Wróć do listy artykułów

Wakacje na hiszpańskich Balearach — Formentera

Warto wiedzieć | 06-03-2024, Aktualizacja: 07-03-2024
archipelag balearów, baleary formentera, hiszpania baleary, hiszpania formentera, formentera wakacje, formentera wczasy, formentera wycieczka, formentera atrakcje, formentera przyroda, formentera plaże, hiszpania z niemiec, formentera z niemiec, formentera nurkowanie, formentera posidonia, dziewicze plaże na formenterze, formentera wybrzeże, formentera wyspa, wyspa archipelagu balearów
Piaszczyste plaże Formentery — najmniejszej wyspy Balearów — foto: Karol Chomka z Unsplash

Wyspa Formentera słynie z pięknych plaż o białym piasku i krystalicznie czystej wodzie. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych wysp Europy, miejsce o bogatej historii, kulturze i tradycjach. Wyspa przyciąga turystów, którzy szukają spokojnego, cichego relaksu, uroków przyrody i autentycznego śródziemnomorskiego stylu życia. 

 

 

Najmniejsza wyspa w archipelagu Balearów

Formentera to najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Balearów, należących do Hiszpanii. Wyspa o powierzchni ok. 83 km²  ma długość zaledwie 19 km, a w najwęższym miejscu tylko 2 km. Formenterę jak i jej większe siostry — Majorkę, Minorkę i Ibizę — otaczają ciepłe, krystalicznie czyste wody Morza Śródziemnego. 

 

Morze Śródziemne wokół Formentery

Morze Śródziemne wokół Formentery — foto: Unsplash

 

Na Formenterze jest 6 miasteczek. Najważniejszą miejscowością i jednocześnie stolicą wyspy jest Sant Francesc Xavier.

 

Isla Luminosa, czyli Promienna Wyspa — tak określają ją sami mieszkańcy. To dość płaska wyspa, bo najwyższe wzniesienie — skała Sa Talaia ma zaledwie 192 m wysokości. Środkową część Formentery porastają lasy piniowe, gaje figowe i migdałowe.

 

Formentera — wyspa pięknych plaż

Formentera ma bardzo urozmaiconą linią brzegową, z malowniczymi zatokami i fantastycznymi plażami. Te piękne plaże to niewątpliwie ogromny atut wyspy

 

Plaża na Formenterze

Plaża na Formenterze — foto: Unsplash

 

Wśród najbardziej znanych plaż Formentery jest 450-metrowa Platja de ses Illetes z białym piaskiem, znajdująca się na północy wyspy. Plaża ta uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie, a nawet na świecie. 

 

Najdłuższą plażą na wyspie jest mierząca prawie 5 km Platja de Migjorn. To piaszczysta plaża w kształcie półksiężyca z łagodnym zejściem do wody, która znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy. Jak prawie wszystkie plaże na Formenterze, tak i ta ma wydzieloną strefę dla naturystów.  

 

Wypoczywając na plażach Formentery, warto wiedzieć, że niemal wszystkie plaże na wyspie są oznaczone jako C.O., czyli clothing optional (ubrania opcjonalnie). Takie oznaczenie wskazuje, że mogą tu plażować naturyści.


Przyroda na Formenterze

Formentera, jak i pozostałe wyspy Balearów, zostały uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery. To podkreśla ich niepowtarzalną i wyjątkową wartość przyrodniczą i kulturową.

Symbolem wyspy jest sargantana — endemiczna jaszczurka, żyjąca tylko w tym miejscu.

 

Sargantana — endemiczna jaszczurka

Sargantana — endemiczna jaszczurka — foto: Pixabay

 

Wyspa jest częścią Parku Morsko-Lądowego Ses Salines, który obejmuje obszar morski między Formenterą a sąsiednią Ibizą. Trawa morska – posidonia porastająca tu dno morskie to rzadko występujący i najstarszy organizm żyjący na naszym globie, którego pochodzenie szacuje się na 100 000 lat. To największa łąka posidonii na Morzu Śródziemnym, rozpościerająca się na obszarze ok. 7650 hektarów.

W części północnej wyspy zlokalizowane są  2 bardzo słone jeziora, których zasolenie jest 3-krotnie większe niż wody w morzu. Wcześniej były to saliny i wydobywano tu sól. Obecnie miejsce to jest chronione i jako rezerwat przyrody zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Parc Natural del Penyal d'Ifac in Calpe

Parc Natural del Penyal d'Ifac in Calpe — foto: Unsplash

 

Ślady przeszłości na wyspie

Dzieje Formentery sięgającą czasów starożytnych Fenicjan i Rzymian. W 1974 r. odkryto na wyspie krąg Ca na Costa, wykonany z 2-metrowych kamiennych płyt. Pochodzi on z początków epoki brązu i został zbudowany w latach 2000-1600 p.n.e., czyli jest to najstarszy megalit na wyspie, a nawet na całych Balearach.

 

Na wyspie można znaleźć ślady rzymskich osad. Znajdują się tu także "payesas", czyli charakterystyczne, często ozdobione kolorowymi motywami wiejskie domy.

