poradnik dla wyjeżdżających na afrykańskie wakacje
Twoje wakacje all inclusive w Senegalu będą udane i niezapomniane, gdy przed wyjazdem zapoznasz się z wymaganiami przy wjeździe i praktycznymi informacjami dotyczącymi zwyczajów panujących w tym kraju.
Wakacje w Senegalu — obowiązujące dokumenty
Jedynym dokumentem wymaganym od turystów z Polski przy wjeździe na wakacje do Senegalu jest paszport, który powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu. Jeżeli pobyt turystyczny nie przekracza 90 dni — wiza nie jest wymagana. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się poruszanie po Senegalu z kserokopią paszportu. Oryginały dokumentów najlepiej zdeponować w hotelowym sejfie.
Swoje wakacje w Senegalu warto też zgłosić w systemie Odyseusz.
Aktualne informacje na temat zasad wjazdu i pobytu w Senegalu publikowane są na stronie MSZ
Czy szczepienia w Senegalu są obowiązkowe?
Senegal to kraj afrykański i tropikalny, dlatego wybierając się tam na wakacje, należy zachować szczególną ostrożność i profilaktykę zdrowotną oraz maksymalnie chronić się przed chorobami egzotycznymi. W Senegalu żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak wykonanie szczepień przeciwko cholerze. Nie wymaga się również szczepienia przeciwko żółtej febrze od turystów przylatujących na wakacje w Senegalu bezpośrednio z Polski. Takie szczepienie jest wymagane, gdy miała miejsce co najmniej 12-godzinna przerwa w podróży i przypadała ona w kraju, w którym żółta febra jest endemiczna. Potwierdzeniem tego jest aktualna Międzynarodowa Książeczka Szczepień, w której będzie zamieszczony wpis o wykonaniu szczepienia przeciwko tej chorobie.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że firmy ubezpieczeniowe zwykle pokrywają koszty leczenia chorób tropikalnych tylko wtedy, gdy zakażona osoba była przed wyjazdem zaszczepiona na tę chorobę.
W Senegalu występuje zagrożenie malarią i mogą wystąpić zatrucia pokarmowe, dlatego warto wziąć ze sobą odpowiednie leki, a na miejscu nie pić wody z kranu i nie jeść niemytych owoców i warzyw.
Ubezpieczenie przed wyjazdem
Koszty leczenia jak zawsze za granicą są znaczne. W Senegalu konsultacja lekarska to wydatek ok. 50 EUR. Dobowy pobyt w szpitalu kosztuje minimum 100 EUR. Do tego doliczane są koszty badań, lekarstw i ewentualnie przeprowadzonych zabiegów. Koszty transportu sanitarnego do Polski z tak odległego miejsca to już ogromne pieniądze. Nigdy nie wiadomo, co może przydarzyć się na wakacjach, dlatego warto przed wyjazdem wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Chociaż apteki są bardzo dobrze zaopatrzone, przede wszystkim w lekarstwa francuskie warto pamiętać o zabraniu środków opatrunkowych i podstawowego pakietu leków oraz tych przyjmowanych na schorzenia przewlekłe.
Jak waluta jest w Senegalu?
Walutą obowiązującą w ośmiu państwach Wspólnoty Gospodarczo-Monetarnej Afryki Zachodniej, w tym także i w Senegalu jest frank zachodnioafrykański (CFA), który dzieli się na 100 centymów. W obiegu są monety 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200 i 500 CFA oraz banknoty 500, 1000, 2000, 5000 i 10 000 CFA.
Średni kurs franka zachodnioafrykańskiego w aktualnej tabeli walutowej NBP to:
100 franków CFA = 0,6581 zł (stan na dzień 10 października 2024 r.)
Wywóz franków zachodnioafrykańskich poza granice krajów, gdzie obowiązują — jest zakazany.
W większych miastach Senegalu nie ma problemu z bankomatami, a popularnymi kartami bankowymi (VISA, MasterCard) można płacić w hotelach, biurach podróży, wypożyczalniach samochodów w niektórych restauracjach i dużych sklepach. W mniejszych miejscowościach warto mieć przy sobie gotówkę.
Zakupy i podróżowanie w Senegalu
Senegalczycy jak wszyscy handlarze w krajach muzułmańskich uwielbiają się targować. Targowanie jest tu po prostu dobrze widziane, szczególnie na targach i u ulicznych handlarzy przy zakupie lokalnych owoców i souvenirów z wakacji w Senegalu.
Targ rybny w Saint-Louis — foto: Pixabay
W stolicy i w większych miastach najpopularniejszym środkiem transportu są taksówki. Jest ich sporo, a kursy nie są zbyt drogie. Cenę należy wynegocjować jeszcze przed podróżą. Stan techniczny jeżdżących samochodów pozostawia już jednak sporo do życzenia, a jazda nie zawsze bywa komfortowa.
Wyprawa na senegalskie safari
Podczas safari w parkach narodowych Senegalu, nie wolno jeździć zbyt blisko zwierząt i dokarmiać je. Tylko przewodnik może zdecydować gdzie i kiedy można zjechać z wyznaczonego szlaku i się zatrzymać. Osoby, które podczas wakacji w Senegalu planują wybierać się na safari, muszą przyjąć szczepionkę przeciw żółtej febrze i zaopatrzyć się w leki przeciwko malarii.
Safari w rezerwacie Bandia — foto: Unsplash
Obyczaje w kraju muzułmańskim
Senegal to kraj muzułmański i chociaż w swoich ograniczeniach jest dość liberalny, na wakacjach all inclusive w Senegalu należy pamiętać o niektórych zasadach obowiązujących wśród wyznawców islamu:
⇒ odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych (bez obaw, na senegalskiej plaży można być w bikini),
⇒ odpowiedni strój podczas wizyty w meczecie — kobiety z chustą na głowie, bez eksponowania dekoltu i kolan, strój najlepiej w ciemnych kolorach,
⇒ wejście do meczetu bez obuwia,
⇒ w czasie ramadanu, od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych niewskazane jest jedzenie i picie, palenie tytoniu oraz hałaśliwe zachowanie.
Senegalski meczet — foto: Unsplash