Podczas przeszukiwania ofert wymarzonego, wakacyjnego wypoczynku z biurem podróży, często stajemy przed trudnym wyborem opcji hotelowego wyżywienia. W tym artykule rozszyfrujemy tajemnicze literki i określenia, jakie znajdziesz przy ofertach wyżywienia w hotelach. Wyjaśnimy też, na czym polegają podstawowe różnice między wariantami posiłków oraz pomożemy w wyborze najlepszej opcji, zgodnie z Twoimi preferencjami i potrzebami.
Wybór opcji wakacyjnego wyżywienia
Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Dominikany, Meksyku, Egiptu na Mauritius czy do Turcji, warto pomyśleć o wyżywieniu. Same śniadania, dwa posiłki, trzy, a może opcja all inclusive? Na wakacje biura podróży oferują swoim Klientom wiele wariantów wyżywienia. Warianty te często połączone są z innymi usługami świadczonymi przez hotel. Często wybór odpowiedniego wariantu uzależniony jest od miejsca i rodzaju wypoczynku, planów na lokalne wycieczki i zwiedzanie, a także od tego, z kim spędzasz wakacje. W każdej z tych sytuacji to bardzo ważna decyzja mająca wpływ na spokój i komfort Twojego wakacyjnego wypoczynku, a często i osobiste finanse.
Tylko śniadania — BB (bed & breakfast) lub UF (Übernachtung mit Frühstück)
Jest to opcja najkorzystniejsza cenowo, ale w przypadku, gdy jedziesz do hotelu oddalonego od kurortu lub większej miejscowości, gdzie znajduje się większość sklepów, barów i restauracji, będziesz po prostu głodny.
Same śniadania to dobry wybór, jeśli jesteś zakwaterowany w apartamencie z aneksem kuchennym, a kraj, do którego się wybierasz i miejsce lokalizacji hotelu pozwolą Ci na bezproblemowe zaopatrzenie się w składniki potrzebne do samodzielnego przygotowania posiłku. Z tego powodu, przed wybraniem oferty wyżywienia warto zapoznać się z okoliczną infrastrukturą handlową i gastronomiczną.
Jeśli nie lubisz gotować, a planujesz spędzać czas w restauracjach i lokalnych knajpkach, próbując lokalnych specjałów, koniecznie dowiedz się, czy w ogóle będzie to możliwe. Niektóre obiekty położone są wiele kilometrów od kurortów.
Śniadania i obiadokolacje — HB (half board)
HB jest opcją bardzo często wybieraną przez turystów i relatywnie najkorzystniejszą finansowo, choć ma też swoje słabe strony.
Zacznijmy jednak od zalet. Jeśli w ciągu dnia masz zamiar zwiedzać lub po prostu wypoczywać na plaży, będzie to dla ciebie najkorzystniejszy wariant. Niektórzy oprócz hotelowych posiłków, koniecznie chcą spróbować specjałów miejscowej kuchni, więc wypad na lunch do lokalnej restauracji może okazać się dobrym pomysłem.
Największą wadą opcji HB ze śniadaniami i obiadokolacjami jest bez wątpienia brak napojów. Owszem, podczas śniadań z reguły dostępna jest herbata, kawa, czasem też soki, ale już w przypadku obiadokolacji, za wszystkie napoje trzeba płacić — nawet za butelkę wody. Do tego w hotelowych barach ceny za napoje mogą być kilkukrotnie wyższe niż za te same dostępne w sklepie.
Ponadto, jeśli jesteś przyzwyczajony do regularnych posiłków, a w rejonie twojego hotelu nie ma restauracji lub sklepu, w którym kupisz coś do jedzenia, w trakcie dnia prawdopodobnie będziesz bardzo głodny, co poskutkuje wieczornym obżarstwem. Jest to przede wszystkim niekorzystne dla twojego zdrowia.
Śniadania i obiadokolacje są często wybierane na wakacjach w Hiszpanii i na Malcie.
Trzy posiłki — FB (full board) lub VP (Vollpension)
Śniadanie, obiad i kolacja — standardowe trzy posiłki jak w wielu domach, ale o dziwo jest to stosunkowo rzadko wybierany wariant wyżywieniowy. Dla części wczasowiczów pozostaje jednak optymalny. Taka forma posiłków będzie atrakcyjna szczególnie dla tych, którzy nie korzystają z nielimitowanych napojów alkoholowych i przekąsek w trakcie dnia.
