Wróć do listy artykułów

Cabo Verde — rajskie Wyspy Zielonego Przylądka

Warto wiedzieć | 02-12-2019, Aktualizacja: 23-10-2023
wyspy zielonego przylądka, cabo verde, wyspy zielonego przylądka wakacje, wyspy zielonego przylądka wczasy, wyspy zielonego przylądka all inclusive, wyspy zielonego przylądka last minute, archipelag wysp zielonego przylądka, cabo verde wakacje, archipelag cabo verde
Wyspy Zielonego Przylądka przyciągają turystów rozległymi plażami z białym, delikatnym piaskiem i lazurowymi, wodami Oceanu Atlantyckiego. Plaża na wyspie Boa Vista — foto: Pixabay

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka, zwany też Cabo Verde uważany jest za „ostatni raj na Ziemi”.  Pomimo nazwy, tylko o niektórych z nich można powiedzieć, że są zielone, ale każda jest pełna uroku i niepowtarzalna. Które z nich są warte uwagi? Które są popularne i odwiedzane na wakacje all inclusive przez turystów?

 

 

Cabo Verde — archipelag na Atlantyku

 

 

 

Wyspy Zielonego Przylądka oficjalnie funkcjonujące pod nazwą Republika Zielonego Przylądka to państwo wyspiarskie leżące w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Archipelag składający się z 26 wysp pochodzenia wulkanicznego — 10 głównych i 16 mniejszych, leży ok. 450 km od zachodniego wybrzeża Afryki. Cabo Verde jest jednym z archipelagów wchodzących w skład regionu Makaronezji. 

 

Flaga Republiki Zielonego Przylądka

Flaga Republiki Zielonego Przylądka — foto: Pixabay

 

Nazwa archipelagu wcale nie pochodzi od zielonych krajobrazów na wyspach, ale od najbardziej wysuniętego na zachód Przylądka Zielonego, czyli  Cabo Verde, znajdującego się w Senegalu, na wybrzeżu Afryki na wysokości tego właśnie archipelagu. 

 

Historia Wysp Zielonego Przylądka

Przed przybyciem tu Portugalczyków w XV w., wyspy były bezludne. Prawdopodobnie  w 1456 r. odkrył je Alvise Cadamosto — wenecki żeglarz pływający pod banderą portugalską. Od tego czasu wyspy pełniły rolę przystanku na trasie do Indii i umożliwiały organizowanie wypadów do pobliskiej Afryki. Przez kolejne stulecia były też centrum handlu afrykańskimi niewolnikami. Dopiero w 1878 r. na Wyspach zakazano niewolnictwa. 

 

Wyspy były portugalską kolonią od 1496 do 5 lipca 1975 r., kiedy to w wyniku rewolucji goździków w Portugalii uzyskały niepodległość i stały się niezależną Republiką Wysp Zielonego Przylądka. 

 

Mieszkańcy i dzień dzisiejszy Cabe Verde

Obecnie archipelag zamieszkują Kabowerdeńczycy, czyli potomkowie kolonizatorów i niewolników przywiezionych tu głównie z Senegalu do pracy na miejscowych plantacjach. Tylko ⅓ ludności jest czarna, natomiast 71% społeczeństwa to  Mulaci. Niemal 80% mieszkańców wysp to katolicy. Ponad połowa ludności zamieszkuje Santiago — główną wyspę archipelagu. Kultura archipelagu jest mieszanką wpływów europejskich i afrykańskich, co czyni te wyspy bardzo atrakcyjnym miejscem na egzotyczne wakacje. 

 

Mieszkańcy Cabo Verde

Mieszkańcy Cabo Verde — foto: Unsplash

 

Turystyka na Cabo Verde zaczęła rozwijać się od niedawna i nie osiągnęła jeszcze poziomu turystyki masowej, dlatego wyspy określane są jako „ostatni raj na Ziemi”. Archipelag zyskał też miano Wysp Szczęśliwych. Baza hotelowa na Wyspach Zielonego Przylądka powstaje głównie na wyspach Sal i Boa Vista

 

Hotel Riu Palace Boavista

Hotel Riu Palace Boavista

 

Jakie są Wyspy Zielonego Przylądka?

