Wróć do listy artykułów

Bali – Wyspa Tysiąca Świątyń w Indonezji

Warto wiedzieć | 14-02-2022, Aktualizacja: 19-09-2023
wyspa bali, bali wakacje, indonezja bali, bali wczasy, bali wycieczki, bali all inclusive, bali last minute, bali z niemiec, bali z niemieckim biurem, tanie wakacje na bali, bali co zobaczyć, bali zwiedzanie, bali atrakcje, bali świątynia, bali religia, balijczycy
Bali – Wyspa Tysiaca Świątyń — foto: Unsplash

Bali to indonezyjska wyspa pełna kwiatów, tropikalnej zieleni, zapachu kadzideł i uśmiechniętych Balijczyków. Oczarowuje niesamowitą przyrodą i przepiękną architekturą. Na wyspie znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc stworzonych przez naturę. Jest tu też ponad 20 tys. mistycznych świątyń, dlatego nazywana jest "Wyspą Tysiąca Świątyń". Czym zachwyca Bali i co warto tam zwiedzić?

 

 

Jaka jest wyspa Bali?

Bali to należąca do Indonezji mała, wulkaniczna wyspa leżąca w archipelagu Małych Wysp Sundajskich na Oceanie Indyjskim, wciśnięta między dwie wyspy — Jawę na zachodzie i Lombok na wschodzie.

 

 

Wyspę o powierzchni 5,6 tys. km² w znacznej części porastają tropikalne lasy, wśród których wznoszą się majestatyczne szczyty wulkanów. 

 

Krajobraz na Bali

Krajobraz na Bali — foto: Pixabay

 

W północnej części wyspy ciągnie się wulkaniczne pasmo górskie, którego najwyższy szczyt, wulkan Agung ma wysokość 3142 m n.p.m. Wulkan jest ciągle aktywny i ostatnio dał znać o sobie 13 czerwca 2019 r. Wulkan Agung to dla tubylców święta góra i wszystkie święte miejsca, a także figury bóstw zawsze odwrócone są w jego stronę.

 

Stolicą Bali jest Denpasar, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, a turyści mają do dyspozycji  wiele luksusowych hoteli i resortów. Oprócz stolicy największymi miastami są: Kuta, Singaraja, Klungkung i Ubud.

 

Balijczycy i religia na Bali

Wyspę zamieszkuje 3,5 mln osób, z których większość to Balijczycy. Pomimo że Indonezja jest największym muzułmańskim krajem świata, religią dominującą na Bali jest hinduizm. Balijczycy zachowali swoją bogatą kulturę i duchowość, uczestnicząc w niezliczonych ceremoniach religijnych i odbywających się tam niezwykle kolorowych festiwalach. Religijne ceremonie wyznaczają rytm życia na wyspie. Bali nazywana jest Wyspą Świątyń, bo jest ich tu ponad 20 tys. Można je spotkać na każdym kroku — ogromne i majestatyczne, zajmujące duży obszar i niewielkie, przydomowe kapliczki, publiczne lub przypisane określonej rodzinie. Podobno na wyspie na km2 przypadają średnio 4 świątynie. I chociaż jest ich tak wiele, wszystkie są zadbane i we wszystkich systematycznie składane są dary.

Wchodząc do większości świątyń, należy okazać szacunek bogom i założyć sarong, czyli specjalną chustę zakrywającą kolana. Ten zwyczaj dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

 

Ceremonia religijna

Ceremonia religijna — foto: Pixabay

 

Największe atrakcje turystyczne wyspy Bali

Jakie popularne atrakcje odwiedzane są najczęściej przez turystów przebywających na wakacjach na Bali?  

 

Wodospad Sekumpul

Na Bali jest wiele wodospadów, a wyspa jest z nich znana. Sekumpul znajdujący się  wśród egzotycznej roślinności porastającej  góry to mający wysokość 80 m, największy na wyspie naturalny wodospad. Uznawany jest przez mieszkańców za najpiękniejszy na Bali i nawet określany jest jako ósmy cud świata. Znajduje się w głębi lądu na północy wyspy i łącznie tworzy go siedem niezależnych kaskad. Samo położenie wodospadu Sekumpul robi ogromne wrażenie, ponieważ znajduje się on na wzgórzach pokrytych polami ryżowymi. Turyści mogą go odwiedzać dopiero od niedawna. Dojście do wodospadu wymaga dobrej kondycji, bo należy pokonać sporo schodów prowadzących w dół doliny, ale na pewno warto, bo już same widoki ze schodów na wodospad są urzekające. Woda pod wodospadem jest lodowata (w końcu to przecież góry).

 

Wodospad Sekumpul

Wodospad Sekumpul — foto: Unsplash

 

Tarasy ryżowe Jatiluwih

Na Bali ryż to podstawa każdego posiłku i uprawiany jest w ok. 100 odmianach. Pola ryżowe można spotkać tu praktycznie wszędzie, gdzie nie ma tropikalnych lasów. Przepiękne tarasy ryżowe pokrywające kaskadowo strome zbocza gór są wizytówką Bali, a ich intensywna zieleń robi wrażenie. Najbardziej znane i najpopularniejsze wśród turystów to tarasy ryżowe Tegallalang i Jatiluwih.