 

W języku łacińskim nazwa wyspy oznacza spichlerz. Bardzo żyzne ziemie na wyspie pozwalały niegdyś na to, aby była ona takim spichlerzem dla kontynentalnej części kraju.

 

Wakacje na Formenterze

Pomimo swojej niewielkiej powierzchni, Formentera jest popularnym miejscem wakacyjnego wypoczynku, szczególnie wśród osób szukających spokoju i pięknych plaż. Pomimo bliskości rozrywkowej i głośnej Ibizy, oddalonej zaledwie o 11 km, Formentera utrzymuje pewną izolację, co sprawia, że ​​jest to doskonałe miejsce dla osób poszukujących ucieczki od tłumów i zgiełku hałaśliwych kurortów. 

 

Plaża na Formenterze

Plaża na Formenterze — foto: Unsplash

 

Na wyspie znajduje się sporo kameralnych ośrodków wypoczynkowych, ale ich ograniczona ilość powoduje, że wakacje tu warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Pomimo spokojnego, relaksującego otoczenia nie brakuje tu również infrastruktury turystycznej, restauracji i sklepów.

 

Riu La Mola

Riu La Mola

 

Turystyczne atrakcje wyspy

Formentera to wyspa z przepięknymi krajobrazami. Chociaż wyspa jest niewielka, turyści znajdą tu kilka atrakcji. Jedną z  nich są latarnie morskie, z których roztaczają się fantastyczne widoki na wysokie klify i lazurowe wody Morza Śródziemnego. Prawdziwym symbolem wyspy jest latarnia morska Faro de la Mola, która znajduje się w najwyższym miejscu na Formenterze. Latarnia La Mola zlokalizowana na wschodnim wybrzeżu zainspirowała Juliusza Verne'a do napisania w 1877 r. dwutomowej powieści „Hector Servadac”.

 

Latarnia na Formenterze

Latarnia na Formenterze — foto: Pixabay

 

Od maja do października na Formenterze organizowane są jarmarki oferujące rękodzieło wykonane w miejscowych warsztatach. Odwiedzenie lokalnych jarmarków to świetna okazja do zakupienia niepowtarzalnych pamiątek z pobytu na wyspie. Najbardziej znanymi i najpopularniejszymi są jarmarki w Sant Ferran  i La Mola

 

Nieopodal Formentery znajduje się niewielka, bezludna wysepka Espalmador. Można na nią dopłynąć nawet wpław, a podczas odpływu dojść pieszo. Należy jednak zachować ostrożność, bo występują tu dość silne prądy morskie. To osobliwe miejsce i spora atrakcja dla wczasowiczów. Można tu zażyć leczniczej kąpieli błotnej, a błoto po wyschnięciu na ciele człowieka, przybiera odcień niebieskawy.

 

Sporty wodne i nurkowanie na Formenterze

Wyspa to także raj dla miłośników sportów wodnych. Wody wokół Formentery są idealne do nurkowania i snurkowania oraz uprawiania żeglarstwa, kitesurfingu czy windsurfingu. Wiele plaż oferuje doskonałe warunki do tych aktywności.

 

Sporty wodne na Formenterze

Sporty wodne na Formenterze — foto: Insotel Club Maryland

 

Na Formenterze działają szkoły nurkowania, w których można doskonalić swoje umiejętności i odkrywać bogactwa podwodnego świata. Oprócz bogactwa podwodnej fauny i flory miejscowe głębiny kryją wiele formacji skalnych i największy w Morzu Śródziemnym 140-metrowy wrak statku.

 

Dojazd i zwiedzanie Formentery

Na Formenterę łatwo dostać się drogą morską z Ibizy. Lokalne promy oferują regularne połączenia między Ibizą a Formenterą, a podróż trwa tylko ok. 30 minut

Można też dotrzeć promem z kontynentalnej Hiszpanii Połączenie z Formenterą jest z portów Dénia i Barcelona. Z portu Dénia podróż promem trwa ok. 2 godziny.

 

Łatwy dostęp do wyspy i krótka podróż sprawiają, że wśród turystów wypoczywających na Ibizie i na wybrzeżu kontynentalnej Hiszpanii, Formentera ​​jest popularnym miejscem wypadów na jednodniowe wycieczki. 

 

Świetnym sposobem na poznanie uroków i atrakcji wyspy jest trekking i wycieczki rowerowe. Na Formenterze jest ponad 30 zielonych szlaków, którymi można wędrować pieszo lub przemierzyć je jednośladami. Zielone szlaki prowadzą przez dziewicze obszary i najpiękniejsze zakątki Formentery. Wśród nich są trasy odpowiednie dla każdej grupy wiekowej i przygotowania kondycyjnego. Wielu turystów w taki właśnie sposób zwiedza tę niewielką wyspę.

 

Innym rozwiązaniem na poznanie wyspy jest wynajęcie skutera. Skuterem podróżuje tu większość mieszkańców, bo drogi na Formenterze są dość wąskie. Można też skorzystać z autobusu turystycznego, który kursuje do najatrakcyjniejszych miejsc na wyspie. 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.