Wróć do listy artykułów

Wymarzone wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka

Warto wiedzieć | 02-12-2019, Aktualizacja: 29-10-2021
atrakcje wyspy zielonego przylądka, którą wyspę zielonego przylądka odwiedzić, wakacje na wyspach zielonego przylądka, wyspy zielonego przylądka wakacje, wyspy zielonego przylądka wczasy, wyspy zielonego przylądka all inclusive, wyspy zielonego przylądka last minute, archipelag wysp zielonego przylądka
Wyspy Zielonego Przylądka przyciągają turystów rozległymi plażami z białym, delikatnym piaskiem i lazurowymi, ciepłymi wodami Oceanu Atlantyckiego

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka składający się z 10 głównych i 16 mniejszych wysp, miejscowa ludność nazywa Cabo Verde. Pomimo nazwy, tylko o niektórych z nich można powiedzieć, że są zielone, ale każda jest pełna uroku i niepowtarzalna. Które z nich są warte uwagi? Które są popularne i odwiedzane na wakacje all inclusive przez turystów?

 

Historia Wysp Zielonego Przylądka

Przed przybyciem tu Portugalczyków w XV w., wyspy były bezludne. Prawdopodobnie  w 1456 r. odkrył je Alvise Cadamosto — wenecki żeglarz pływający pod banderą portugalską. Od tego czasu wyspy pełniły rolę przystanku na trasie do Indii i umożliwiały organizowanie wypadów do pobliskiej Afryki. Przez kolejne stulecia były też centrum handlu afrykańskimi niewolnikami. Dopiero w 1878 r. na Wyspach zakazano niewolnictwa. 

 

Wyspy były portugalską kolonią od 1496 do 1975 r., kiedy to uzyskały niepodległość i stały się niezależną Republiką Wysp Zielonego Przylądka. Obecnie archipelag zamieszkują Kabowerdeńczycy, czyli potomkowie kolonizatorów i tych niewolników, którzy pozostali tu jako siła robocza na miejscowych plantacjach. 

 

Wypoczynek na Cabo Verde

 

wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka

 

Wyspy Zielonego Przylądka często nazywane są Wyspami Szczęśliwymi lub Ostatnim Rajem na Ziemi. To idealne miejsce na wakacje all inclusive przez cały rok, bo słońce świeci tu przez 360 dni w roku. Przepiękne, ciągnące się aż po horyzont plaże, błękitne, ciepłe wody Atlantyku, egzotyczne, pustynne i wulkaniczne krajobrazy oraz wspaniała, zawsze letnia pogoda, gwarantują wymarzony wakacyjny wypoczynek. Dziewicze miejsca, do których nie trafiła jeszcze masowa turystyka, będą dopełnieniem błogiego wypoczynku dla osób poszukujących na wakacjach ciszy i spokoju.

 

Cabo Verde to rewelacyjne miejsce dla uprawiających sporty wodne, a szczególnie windsurfing i kitesurfing. Wyspy chętnie odwiedzają również wędkarze, bo okoliczne wody zasiedla ponad setka gatunków ryb.To także raj dla miłośników nurkowania, bo wokół wysp archipelagu można nurkować przez cały rok. W okolicznych wodach jest też co podziwiać. Prawdopodobnie na dnie spoczywa aż ok. 600 wraków z niesamowitymi skarbami — niektóre z nich zostały już wydobyte, ale wiele jeszcze pozostało do odkrycia. Nurkowanie w podwodnych jaskiniach uatrakcyjnia spotkanie z humbakami, rekinami wielorybimi i ogromnymi żółwiami morskimi. Wczasowicze, którzy nie nurkują, mogą podziwiać ten bajeczny podwodny świat z łodzi o szklanym dnie.

 

Wyspy zachwycają przyrodą, prostym i zdrowym jedzeniem, spokojem, wolnym tempem i wszędzie widoczną tu filozofią życia NO STRESS. To rewelacyjne warunki dla zagonionych, zmęczonych i przepracowanych turystów z wysoko rozwiniętych państw świata, w tym także i z Polski. 

 

Którą wyspę Cabo Verde wybrać na relaksujące wakacje?

Wyspy Zielonego Przylądka dzielą się na południowe Wyspy Zawietrzne i wyspy Podwietrzne, obejmujące wyspy w północnej części archipelagu. 

 

Wyspy Zawietrzne oferują turystom długie, plaże z białym i delikatnym piaskiem, turkusową i krystalicznie czystą wodą oraz malowniczymi wydmami. Ta część archipelagu gwarantuje relaksujący i błogi wypoczynek nad morzem z plażowaniem.

 

 

Wyspy Podwietrzne to wulkaniczne wyspy o klifowej linii brzegowej i z ciekawymi krajobrazami. Te wyspy będą idealne dla osób lubiących aktywny wypoczynek.

