Lanzarote jest jedną z wysp archipelagu kanaryjskiego kojarząca się z wulkanami i zastygłą lawą. Ten niesamowity krajobraz jest efektem licznych erupcji, które miały miejsce ponad 300 lat temu...
Lanzarote wchodzi w skład siedmiu głównych wysp archipelagu kanaryjskiego na Oceanie Atlantyckim. Sąsiaduje z Fuerteventurą oraz jest najbardziej wysunięta na północ i wschód. Charakteryzuje ją wulkaniczny i opustoszały krajobraz, który w przeciwieństwie do reszty wysp jest najmniej zielony. Znajdziemy tu także piaszczyste plaże, tętniące życiem kurorty oraz fascynującą architekturę. Nazwa wyspy pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska żeglarza Lanzarotto, który w 1339 r. dotarł jako pierwszy do jej brzegów.
Nazywana jest „wyspą wulkanów”, ponieważ góruje nad nią ponad 300 stożków. Krajobraz został ukształtowany za sprawą wielu erupcji kraterów. Łącznie ze wszystkich zgromadzonych na tym obszarze wypłynęło ok. 48 mln3 lawy, w wyniku czego wyspa została pokryta materiałem wulkanicznym i pyłem. Ostatni wybuch miał miejsce w 1824 r. Cały ten obszar, który liczy 51 km2, został objęty ochroną jako Park Narodowy Timanfaya. Stanowi on wizytówkę Lanzarote i jest praktycznie niezmieniony przez ludzką rękę.
Wyspa Lanzarote zawdzięcza swoje piękno niezwykłemu człowiekowi – César Manrique. To właśnie dzięki niemu architektura wyspy jest bardzo spójna i doskonale wtapia się w cały krajobraz. Jednym z jego pomysłów są białe domki z zielonymi drzwiami i okiennicami w centrum wyspy, a z niebieskimi w nadmorskich miejscowościach. Pokochał on swoją rodzimą ziemię tak bardzo, że jego celem było uchronienie wyspy przed masową turystyką. Jednak te plany pokrzyżowała przedwczesna śmierć artysty w wyniku wypadku samochodowego w 1992 r.
Do dzisiaj jednak wiele z postulatów artysty zachowało zastosowanie np. brak tablic reklamowych na całej wyspie, limity pięter i pokoi w hotelach oraz ukrycie przewodów elektrycznych pod ziemią. Duch artysty stale będzie nam towarzyszył także podczas zwiedzania atrakcji zaadoptowanych przez niego, a są to: Park Narodowy Timanfaya, punkt widokowy Mirador del Río czy jaskinie Cueva de los Verdes i Jameos del Agua.