Wróć do listy artykułów

Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka — poradnik

Poradnik wczasowicza | 28-11-2019, Aktualizacja: 17-07-2023
wakacje wyspy zielonego przylądka, wczasy wyspy zielonego przylądka, wyspy zielonego przylądka szczepienia, wyspy zielonego przylądka all inclusive, wyspy zielonego przylądka dokumenty wyspy zielonego przylądka z niemiec, wyspy zielonego przylądka informacje, cabo verde poradnik, cabo verde jaka waluta
Egzotyczne Wyspy Zielonego Przylądka to afrykańska kultura i odmienne zwyczaje — foto: Unsplash.

Planujesz wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka? Co warto wiedzieć? Jak przygotować się do wyjazdu? Przekazujemy kilka praktycznych wskazówek i porad, które ułatwią wakacyjny wyjazd i pobyt na wyspach archipelagu Cabo Verde oraz pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.

 

 

Wjazd na wyspy i wymagane dokumenty

Od 2019 roku turyści z Unii Europejskiej, którzy chcą spędzić wakacje na Cabo Verde nie muszą posiadać wizy jeżeli ich pobyt na wyspach nie przekracza 30 dni. Teraz wystarczy paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. 

 

Turyści udający się na Wyspy Zielonego Przylądka powinni zarejestrować się na specjalnej platformie www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży. Przy rejestracji należy podać określone dane z paszportu, planowany czas i miejsce pobytu oraz nr lotu. Swoje wakacje na wyspach warto też zgłosić w systemie Odyseusz‎.

 

Na wyspach obowiązuje podatek lotniskowy (Airport Security Tax), który wynosi 3400 escudos/osobę (ok.31 euro). Można go opłacić online na 5 dni przed lotem, za pośrednictwem biura podróży lub po przylocie na lotnisku (można płacić kartą lub gotówką w euro).

 

Aktualne informacje na temat zasad wjazdu i pobytu na wyspach Cabo Verde publikowane są na stronie MSZ

 

Zalecane szczepienia 

Wyspy Zielonego Przylądka to kraj tropikalny, dlatego wymaga szczególnej ostrożności i profilaktyki  zdrowotnej oraz ochrony przed egzotycznymi chorobami. W Republice Zielonego Przylądka żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Nie wymaga się również szczepienia przeciwko żółtej febrze od turystów przylatujących bezpośrednio z Polski. Wyjątek stanowi co najmniej 12-godzinna przerwa w podróży w kraju, w którym żółta febra jest endemiczna. Warto jednak wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe najczęściej pokrywają koszty leczenia chorób tropikalnych tylko wtedy, gdy chory był przed wyjazdem zaszczepiony na daną chorobę.    

 

Strefa czasowa

Polska i Wyspy Zielonego Przylądka są w różnych strefach czasowych. Wiąże się z tym przesunięcie zegarka po przylocie. Gdy u nas jest czas zimowy, należy cofnąć zegarek o 2 godziny, natomiast latem trzeba go cofnąć o 3 godziny.

 

Język na wyspach

Językiem urzędowym na Wyspach Zielonego Przylądka jest język portugalski, ale większość społeczeństwa posługuje się językiem kreolskim, będącym mieszaniną portugalskiego i zależnie od wyspy francuskiego, włoskiego lub angielskiego. W hotelach i popularnych miejscach turystycznych można swobodnie porozumiewać się w języku angielskim. Nie ma też większego problemu posługiwanie się  językiem hiszpańskim lub francuskim. 

 

Waluta obowiązująca na wyspach

Od 1914 r. na archipelagu Cabo Verde obowiązującą walutą jest escudo Zielonego Przylądka (CVE) — 1 escudo dzieli się na 100 centavos. Na wyspach w obiegu są banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000, 2500, 5000 escudos i monety 1, 5, 10, 20, 50 i 100 escudos.

