Egipt — pustynny kraj faraonów jest bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów z całego świata, w tym także i z Polski. Turystów przyciągają tu niesamowite i unikatowe atrakcje, komfort wypoczynku w luksusowych hotelach i oferty wczasów w atrakcyjnych cenach, szczególnie te organizowane z wylotem z Niemiec. Sprawdź, co warto zobaczyć na wakacjach w Egipcie!
Egipt — turystyczny raj w Afryce
Egipt, czyli Arabska Republika Egiptu, leży w północno-wschodniej Afryce i na półwyspie Synaj w zachodniej Azji.
Co roku kraj ten przyciąga wielu turystów na wakacje all inclusive ze względu na swoje piękne plaże oraz malownicze wybrzeża Mórz: Śródziemnego i Czerwonego z bajeczną rafą koralową. Luksusowe hotele z formułą all inclusive zlokalizowane są przy piaszczystych plażach i posiadają wiele atrakcji dla gości w każdym wieku.
Doskonałe warunki pogodowe sprawiają, że na urlop do Egiptu można jechać o każdej porze roku. Wakacje all inclusive w Egipcie polecane są szczególnie osobom spragnionym słońca i błogiego relaksu na plaży, amatorom nurkowania oraz rodzinom z dziećmi. Dla nich idealnym miejscem wypoczynku będzie Riwiera Egipska z przepięknymi rafami koralowymi i popularne kurorty Marsa Alam, Szarm el Szejk czy Hurghada leżące nad ciepłymi, turkusowymi wodami Morza Czerwonego obmywającymi piaszczyste plaże.
Egipt — turystyczny raj w Afryce — foto: Pixabay
Ze względu na swoją bogatą historię oraz monumentalne zabytki Egipt jest idealnym kierunkiem dla pasjonatów historii starożytnej. Nie ma przy tym znaczenia czy miejscem wakacji ze zwiedzaniem będzie północna część tego kraju z Kairem i słynnymi Wielkimi Piramidami w Gizie, czy też jego południowa część z historycznymi Tebami w Luksorze. Wszystkie historyczne miejsca Egiptu zachwycają i budzą podziw, tym bardziej że liczą sobie kilka tysięcy lat.
W Egipcie relaks, przygoda, aktywne wczasy i błogie lenistwo — zarówno dla singli, par, jak i dla rodzin z dziećmi są gwarantowane!
Atrakcje historyczne Egiptu
Egipt ma do zaoferowania wiele historycznych atrakcji. Ten kraj wielkich faraonów zachwyca i zdumiewa swoją historią i monumentalnymi budowlami, które przetrwały tysiące lat.
Wielkie Piramidy
Egipskie piramidy są grobowcami władców i osób bardzo zamożnych, które żyły i zostały pochowane w starożytnym Egipcie. Najsłynniejszymi egipskimi piramidami są Wielkie Piramidy w Gizie (ok. 10 km od centrum Kairu). Kompleks tworzą 3 piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, które powstały ok. 4,5 tys. lat temu. Największą z nich jest mająca 147 m wysokości piramida faraona Cheopsa wybudowana ok. 2560 r. p.n.e. Zbudowano ją z 2,4 mln bloków skalnych. Każdy z nich wazy ok. 2,5 tony, a największy ma aż 15 ton.
To niejedyne piramidy w tym kraju, bo zbudowano tu łącznie 11 piramid. Obok Wielkich Piramid nad piaskami pustyni góruje słynny Wielki Sfinks — postać lwa z głową człowieka. Sfinks wykonany został prawdopodobnie ok. 2550 r. p.n.e. Przez ten czas wielokrotnie był zasypywany przez pustynne piaski Sahary.
Wielkie Piramidy w Gizie i Sfinks to najwieksza atrakcja turystyczna Egiptu i jedyny zabytek z siedniu cudów starożytnego świata, który przetrwał do czasów nowożytnych. Kompleks znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Egipskie piramidy kryją jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie i wyjaśnienie.
Wielkie Piramidy w Gizie — foto: Pixabay
Wielki Sfinks — foto: Pixabay
Dolina Królów i Królowych
Dolina Królów to miejsce, w którym odkryto 65 grobowców władców Egiptu z XVIII, XIX i XX dynastii i niektórych dostojników. Mieści się tam m.in. grobowiec Tutanchamona, Merenptaha oraz Setiego I. Grobowce obejmują wykute w skale kompleksy liczące wiele sal i korytarzy. Ściany wielu z nich pokrywają wspaniałe kolorowe malowidła. Już w starożytności wiele z nich zostało otwartych i ograbionych.