Nie wszystkie hotele oferują opcję wyżywienia FB/VP. W niektórych obiektach do posiłków podawana jest woda, a częstym zwyczajem – szczególnie w krajach śródziemnomorskich – jest serwowanie do kolacji 750-mililitrowej butelki wina na dwie osoby.
All Inclusive — AI (wszystko w cenie)
Najbardziej popularna i atrakcyjna wśród turystów korzystających z ofert biur podróży jest opcja wyżywienia all inclusive, w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznaczająca „wszystko w cenie”. Tłumaczenie nie do końca odzwierciedla zakres takiej oferty, bo istnieją też pewne ograniczenia i różne rodzaje wariantu all inclusive.
W opcji all inclusive, oprócz śniadań, obiadów i kolacji podawanych zwykle w formie szwedzkiego stołu, turyści mogą korzystać z lokalnych napojów bezalkoholowych i alkoholowych, a także przekąsek serwowanych przez cały dzień w snack-barach, z reguły od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych, czyli do godziny 23:00, albo maksymalnie 24:00. Po tej godzinie, za napoje oraz przekąski trzeba już uiścić pełną odpłatność.
Na wczasach z opcją all inclusive hotele oferują też różne dodatkowe usługi wliczone w cenę oraz bezpłatny dostęp do udogodnień i atrakcji, hotelowego wyposażenia w budynku, przy basenie czy na plaży. Ich zakres określany jest indywidualnie przez dany hotel.
Warianty opcji all inclusive
Można spotkać różne określenia wariantu all inclusive – soft, light, ultra, premium, 24 h itp., ponieważ ma on różne odmiany. W wersji soft all inclusive i light all inclusive hotelowa restauracja zapewnia napoje tylko do posiłków. Najczęściej są to napoje bezalkoholowe, piwo lub wino i woda. Niestety napoje alkoholowe co posiłków często są limitowane.
Warianty te, pomimo że są all inclusive, mają spore ograniczenia także w zakresie dodatkowych usług oraz dostępu do udogodnień i atrakcji hotelowych. Ze względu na znaczne ograniczenia, za które w praktyce trzeba dodatkowo zapłacić z własnej kieszeni, takie warianty finalnie mogą okazać się droższe, niż wykupienie wczasów all inclusive w wersji rozszerzonej.
W all inclusive 24 h przez całą dobę goście mają dostęp do wyżywienia, napojów bezalkoholowych i lokalnych alkoholi. W niektórych hotelach dostępne są rozszerzone opcje all inclusive plus (AI+), które obejmują np. 24-godzinny dostęp do napojów i przekąsek lub serwowanie markowych napojów.
Warianty ultra i premium są najbardziej rozbudowane. W all inclusive ultra dodatkowo w cenie wczasów dostępne są importowane napoje alkoholowe, a hotelowe bary czynne są całą dobę. Wersja all inclusive premium obejmuje również kolacje w restauracjach á la carte i niekiedy też room serwis.
Wyszukując wycieczkę z opcją all inclusive, warto upewnić się, co zostało wliczone w cenę. Pozwoli to uniknąć nieporozumień, rozczarowań i ponoszenia dodatkowych kosztów.
Opcja all inclusive wypoczynku szczególnie jest opłacalna w Turcji, Egipcie czy w Dominikanie, gdzie obiekty hotelowe oferują bardzo wysoki standard, a wypady poza hotele nie są tak atrakcyjne, jak w Europie. To także wygodne rozwiązanie w przypadku lokalizacji hotelu zbyt daleko od centrum i punktów gastronomicznych. Bez zastanowienia wybiorą ją również osoby, które chcą odpocząć przy hotelowym basenie lub na pobliskiej plaży, popijając kolorowego drinka oraz lubiący imprezowanie. Ten wariant będzie również doskonałym rozwiązaniem dla rodzin spędzających wakacje z dziećmi. Nie ma wtedy problemu, gdy poza posiłkami maluchy zechcą jeść lub pić.