Wróć do listy artykułów

Wakacje all inclusive w Senegalu praktycznie

Poradnik wczasowicza | 10-08-2022, Aktualizacja: 24-10-2023
senegal wakacje, senegal wczasy, wakacje w afryce, senegal z niemiec, senegal wakacje all inclusive, senegal czarna afryka,  senegalczycy, senegal szczepienia, wakacje w senegalu dokumenty, senegal waluta, senegal safari, senegal zakupy
W Senegalu podczas zakupów kolorowych souvenirów trzeba się targować — foto: Pixabay

poradnik dla wyjeżdżających na afrykańskie wakacje

Twoje wakacje all inclusive w Senegalu będą udane i niezapomniane, gdy przed wyjazdem zapoznasz się z wymaganiami przy wjeździe i praktycznymi informacjami dotyczącymi zwyczajów panujących w tym kraju.

 

 

Wakacje w Senegalu — obowiązujące dokumenty

Jedynym dokumentem wymaganym od turystów z Polski przy wjeździe na wakacje do Senegalu jest paszport, który powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu. Jeżeli pobyt turystyczny nie przekracza 90 dni — wiza nie jest wymagana. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się poruszanie po Senegalu z kserokopią paszportu. Oryginały dokumentów najlepiej zdeponować w hotelowym sejfie. 

 

Swoje wakacje w Senegalu warto też zgłosić w systemie Odyseusz‎.

 

Aktualne informacje na temat zasad wjazdu i pobytu w Senegalu publikowane są na stronie MSZ

 

Czy szczepienia w Senegalu są obowiązkowe?

Senegal to kraj afrykański i tropikalny, dlatego wybierając się tam na wakacje, należy zachować szczególną ostrożność i profilaktykę  zdrowotną oraz maksymalnie chronić się przed chorobami egzotycznymi. W Senegalu żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak wykonanie szczepień przeciwko cholerze. Nie wymaga się również szczepienia przeciwko żółtej febrze od turystów przylatujących na wakacje w Senegalu bezpośrednio z Polski. Takie szczepienie jest wymagane, gdy miała miejsce co najmniej 12-godzinna przerwa w podróży i przypadała ona w kraju, w którym żółta febra jest endemiczna. Potwierdzeniem tego jest aktualna Międzynarodowa Książeczka Szczepień, w której będzie zamieszczony wpis o wykonaniu szczepienia przeciwko tej chorobie.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że firmy ubezpieczeniowe zwykle pokrywają koszty leczenia chorób tropikalnych tylko wtedy, gdy zakażona osoba była przed wyjazdem zaszczepiona na tę chorobę.   

 

W Senegalu występuje zagrożenie malarią i mogą wystąpić zatrucia pokarmowe, dlatego warto wziąć ze sobą odpowiednie leki, a na miejscu nie pić wody z kranu i nie jeść niemytych owoców i warzyw.

 

Ubezpieczenie przed wyjazdem

Koszty leczenia jak zawsze za granicą są znaczne. W Senegalu konsultacja lekarska to wydatek ok. 50 EUR. Dobowy pobyt  w szpitalu kosztuje minimum 100 EUR. Do tego doliczane są koszty badań, lekarstw i ewentualnie przeprowadzonych zabiegów. Koszty transportu sanitarnego do Polski z tak odległego miejsca to już ogromne pieniądze. Nigdy nie wiadomo, co może przydarzyć się na wakacjach, dlatego warto przed wyjazdem wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Chociaż apteki są bardzo dobrze zaopatrzone, przede wszystkim w lekarstwa francuskie warto pamiętać o zabraniu środków opatrunkowych i podstawowego pakietu leków oraz tych przyjmowanych na schorzenia przewlekłe.

 

Jak waluta jest w Senegalu?

Walutą obowiązującą w ośmiu państwach Wspólnoty Gospodarczo-Monetarnej Afryki Zachodniej, w tym także i w Senegalu jest frank zachodnioafrykański (CFA), który dzieli się na 100 centymów. W obiegu są monety 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200 i 500  CFA oraz banknoty 500, 1000, 2000,  5000 i 10 000 CFA.

Średni kurs franka zachodnioafrykańskiego w aktualnej tabeli walutowej NBP to:

100 franków CFA = 0,6745 zł (stan na dzień 18 października 2023 r.)

 

Wywóz franków zachodnioafrykańskich poza granice krajów, gdzie obowiązują — jest zakazany.

W większych miastach Senegalu nie ma problemu z bankomatami, a popularnymi kartami bankowymi (VISA, MasterCard) można płacić w hotelach, biurach podróży, wypożyczalniach samochodów i w dużych sklepach. W mniejszych miejscowościach warto mieć przy sobie gotówkę. 

 

Zakupy i podróżowanie w Senegalu

Senegalczycy jak wszyscy handlarze w krajach muzułmańskich uwielbiają się targować. Targowanie jest tu po prostu dobrze widziane, szczególnie na targach i u ulicznych handlarzy przy zakupie lokalnych owoców i souvenirów z wakacji w Senegalu.

 

Targ rybny w Saint-Louis

Targ rybny w Saint-Louis — foto: Pixabay

 

W stolicy i w większych miastach najpopularniejszym środkiem transportu są taksówki. Jest ich sporo, a kursy nie są zbyt drogie. Cenę należy jednak wynegocjować jeszcze przed podróżą. Stan techniczny jeżdżących samochodów pozostawia już jednak sporo do życzenia, a jazda nie zawsze bywa komfortowa.

 

Wyprawa na senegalskie safari

Podczas safari w parkach narodowych Senegalu, nie wolno jeździć zbyt blisko zwierząt i dokarmiać je. Tylko przewodnik może zdecydować gdzie i kiedy można zjechać z wyznaczonego szlaku i się zatrzymać. Osoby, które podczas wakacji w Senegalu planują wybierać się na safari, muszą przyjąć szczepionkę przeciw żółtej febrze i zaopatrzyć się w leki przeciwko malarii.

 

Safari w rezerwacie Bandia

Safari w rezerwacie Bandia — foto: Unsplash

 

Obyczaje w kraju muzułmańskim

Senegal to kraj muzułmański i chociaż w swoich ograniczeniach  jest dość liberalny, na wakacjach all inclusive w Senegalu należy pamiętać o niektórych zasadach obowiązujących wśród wyznawców islamu:

⇒ odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych (bez obaw, na senegalskiej plaży można być w bikini),

⇒ odpowiedni strój podczas wizyty w meczecie — kobiety z chustą na głowie, bez eksponowania dekoltu i kolan, strój najlepiej w ciemnych kolorach,

⇒ wejście do meczetu bez obuwia,

⇒ w czasie ramadanu, od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych niewskazane jest jedzenie i picie, palenie tytoniu oraz hałaśliwe zachowanie.

 

Senegalski meczet

Senegalski meczet — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.