Niedaleko Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych z 80. odkrytymi grobowcami żon faraonów. Wśród nich można zwiedzić 4 grobowce. Najbardziej znanym i uważanym za najpiękniejszy jest grobowiec królowej Nefertari — ukochanej żony faraona Ramzesa II
Teby — Dolina Królów — foto: Pixabay
Luksor
Luksor leżący na brzegu Nilu był niegdyś stolicą starożytnego Egiptu znanym pod nazwą Teby. Nazwę Luksor, czyli "miasto pałaców" nadali mu Arabowie. W pewnych okresach Luksor był również największym miastem świata. Luksor jest świadectwem historii Egiptu od czasów panowania w starożytnym Egipcie XII dynastii do XIV w. naszej ery, kiedy wprowadzono tu islam.
To obecnie największe na świecie muzeum starożytne na świeżym powietrzu, ze wspaniałymi zabytkami i monumentalnymi budowlami. W 1979 r. Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele odnalezionych eksponatów zgromadzono w miejscowym Muzeum Luksorskim
Na wschodnim brzegu Nilu znajduje się Świątynia Luksorska, która została zbudowana w 1400 r. p.n.e. za czasów Amenhotepa III i rozbudowana przez kolejnych faraonów.
Luksor nad Nilem — foto: Pixabay
Monumentalne budowle Luksoru — foto: Pixabay
Świątynie w Karnaku
Zespół świątyń w Karnaku tworzą trzy świątynie główne i kilka mniejszych świątyń wewnętrznych oraz zewnętrznych, które powstawały przez 1500 lat za panowania ponad 30 faraonów. Największa z nich Świątynia Amona to najbardziej okazałe miejsce kultu, jakie kiedykolwiek powstało. Ze Świątynią Luksorską połączona jest 3-kilometrową Aleją Sfinksów. 134 kolumny ważące po 70 ton, które wznoszą się w Sali Hipostylowej do dziś zdumiewają umiejętnościami technicznymi i budowlanymi starożytnych Egipcjan.
Zespół świątyń w Karnaku — foto: Pixabay
Uniwersytet Al Azhar
Uniwersytet Al Azhar znajdujący się w Kairze to najważniejsza i najsłynniejsza uczelnia teologiczna islamu. Meczet wybudowany został w 972 r., a niedługo po tym założono przy nim religijną szkołę muzułmańską. Od 1952 r. uczelnia wyodrębniona z meczetu stała się uniwersytetem państwowym, ale zachowała swój religijny charakter.
Al Azhar, najważniejsza uczelnia teologiczna islamu — foto: Pixabay
Świątynie w Abu Simbel
Miasto Abu Simbel było graniczną miejscowością starożytnego Egiptu. Za nim na południu znajdowało się już królestwo Nubii. Świątynie w Abu Simbel wybudowano w XIII wieku p.n.e., w czasie panowania faraona Ramzesa II. Świątynia została odkryta w 1813 r. Świątynia została wykuta w litej skale na 56 m w głąb góry. Przy wejściu umieszczony został 20-metrowy posąg Ramzesa i dużo mniejsze posagi jego rodziny. Faraon zlecił wzniesienie tak ogromnych świątyń, aby podróżnicy przybywający do Egiptu Nilem z południa od razu odczuli wielkość i potęgę jego kraju. Dwa razy w roku (w lutym i w październiku) przez otwór do wydrążonej komnaty wpadają promienie słońca, oświetlając 3 z 4 posągów. Obok Wielkiej Świątyni powstała druga mniejsza, poświęcona bogini miłości i ukochanej żonie Ramzesa — Nefertari.
W latach 60. ubiegłego wieku cały kompleks przeniesiono na teren położony ok. 65 m wyżej, aby nie został zalany przez jezioro, które tworzyła powstająca na Nilu Wielka Tama Asuańska. Pracami kierował polski archeolog prof. Kazimierz Michałowski.
