Wróć do listy artykułów

Wakacje all inclusive w Senegalu praktycznie

Poradnik wczasowicza | 10-08-2022, Aktualizacja: 18-10-2022
senegal wakacje, senegal wczasy, wakacje w afryce, senegal z niemiec, senegal wakacje all inclusive, senegal czarna afryka,  senegalczycy, senegal szczepienia, wakacje w senegalu dokumenty, senegal waluta, senegal safari, senegal zakupy
W Senegalu podczas zakupów kolorowych souvenirów trzeba się targować — foto: Pixabay

poradnik dla wyjeżdżających na afrykańskie wakacje

Wakacje all inclusive w Senegalu będą udane i niezapomniane, gdy przed wyjazdem turyści zapoznają się z wymaganiami przy wjeździe i praktycznymi informacjami dotyczącymi zwyczajów panujących w tym kraju.

 

 

Wakacje w Senegalu — obowiązujące dokumenty

Jedynym dokumentem wymaganym od turystów z Polski przy wjeździe na wakacje do Senegalu jest paszport, który powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu. Jeżeli pobyt turystyczny nie przekracza 90 dni — wiza nie jest wymagana. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się poruszanie po Senegalu z kserokopią paszportu z ważną wizą. Oryginały dokumentów najlepiej zdeponować w hotelowym sejfie. 

 

Swoje wakacje w Senegalu warto też zgłosić w systemie Odyseusz‎.

 

Aktualne informacje na temat zasad wjazdu i pobytu w Senegalu publikowane są na stronie MSZ

 

Czy szczepienia w Senegalu są obowiązkowe?

Senegal to kraj afrykański i  tropikalny, dlatego wybierając się tam na wakacje, należy zachować szczególną ostrożność i profilaktykę  zdrowotną oraz maksymalnie chronić się przed chorobami egzotycznymi. W Senegalu żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak wykonanie szczepień przeciwko cholerze. Nie wymaga się również szczepienia przeciwko żółtej febrze od turystów przylatujących na wakacje w Senegalu bezpośrednio z Polski. Takie szczepienie jest wymagane, gdy miała miejsce co najmniej 12-godzinna przerwa w podróży i przypadała ona w kraju, w którym żółta febra jest endemiczna. Potwierdzeniem tego jest aktualna Międzynarodowa Książeczka Szczepień, w której będzie zamieszczony wpis o wykonaniu szczepienia przeciwko tej chorobie.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że firmy ubezpieczeniowe zwykle pokrywają koszty leczenia chorób tropikalnych tylko wtedy, gdy zakażona osoba była przed wyjazdem zaszczepiona na tę chorobę.   

 

W Senegalu występuje zagrożenie malarią i mogą wystąpić zatrucia pokarmowe, dlatego warto wziąć ze sobą odpowiednie leki, a na miejscu nie pić wody z kranu i nie jeść niemytych owoców i warzyw.

 

Ubezpieczenie przed wyjazdem

Koszty leczenia jak zawsze za granicą są znaczne. W Senegalu konsultacja lekarska to wydatek ok. 50 EUR. Dobowy pobyt  w szpitalu kosztuje minimum 100 EUR. Do tego doliczane są koszty badań, lekarstw i ewentualnie przeprowadzonych zabiegów. Koszty transportu sanitarnego do Polski z tak odległego miejsca to już ogromne pieniądze. Nigdy nie wiadomo, co może przydarzyć się na wakacjach, dlatego warto przed wyjazdem wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Chociaż apteki są bardzo dobrze zaopatrzone, przede wszystkim w lekarstwa francuskie warto pamiętać o zabraniu środków opatrunkowych i  podstawowego pakietu leków oraz tych przyjmowanych na schorzenia przewlekłe.

 

Jak waluta jest w Senegalu?

Walutą obowiązującą w ośmiu państwach Wspólnoty Gospodarczo-Monetarnej Afryki Zachodniej, w tym także i w Senegalu jest frank zachodnioafrykański (CFA), który dzieli się na 100 centymów. W obiegu są monety 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200 i 500  CFA oraz banknoty 500, 1000, 2000,  5000 i 10 000 CFA.

Średni kurs franka zachodnioafrykańskiego w aktualnej tabeli walutowej NBP to:

100 franków CFA = 0,7396 zł (stan na dzień 10 października 2022 r.)

 

Wywóz franków zachodnioafrykańskich poza granice krajów, gdzie obowiązują — jest zakazany.

W większych miastach Senegalu nie ma problemu z bankomatami, a popularnymi kartami bankowymi (VISA, MasterCard) można płacić w hotelach, biurach podróży, wypożyczalniach samochodów i w dużych sklepach. W mniejszych miejscowościach warto mieć przy sobie  gotówkę. 

 

Zakupy i podróżowanie w Senegalu

Senegalczycy jak wszyscy handlarze w krajach muzułmańskich uwielbiają się targować. Targowanie jest tu po prostu dobrze widziane, szczególnie na targach i u ulicznych handlarzy przy zakupie lokalnych owoców i souvenirów z wakacji w Senegalu.

 

Targ rybny w Saint-Louis

Targ rybny w Saint-Louis — foto: Pixabay

 

W stolicy i w większych miastach najpopularniejszym środkiem transportu są taksówki. Jest ich sporo, a kursy nie są zbyt drogie. Cenę należy jednak wynegocjować jeszcze przed podróżą. Stan techniczny jeżdżących samochodów pozostawia już jednak sporo do życzenia, a jazda nie zawsze bywa komfortowa.

 

Wyprawa na senegalskie safari

Podczas safari w parkach narodowych Senegalu, nie wolno jeździć zbyt blisko zwierząt i dokarmiać je. Tylko przewodnik może zdecydować gdzie i kiedy można zjechać z wyznaczonego szlaku i się zatrzymać. Osoby, które podczas wakacji w Senegalu planują wybierać się na safari, muszą przyjąć szczepionkę przeciw żółtej febrze i zaopatrzyć się w leki przeciwko malarii.

 

Safari w rezerwacie Bandia

Safari w rezerwacie Bandia — foto: Unsplash

 

Obyczaje w kraju muzułmańskim

Senegal to kraj muzułmański i chociaż w swoich ograniczeniach  jest dość liberalny, na wakacjach all inclusive w Senegalu należy pamiętać o niektórych zasadach obowiązujących wśród wyznawców islamu:

⇒ odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych (bez obaw, na plaży można być w bikini),

⇒ odpowiedni strój podczas wizyty w meczecie — kobiety z chustą na głowie, bez eksponowania dekoltu i kolan, strój najlepiej w ciemnych kolorach,

⇒ wejście do meczetu bez obuwia,

⇒ w czasie ramadanu, od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych niewskazane jest jedzenie i picie, palenie tytoniu oraz hałaśliwe zachowanie.

 

Senegalski meczet

Senegalski meczet — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.