 

Wyspa Sal

Najpopularniejszą wyspą archipelagu Wysp Zielonego Przylądka wśród turystów przebywających tu  na wakacjach all inclusive jest wyspa Sal, należąca do grupy Wysp Zawietrznych i najbardziej wysunięta na północny wschód. Ma ona 30 km długości i 12 km szerokości, jest sucha i wietrzna, a jej krajobraz w większości jest pustynny. W XIX w. zapoczątkowano na wyspie wydobycie soli i od tego czasu wyspa jest zamieszkana oraz nosi nazwę Sal.

 

Swoją popularność zyskała pomimo pustynnego otoczenia prawdopodobnie za sprawą znajdującego się tu portu lotniczego. Obecność międzynarodowego lotniska znajdującego się przy stolicy wyspy, Espargos, przyczyniła się do najszybszego rozwoju turystycznego Sal w całym archipelagu. Pierwszy pensjonat otwarto na wyspie w 1967 r., a w latach 80. XX w. gwałtownie rozwinęła się turystyka. Poza tym wyspa słynie z najwspanialszych plaż w całym archipelagu.

 

Obecnie Sal jest znakomicie przygotowana na przyjęcie turystów. Miejsce to jest magnesem dla miłośników sportów wodnych, szczególnie w okresie ferii zimowych. W tym czasie na wyspie Sal od stycznia do marca wieją silne wiatry, tworząc idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Ponta Preta, czyli czarny kamień, to plaża z czarnymi, wulkanicznymi skałami, o które a impetem rozbijają się fale Atlantyku. Przyjeżdżają tu najlepsi surferzy, windsurferzy i kitesurferzy z całego świata. 

 

Sal oferuje też piękne, rozległe i białe plaże z drobnym, miękkim piaskiem. Najpiękniejsza z nich i idealna dla rodzin z dziećmi to plaża miejska o łagodnym zejściu do oceanu, która znajduje się w Santa Maria. Dzięki ustronnym zakątkom świetnie nadaje się tez na romantyczny wypoczynek we dwoje. Można tu przez cały rok beztrosko zażywać kąpieli słonecznych, bo na Sal aż 350 dni w roku świeci słońce.

 

Wyspy Zielonego Przylądka

 

Na wielbicieli zwiedzania czeka kilka miejsc godnych uwagi. Na wyspie, zgodnie z jej nazwą, można obejrzeć saliny, a w kraterze wygasłego wulkanu zażyć leczniczych kąpieli w słonych wodach jeziora Buracona, gdzie można też podziwiać tzw. Błękitne oko. Największe saliny na wyspie znajdują się w okolicy Pedra Lume.

 

Boa Vista

To najsłabiej zaludniona wyspa archipelagu. Jej nazwa tłumaczona jest z języka portugalskiego jako „piękny widok” i faktycznie, takich widoków dostarcza. 

 

Wyspa odwiedzana jest przez turystów uwielbiających plażowanie ze względu na długie i szerokie wybrzeża z białym, delikatnym piaskiem, krystalicznie czystą wodę Atlantyku i słońce świecące tu niemalże przez cały rok. To wręcz idealne miejsce na błogi, relaksujący wypoczynek na plaży, tym bardziej że wyspa oferuje aż 60 km dziewiczych plaż, wyróżnionych Błękitną Flagą. Najsłynniejsza plaża wyspy to rozległa Santa Monica. Na Boa Viście można w doskonale zrelaksować się i wypocząć.

 

Boa Vista znana jest z przepięknej kolonialnej architektury i tradycyjnej muzyki. Można tu obserwować żółwie morskie Caretta Caretta, które od czerwca do września żółwie wychodzą na plaże południowego i zachodniego wybrzeża, żeby w piasku składać jaja.   Miejsce warte odwiedzenia podczas wakacji to Deserto de Viana, które znane jest z niezwykłych wydm.

 

Santiago

To największa wyspa wsród Wysp Zielonego Przylądka, mająca aż 991 km2 powierzchni, wchodząca w skład części archipelagu Wysp Podwietrznych. Została zasiedlona jako pierwsza z wysp Cabo Verde, a obecnie mieszka na niej połowa ludności kraju. To właśnie na tej wyspie znajduje się stolica całego archipelagu Wysp Zielonego Przylądka — miasto Praia. Tu również zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy, oddalony 2 km od stolicy. 

 

Krajobraz wyspy Santiago jest nieco zróżnicowany – występują tu zielono-żółte wzgórza i doliny, niewielkie wioski, białe budynki nad wybrzeżem oraz piaszczyste plaże. Całość wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tu dawno, dawno temu. W tym przeważnie górzystym krajobrazie dobrze poczują się miłośnicy wędrówek. Wyspa Santiago jest także doskonałą propozycją dla turystów lubiących łączyć relaksujące plażowanie ze zwiedzaniem. Na pewno nie rozczaruje ich miasteczko Cidade Velha, czyli Stare miasto z zabytkową starówką — najstarsza miejscowość w całym archipelagu, założona w 1462 r.