Świątynie w Abu Simbel — foto: Pixabay
Piramida Schodkowa w Sakkarze
Sakkara była niegdyś nekropolią starożytnej stolicy Egiptu — Memfis. Najsłynniejszą budowlą, która pozostała po tamtych czasach jest najstarsza w Egipcie, Piramida Schodkowa Dżesera zbudowana ok. 2650 p.n.e., czyli mająca aż 47 tys. lat. Piramida Dżesera, jest prawdopodobnie też najstarszą tego typu budowlą w historii. To jeden z największych historycznych skarbów Egiptu. Sześcioschodkowa piramida ma wysokość ok. 58 m i podstawę o wymiarach 123 m na 107 m. Pod nią, w podziemnej części znajduje się prawdziwy labirynt tuneli i komór połączonych szybami. Wiele lat trwała renowacja piramidy, ale od 2020 r. udostępniona już jest zwiedzającym.
Piramida Schodkowa — foto: Pixabay
To tylko niewielka część tego, co można zobaczyć w Egipcie. I obojętnie jak wiele zdjęć czy filmów obejrzymy przed wyjazdem, na miejscu zawsze zdumiewa i budzi zachwyt ogrom oglądanych budowli. Podziwu godny jest też kunszt starożytnych budowniczych i to, że pamiątki po wielkości faraonów przetrwały tyle lat!
Atrakcje przyrodnicze Egiptu
W Egipcie znajduje się 20 parków narodowych i rezerwatów, w których można podziwiać wydmy przybrzeżne, pustynne pejzaże oraz piękne rafy koralowe.
Park Narodowy i Klasztor Świętej Katarzyny
Jednym z rezerwatów przyrody jest Park Narodowy Świętej Katarzyny, w którym znajduje się najwyższe pasmo górskie w Egipcie. Miejsce słynie z bogactwa fauny i flory. Park urzeka swoimi niezwykłym widokami.
W tym obszarze znajduje się ponad 200 punktów stanowiących miejsce kultu religijnego. Klasztor Świętej Katarzyny położony u stóp góry Synaj — najwyższego szczytu w Egipcie (2629 m n.p.m.) — jest najstarszym aktywnym klasztorem na świecie. Zbudowano go na wysokości 1570 m n.p.m., w miejscu, gdzie jak głosi Księga Wyjścia, Bóg objawił się Mojżeszowi jako gorejący krzew.
Czerwony Kanion — foto: Pixabay
Klasztor w Parku Narodowym Świętej Katarzyny — foto: Pixabay
Rezerwat Abu Dżallum
Ciekawym miejscem jest Rezerwat Abu Dżallum, znajdujący się na wybrzeżu Morza Czerwonego w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj. W rezerwacie jest kilka plaż oraz miejsc do nurkowania, dzięki którym można odkrywać piękne rafy koralowe wraz z rozmaitymi kolorowymi rybami.
Rezerwat Abu Dżallum — foto: Pixabay
Wielkie Morze Piasku na Saharze
Wielkie Morze Piasku zajmuje ok. 72 tys. km2 i znajduje się w północnej części Sahary. To trzecie pod względem wielkości pole wydmowe na świecie, w którym najdłuższa wydma ma ponad 140 km długości.
Wielkie Morze Piasku — foto: Pixabay
Biała Pustynia
Biała Pustynia powstała ze skał kredowych, które uległy erozji na wietrze i zamieniły się w ogromne naturalne rzeźby przypominające zwierzęta oraz gigantyczne grzyby. To jedyna taka pustynia na świecie.
Biała Pustynia — foto: Pixabay
Jezioro Nassera
Jezioro Nassera to jeden z największych sztucznych zbiorników na świecie, który leży w pobliżu miasta Asuan na terenie Egiptu (83%) i w Sudanie (17%). Jezioro ma 510 km długości, jego głębokość dochodzi do 180 m, a powierzchnia to 5250 km². Jezioro powstało w latach 60. XX w. po przegrodzenie Nilu Wielką Tamą Asuańską. Tama też ma wyjątkowo imponujące rozmiary. Wznosi się na wysokość 111 m. Jej długość wynosi 3600 m, a szerokość to od 980 m u dołu do 40 m w górnej części. Na jego brzegach znajdują się 24 monumentalne budowle z czasów starożytnych, przeniesione tu w ochronie przed zalaniem.
Jezioro Nassera — foto: Pixabay