Aktualny, średni kurs według tabeli NBP z dnia 12 lipca 2023 r. wynosi: 

1 CVE = 0,0401 PLN.

 

 

To waluta niewymienialna w Polsce, dlatego jadąc na wakacje all inclusive na Wyspy Zielonego Przylądka, warto zabrać ze sobą euro. Pieniądze można wymienić w banku lub po wylądowaniu na lotnisku. Ze względu na turystyczny charakter tego regionu bez problemu można dokonywać płatności w euro. W większych miastach możliwa jest płatność kartami kredytowymi VISA. Na wyspie Sal jest bank i kilka bankomatów, w których można wypłacić gotówkę, ale tylko w escudo.

 

Kurs euro jest stały i wynosi

1 EURO = 110,2 escudo Zielonego Przylądka

Przy transakcjach zakupowych rozliczanych w EURO zwyczajowo stosowanym przelicznikiem jest 1 Euro = 100 CVE (faktycznie to ok. 9 EUR za 1000 CVE).

 

Dolary na Cabo Verde zwykle nie są akceptowane. 

 

Wywożenie waluty escudo poza granice Wysp Zielonego Przylądka jest zabronione. Ponieważ jest tu problem z wymianą eskudo na euro, nie warto posiadać zbyt dużo lokalnej waluty, tym bardziej że wszędzie można dokonywać płatności w euro zgodnie ze stałym przelicznikiem. Poza tym większość hoteli, restauracji i sklepów znajdujących się w centrum ma terminale płatnicze i można korzystać z kart płatniczych.

 

Ceny na Cabo Verde są zróżnicowane w zależności od wyspy i jej popularności wśród turystów — niestety, im bardziej wyspa jest popularna, tym ceny są wyższe.

 

Podróżowanie na wyspach

Pomiędzy Wyspami Zielonego Przylądka można podróżować samolotem lub statkiem. Pierwszy środek lokomocji jest oczywiście szybki, ale i dość drogi.  Międzynarodowe lotniska są w na wyspach: Santiago, Sal i Sao Vincente. Otwarto też nowe lotnisko na wyspie Boa Vista.

 

Podróż statkiem natomiast jest tańsza, ale bardzo długa, bo niekiedy trwa nawet kilkanaście godzin. Dzieje się tak dlatego, że statki po drodze zawijają na kolejne wyspy. Porty morskie znajdują się w Porto Grande i Sal.

 

Do zwiedzania konkretnej wyspy, na której realizowane są wczasy, warto wynająć samochód. Wypożyczalnie samochodów można znaleźć praktycznie na każdej turystycznej wyspie archipelagu. Nie ma znaczenia miejsce wypożyczenia samochodu, bo ceny w wypożyczalniach i hotelach są takie same. Wypożyczalnie na wyspach są jednak dość skromne, dlatego o wypożyczeniu samochodu warto pomyśleć odpowiednio wcześniej. Przy krótszych wycieczkach doskonałym rozwiązaniem jest wypożyczenie roweru, dodatkowo jeszcze wyposażonego w silniczek. Bardzo dobrze rozwinięta jest również sieć komunikacji miejskiej.

 

Rozmowy telefoniczne i korzystanie z internetu

Na Wyspach Zielonego Przylądka rozmowy telefoniczne i połączenia z internetem  są dla turystów z Polski dość drogie. Niestety za połączenia telefoniczne trzeba uiścić opłaty zgodnie z cennikiem, ale koszty korzystania z internetu można obniżyć. Na każdej wyspie są miejsca z darmowym WiFi — taki dostęp do internetu oferują niektóre hotele, restauracje czy bary. Turyści z większymi zapotrzebowanie na dostęp do sieci, mogą na lotnisku zakupić kartę SIM.

 

Pozostałe informacje praktyczne

Na wyspach Cabo Verde są standardowe gniazdka elektryczne na 220 V, dlatego nie ma potrzeby zabierać na wakacje adaptera.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Jesień 2023 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią 2023 w Meksyku, Dominikanie oraz na Kubie, Jamajce i Arubie

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesienne wakacje 2023 w Turcji

Wakacje all inclusive w Turcji — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska na jesień 2023

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.