Wyspy Zielonego Przylądka dzielą się na południowe Wyspy Zawietrzne i wyspy Podwietrzne, obejmujące wyspy w północnej części archipelagu. 

 

Wyspy Zawietrzne to przede wszystkim długie plaże pokryte białym, delikatnym piaskiem i otoczone malowniczymi wydmami. Te rajskie plaże oblewane są turkusową i krystalicznie czystą wodą Oceanu Atlantyckiego.  

 

Piaszczyste plaże na WZP

Piaszczyste plaże na WZP — foto: Pixabay

 

Wyspy Podwietrzne są wyspami wulkanicznymi z ciekawymi krajobrazami i linią brzegową z klifami. Wyspy te są górzyste, a najwyższym szczytem jest aktywny wulkan Pico do Fogo wznoszący się na wysokość 2829 m n.p.m., który ostatnio dał znać o sobie erupcją w 2014 r.

 

Wulkaniczny krajobraz Cabo Verde

Wulkaniczny krajobraz Cabo Verde — foto: Pixabay

 

Wulkan Pico do Fogo

Wulkan Pico do Fogo — foto: Pixabay

 

Na niektórych wyspach wybudowano wiele dobrej klasy hoteli z formułą all inclusive i jest rozbudowana infrastruktura turystyczna, inne wciąż są kameralne i dziewicze. Najbardziej turystyczne są wyspy Sal i Boa Vista, ale nawet na nich do masowej turystyki jeszcze daleko i oby taki stan trwał jak najdłużej. Każda z wysp jest inna, pełna uroku i niepowtarzalna, dlatego każda jest warta poznania. 

 

Turystyczna wyspa Sal

 

 

Najpopularniejszą wyspą archipelagu Wysp Zielonego Przylądka wśród turystów przebywających tu na wakacjach all inclusive jest należąca do grupy Wysp Zawietrznych i najbardziej wysunięta na północny wschód wyspa Sal. Ma ona 30 km długości i 12 km szerokości, jest sucha i wietrzna, a jej krajobraz w większości jest pustynny. W XIX w. zapoczątkowano na wyspie wydobycie soli i od tego czasu wyspa jest zamieszkana oraz nosi nazwę Sal.

 

Plaża na wyspie Sal

Plaża na wyspie Sal - foto: Riu Cabo Verde

 

Swoją popularność zyskała pomimo pustynnego otoczenia prawdopodobnie za sprawą znajdującego się tu portu lotniczego. Obecność międzynarodowego lotniska znajdującego się przy stolicy wyspy, Espargos, przyczyniła się do najszybszego rozwoju turystycznego Sal w całym archipelagu. Pierwszy pensjonat otwarto na wyspie w 1967 r., a w latach 80. XX w. gwałtownie rozwinęła się turystyka. Poza tym wyspa słynie z najwspanialszych plaż w całym archipelagu.

 

Obecnie Sal jest znakomicie przygotowana na przyjęcie turystów. Miejsce to jest magnesem dla miłośników sportów wodnych, szczególnie w okresie ferii zimowych. W tym czasie na wyspie Sal od stycznia do marca wieją silne wiatry, tworząc idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Ponta Preta, czyli czarny kamień, to plaża z czarnymi, wulkanicznymi skałami, o które a impetem rozbijają się fale Atlantyku. Przyjeżdżają tu najlepsi surferzy, windsurferzy i kitesurferzy z całego świata. 

