Azory nazywane „europejskimi Hawajami” to wciąż mało zadeptane portugalskie wyspy leżące na środku Atlantyku. Te niesamowicie zielone i ukwiecone, wulkaniczne wyspy zachwycają malowniczymi krajobrazami, przyrodą, potęga natury i atrakcjami, których próżno szukać w innych zakątkach Europy.
Czy warto tam zaplanować wakacje? Sprawdźmy.
Azory — archipelag na środku Atlantyku
Archipelag Azorów obejmuje 9 wysp pochodzenia wulkanicznego (São Miguel, Santa Maria, Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico, Faial, Flores i Corvo) leżących na Atlantyku. Wyspy zaliczane są do Makaronezji, czyli tzw. Wysp Szczęśliwych. Archipelag Azory to region autonomiczny Portugalii, choć od jej części kontynentalnej wyspy są oddalone aż 1600 km. Od wybrzeża Ameryki Północnej dzieli wyspy ok. 2700 km. Odległości do najbliższych kontynentów wskazują, że archipelag znajduje się niemal pośrodku oceanu. I tak jest faktycznie, bo wyspy położone są na Grzbiecie Śródatlantyckim, biegnącym wzdłuż środkowej części Atlantyku.
Wyspy rozciągają się na długości 650 km, a najbliżej portugalskiego wybrzeża Europy leży wyspa Santa Maria. Największą wyspą jest São Miguel. Największym miastem i stolicą całego archipelagu jest Ponta Delgada znajdująca się na wyspie São Miguel.
Azory, Ponta Delgada — foto: Pixabay
Azory — wyspy zrodzone z wulkanów
Ukształtowanie terenu wysp, ich strome, skaliste wybrzeża i jeziora kraterowe świadczą o wulkanicznym pochodzeniu archipelagu. Pojawienie się wysp azorskich to efekt intensywnej, podwodnej aktywności wulkanów.
Wyspy leżą na styku trzech płyt tektonicznych, co nadal powoduje aktywność wulkaniczną w tym obszarze. Każdego dnia dochodzi tu do mikro trzęsień ziemi, które na szczęście są nieodczuwalne dla ludzi. Na Azorach jest obecnie 18 aktywnych wulkanów, a 5 z nich znajduje się na wyspie São Miguel. Na wyspach znajduje się także wiele wygasłych wulkanów, a wulkan Pico o wysokości 2351 m n.p.m. górujący nad wyspą o tej samej nazwie jest najwyższym szczytem Azorów, a nawet całej Portugalii.
Najwyższy wulkan Pico — foto: Pixabay
Ostatnią znaczną aktywność sejsmiczną zanotowano w 1957 r. Trwająca 13 miesięcy erupcja wulkanu Capelinhos na wyspie Faial, jaka miała wtedy miejsce, spowodowała, że lawa spływająca do morza po zastygnięciu powiększyła obszar wyspy o ok. 1,5 km².
Chociaż Azory to ciągle obszar aktywny sejsmicznie, nie stanowi to większego zagrożenia, gdyż aktywność ta jest pod stałą kontrolą naukowców z lokalnego obserwatorium.
Azory — żeglarski przystanek na Atlantyku
Do początków XV w. Azory były niezamieszkane i dopiero w 1427 r. zostały odkryte przez portugalskiego żeglarza Diogo Silvę i szybko stały się portugalską kolonią. W czasach odkryć geograficznych wyspy były ważnym miejscem przystankowym dla żeglarzy, szczególnie tych wyruszających na podbój kontynentów amerykańskich.
Nazwa "Azory" pochodzi od portugalskiego słowa "açor", które oznacza jastrzębia. Tak wyspy te nazwał z Diogo Silva, bo po ich odkryciu zobaczył tu liczne jastrzębie.
W tym czasie najważniejszym miastem na Azorach był port handlowy Angra do Heroismo, który pełnił znaczącą rolę przystanku dla żeglarzy pływających między Europą, Afryką i Ameryką. Kolonialna architektura z brukowanymi uliczkami i kolorowymi budynkami sprawiła, że jego zabytkowe centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Angra do Heroismo - foto: Unsplash
Bogactwo naturalne Azorów
Oprócz wulkanów na Azorach są gorące źródła, gejzery i fumarole, czyli pęknięcia skał, przez które wydobywa się para wodna, gazy i wrząca woda.