 

Fogo

Fogo, czyli ogień — ta niewielka wyspa, mająca 476 km² jest jedną z najbardziej fascynujących wysp archipelagu i prawie w całości aktywnym wulkanem, na którym żyją ludzie. Leży w jego południowej części i jest jedną z Wysp Podwietrznych. Jej główną atrakcją jest najwyższy szczyt Cabo Verde, nadal aktywny, choć teraz drzemiący wulkan o wielkiej kalderze, szerokiej na 9 km, której ściany mają 1 km wysokości. Ten wulkan to Pico de Fogo, wznoszący się na wysokość 2829 m n.p.m., a jego szczyt jest 100 m wyższy od ścian kaldery, które go otaczają. 

.

Wyspa przyciąga turystów czarnymi plażami i niezwykłym, wulkanicznym krajobrazem. Wybierając się tu na wycieczkę, warto odwiedzić stolicę wyspy — bardzo ładne, kolorowe i historyczne miasteczko Sao Felipe o kolonialnej zabudowie. Chociaż miasteczko leży nad morzem, nie ma tu plaży, bo brzeg to wysoki klif, zabezpieczony barierkami. Warto odwiedzić także wioskę Cha de Caldeiras sąsiadującą z zielonymi plantacjami.

 

 

Sao Vicente

Sao Vicente jest pochodzenia wulkanicznego, jednak jej płaskie otoczenie może być nieco  mylne. Dowodem wulkanicznego pochodzenia wyspy  jest występowanie licznych kraterów i przewaga koloru brunatnego w otoczeniu. Jej stolicą jest miasto Mindelo z portem, który w XIX wieku był jednym z najważniejszych na świecie. Miasto jest również nieformalną stolicą kulturalną i intelektualną archipelagu oraz słynie z barwnego życia nocnego. Kolorowe fasady i kolonialny styl wielu domów w Mindelo oraz długa i szeroka plaża miejska sprawiają wrażenie pobytu w kubańskiej Hawanie.

 

Z tej wyspy pochodzi Cesária Évora, twórczyni i ambasadorka morny — lokalnej gitarowej muzyki i tańca. Stolica wyspy jest też miejscem corocznych karnawałów i festiwali, dlatego nazywana jest „Małą Brazylią”.  

 

Na Sao Vicente w dalszym ciągu jest podtrzymywana tradycja uprawiania windsurfingu. Najlepsze warunki dla miłośników tego sportu są w okolicach plaży Sao Pedro, gdzie odbywają się liczne mistrzostwa.

 

Santo Antao

Sąsiednia wyspa Santo Antao, jedna z najpiękniejszych wysp archipelagu jest zupełnie inna — górzysta, tropikalna i zielona. To wyspa archipelagu Coba Verde dla tych, którzy marzą o tropikalnym krajobrazie i  wypoczynku w miejscach mniej obleganych przez turystów. Tu uprawia się warzywa i owoce dla całego kraju. Turystów przyciągają na wyspę górskie szczyty, w tym najwyższy mający 1970 m n.p.m. Jazda krętymi, górskimi drogami jest nie lada atrakcją i dostarcza wspaniałych widoków. 

 

W górach, w zagłębieniu po kraterze znajduje się park naturalny z 47 endemicznymi gatunkami roślin. Tuż nad oceanem i u stóp wysokich gór znajduje się niewielkie, malownicze miasteczko z XIX w.— Ponta do Sol. Najpiękniejszym miejscem na wyspie, celu wielu pieszych wędrówek jest tropikalna dolina Paul. Znajdujące się tu najprzeróżniejsze plantacje otaczają malownicze góry. Wyspa słynie z sera koziego i marmolady z papai, których połączenie daje popularny na wyspach pyszny deser.

 

Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka w czasie pandemii koronawirusa

W czasie pandemii koronawirusa, przed wyjazdem na Wyspy Zielonego Przylądka należy sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych,  jakie zasady aktualnie obowiązują w tym kraju w związku z pandemią COVID-19 i odpowiednio przygotować się do podróży.

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2022 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Wakacje last minute

Wakacje last minute w atrakcyjnych cenach pojawiają się już na 100 dni przed planowaną podróżą

Narty zima 2022

Zimowe wakacje 2022 za granicą na największych i najbardziej zachwycających stokach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja, Czechy, Szwecja, Finlandia

Wakacje 2022 w Egipcie

Wygodne wakacje all inclusive w Egipcie dla rodzin z dziećmi w popularnych kurortach turystycznych – Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh

Weekend majowy 2022

Długi weekend majowy 2022 w ciepłych krajach dla par i rodzin z dziećmi – Turcja, Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Grecja

Wakacje 2022 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2022 w najchętniej odwiedzanych miejscach na lato 2022 przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.