Indie to kraj aromatycznej herbaty, curry i innych egzotycznych przypraw. Turystów zachwycają tu fantastyczne zabytki, niezwykłe świątynie, egzotyczna przyroda, rajskie plaże i aromatyczna indyjska kuchnia. To także kraj z niesamowitymi krajobrazami. Indie mają wiele do zaoferowania tym, którzy chcą przeżyć niepowtarzalną, egzotyczną przygodę i fantastycznie wypocząć.
Indie — egzotyka i różnorodność
Republika Indii, państwo położone w Południowej Azji otoczone jest wodami Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego, Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Od północy Indie oddzielone są od Azji przez Himalaje i łańcuch górski Karakorum. Do Indii należą też liczne wysepki leżące na Oceanie Indyjskim.
Indie to niesamowite bogactwo krajobrazowe, bo w tym właśnie kraju są najwyższe na świecie góry, pustynie, tropikalne lasy deszczowe i rajskie wybrzeże.
W Himalajach wznosi się najwyższy, indyjski szczyt — Kanczendzonga o wysokości 8 586 m n.p.m. Największą rzeką Indii jest Ganges czczony przez Hindusów jako święta rzeka.
Oczyszczająca kąpiel w świętej rzece Ganges — foto: Pixabay
Indie są ogromnym i zróżnicowanym krajem wielu kontrastów i osobliwości. To kraj o ogromnej różnorodności kulturowej, historycznej i przyrodniczej.
Indie to siódmy co do wielkości kraj świata i po Chinach drugi kraj na naszym globie pod względem zaludnienia — mieszka tam 1,428 mld ludzi (2022).
W Indiach rozmawia się wieloma językami i nikt nie jest w stanie określić ich liczby. Szacuje się, że istnieje tu od 845 aż do 1652 języków. Urzędowym językiem jest język hindi oraz 17 języków regionalnych i język angielski jako pomocniczy. To drugi największy anglojęzyczny kraj na świecie.
Z czego słyną Indie?
Orientalne Indie słyną z wielu pięknych świątyń i klasztorów z tajemniczymi mnichami. Kraj ten kojarzony jest też z ogromną rzeką Ganges, mającą największą deltę ze wszystkich rzek świata. To w tej rzece przez hinduistów uważanej za świętą odbywają się oczyszczające kąpiele. Indie to również bardzo orientalny kraj z zaklinaczami węży i świętymi krowami, które odpoczywają na ulicy oraz swobodnie chodzą po drogach i zawsze mają pierwszeństwo.
Święte krowy na ulicy w Indiach - foto: Pixabay
Indie to kraj, z którego wywodzi się królewska gra w szachy.
Kraj ten znany jest również z muzycznej, tanecznej i niesamowicie kolorowej kinematografii. Barwne musicale z filmowego centrum Indii — Bollywood podbijają rynek filmowy na całym świecie. Bollywood ma swoją siedzibę w Bombaju (Mumbaju) — największym mieście Indii. To także doskonałe czarne herbaty Darjeeling i Assam oraz intensywne, aromatyczne przyprawy.
New Delhi — stolica Indii
Ogromna i rozległa stolica Indii — Nowe Delhi to nowoczesna część bardzo tajemniczego pełnego kontrastów Delhi, miasta uważanego za jedno z najstarszych na świecie. Poprzednią stolicą była Kalkuta, z której w 1912 r. Brytyjczycy przenieśli stolicę do Nowego Delhi, a stolicą niepodległych Indii jest od 15 sierpnia 1947 r.
W Delhi znajduje się słynna Brama Indii i ogromny, zajmujący 405 tys. m² kompleks świątynny Akshardham, największa hinduistyczna świątynia na świecie.
Kompleks świątynny Akshardham — foto: Pixabay
Koniecznie trzeba też odwiedzić zbudowany z piaskowca Czerwony Fort z XVII w., który zajmuje obszar ponad 2 km2. Na terenie fortu jest bazar Chatta Chowk, na którym można kupić niemal wszystko, a szczególnie fantastyczne pamiątki z wakacji w Indiach.
Czerwony Fort w Delhi - foto: Pixabay
Hindusi i ich obyczaje
W poszczególnych częściach kraju jest wielu wyznawców różnych kultur i tradycji. Około 80% mieszkańców tego kraju wyznaje hinduizm i wierzy w istnienie 330 milionów Bogów, którzy mają różną moc sprawczą. Druga znacząca religia w Indiach to islam.
Od regionu zależy też tradycyjny ubiór Hindusów. Najpopularniejszym strojem jest tu sari. To udrapowany na różne sposoby, bogato zdobiony pas materiału o długości 5-6 m noszony przez Hinduski.