Furnas na wyspie São Miguel — foto: Pixabay
W Parku Narodowym Furnas znajdującym się na wyspie São Miguel niesamowitą wakacyjną atrakcją jest obserwacja potęgi natury, którą lokalsi wykorzystują do… gotowania. Korzystając z naturalnej energii geotermalnej, przygotowują dla gości tradycyjne dania azorskie, np. Cozido das Furnas będące mieszanką mięs i warzyw, duszonych w wielkich saganach umieszczonych w gorących otworach wydrążonych w ziemi.
Obszar termalny na Azorach — foto: Pixabay
Wyspa São Miguel, a szczególnie miasteczko Furnas leżące w kraterze aktywnego wulkanu to również doskonałe miejsce na kąpiele w ciepłych, wulkanicznych źródłach i basenach termalnych. Gorące źródła bogate w związki żelaza, sodu, boru i fluoru mają właściwości relaksacyjne i lecznicze. Najpopularniejszym miejscem gorących kąpieli w Furnas jest Park Terra Nostra. To jeden z największych i najstarszych ogrodów na Azorach, który został założony ponad 200 lat temu.
Park Terra Nostra - foto: Unsplash
Na wyspie Terceira wskutek erupcji wulkanu, jaka miała miejsce ok. 2000 lat temu powstały piękne jaskinie lawowe ze stalaktytami i stalagmitami. W jednej z nich podczas Świąt Bożego Narodzenia odprawiana jest msza.
Przyroda na Azorach
Dzięki żyznej, wulkanicznej glebie i umiarkowanemu klimatowi Azory to wyspy bardzo zielone i pełne kwiatów.
Przyroda na Azorach — foto: Pixabay
Wzdłuż dróg i na stokach wzgórz rosną kolorowe hortensje, które są nawet symbolem archipelagu, chociaż przez lokalsów traktowane jako chwasty. Najpiękniejsze, barwne dywany hortensji są na wyspie Flores.
Zielone i ukwiecone Azory — foto: Unsplash
Na Azorach jest też wiele gatunków roślin i zwierząt, które jako endemity występują tylko w tym miejscu. Walory przyrodnicze Azorów można podziwiać w wielu parkach narodowych, jakie utworzono na wyspach.
Piękna i niezwykła azorska przyroda zachwyca w Parku Narodowy Caldeira do Faial na wyspie Faial i w Parku Narodowym Gorreana na wyspie São Miguel. Park Narodowy Furnas także znajdujący się na tej wyspie słynie z gorących źródeł, gejzerów i aktywności wulkanicznej. Ze względu na unikalną przyrodę i wysoką wartość ekologiczną także wyspa Graciosa została uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery.
Ciepłe wody Atlantyku otaczające Azory są idealnym i ulubionym obszarem do życia dla morskich ssaków – delfinów i wielorybów.
Delfiny w wodach otaczających Azory — foto: Unsplash
Archipelag Azorów był ostatnim miejscem w Europie, w którym legalnie można było polować na wieloryby. Dopiero w 1984 r. wprowadzono tam oficjalny zakaz wielorybnictwa. Teraz odbywają się tu bezkrwawe łowy z udziałem turystów, którzy podczas wycieczek statkiem obserwują delfiny i kaszaloty pływające w okolicznych wodach. Czasami można nawet wypatrzyć płetwala błękitnego, największe zwierzę na naszym globie.
Rolnicze oblicze wysp Azorskich
Od wieków Azorczycy zajmują się przede wszystkim rolnictwem i rybołówstwem, a obecnie także coraz powszechniejszą tu turystyką. Wyspy słyną z upraw ananasów, herbaty, winogron, a także z hodowli bydła. Na wyspie São Miguel znajdują się jedyne w Europie komercyjne plantacje herbaty. Plantacja Gorreana to herbaciana firma z wieloletnimi tradycjami, która produkuje czarną i zieloną herbatę od 1883 r.
Azory, plantacja herbaty — foto: Pixabay
Ananasy uprawia się na Azorach już od XVII w. Co prawda owoce te rosną na wyspach w cieplarniach, ale ich odmiany są niezwykle soczyste i aromatyczne, a produkowany z nich likier ananasowy to prawdziwa ambrozja.
W Parku Narodowym Caldeira do Faial na wyspie Pico są wyjątkowe winnice, które zostały uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo. Krzaczki winorośli rosnące w wulkanicznych szczelinach skalnych otoczone są niewysokimi murkami z czarnego bazaltu, chroniącymi je przed silnymi wiatrami. Winnice zaczęto tu zakładać już w XV wieku, a wyśmienite azorskie wina pijali nawet rosyjscy carowie.