 

Sal oferuje też piękne, rozległe i białe plaże z drobnym, miękkim piaskiem. Najpiękniejsza z nich i idealna dla rodzin z dziećmi to plaża miejska o łagodnym zejściu do oceanu, która znajduje się w Santa Maria. Dzięki ustronnym zakątkom świetnie nadaje się tez na romantyczny wypoczynek we dwoje. Można tu przez cały rok beztrosko zażywać kąpieli słonecznych, bo na Sal aż 350 dni w roku świeci słońce.

 

Wybrzeże wyspy Sal

Wybrzeże wyspy Sal — foto: Pixabay

 

Na wielbicieli zwiedzania czeka kilka miejsc godnych uwagi. Na wyspie, zgodnie z jej nazwą, można obejrzeć saliny, a w kraterze wygasłego wulkanu zażyć leczniczych kąpieli w słonych wodach jeziora Buracona, gdzie można też podziwiać tzw. Błękitne oko. Największe saliny na wyspie znajdują się w okolicy Pedra Lume.

 

Saliny na wyspie Sal

Saliny na wyspie Sal — foto: Unsplash

 

Malownicza wyspa Boa Vista

 

 

To najsłabiej zaludniona wyspa archipelagu. Jej nazwa tłumaczona jest z języka portugalskiego jako „piękny widok” i faktycznie, takich widoków dostarcza. 

 

Wyspa odwiedzana jest przez turystów uwielbiających plażowanie ze względu na długie i szerokie wybrzeża z białym, delikatnym piaskiem, krystalicznie czystą wodę Atlantyku i słońce świecące tu niemalże przez cały rok. To wręcz idealne miejsce na błogi, relaksujący wypoczynek na plaży, tym bardziej że wyspa oferuje aż 60 km dziewiczych plaż i tych wyróżnionych Błękitną Flagą. Najsłynniejsza plaża wyspy to rozległa Santa Monica. Na wyspie Boa Vista można w doskonale zrelaksować się i wypocząć.

 

Plaża na Boa Vista

Plaża na Boa Vista — foto: Unsplash

 

Boa Vista znana jest z przepięknej kolonialnej architektury i tradycyjnej muzyki. Można tu obserwować żółwie morskie Caretta, które od czerwca do września wychodzą na plaże południowego i zachodniego wybrzeża, żeby w piasku składać jaja. Miejsce warte odwiedzenia podczas wakacji to Deserto de Viana, które znane jest z niezwykłych wydm.

 

Wydmy Deserto de Viana

Wydmy Deserto de Viana — foto: Pixabay

 

Santiago - główna wyspa archipelagu

 

 

To największa wyspa wśród Wysp Zielonego Przylądka, mająca aż 991 km2 powierzchni, wchodząca w skład części archipelagu Wysp Podwietrznych. Została zasiedlona jako pierwsza z wysp Cabo Verde, a obecnie mieszka na niej połowa ludności kraju. To właśnie na tej wyspie znajduje się stolica całego archipelagu Wysp Zielonego Przylądka — miasto Praia. Tu również zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy, oddalony 2 km od stolicy. 

 

Krajobraz wyspy Santiago jest nieco zróżnicowany – występują tu zielono-żółte wzgórza i doliny, niewielkie wioski, białe budynki nad wybrzeżem oraz piaszczyste plaże. Całość wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tu dawno, dawno temu. W tym przeważnie górzystym krajobrazie dobrze poczują się miłośnicy wędrówek.

 

Praia na Santiago - Hotel Oásis Praiamar

Praia na Santiago - Hotel Oásis Praiamar

 

Wyspa Santiago jest także doskonałą propozycją dla turystów lubiących łączyć relaksujące plażowanie ze zwiedzaniem. Na pewno nie rozczaruje ich miasteczko Cidade Velha, czyli Stare miasto z zabytkową starówką — najstarsza miejscowość w całym archipelagu, założona w 1462 r.

