż do lat 50. XX w., kiedy to władzę na wyspie przejął komunista i dyktator Fidel Castro.
Komunistyczna Kuba Fidela Castro
Kubański przywódca Fidel Castro był jednym z najdłużej panujących dyktatorów w historii. Za jego rządów Kuba przez wiele lat była izolowana od świata, co bezpośrednio przełożyło się na zasobność, poziom i styl życia jej mieszkańców. Kraj ten jest społecznie bardzo zróżnicowany — obok partyjnych prominentów żyjących w luksusie są tu spore grupy ludzi żyjących skromnie czy niemal ubogo. Socjalistyczna gospodarka, blokada i ciągłe braki przyczyniły się do powstania ogromnego czarnego rynku i do rozwinięcia się potężnej korupcji. Po śmierci Fidela Castro przywódcą tego komunistycznego kraju został jego brat – Raul Castro.
Kuba, choć nadal pozostała komunistyczna, w ostatnich latach coraz bardziej otwiera się na świat. Coraz mocniej stawia też na turystykę dla zagranicznych gości z zasobnym portfelem, dlatego powstaje tu coraz więcej kurortów z hotelami o wysokim standardzie. Poza strefami hotelowymi Kuba nadal wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tu na latach 50. ubiegłego wieku. To oczywiście efekt jej wieloletniej izolacji
Czym zachwyca Kuba?
Kuba to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla spragnionych słońca i ciekawych świata. Na tej największej wyspie Karaibów są malownicze krajobrazy, rajskie plaże i fantastyczne miejsca do nurkowania.
Plaże na Kubie — foto: Pixabay
To także liczne parki narodowe i wspaniała przyroda. Na Kubie jest wiele atrakcji turystycznych, a wśród nich aż 7 miejsc zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kraj ten kojarzy się z najlepszymi na świecie, ręcznie zwijanymi cygarami i wyśmienitym rumem.
Kubańskie cygara — foto: Pixabay
Kubański rum — foto: Pixabay
To ojczyzna gorących, kubańskich rytmów — salsy, cha-chy, mambo, rumby i habanery, a roztańczonych Kubańczyków można zobaczyć niemal na każdej ulicy.
Roztańczeni Kubańczycy — foto: Pixabay
Ulicami kubańskich miast i miasteczek jeżdżą stare amerykańskie samochody. Stare nie znaczy wcale, że zardzewiałe i zniszczone. Niektóre z nich to prawdziwe perełki wśród aut, po których zupełnie nie widać upływu czasu — lśniące, zadbane i sprawne cieszą oko miłośników motoryzacji.
Stare samochody na Kubie — foto: Pixabay
Prawdziwą podróżą w czasie jest wizyta we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO mieście Trinidad położonym na wzgórzach w środkowej Kubie. To jedno z najstarszych miast w tym kraju, założone w 1514 r. przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazqueza de Cuéllar. Miasto miało być dla Hiszpanów bazą wypadową do podboju Meksyku. Większość znajdujących się tu obecnie zabudowań pochodzi z XVII-XIX w.
Kuba, Trinidad — foto: Pixabay
Kubańska przyroda
Na Kubie jest wiele ciekawych miejsc poza rajskim wybrzeżem. Jednym z nich jest Zatoka Świń znana z wydarzeń historycznych za Fidela Castro. Nie to jednak przesadza o jej atrakcyjności. Znajduje się tu głęboka jaskinia Cueva de los Peces, w której można się kąpać i nurkować. Miejsce to zostało nawet uznane za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Kubie.
Malowniczym miejscem wartym odwiedzenia jest El Nicho, czyli wielopoziomowe wodospady znajdujące się w dżungli i wpadające do bajkowych jeziorek. Tu oprócz uciech dla oczu i spaceru 1,5-kilometrowym szlakiem pod palmami przez gęsty, tropikalny las, w upalny dzień można ochłodzić się, zażywając kąpieli.