Bogato zdobione sari — foto: Pixabay
Cywilizacja indyjska, rozkwitła w XIX wieku p.n.e. w dorzeczu dwóch rzek Indusu i Gangesu. To wtedy po raz pierwszy w historii starożytnych Indii, wprowadzono dziedziczny podział społeczeństwa na kasty. Wprawdzie oficjalnie system kasowy został zniesiony, jednak w praktyce jego zasady wciąż obowiązują, dzieląc społeczeństwo na zróżnicowane grupy. W Indiach niemal wszystkie małżeństwa są aranżowane przez rodziców młodych i zawierane są wyłącznie w obrębie tej samej kasty. W tym kraju pojęcie wolności i prawo do decydowania o własnym życiu prawie nie istnieje.
Ruch drogowy w Indiach
W Indiach obowiązuje ruch lewostronny, ale każdy pojazd wydaje się poruszać według sobie tylko znanych reguł. Przy ogromnej ilości różnego rodzaju pojazdów i powszechnie panującym drogowym chaosie, przejście na drugą stronę ulicy stanowi nie lada wyzwanie. Między niezwykle kolorowym i hałaśliwym tłumem pieszych oraz pojazdami swobodnie przechadzają się krowy uważane w tym kraju za święte. Niestety także pierwszeństwo na drodze mają krowy, dopiero później piesi, a na końcu pojazdy w określonej kolejności — motocykle, samochody osobowe i ciężarówki.
Droga w Indiach — foto: Pixabay
Klakson jest tam używany nadzwyczaj często i w różnych sytuacjach. Ze względu na ogromne korki, dużą liczbę pojazdów oraz biorąc pod uwagę fakt, że jeździ się tutaj na grubość lakieru, a więc raczej wolno, należy się przyzwyczaić, że punktualność nie jest mocną stroną Hindusów.
Zanieczyszczenie środowiska
Najpopularniejszymi pojazdami do przewozu osób w Indiach są tuk-tuki. Te trzykołowe samochodziki spalają ok. 3,8 litra benzyny na 100 km, dlatego zanieczyszczenie środowiska w indyjskich miastach jest ogromne. Do tego Indie to prawdziwe śmietnisko, bo Hindusi wyrzucają śmieci gdziekolwiek i nie przejmują się śmieceniem. Ten mało higieniczny styl życia najbardziej jest widoczny w Alappuli, czyli Wenecji Wschodu. W lokalnych kanałach mieszkający tu Hindusi wykonują codzienne czynności — myją zęby, kąpią się, myją naczynia i... załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne oraz robią pranie, używając detergentów. Brzmi okropnie... ale cóż — takie właśnie są Indie.
Kuchnia indyjska i aromatyczne przyprawy
Indie to bogactwo smaków, a do przygotowania tradycyjnych potraw Hindusi używają wielu aromatycznych przypraw. Przyprawy te uprawiane są na miejscowych plantacjach. W kuchni hinduskiej króluje: kolendra, imbir, kurkuma, papryka, chili, pieprz i gałka muszkatołowa. Każdy region ma swoje charakterystyczne dania. Ze względu na dominujący w Indiach hinduizm wiele popularnych dań to dania wegetariańskie.
Kuchnia indyjska — foto: Pixabay
Jednym z najpopularniejszych indyjskich napojów jest doskonałe na upalne dni, orzeźwiające, słonawe lassi, które przyrządza się z jogurtu, wody i przypraw.
Indyjska herbata i wino
Indie są największym producentem i konsumentem herbaty na świecie. Najbardziej znanymi, indyjskimi prowincjami herbacianymi są Assam i Darjeeling.
Indie, plantacja herbaty — foto: Pixabay
Najlepsza herbata pochodzi z gór Kerali i znana jest pod nazwą „masala tea”. Jest to mieszanka czarnej herbaty i przypraw, którą pije się z dodatkiem mleka.
Na wsiach często pija się nalewkę kokosową lub wino palmowe – „toddy”. Ten biały napój produkowany jest z soku kwiatów palm. Po zakończeniu procesu fermentacji, który trwa ok. 2 h, gotowe do spożycia jest słabe wino. Im dłużej trwa proces fermentacji, tym wino jest mocniejsze.
Co warto zobaczyć w Indiach?
W Indiach jest wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów z całego świata. Opisane poniżej miejsca to tylko wierzchołek góry, bo Indie oferują mnóstwo innych fascynujących atrakcji turystycznych. Te jednak uznawane są za jedne z najciekawszych. Sprawdź, co wpisać na swoją listę “must see” podczas wakacji w Indiach.