 

Wulkaniczna wyspa Fogo

 

 

Fogo, czyli ogień — ta niewielka wyspa, mająca 476 km² jest jedną z najbardziej fascynujących wysp archipelagu i prawie w całości aktywnym wulkanem, na którym żyją ludzie. Leży w jego południowej części i jest jedną z Wysp Podwietrznych. Jej główną atrakcją jest najwyższy szczyt Cabo Verde, nadal aktywny, choć teraz drzemiący wulkan o wielkiej kalderze, szerokiej na 9 km, której ściany mają 1 km wysokości. Ten wulkan to Pico de Fogo, wznoszący się na wysokość 2829 m n.p.m., a jego szczyt jest 100 m wyższy od ścian kaldery, które go otaczają. 

 

Wulkan Pico de Fogo

Wulkan Pico de Fogo — foto: Pixabay

 

Wyspa przyciąga turystów czarnymi plażami i niezwykłym, wulkanicznym krajobrazem. Fogo słynie z aromatycznej kawy, doskonałego wina i koziego sera. Wybierając się tu na wycieczkę, warto odwiedzić stolicę wyspy — bardzo ładne, kolorowe i historyczne miasteczko Sao Felipe o kolonialnej zabudowie. Chociaż miasteczko leży nad morzem, nie ma tu plaży, bo brzeg to wysoki klif, zabezpieczony barierkami. Warto odwiedzić także wioskę Cha de Caldeiras sąsiadującą z zielonymi plantacjami.

 

Brunatna wyspa Sao Vicente

 

 

Wyspa Sao Vicente jest pochodzenia wulkanicznego, jednak jej płaskie otoczenie może być nieco  mylne. Dowodem wulkanicznego pochodzenia wyspy  jest występowanie licznych kraterów i przewaga koloru brunatnego w otoczeniu.

 

Sao Vicente

Sao Vicente — foto: Pixabay

 

Stolicą wyspy jest miasto Mindelo z portem, który w XIX wieku był jednym z najważniejszych na świecie. Miasto jest również nieformalną stolicą kulturalną i intelektualną archipelagu oraz słynie z barwnego życia nocnego. Kolorowe fasady i kolonialny styl wielu domów w Mindelo oraz długa i szeroka plaża miejska sprawiają wrażenie pobytu w kubańskiej Hawanie.

 

Z tej wyspy pochodzi Cesária Évora, twórczyni i ambasadorka morny — lokalnej gitarowej muzyki i tańca. Stolica wyspy jest też miejscem corocznych karnawałów i festiwali, dlatego nazywana jest „Małą Brazylią”.  

 

Na Sao Vicente w dalszym ciągu jest podtrzymywana tradycja uprawiania windsurfingu. Najlepsze warunki dla miłośników tego sportu są w okolicach plaży Sao Pedro, gdzie odbywają się liczne mistrzostwa.

 

Zielona wyspa Santo Antao

 

 

Sąsiednia wyspa Santo Antao, jedna z najpiękniejszych wysp archipelagu jest zupełnie inna — górzysta, tropikalna i zielona. To wyspa archipelagu Coba Verde dla tych, którzy marzą o tropikalnym krajobrazie i  wypoczynku w miejscach mniej obleganych przez turystów. Tu uprawia się warzywa i owoce dla całego kraju. Turystów przyciągają na wyspę górskie szczyty, w tym najwyższy mający 1970 m n.p.m. Jazda krętymi, górskimi drogami jest nie lada atrakcją i dostarcza wspaniałych widoków. 

 

W górach, w zagłębieniu po kraterze znajduje się park naturalny z 47 endemicznymi gatunkami roślin. Tuż nad oceanem i u stóp wysokich gór znajduje się niewielkie, malownicze miasteczko z XIX w.— Ponta do Sol. Najpiękniejszym miejscem na wyspie, celu wielu pieszych wędrówek jest tropikalna dolina Paul. Znajdujące się tu najprzeróżniejsze plantacje otaczają malownicze góry. Wyspa słynie z sera koziego i marmolady z papai, których połączenie daje popularny na wyspach pyszny deser.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.