Wróć do listy artykułów

Ibiza – malownicza wyspa Balearów

Warto wiedzieć | 14-06-2019, Aktualizacja: 04-03-2024
hiszpania ibiza, baleary ibiza, wakacje na ibizie, wczasy na ibizie, ibiza last minute, ibiza all inclusive, wakacje hiszpania ibiza, ibiza atrakcje, ibiza co zobaczyć, ibiza imprezy, plaże na ibizie, ibiza plaże, ibiza wypoczynek, hippisi na ibizie, ibiza zabytki, ibiza przyroda
Turkusowa woda, malownicze zatoczki i białe, piaszczyste plaże — Cala San Vicente, Ibiza foto: Michael Tomlinson z Unsplash

Ibiza słynie z urzekającej przyrody, pięknych piaszczystych plaż oraz pełnych uroku, skalistych zatoczek. Na Ibizie są najlepsze dyskoteki w Europie, w których występują najlepsi DJ-e z całego świata. Słynne kluby nocne przyciągają tu na wakacje osoby lubiące imprezowanie i niekończące się zabawy do białego rana. Ibiza jest także doskonałym miejscem na rodzinne wakacje. Jakie atrakcje warto na niej odwiedzić? 

 

 

Ibiza — hiszpańska wyspa Balearów

 

 

Ibiza to trzecia co do wielkości wyspa hiszpańskiego archipelagu Balearów. Katalońska nazwa wyspy brzmi Eivissa. Wyspa charakteryzuje się przede wszystkim terenem wyżynnym, porośniętym lasami piniowymi i migdałowcami. Najwyższe wzniesienie Ibizy ma 475 m n.p.m. Dzięki różnorodności biologicznej i znajdującym się na wyspie zabytkom w 1999 r. Ibiza została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Symbolem Ibizy nazywanej też Białą Wyspą są białe domki.

 

Jej stolica i największe miasto ma tę samą nazwę. Miasto Ibiza zostało założone przez Kartagińczyków w 654 r. p.n.e. Dziś słynie z doskonałych klubów i dyskotek skupionych w dolnej części oraz zabytkowych fortyfikacji znajdujących się w starej części górnej — Dalt Vila

 

Ibiza, stolica wyspy

Ibiza, stolica wyspy — foto: Pixabay

 

Hipisowski epizod w dziejach Ibizy

Turystycznie wyspa została zagospodarowana dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. W latach 60. i 70. XX w. wyspa była odwiedzana przede wszystkim przez hippisów, którzy na wyspie poszukiwali swobody i wolności. Ibiza stała się centrum hipisowskim, goszcząc coraz większe rzesze wyznawców tego ruchu. Z tego czasu zachowała się tradycja organizowania hipisowskich jarmarków, które w dalszym ciągu cieszą się na wyspie dużą popularnością. Pierwszy jarmark, na którym wymieniano się własnoręcznie wykonanymi przedmiotami hipisi zorganizowali  w miasteczku San Carlos de Peralta. Największe i najbardziej znane to Punta Arabí Hippy Market, organizowany w Es Caná i Las Dalias Hippy Market w San Carlos – niewielkich miasteczkach na północno-wschodnim wybrzeżu. Na jarmarku można kupić piękną, ręcznie robioną biżuterię, produkty regionalne i oryginalne pamiątki, a spacerując pomiędzy straganami, można poznać prawdziwych hippisów.

 

Ibiza, hippisowski jarmark

Ibiza, hippisowski jarmark — foto: Pixabay

 

Na plaży Cala Benirras miejscowi hipisi przypominają ten wyjątkowy klimat, grając na bębenkach o zachodzie słońca. Zwyczaj ten rozpoczął się 18 sierpnia 1991 r., gdy tłum ludzi zgromadził się na plaży o zachodzie słońca i zagrał na bębnach w proteście przeciwko wojnie w Zatoce Perskiej. 

 

Imprezowa stolica świata

Ibiza to mekka imprezowiczów, która stała się synonimem dobrej zabawy. Dziś kojarzona jest z muzyką elektroniczną i klubami muzycznymi oraz imprezami tanecznymi trwającymi przez całą noc.

 

Klub nocny na Ibizie

Klub nocny na Ibizie — foto: Pixabay

 

W sezonie wakacyjnym Ibiza oblegana jest głównie przez ludzi młodych spragnionych niekończącej się zabawy i hucznych imprez. Z tego powodu wyspa została wpisana nawet do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej rozrywkowe miejsce na świecie. Działa tu 7 dużych klubów, a w każdym z nich może bawić się nawet kilka tysięcy osób. 

