Wróć do listy artykułów

Czym różnią się loty czarterowe, rejsowe oraz loty „low cost”?

Poradnik wczasowicza | 04-12-2019, Aktualizacja: 11-03-2022
wakacje za granicą, wakacje na lato, wakacje first minute, wczasy first minute, wczasy na lato, wycieczki za granicą, wycieczki samolotowe, wakacje samolotem, bilety lotnicze, ceny biletów lotniczych
Ceny biletów lotniczych różnią się w zależności od rodzaju połączeń samolotowych i kierunku podróży na wakacje za granicą — foto: Pixabay.

Na wypoczynek za granicą turyści z Polski zwykle lecą samolotem. To szybka i wygodna podróż, ale lot lotowi nierówny i nawet te oferowane przez biura podróży mogą być różne. Rezerwując wakacyjną podróż, warto wiedzieć — czym różnią się od siebie loty rejsowe, czarterowe i loty „low cost”? Które z nich są najtańsze? Które oferują najwyższy komfort podróży?

 

Zaczniemy od przybliżenia pojęć związanych z lotami, gdy na wakacje rezerwowane w biurze podróży turyści wybierają się samolotem. Wyjaśniamy:

✈  Jak podróżuje się lotem rejsowym?

✈  Czym charakteryzuje się lot czarterowy?

✈  Który lot jest korzystniejszy dla klienta biura podróży — czarterowy czy rejsowy? 

✈  Jak funkcjonują linie „low cost”?

 

Loty rejsowe

Loty rejsowe to regularne połączenia danej linii lotniczej, które odbywają się według określonego wcześniej rozkładu przylotów i odlotów danego przewoźnika. Połączenia te realizowane są systematycznie przez cały rok, w podanych w rozkładzie dniach i o określonych godzinach.

 

Bilety na loty rejsowe można zakupić bezpośrednio w wybranej linii lotniczej lub online za pośrednictwem specjalnie w tym celu przygotowanych stron internetowych. Można je także nabyć w sposób tradycyjny u agentów turystycznych. Ceny biletów nie są stałe i zależą od terminu planowanej podróży oraz od czasu, jaki jeszcze pozostał do wylotu. Zazwyczaj ceny te rosną gdy zbliża się termin wylotu, zgodnie z zasadą — im bliżej, tym drożej, dlatego, aby cena biletu była korzystna, warto zarezerwować miejsce odpowiednio wcześniej. Po zakupie biletu na lot rejsowy podróżny otrzymuje go w formie elektronicznej lub papierowej. Przed wylotem konieczna jest odprawa, którą należy dokonać bezpośrednio na lotnisku przy stanowisku „check in”.

 

W wybranej ofercie danej linii lotniczej koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wymagania dotyczące bagażu. Często w cenę biletu nie jest wliczony bagaż rejestrowany, a na pokład samolotu podróżny może wziąć jedynie bagaż podręczny o ściśle określonej wadze i wymiarach. Za bagaż rejestrowany trzeba zapłacić ekstra, niekiedy więcej niż za sam bilet lub zmienić taryfę na wyższą, oczywiście odpowiednio droższą. To znacznie podnosi koszty podróży, bo przecież na kilku, czy kilkunastodniowy wypoczynek nie sposób jechać bez bagażu.

 

Przy wyborze lotu rejsowego podróżny ma możliwość zadbania o komfort swojej podróży. Wiąże się to oczywiście z wykupieniem odpowiedniej klasy przelotu. W liniach rejsowych są zazwyczaj trzy klasy rezerwacyjne — ekonomiczna, biznesowa i pierwsza — różniące się standardem i zakresem usług. Ekonomiczna zapewnia podstawowy ich pakiet, natomiast te wyższe uprawniają do wielu dodatkowych, bezpłatnych świadczeń, znacznie podnoszących komfort podróży.

 

W każdym locie rejsowym podróżni otrzymują poczęstunek. Jego ilość i jakość zależy od długości trasy i czasu przelotu oraz od wybranej oferty. U najtańszych przewoźników będzie to najczęściej skromna przekąska i coś do picia. W droższych opcjach można liczyć na catering z ciepłym posiłkiem i duży wybór serwowanych napojów bezalkoholowych i alkoholowych. 

