Wyspa Formentera słynie z pięknych plaż o białym piasku i krystalicznie czystej wodzie. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych wysp Europy, miejsce o bogatej historii, kulturze i tradycjach. Wyspa przyciąga turystów, którzy szukają spokojnego, cichego relaksu, uroków przyrody i autentycznego śródziemnomorskiego stylu życia.
Najmniejsza wyspa w archipelagu Balearów
Formentera to najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Balearów, należących do Hiszpanii. Wyspa o powierzchni ok. 83 km² ma długość zaledwie 19 km, a w najwęższym miejscu tylko 2 km. Formenterę jak i jej większe siostry — Majorkę, Minorkę i Ibizę — otaczają ciepłe, krystalicznie czyste wody Morza Śródziemnego.
Morze Śródziemne wokół Formentery — foto: Unsplash
Na Formenterze jest 6 miasteczek. Najważniejszą miejscowością i jednocześnie stolicą wyspy jest Sant Francesc Xavier.
Isla Luminosa, czyli Promienna Wyspa — tak określają ją sami mieszkańcy. To dość płaska wyspa, bo najwyższe wzniesienie — skała Sa Talaia ma zaledwie 192 m wysokości. Środkową część Formentery porastają lasy piniowe, gaje figowe i migdałowe.
Formentera — wyspa pięknych plaż
Formentera ma bardzo urozmaiconą linią brzegową, z malowniczymi zatokami i fantastycznymi plażami. Te piękne plaże to niewątpliwie ogromny atut wyspy.
Plaża na Formenterze — foto: Unsplash
Wśród najbardziej znanych plaż Formentery jest 450-metrowa Platja de ses Illetes z białym piaskiem, znajdująca się na północy wyspy. Plaża ta uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie, a nawet na świecie.
Najdłuższą plażą na wyspie jest mierząca prawie 5 km Platja de Migjorn. To piaszczysta plaża w kształcie półksiężyca z łagodnym zejściem do wody, która znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy. Jak prawie wszystkie plaże na Formenterze, tak i ta ma wydzieloną strefę dla naturystów.
Wypoczywając na plażach Formentery, warto wiedzieć, że niemal wszystkie plaże na wyspie są oznaczone jako C.O., czyli clothing optional (ubrania opcjonalnie). Takie oznaczenie wskazuje, że mogą tu plażować naturyści.
Przyroda na Formenterze
Formentera, jak i pozostałe wyspy Balearów, zostały uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery. To podkreśla ich niepowtarzalną i wyjątkową wartość przyrodniczą i kulturową.
Symbolem wyspy jest sargantana — endemiczna jaszczurka, żyjąca tylko w tym miejscu.
Sargantana — endemiczna jaszczurka — foto: Pixabay
Wyspa jest częścią Parku Morsko-Lądowego Ses Salines, który obejmuje obszar morski między Formenterą a sąsiednią Ibizą. Trawa morska – posidonia porastająca tu dno morskie to rzadko występujący i najstarszy organizm żyjący na naszym globie, którego pochodzenie szacuje się na 100 000 lat. To największa łąka posidonii na Morzu Śródziemnym, rozpościerająca się na obszarze ok. 7650 hektarów.
W części północnej wyspy zlokalizowane są 2 bardzo słone jeziora, których zasolenie jest 3-krotnie większe niż wody w morzu. Wcześniej były to saliny i wydobywano tu sól. Obecnie miejsce to jest chronione i jako rezerwat przyrody zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Parc Natural del Penyal d'Ifac in Calpe — foto: Unsplash
Ślady przeszłości na wyspie
Dzieje Formentery sięgającą czasów starożytnych Fenicjan i Rzymian. W 1974 r. odkryto na wyspie krąg Ca na Costa, wykonany z 2-metrowych kamiennych płyt. Pochodzi on z początków epoki brązu i został zbudowany w latach 2000-1600 p.n.e., czyli jest to najstarszy megalit na wyspie, a nawet na całych Balearach.
Na wyspie można znaleźć ślady rzymskich osad. Znajdują się tu także "payesas", czyli charakterystyczne, często ozdobione kolorowymi motywami wiejskie domy.
W języku łacińskim nazwa wyspy oznacza spichlerz. Bardzo żyzne ziemie na wyspie pozwalały niegdyś na to, aby była ona takim spichlerzem dla kontynentalnej części kraju.
