Północna część Teneryfy to prawdziwy raj dla wielbicieli przyrody i fantastyczne miejsce na letnie wakacje.
Naturalne plaże z czarno-szarym piaskiem są pochodzenia wulkanicznego. Najsłynniejszą plażą północy jest Las Teresitas zajmująca 1 km wybrzeża u podnóża gór Anaga. Piasek wyjątkowo jest tu złoty, ponieważ został przywieziony z Sahary. Góry Anaga, poprzecinane licznymi wąwozami i dolinami, porastające lasami laurowo–wawrzynowymi, są jednym z najstarszych regionów wyspy. Zostały ukształtowane ok. 7 mln lat temu.
Głównym ośrodkiem turystycznym północnej Teneryfy jest Puerto de la Cruz. Jest on zarazem najstarszym ośrodkiem wypoczynkowym na wyspie. W Puerto de la Cruz szczególną atrakcją jest ogród zoologiczno-botaniczny Loro Park. Ogród powstał w 1972 r., aby chronić rzadkie gatunki papug, których było tu 150 okazów. Loro Park był pierwszym miejscem w Europie, w którym organizowane były ich pokazy. Dziś Park o powierzchni 135 tys. m2 jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na wspaniałe akwarium i pingwinarium oraz pokazy delfinów, orek, fok i lwów morskich.
Symbolem Teneryfy jest Smocze Drzewo, czyli dracena, a najstarsze można zobaczyć w Icod de los Vinos. Jego rozmiary robią wrażenie – ma 18 m wysokości, obwód pnia 20 m i ponad 300 gałęzi, a od 1917 roku jest ono Narodowym Pomnikiem Przyrody. Przez Guanczów uważane było za drzewo magiczne, którego czerwoną żywicę wykorzystywano do przyrządzania mikstur leczniczych. Nie wiadomo, ile ma lat, ponieważ pień draceny smoczej jest niejednorodny i nie można policzyć jego słojów.
Ciekawym miejscem na tym terenie jest lawowa Jaskinia Wiatru, która powstała po erupcji wulkanu na Teneryfie. Jej nazwa związana jest z wiatrami wiejącymi w 18-kilometrowym tunelu. Jaskinia ta jako jedyna znana na świecie składa się aż z 3 poziomów grot. Icod de los Vinos zaprasza również do motylarni, gdzie można podziwiać wiele gatunków motyli z różnych stron świata.
Na zachodnim wybrzeżu wyspy Teneryfy znajduje się wyjątkowe miasto Garachico, które w XV w. założył włoski bankier. W 1706 lawa z wulkanu pokryła część portową miasta. Lawa po zetknięciu z wodą utworzyła naturalne baseny zasilane przez Atlantyk. Ich spokojna woda pozwala na bezpieczną kąpiel, szczególnie rodzinom z dziećmi.
Teneryfa ma swoje piramidy, które znajdują się w Guimar. W czasie przesilenia letniego widoczny jest tutaj podwójny zachód słońca.
Więcej o północnej Teneryfie przeczytasz na naszym blogu w artykule — Wyspy Kanaryjskie — wakacje na północy Teneryfy