 

Loty czarterowe

Nieregularne połączenia lotnicze organizowane przez touroperatorów wycieczek lub biura podróży określane są jako loty czarterowe, lub trampingowe. Organizowane są one w porozumieniu z firmami lotniczymi, które zajmują się wynajmem samolotów. Loty takie odbywają się w określonym czasie i obejmują kraje będące popularnymi kierunkami wypoczynkowymi na całym świecie. Połączenia dostosowane są do ofert hotelowych, na które w danym biurze podróży jest największy popyt. Często też loty czarterowe odbywają się na trasach, które w regularnych połączeniach rejsowych realizowane są z przesiadką.

 

W związku z tym, że loty czarterowe są okazjonalne, bilety na dane połączenia nie są dostępne w regularnej sprzedaży, a jedynie można je nabyć u organizatorów wycieczek oraz w biurach podróży. Często oferta biletów na lot czarterowy dostępna jest na stronie internetowej organizatora. Największą zaletą lotu czarterowego jest cena, która bardzo często jest niższa niż za połączenie na tej samej trasie, realizowane przez regularne linie lotnicze. Ponadto przejazd z lotniska do hotelu i z powrotem jest zawsze wliczony w cenę. Różnica jest też w kształtowaniu się takiej ceny – maleje ona wraz z czasem, jaki pozostał  do wylotu. Z tego powodu warto skorzystać z takiego lotu w przypadku podróży last minute. 

 

Na niższe koszty lotu czarterowego wpływa też brak dodatkowych opłat za bagaż, ponieważ dwie sztuki bagażu — podręczny i rejestrowany — zawsze wliczone są w cenę biletu. Dopuszczalna wielkość bagażu uzależniona jest od wymagań przewoźnika. Dodatkowo płatne są natomiast posiłki, o ile cateringu nie zagwarantowano w umowie na wypoczynek. Taki bezpłatny catering jest najczęściej uwzględniony tylko na bardzo dalekich trasach. 

 

Loty czarterowe są dostępne dla każdego, ponieważ w przypadku gdy touroperator nie sprzeda wszystkich miejsc w samolocie, aby uniknąć strat, pozostałe miejsca sprzedaje osobom spoza grona klientów danego biura podróży zawartej z biurem podróży. Po zakupie lotu czarterowego podróżny otrzyma potwierdzenie rezerwacji, a do odprawy potrzebny mu będzie dokument tożsamości lub paszport.

 

W przeciwieństwie do lotu rejsowego, w czarterze godzina wylotu może ulec zmianie. Przed podróżą warto zatem sprawdzić, czy podana przez biuro podróży pora wylotu jest aktualna.

 

Loty „low cost”

„Low cost”, czyli tanie loty to połączenia realizowane przez niskobudżetowe linie lotnicze. Ceny biletów na przeloty „low cost” zależą od popytu i zmieniają się bardzo dynamicznie – nawet kilka razy w ciągu dnia. To właśnie dlatego koszt wycieczki zagranicznej tanimi liniami oferowanej przez biura podróży z dnia na dzień może ulec zmianie. Najczęściej cena samego biletu jest bardzo konkurencyjna, jednak ma to niekorzystny wpływ na komfort podróży. W samolotach typu „low-cost” przewoźnicy umieszczają więcej siedzeń, tworząc tym samym mniejsze odstępy między rzędami foteli. Nie ma też mowy o darmowym cateringu, a jedzenie i napoje w samolotowym bufecie są bardzo drogie.

 

Sprzedaż biletów realizowana jest głównie przez Internet i telefonicznie. Przy wyborze taniej linii lotniczej niezbędna jest też samodzielna odprawa internetowa, a w przypadku jej braku pobierana jest dodatkowa opłata. 

 

Bardzo często trzeba też dodatkowo wykupić bilet na bagaż, co znacznie podwyższa finalny koszt podróży. Przy lotach „low cost” przewoźnicy często korzystają z niewielkich, tańszych w obsłudze lotnisk, z których jest o wiele dalej do wybranego kurortu czy hotelu, a transfer najczęściej jest dodatkowo płatny i jego ceny wcale nie są symboliczne. 

 

Przed wyborem tanich linii warto przeliczyć wszystkie koszty ponoszone w związku z podróżą, aby podróż nie okazała się „tania” tylko z nazwy.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.