Pola ryżowe Jatiluwih o powierzchni 600 ha znajdują się  w południowej części Bali w miejscowości o tej samej nazwie. Utworzone zostały na wysokości ok. 700 m n.p.m. na zboczu pasma górskiego Batukaru. Turyści mogą wędrować po tym terenie wyznaczonymi szlakami. Piękno tarasów ryżowych, dzieło ludzkich rąk, zostało docenione i w 2012 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Pola ryżowe

Pola ryżowe — foto: Pixabay

 

Pałac na wodzie Pura Tirta Gangga

Ten imponujący pałac wybudowany w 1948 r. łączy ze sobą elementy architektury chińskiej oraz balijskiej z żywymi kolorami egzotycznego ogrodu. Samo położenie Pałacu na wodzie i otaczający go krajobraz są niezwykłe – usytuowany jest wśród wzgórz i tarasów ryżowych. Cały kompleks pałacowy Titra Gangga zajmujący ok. 1 ha, zbudowany jest na trzech tarasach, które kolejno przypisane są bogom, ludziom i demonom. Na najwyższym poziomie znajduje się źródło wody, zasilające pobliskie baseny i oczka wodne. Pośrodku ogrodu znajduje się fontanna w formie wysokiej wieży otoczonej przez 8 bóstw. Kiedyś tereny Pałacu na wodzie należały do króla, teraz udostępniono je do zwiedzania turystom. Podczas zwiedzania można także zażyć orzeźwiającej kąpieli w pałacowych basenach.

 

Titra Gangga

Titra Gangga — foto: Pixabay

 

Taman Ujung — królewski pałac na wodzie

Około 90 km od stolicy Bali znajduje się Taman Ujung — drugi wart obejrzenia pałac królewski na Bali. Położony jest nieopodal Titra Gangga i też zbudowany został na wodzie. O jego lokalizacji zdecydowała królewska wola posiadania pałacu wśród wszystkich najpiękniejszych krajobrazów Bali. Miał przede wszystkim służyć królowi i jego gościom jako miejsce odpoczynku i dostarczać rozrywki. W 1909 r. przystąpiono do budowy, a projektem zajęli się dwaj architekci z Holandii i Chin. W ponad 100-letnim istnieniu, pałacu nie oszczędziła natura i został zniszczony najpierw przez erupcję wulkanu (w 1963 r.), a później przez trzęsienie ziemi (w 1979 r.). Odbudowano go jednak i nadal cieszy oczy — obecnie odwiedzających go turystów.

Kompleks pałacowy ma trzy baseny, a na największym z nich znajduje się budynek główny, do którego z każdej strony prowadzą mostki. Pałac otoczony jest ogromnym ogrodem z bujną, egzotyczną roślinnością.

 

Taman Ujung

Taman Ujung — foto: Pixabay

 

Świątynia Pura Besakih

To Świątynia Matka wśród balijskich świątyń, uznawana za najważniejsze i najświętsze sanktuarium na wyspie. Świątynia Pura Besakih powstała w VIII w. Zlokalizowana jest na wysokości 1000 m n.p.m. na zboczu świętej góry — wulkanie Agung. Na jej obszarze znajdują się 23 mniejsze świątynie oraz wiele sanktuariów połączonych ze sobą schodami i tarasami. Do najważniejszego miejsca świątyni dostępnego dla wszystkich Balijczyków można dotrzeć po pokonaniu wysokich schodów i przejściu przez rozszczepioną bramę. Pozostałe świątynie zarezerwowane są dla balijskich rodzin i klanów. Od 1995 r. cały kompleks znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Świątynia Pura Besakih

Świątynia Pura Besakih — foto: Unsplash

 

Świątynia na wodzie Pura Ulun Danu Bratan

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej fotografowanych świątyń na wyspie Bali. Scenerię tego miejsca można podziwiać na większości pocztówek, a także na banknocie o nominale 50000 indonezyjskich rupii (IDR). Hinduistyczna świątynia Pura Ulun Danu Bratan została wybudowana w XVII w. na jeziorze, które powstało na wysokości 1200 m n.p.m. na terenie wygasłego krateru wulkanu w całości zalanego wodą. Wokół świątyni jest bardzo zadbany zielony ogród — idealne miejsce na relaks. Świątynię najlepiej zwiedzać wczesnym rankiem, bo wtedy można podziwiać tu niesamowity wschód słońca, które wstaje nad taflą jeziora. 

 

Pura Ulun Danu Bratan

Pura Ulun Danu Bratan — foto: Unsplash

 

Pura Luhur Uluwatu

Świątynia Uluwatu jest jedną z najbardziej znanych świątyń na wyspie. O jej popularności decyduje  niesamowicie malownicze położenie na klifie znajdującym się nieopodal kurortu Kuta. Balijczycy uważają, że świątynia ta chroni wyspę przed złymi duchami morskimi. Wzdłuż malowniczo położonej ścieżki prowadzącej do świątyni rozlokowane są punkty widokowe, z których roztaczają się przepiękne krajobrazy. Niestety do samej świątyni mogą wejść jedynie wyznawcy hinduizmu. W pobliżu  wejścia do świątyni jest las, który zamieszkują małpy. Trzeba na nie uważać, bo chętnie sięgają po własność odwiedzających to miejsce turystów. W przekonaniu mieszkańców pełnią tu jednak bardzo ważną rolę — strzegą świątyni przed złem.

 

Świątynia Uluwatu

Świątynia Uluwatu — foto: Pixabay

 

Mount Batur

Góra Batur to szczyt na Bali o wysokości 1717 m n.p.m., który jest aktywnym wulkanem, zaliczanym do stratowulkanów (ostatnia erupcja miała miejsce w 2000 r.). Na szczyt prowadzą niezbyt trudne i  dobrze oznakowane szlaki, których przejście zajmuje ok. 2-3 h. Turyści odwiedzają górę Batur, aby podczas  wędrówki podziwiać malownicze widoki na kalderę, całe pasmo górskie i jezioro Batur. Ze szczytu można też obejrzeć niesamowity wschód słońca. 

 

Góra Batur

Góra Batur — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.