Planujesz wakacje na Karaibach? A może już wypoczywasz na rajskich plażach Dominikany? Ze swojego wymarzonego urlopu przywieź pamiątkę, która na długo przypominać ci będzie słoneczną Dominikanę. Niezwykły bursztyn z tego rajskiego zakątka świata to będzie przysłowiowy strzał w dziesiątkę! Dlaczego bursztyn? Bo ten z Dominikany jest po prostu wyjątkowy!
Bursztyn z Dominikany
Bursztyn to prawdziwy skarb narodowy Dominikany, który obecnie jest znany na całym świecie dzięki filmowi "Park Jurajski". Dominikańskie bursztyny znacznie różnią się od naszych, bałtyckich, ale są równie piękne. Minerał z tego kraju występuje w niezwykle bogatej palecie barw oraz odcieni — żółte, brązowe, czerwone i czarne. Wśród nich można też spotkać bardzo rzadką odmianę bursztynu w kolorze niebieskim, czyli larimar, który występuje tylko w bursztynowych złożach Dominikany. Bursztyn dominikański jest bardzo przezroczysty i zawiera wiele skamieniałych owadów, pajęczaków i roślin.
Larimar — bursztyn w kolorze niebieskim — foto: commons.wikimedia.org
Indianie, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny obecnej Republiki Dominikańskiej, wierzyli w wyjątkową moc tego minerału. Według nich bursztyn to kamień chroniący przed negatywną energią.
Bursztynowe Wybrzeże Dominikany
Po dominikański bursztyn najlepiej udać się na Bursztynowe Wybrzeże w regionie Puerto Plata, gdzie znajdują się największe na świecie złoża tego minerału. Nie wyszukuje się go na plaży jak ten bałtycki, ale bryłki wydobywane są z twardego piaskowca na stromych zboczach gór Cordillera. Sposób wydobycia jest niebezpieczny, a górnicy, którzy w zboczach gór kopią tunele, długie nawet na 70 m, używają do tego prymitywnych, ręcznych narzędzi.
Wycieczka do Muzeum Bursztynu
Wspaniałe bursztynowe okazy oraz wykonaną z niego biżuterię można podziwiać w dwóch muzeach bursztynu zlokalizowanych w Santo Domingo i Puerto Plata, w których znajdują się pomieszczenia wystawowe i dział sprzedaży. Muzea te znajdują się w centrum miast — w Puerto Plata nieopodal Parku Centralnego, natomiast w Santo Domingo — na terenie starego miasta, w odrestaurowanym budynku kolonialnym z XVIII w.
W dominikańskim Muzeum Bursztynu Steven Spilberg szukał inspiracji do swojego hitu kinowego „Park Jurajski”. Oprócz rzadkich okazów bursztynu w muzeum można zobaczyć również ten, który wykorzystano w filmie.
W tym miejscach można także zrobić zakupy z gwarancją prawdziwości i jakości kamieni. Niestety, ponieważ ten minerał występuje rzadziej niż bursztyn bałtycki, to jego ceny są znacznie wyższe.
Bez względu na to i tak warto wybrać się do Amber Muzeum, bo nawet jak nic się nie kupi, to przynajmniej można pooglądać cudowne okazy i wyroby.