Orientalny Oman to egzotyczny kraj, szczególnie dla turystów z Europy, bo panujące tu zwyczaje znacznie różnią się od tych europejskich. Poznanie ich przed wyjazdem tam na wakacje pozwoli uniknąć niespodzianek, nieporozumień i umożliwi dobre przygotowanie się do odkrywania kraju jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.
Zasady wjazdu i pobytu
Do wjazdu na terytorium Omanu potrzebny jest paszport.
Wybierając się do Omanu na wakacje, turyści z Polski muszą też uzyskać wizę. W Omanie są różne wizy. Nie ma większych problemów z jej otrzymaniem lub przedłużeniem. Elektroniczną, 14-dniową wizę turystyczną (visa on arrival), która jest bezpłatna, można uzyskać
⇒ online na stronie https://www.rop.gov.om/english/visaservices_mainpage.html
⇒ w Ambasadzie Omanu w Berlinie
⇒ po przyjeździe do Omanu
Dłuższy pobyt turystyczny do 30 dni może być realizowany z wizą jednokrotnego pobytu.
Przy takiej jednokrotnej wizie turystycznej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty uzyskania wizy.
Aby wypoczywać na wakacjach w Omanie, niewymagane są szczepienia ochronne.
Szczegółowe, na bieżąco aktualizowane informacje dla podróżnych dostępne są na stronie MSZ. Warto je sprawdzić przed wyjazdem. Wskazane jest też zarejestrowanie się w systemie Odyseusz, który w razie potrzeby pozwoli na kontakt i powiadomienia z MSZ.
Wakacyjny pobyt w Omanie
Oman uchodzi za najbezpieczniejsze państwo wśród krajów muzułmańskich, a Omańczycy są serdeczni i przyjaźnie nastawieni do turystów. Turyści mogą się poruszać po tym kraju bez ograniczeń.
W Omanie urzędowym językiem jest arabski, ale swobodnie można porozumieć się również w języku angielskim, bo wielu Omańczyków to absolwenci brytyjskich uczelni. Tablice informacyjne są zazwyczaj w dwóch językach — arabskim i angielskim.
Malownicze krajobrazy Omanu to raj dla fotografów. Zdjęcia jak najbardziej można, a nawet trzeba robić, bo to wyjątkowa pamiątka z każdych wymarzonych wakacji. Zmartwią się jednak amatorzy fotografowania widoków z lotu ptaka, bo w Omanie loty dronami są zakazane i drona do tego kraju wwieźć nie można.
Równie niepocieszeni będą amatorzy elektronicznego dymka, bo wwożenie e-papierosów też jest zabronione.
W Omanie historycznie mocno związanym z Wielką Brytanią gniazdka elektryczne są typu brytyjskiego.
W godzinach 13.00 - 17.00 w wielu miejscach trwa przerwa na lunch.
Muzułmański Oman
W Omanie jak we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu nowoczesność spotyka się z tradycją, a dominującą religią jest islam. Oman to kraj muzułmański, w którym obowiązuje prawo szariatu. Jest jednak nieco mniej restrykcyjny niż sąsiednie kraje arabskie. Większość Omańczyków wyznaje ibadytyzm, będący najbardziej liberalną i tolerancyjną odmianą Islamu. W kraju tym wymaga się jednak przestrzegania przyjętych norm religijnych i obyczajowych. Normy te dotyczą przede wszystkim odpowiedniego ubioru w miejscach publicznych. Kobiety nie powinny być w ubiorach z odkrytymi ramionami i kolanami, z dużym dekoltem, w zbyt krótkich spódnicach, sukienkach, czy szortach. Na hotelowej plaży i przy basenie mogą wypoczywać w bikini, ale na plażach publicznych, ogólnodostępnych taki strój nie będzie już odpowiedni.
Podczas ramadanu, od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych nie należy jeść, pić napojów i palić tytoniu.
W Omanie piątek to dzień świąteczny, dlatego niektóre sklepy, urzędy, obiekty turystyczne i muzea mogą być wtedy zamknięte.
Waluta w Omanie
W Omanie obowiązująca waluta to rial omański OMR, który dzieli się na 1000 baisa.
Rial omański — Wikipedia
W obiegu są monety i banknoty o nominałach:
100 baisa, 200 baisa, 1/4 riala, 1/2 riala, 1 rial, 5 riali, 10 riali, 50 riali.
Omańskie „grosze” baisa są zarówno postaci monet, jak i banknotów.
1 OMR = 11,3047 PLN — stan na dzień 20 września 2023 r.
Aktualny średni kurs waluty omańskiej można sprawdzić w tabeli opublikowanej na stronie NBP
Na wakacje w Omanie najlepiej zabrać dolary lub euro i wymienić je na miejscu. Warto jednak pamiętać, że na lotnisku jest najdrożej. Przy wymianie należy mieć przy sobie paszport.
Według kursu z 20 września 2023 r.
⇒ 1 OMR = 2,6 USD
⇒ 1 OMR = 2,43 EUR
W większych miastach i kurortach są bankomaty i można płacić kartą. Akceptowane są karty kredytowe i płatnicze MasterCard, VISA i American Express. Omańska gotówka przyda się jednak w punktach usługowych, małych kafejkach, w czasie ulicznych zakupów i na targu.
Jakie pamiątki przywieźć z wakacji w Omanie?
Po zakup wakacyjnych pamiątek z Omanu najlepiej udać się na lokalny targ i to wcale nie na ten największy i najbardziej popularny. Tam zwykle wszystko jest znacznie droższe, a pamiątki skomercjalizowane. Po te oryginalne omańskie lepiej wybrać się na jeden z mniejszych targów, gdzie nie zapominając o obowiązkowym targowaniu się, można upolować prawdziwe orientalne rarytasy.
Wyjątkową i niepowtarzalną pamiątką z wakacyjnego pobytu w Omanie będzie na pewno aromatyczna żywica kadzidłowca.
Żywica kadzidłowca — foto: Pixabay
Przy zakupie kadzidła warto też zaopatrzyć się w oryginalną glinianą kadzielnicę.
Gliniane kadzielnice — foto: Pixabay
Na zakupowej liście pamiątek z Omanu powinny znaleźć się też gliniane, ręcznie robione naczynia.
Gliniane naczynia — foto: Pixabay
Z wakacji w Omanie warto przywieźć kawę, daktyle i przyprawy. Aromatyczny zapach kawy z kardamonem i podawane do niej słodkie daktyle to przeniesienie cząstki Omanu do własnego domu.
Omańskie daktyle — foto: Pixabay
Przy bardziej zasobnym portfelu, ekskluzywną pamiątką będą przepiękne wyroby ze złota i srebra i oryginalne omańskie perfumy. Na targowiskach dostępne są też tańsze niewielkie buteleczki perfum w ogromnym wyborze zapachów.
Ekskluzywne pamiątki z Omanu — foto: Pixabay
Wśród turystów popularną pamiątką jest kumma — charakterystyczne, omańskie, noszone na co dzień przez mężczyzn nakrycie głowy. Te ręcznie haftowane są jednak dość kosztowne.
Męskie nakrycie głowy — kumma — foto: Unsplash