Wróć do listy artykułów

Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka — poradnik

Poradnik wczasowicza | 28-11-2019, Aktualizacja: 27-10-2022
wakacje wyspy zielonego przylądka, wczasy wyspy zielonego przylądka, wyspy zielonego przylądka szczepienia, wyspy zielonego przylądka all inclusive, wyspy zielonego przylądka dokumenty wyspy zielonego przylądka z niemiec, wyspy zielonego przylądka informacje, cabo verde poradnik, cabo verde jaka waluta
Egzotyczne Wyspy Zielonego Przylądka to afrykańska kultura i odmienne zwyczaje — foto: Unsplash.

Planujesz wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka? Co warto wiedzieć? Jak przygotować się do wyjazdu? Przekazujemy kilka praktycznych wskazówek i porad, które ułatwią wakacyjny wyjazd i pobyt na wyspach archipelagu Cabo Verde oraz pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.

 

 

Wjazd na wyspy i wymagane dokumenty

Od 2019 roku turyści z Unii Europejskiej, którzy chcą spędzić wakacje na Cabo Verde nie muszą posiadać wizy jeżeli ich pobyt na wyspach nie przekracza 30 dni. Teraz wystarczy paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. 

 

Turyści udający się na Wyspy Zielonego Przylądka powinni zarejestrować się na specjalnej platformie www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży. Przy rejestracji należy podać określone dane z paszportu, planowany czas i miejsce pobytu oraz nr lotu. Swoje wakacje na wyspach warto też zgłosić w systemie Odyseusz‎.

 

Na wyspach obowiązuje podatek lotniskowy (Airport Security Tax), który wynosi 3400 escudos/osobę (ok.31 euro). Można go opłacić online na 5 dni przed lotem, za pośrednictwem biura podróży lub po przylocie na lotnisku (można płacić kartą lub gotówką w euro).

 

Aktualne informacje na temat zasad wjazdu i pobytu na wyspach Cabo Verde publikowane są na stronie MSZ

 

Zalecane szczepienia 

Wyspy Zielonego Przylądka to kraj tropikalny, dlatego wymaga szczególnej ostrożności i profilaktyki  zdrowotnej oraz ochrony przed egzotycznymi chorobami. W Republice Zielonego Przylądka żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Nie wymaga się również szczepienia przeciwko żółtej febrze od turystów przylatujących bezpośrednio z Polski. Wyjątek stanowi co najmniej 12-godzinna przerwa w podróży w kraju, w którym żółta febra jest endemiczna. Warto jednak wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe najczęściej pokrywają koszty leczenia chorób tropikalnych tylko wtedy, gdy chory był przed wyjazdem zaszczepiony na daną chorobę.    

 

Strefa czasowa

Polska i Wyspy Zielonego Przylądka są w różnych strefach czasowych. Wiąże się z tym przesunięcie zegarka po przylocie. Gdy u nas jest czas zimowy, należy cofnąć zegarek o 2 godziny, natomiast latem trzeba go cofnąć o 3 godziny.

 

Język na wyspach

Językiem urzędowym na Wyspach Zielonego Przylądka jest język portugalski, ale większość społeczeństwa posługuje się językiem kreolskim, będącym mieszaniną portugalskiego i zależnie od wyspy francuskiego, włoskiego lub angielskiego. W hotelach i popularnych miejscach turystycznych można swobodnie porozumiewać się w języku angielskim. Nie ma też większego problemu posługiwanie się  językiem hiszpańskim lub francuskim. 

 

Waluta obowiązująca na wyspach

Na archipelagu Cabo Verde obowiązującą walutą jest escudo (CVE) — 1 escudo dzieli się na 100 centavos. To waluta niewymienialna w Polsce, dlatego jadąc na wakacje all inclusive na Wyspy Zielonego Przylądka, warto zabrać ze sobą euro. Pieniądze można wymienić w banku lub po wylądowaniu na lotnisku. Ze względu na turystyczny charakter tego regionu bez problemu można dokonywać płatności w euro. W większych miastach możliwa jest płatność kartami kredytowymi VISA. Na wyspie Sal jest bank i kilka bankomatów, w których można wypłacić gotówkę, ale tylko w escudo.

Dolary na wyspach nie są akceptowane. 

 

Wywożenie waluty escudo poza granice Wysp Zielonego Przylądka jest zabronione. Ponieważ jest tu problem z wymianą eskudo na euro, nie warto posiadać zbyt dużo lokalnej waluty, tym bardziej że wszędzie można dokonywać płatności w euro zgodnie ze stałym przelicznikiem, który wynosi ok. 9 EUR za 1000 CVE.

 

Podróżowanie na wyspach

Pomiędzy wyspami Cabo Verde można podróżować samolotem lub statkiem. Pierwszy środek lokomocji jest oczywiście szybki, ale i dość drogi.  Międzynarodowe lotniska są w na wyspach: Santiago, Sal i Sao Vincente. Otwarto też nowe lotnisko na wyspie Boa Vista.

 

Podróż statkiem natomiast jest tańsza, ale bardzo długa, bo niekiedy trwa nawet kilkanaście godzin. Dzieje się tak dlatego, że statki po drodze zawijają na kolejne wyspy. Porty morskie znajdują się w Porto Grande i Sal.

 

Do zwiedzania konkretnej wyspy, na której realizowane są wczasy, warto wynająć samochód. Wypożyczalnie samochodów można znaleźć praktycznie na każdej turystycznej wyspie archipelagu. Nie ma znaczenia miejsce wypożyczenia samochodu, bo ceny w wypożyczalniach i hotelach są takie same. Wypożyczalnie na wyspach są jednak dość skromne, dlatego o wypożyczeniu samochodu warto pomyśleć odpowiednio wcześniej. Przy krótszych wycieczkach doskonałym rozwiązaniem jest wypożyczenie roweru, dodatkowo jeszcze wyposażonego w silniczek. Bardzo dobrze rozwinięta jest również sieć komunikacji miejskiej.

 

Rozmowy telefoniczne i korzystanie z internetu

Na Wyspach Zielonego Przylądka rozmowy telefoniczne i połączenia z internetem  są dla turystów z Polski dość drogie. Niestety za połączenia telefoniczne trzeba uiścić opłaty zgodnie z cennikiem, ale koszty korzystania z internetu można obniżyć. Na każdej wyspie są miejsca z darmowym WiFi — taki dostęp do internetu oferują niektóre hotele, restauracje czy bary. Turyści z większymi zapotrzebowanie na dostęp do sieci, mogą na lotnisku zakupić kartę SIM.

 

Pozostałe informacje praktyczne

Na wyspach Cabo Verde są standardowe gniazdka elektryczne na 220 V, dlatego nie ma potrzeby zabierać na wakacje adaptera.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.