Winnice na wyspie Pico - foto: Unsplash
.
Wakacje na Azorach
Azory są mniej popularne niż sąsiednia Madera, ale równie zachwycające. Różnorodność i unikalne cechy Azorów, sprawiają, że są one fascynującym miejscem wycieczkowym zarówno dla turystów, jak i miłośników oraz badaczy przyrody. Azory przyciągają na wakacje głównie fanów atrakcji związanych z wulkanicznym pochodzeniem wysp. Fantastyczne krajobrazy z kraterami i jeziorami wulkanicznymi, strzelistymi poszarpanymi skałami wybrzeża czy malowniczymi wodospadami zachwycą niejednego i potrafią zapierać dech w piersiach.
Krajobrazy Azorów - foto: Unsplash
Trekking na Azorach - foto: Casa Mãe de Deus
Oprócz trekkingu turyści znajdą tu doskonałe warunki do wędkarstwa, nurkowania i wspinaczki. Szczególnie popularnym wśród turystów miejscem wspinaczek i zdobywania szczytów jest wulkan Pico. Trud wspinaczki na krater wulkanu zwieńczony zostanie wspaniałymi widokami na ocean i pobliskie wyspy azorskiego archipelagu.
Na Azorach można też plażować, a czarny, bardzo miękki piasek jest niesamowitą wakacyjną atrakcją tych wysp. Najpiękniejsze czarne plaże oferuje wyspa São Miguel.
Czarne plaże na Azorach - foto:Casa Mãe de Deus
Miłośnicy słońca koniecznie powinni na swoje azorskie wakacje wybrać wyspę Santa Maria nazywaną również "Wyspą Słońca". Taką nazwę zyskała ta największa wyspa Azorów ze względu na dużą liczbę słonecznych dni w ciągu roku. To jedna z najbardziej suchych wysp tego archipelagu.
Klimat i pogoda — kiedy lecieć na Azory?
Azory są pod wpływem umiarkowanego klimatu morskiego, charakteryzującego się łagodnymi zimami i chłodnymi miesiącami letnimi. Latem temperatury zwykle nie przekraczają 28°C, a zimą, nawet nocą słupek rtęci nie spada poniżej 10°C, natomiast w ciągu dnia na termometrach jest 17–18°C.
Pogoda na Azorach jest bardzo zmienna — w krótkim czasie z deszczowej może zmienić się w wyjątkowo słoneczną, a mgły jeszcze przed chwilą zalegające nad wyspą błyskawicznie rozwiewają się, ukazując bezchmurne niebo. Wszystko za sprawą obszaru wysokiego ciśnienia, określanego jako Wyż Azorski, w którym znajdują się wyspy.
Wakacje na Azorach można planować w dowolnym terminie. Szczyt sezonu trwa tam od czerwca do połowy września — w tym czasie na wyspach jest najwięcej dni słonecznych i najmniejsze opady deszczu. Ciepłe są też wody Atlantyku, a ich temperatura wynosi 20-25°C.
Nie znaczy to wcale, że zimą nie można odwiedzić tego zakątka świata. Na wyspach przez cały rok jest bardzo zielono i przyjemnie ciepło. Co prawda od października do marca opady deszczu są dość duże, ale temperatury są idealne do zwiedzania i aktywnego wypoczynku.
Kwiecień i maj to miesiące, w których wody otaczające Azory odwiedzają kaszaloty. To idealny czas na wakacje dla osób planujących obserwacje tych wielorybów.
Podróż na Azory i zwiedzanie wysp
Na Azory można dotrzeć tylko samolotem, ponieważ nie ma żadnego połączenia promowego z kontynentalną częścią Europy. Międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Ponta Delgada, stolicy archipelagu na wyspie São Miguel. Na pozostałych wyspach są lotniska regionalne. Najwygodniejszą podróż i tanie wakacje z wylotem z Niemiec na tych malowniczych wyspach zapewniają niemieckie biura podróży.
Między poszczególnymi wyspami można przepłynąć promem lub przemieszczać się samolotami lokalnej linii lotniczej Azores Airlines. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych loty mogą być jednak odwoływane.
Do podróżowania po wyspach i ich zwiedzania najlepszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu. Na niektórych wyspach można też przemieszczać się taksówkami lub autobusami, ale te ostatnie kursują tylko w określone dni i nie docierają do wszystkich atrakcyjnych miejsc. Najlepszą sieć transportu publicznego ma wyspa Sao Miguel.