Mauzoleum Taj Mahal — wizytówka Indii
Taj Mahal — ogromna budowla z białego marmuru znajdująca się w mieście Agra to symbol miłości oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Indiach. To wyjątkowe mauzoleum zostało zbudowane w XVII w. na polecenie cesarza Shah Jahan. Jest świątynią miłości i pomnikiem ku czci ukochanej żony cesarza — Mumtaz Mahal, która zmarła podczas narodzin ich 14 dziecka. Cały kompleks obejmuje główne mauzoleum z symbolicznymi wrotami do raju, 4 minarety i 2 meczety z czerwonego kamienia po bokach oraz przepiękny ogród i kanały wodne. Marmurowe ściany grobowca są inkrustowane kamieniami szlachetnymi tworzącymi fantazyjne, kwiatowe wzory. Ta monumentalna, bogato zdobiona budowla powstawała przez ponad 20 lat, a budowało ją 20 tys. robotników przy wsparciu 1000 słoni. Marmur zwożono z kamieniołomów oddalonych o 300 km.
Indie, Taj Mahal — foto: Pixabay
Starożytne miasto Waranasi
Waranasi, jedno z najstarszych miast na świecie jest duchową stolicą Indii leżącą nad brzegiem świętej rzeki Ganges. To dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu ważne miejsce kulturowe i religijne. Miasto z ponad 3000-letnią historią zachwyca licznymi świątyniami i miejscami kremacyjnymi. W jednej z miejscowych świątyń — Sankat Mochan mieszkają małpy. O wschodzie słońca w Waranasi odbywa się niesamowity rytuał, gdy w wodach świętej rzeki Ganges tysiące wiernych medytuje i zażywa oczyszczającej kąpieli.
Indie, Waranasi — foto: Pixabay
Madurai i świątynia Meenakshi
Madurai to najstarsze miasto południowych Indii oraz religijne i kulturowe centrum z kompleksem świątynnym Meenakshi poświęconym Śiwie i jego żonie Parwati. Ogromna, zajmująca powierzchnię 6 ha, licznie odwiedzania przez pielgrzymów świątynia ma cztery charakterystyczne, bogato zdobione wieże. Do głównej części prowadzi dwanaście gigantycznych bram mierzących 45-50 m, które zostały pokryte kolorowymi rzeźbami lokalnych władców i bóstw. Madurai nazywane jest też miastem krawców, ponieważ jest ich tu wielu, szczególnie na hali targowej przy świątyni.
Świątynia Meenakshi w Madurai — foto: Pixabay
Indyjskie świątynie Khajuraho
Zespół świątyń Khajuraho to wyjątkowo śmiało ozdobione budowle sakralne — atrakcja przeznaczona dla turystów 18+. Ponad tysiąc lat temu w X i XI w. w duchu religijnym powstał kompleks obiektów sakralnych, które wybudowano z piaskowca. Świątynie słyną z rzeźb erotycznych i artystycznych, nawet dziś szokujących detali architektonicznych.
Niegdyś na 20 km2 było aż 85 budowli, a dziś na obszarze 6 km2 można podziwiać 23 obiekty. W 1986 r. świątynie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zespół świątyń Khajuraho — foto: Pixabay
Błękitne miasto Jodhpur
Jodhpur to błękitne miasto leżące na skraju pustyni Thar w indyjskim Radżastanie. Większość budynków w starszej części tego miasta jak z bajki jest w kolorze niebieskim, a złote piaski pustyni przepięknie kontrastują z błękitem budynków. Nad miastem góruje Fort Mehrangarh wzniesiony na wysokich skałach w 1459 r. i rozbudowywany w kolejnych wiekach. Dla wielu osób jest on lokalnym punktem orientacyjnym. Z fortu roztacza się fantastyczny widok na miasto i pustynię Thar. To jeden z największych fortów w Indiach, który w swojej kilkusetletniej historii nigdy nie został zdobyty. Obecnie na terenie fortu znajduje się muzeum. Fort otaczają wąskie uliczki, przy których wznoszą się niebieskie domy. Ich kolor ma odstraszać owady i chronić mury przed nadmiernym nagrzewaniem się w gorących promieniach słońca.
Błękitne miasto Jodhpur — foto: Pixabay
Darjeeling — miasto himalaistów i herbaty
Darjeeling to jedna z najstarszych i najpopularniejszych stacji górskich w Indiach — baza dla wypraw w Himalaje i znane uzdrowisko klimatyczne leżące na wysokości 2140 m n.p.m. Oprócz przepięknych widoków i buddyjskiego klimatu miasto słynie też z uprawy herbaty, której nadano taką samą nazwę. Czarna herbata Darjeeling pochodząca z okolicznych plantacji uznawana jest za najlepszą w Indiach i jedną z najlepszych na świecie. Odwiedzając ten zakątek Indii, warto wybrać się na którąś z plantacji, gdzie uprawa i zbiory nadal odbywają się tradycyjnymi metodami. Koniecznie trzeba też przejechać się Himalajską Kolejką Wąskotorową, która od 1999 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Himalajska Kolejka Wąskotorowa — foto: Pixabay