Wakacje na Formenterze
Pomimo swojej niewielkiej powierzchni, Formentera jest popularnym miejscem wakacyjnego wypoczynku, szczególnie wśród osób szukających spokoju i pięknych plaż. Pomimo bliskości rozrywkowej i głośnej Ibizy, oddalonej zaledwie o 11 km, Formentera utrzymuje pewną izolację, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce dla osób poszukujących ucieczki od tłumów i zgiełku hałaśliwych kurortów.
Plaża na Formenterze — foto: Unsplash
Na wyspie znajduje się sporo kameralnych ośrodków wypoczynkowych, ale ich ograniczona ilość powoduje, że wakacje tu warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Pomimo spokojnego, relaksującego otoczenia nie brakuje tu również infrastruktury turystycznej, restauracji i sklepów.
Riu La Mola
Turystyczne atrakcje wyspy
Formentera to wyspa z przepięknymi krajobrazami. Chociaż wyspa jest niewielka, turyści znajdą tu kilka atrakcji. Jedną z nich są latarnie morskie, z których roztaczają się fantastyczne widoki na wysokie klify i lazurowe wody Morza Śródziemnego. Prawdziwym symbolem wyspy jest latarnia morska Faro de la Mola, która znajduje się w najwyższym miejscu na Formenterze. Latarnia La Mola zlokalizowana na wschodnim wybrzeżu zainspirowała Juliusza Verne'a do napisania w 1877 r. dwutomowej powieści „Hector Servadac”.
Latarnia na Formenterze — foto: Pixabay
Od maja do października na Formenterze organizowane są jarmarki oferujące rękodzieło wykonane w miejscowych warsztatach. Odwiedzenie lokalnych jarmarków to świetna okazja do zakupienia niepowtarzalnych pamiątek z pobytu na wyspie. Najbardziej znanymi i najpopularniejszymi są jarmarki w Sant Ferran i La Mola.
Nieopodal Formentery znajduje się niewielka, bezludna wysepka Espalmador. Można na nią dopłynąć nawet wpław, a podczas odpływu dojść pieszo. Należy jednak zachować ostrożność, bo występują tu dość silne prądy morskie. To osobliwe miejsce i spora atrakcja dla wczasowiczów. Można tu zażyć leczniczej kąpieli błotnej, a błoto po wyschnięciu na ciele człowieka, przybiera odcień niebieskawy.
Sporty wodne i nurkowanie na Formenterze
Wyspa to także raj dla miłośników sportów wodnych. Wody wokół Formentery są idealne do nurkowania i snurkowania oraz uprawiania żeglarstwa, kitesurfingu czy windsurfingu. Wiele plaż oferuje doskonałe warunki do tych aktywności.
Sporty wodne na Formenterze — foto: Insotel Club Maryland
Na Formenterze działają szkoły nurkowania, w których można doskonalić swoje umiejętności i odkrywać bogactwa podwodnego świata. Oprócz bogactwa podwodnej fauny i flory miejscowe głębiny kryją wiele formacji skalnych i największy w Morzu Śródziemnym 140-metrowy wrak statku.
Dojazd i zwiedzanie Formentery
Na Formenterę łatwo dostać się drogą morską z Ibizy. Lokalne promy oferują regularne połączenia między Ibizą a Formenterą, a podróż trwa tylko ok. 30 minut.
Można też dotrzeć promem z kontynentalnej Hiszpanii Połączenie z Formenterą jest z portów Dénia i Barcelona. Z portu Dénia podróż promem trwa ok. 2 godziny.
Łatwy dostęp do wyspy i krótka podróż sprawiają, że wśród turystów wypoczywających na Ibizie i na wybrzeżu kontynentalnej Hiszpanii, Formentera jest popularnym miejscem wypadów na jednodniowe wycieczki.
Świetnym sposobem na poznanie uroków i atrakcji wyspy jest trekking i wycieczki rowerowe. Na Formenterze jest ponad 30 zielonych szlaków, którymi można wędrować pieszo lub przemierzyć je jednośladami. Zielone szlaki prowadzą przez dziewicze obszary i najpiękniejsze zakątki Formentery. Wśród nich są trasy odpowiednie dla każdej grupy wiekowej i przygotowania kondycyjnego. Wielu turystów w taki właśnie sposób zwiedza tę niewielką wyspę.
Innym rozwiązaniem na poznanie wyspy jest wynajęcie skutera. Skuterem podróżuje tu większość mieszkańców, bo drogi na Formenterze są dość wąskie. Można też skorzystać z autobusu turystycznego, który kursuje do najatrakcyjniejszych miejsc na wyspie.