Romantyczne wakacje we dwoje na wyspie Santorini urozmaicone są o niezwykłe wschody i zachody słońca z widokiem na białe budynki i niebieskie kopuły kościołów. Całość dopełnia krajobraz na lazurowe wody Morza Egejskiego. Magiczna i wyjątkowa wyspa zachwyca każdego, kto miał okazję ją zobaczyć.
Informacje o regionie Santorini
Wyspa Santorini znana jest jako wyspa piekielna. Przez mieszkańców nazywana jest Kalliste czy najpiękniejszą. Na wyspie można podziwiać najpiękniejsze wschody i zachody słońca, o czym można się przekonać na wczasach we dwoje.
Grecka wyspa składa się łącznie z 5 wysp (Thery, Therasii, Aspronisi, Palea Kameni i Nea Kameni z kraterem wulkanu) i tworzy niewielki archipelag na Morzu Egejskim, wschodzący w skład archipelagu Cyklad. Jej wymiary to 18 km długości i 2-6 km szerokości.
Niegdyś wyspa nosiła nazwę Thira, jeszcze wcześniej Strongili i Kallisti. Obecnie Santorini nie jest wyspą u podnóża wulkanu, ale znajduje się na wulkanie, który daje się we znaki średnio co 20 tysięcy lat. Ok. 3600 lat temu ogromny wybuch rozerwał Thirę na mniejsze kawałki, dlatego w wyniku zapadnięcia się krateru wulkanu powstała wyspa Santorini. Wybuch spowodował największą na świecie kalderę, a pył wulkaniczny opadł i zakrył sąsiednie wysepki 20-metrową warstwą, przy okazji niszcząc prehistoryczną cywilizację.
Legenda głosi, że ta tragiczna sytuacja przyczyniła się do powstania zagłady mitycznej Atlantydy. Sukcesywnie spod popiołu odkopywane jest starożytne miasto z labiryntem uliczek oraz piętrowymi domami. W XIX w. wydobycie ziemi do wzmocnienia konstrukcji Kanału Sueskiego, odsłoniło starożytne skarby, co zapoczątkowało prace wykopaliskowe na wyspie Santorini.
Aktualna nazwa wyspy pochodzi od imienia jej patronki czyli św. Ireny z czasów bizantyjskich. Otoczenie Santorini tworzy niezwykłą scenerię za sprawą ogromnych klifów, które ozdobione są białe, kontrastujące miasteczka. Grecka wyspa jest praktycznie każdemu z wakacyjnych pocztówek, na których widnieją białe kościoły z niebieskimi kopułami na tle ciemnych, wulkanicznych skał stykających się z lazurowym morzem.
Według jednej z teorii kolor biały w architekturze lokalnych miasteczek ma odbijać promienie słoneczne, a niebieski odstraszać insekty. Inna z nich głosi, że kolory wywodzą się jeszcze z lat 30. XX w., gdzie kolor niebieski był wyrazem patriotyzmu w Grecji, a biały po prostu uzyskano po zabieleniu wapnem wszystkich budynków w czasie epidemii cholery. Odtąd bielenie domów stało się lokalną tradycją.
Podziw wzbudzają także iposkafy (domy wydrążone w skale wulkanicznej, które do dzisiaj są zamieszkałe. Co prawda prąd podłączono dopiero w latach 60. na wyspie, dlatego nie jest to szokującym zjawiskiem. W iposkafach, niezależnie od pory roku i temperatury w otoczeniu, słupek rtęci zawsze wskazuje ok. 20-25oC.
W 1956 roku wyspa Santorini została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Dawną świetność miasteczko odzyskało dopiero po odbudowanie. W jednej z 70 świątyń w okolicy znajduje się figurka Matki Boskiej, która została znaleziona przez rybaka w morzu.