Kuba, kaskadowe wodospady — foto: Pixabay
Miłośnicy przyrody koniecznie powinni wybrać się na półwysep Zapata i odwiedzić tam farmę krokodyli Criadero de Cocodrilos. Zapata to jeden z największych terenów bagiennych na Karaibach. Podmokłe tereny półwyspu są Rezerwatem Biosfery UNESCO, domem dla ponad 150 różnych gatunków ptaków, w tym różowych flamingów i naturalnym środowiskiem żyjących tu krokodyli.
Flamingi na półwyspie Zapata — foto: Pixabay
Farma krokodyli Criadero de Cocodrilos — foto: Pixabay
Niesamowite krajobrazy wapiennych wzgórz poprzecinanych dolinami można podziwiać w Parku Narodowym Viñales, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po parku można wędrować pieszo lub konno.
Wzgórza Viñales — foto: Pixabay
Kuba to kraj niezwykły i bardzo ciekawy, który potrafi zdumiewać, zachwycić i zauroczyć.
Na naszym blogu przeczytasz wiele ciekawostek o tym kraju w artykule Ciekawostki o Kubie, największej wyspie Karaibów.
Hawana — stolica Kuby
Stolicą oraz największym i najbardziej zaludnionym miastem Kuby jest Hawana leżąca na północnym zachodzie wyspy nad Zatoką Meksykańską. Miasto ma największy port morski na Karaibach. Miasto zostało założone przez hiszpańskich konkwistadorów i w pierwszej wersji nazwano je San Cristóbal de la Habana. Początkowo miało być bazą wypadową dla dalszych podbojów w tym zakątku świata, ale z czasem stało się popularnym portem morskim — niestety często napadanym i niszczonym przez piratów. Hawana została miastem pod koniec XVI w., a stolicą wyspy w 1607 r. i przez kolejne lata dynamicznie się rozwijała i bogaciła. Na początku XX w. stała się modna wśród zamożnych Amerykanów i była nawet nazywana Paryżem Karaibów, dlatego hotelowi potentaci zaczęli otwierać tu swoje luksusowe hotele. Tak działo się do czasu objęcia władzy przez Fidela Castro. W czasach komunistycznych miasto zbiedniało i utraciło swój prestiż. Teraz powoli odradza się i naprawia ponad półwieczne szkody, ale potrzeba na to wielu kolejnych lat i sporych funduszy.
Kuba, Hawana — foto: Pixabay
Kubańskie cygara
Kuba jest ojczyzną cygar. Tainowie zamieszkujący wyspę przed kolonizacją zawijali tytoń w liście palmowe, robiąc w ten sposób lokalne skręty. Ich smak i zapach poznali hiszpańscy żeglarze Kolumba i przywieźli je do Europy. Skręty tytoniowe z Kuby nazwano cygarami. Wkrótce stały się one modne i pożądane na całym starym kontynencie, a kubańskie odmiany tytoniu uważano za najlepsze na świecie.
Kubańskie cygara — foto: Pixabay
W czasie embarga kubańskich towarów wprowadzonego przez Amerykanów w latach 60. ubiegłego wieku kubańskie cygara były praktycznie nie do zdobycia. Przez to stały się jeszcze bardziej cenne, pożądane i… drogie, a palenie ich w określonych kręgach wskazywało na prestiż i wysoki status palących. Były też traktowane jako ekskluzywne podarunki. Obecnie zakupienie oryginalnych, skręcanych ręcznie kubańskich cygar jest możliwe, ale nadal pozostały one bardzo drogie.
Ręczne zwijanie cygar — foto: Pixabay
Waluta na Kubie
Od stycznia 2021 r. peso kubańskie CUP jest jedyną oficjalną walutą na Kubie.
Na wakacje na Kubie najlepiej zabrać ze sobą euro, ponieważ wymiana dolarów w tym kraju jest dość kosztowna i obejmuje 10% podatek.
W sklepach, hotelach i restauracjach honorowane są tylko karty kredytowe i czeki podróżne, które nie pochodzą z amerykańskich banków. Banki amerykańskie lub związane z amerykańskim kapitałem najczęściej blokują transakcje dokonane kartą na Kubie.
Bardziej szczegółowo o walucie i płatnościach na Kubie piszemy na naszym blogu w artykule: Jaka waluta obowiązuje na Kubie?
Waluta obowiązująca na Kubie to peso kubańskie — foto: Unsplash