 

Najpopularniejsze kluby Ibizy to Pacha – działający od 1973 r. najbardziej kultowy klub nocny na świecie oraz Space znajdujący się w okolicy miasta Ibiza. Jednym z największych klubów na wyspie i na świecie, odwiedzanym przez wielu celebrytów jest Privilege. W klubie tym może bawić się jednocześnie nawet 11 tys. osób. Znajduje się w nim dyskoteka, bary, basen ze szklanym dnem oraz galeria sztuki. Najpopularniejsze miejsce znane szczególnie wśród pionierów muzycznej Ibizy, którzy zaczynali swoją karierę właśnie tutaj to Café del Mar. Jednym ze znanych DJ’ów, którego możemy wciąż słuchać na Café del Mar, jest Jose Padille.  

 

Po Ibizie jeździ specjalny discobus przewożący imprezowiczów do wybranego klubu. 

 

Ibiza – atrakcje dla miłośników przyrody

Wakacje na Ibizie to nie tylko głośne imprezy i wylegiwanie się na jasnym piasku pięknych plaż. Na wyspie jest wiele atrakcyjnych przyrodniczo miejsc z endemicznymi roślinami i zamieszkuje ją wiele gatunków ptaków, w tym rzadkie mewy koralowe. 

 

W 2002 r. cała wyspa Ibiza została objęta ochroną i na jej terenie utworzono Park Naturalny. Na bagnach Ibizy, wiosną i jesienią bytują flamingi, dlatego miłośnicy przyrody powinni wybrać się tu na wakacje szczególnie w tych porach roku. 

 

Od wyspy Formentera do plaży Ses Salinas na Ibizie rośnie gęsta trawa morska Posidonia, czyli endemiczna roślina Morza Śródziemnego. Podwodny las jest siedliskiem wielu gatunków i odpowiada za czyste, turkusowe wody tej części morza. 

 

W okolicy Sant Jordi, na południu wyspy znajduje się Park Naturalny Ses Salines. Są tu płytkie zbiorniki z solą morską, czyli saliny. W VI w. p.n.e. Fenicjanie pozyskiwali sól na polach solnych, dlatego przez wieki o soli mówiono, że jest miejscowym, białym złotem. Sól produkowana na Ibizie jest w pełni naturalna, bogata w związki mineralne i pierwiastki. Rezerwat Ses Salines zajmuje powierzchnię 3 tys. ha i został utworzony w 1995 r. Obszar obejmuje wydmy, plaże, bagna, pola solne, skały przybrzeżne oraz największy obszar łąk z trawą morską w basenie Morza Śródziemnego. W 1999 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2000 r. objęto go programem Natura 2000.

 

Przy południowo-zachodnim wybrzeżu Ibizy znajduje się skalista wysepka Es Vedrá. Skały wyłaniają się z morza na o wysokość 382 m n.p.m. W tym miejscu dochodzi do niezwykłych zjawisk fizycznych – nie działają kompasy, telefony oraz inne urządzenia elektroniczne. Naukowcy przypuszczają, że za te anomalie odpowiadają skały o wysokiej zawartości żelaza. W efekcie miejsce to emituje tak silne pole magnetyczne, że wspomniane urządzenia przestają poprawnie działać. To trzecie takie miejsce na Ziemi.

 

Wysepka Es Vedrá

Wysepka Es Vedrá — foto: Pixabay

 

Na Ibizie znajduje się wiele jaskiń. Szczególnie popularne wśród turystów są jaskinie Can Marca znajdujące się w pobliżu Sant Miguel. Jaskinie odkryte zostały przez przemytników, dla których stały się kryjówką. Jaskinie Can Marca pokryte są malowniczymi stalagmitami i stalaktytami. Można je zwiedzać z przewodnikiem.

 

Jaskinia na Ibizie

Jaskinia na Ibizie — foto: Pixabay

 

Popularną jaskinią jest też Ses Fontanelles zlokalizowana w okolicy miejscowości San Antonio. Na ścianach tej jaskini zachowały się prehistoryczne rysunki.

 

Podczas wakacji na Ibizie można popłynąć statkiem na sąsiednią wyspę Formentera, która znajduje się w odległości 11 km od Ibizy.

 

Zabytki na Ibizie

Wyspa ma bardzo długą i bogatą historię, Feniccy kupcy dotarli na nią już VII wieku p.n.e. Przez kolejne wieki Ibiza przechodziła z rąk do rąk, a każda nacja zostawiała na wyspie ślady swojej bytności i kultury. Z kolejnych rządów na wyspie zachowały się wspaniałe, zabytkowe budynki będące prawdziwymi perełkami architektury minionych czasów. 

 

Najpiękniejsze zabytki można podziwiać na Starym Mieście Dalt Vila w stolicy wyspy. Ta położona na wzgórzu część miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Imponujące, zachowane w bardzo dobrym stanie renesansowe fortyfikacje z XVI w. otaczają labirynt malowniczych uliczek i zabytkowe place. Na samym szczycie wzgórza znajduje się przepiękna Katedra Matki Bożej Śnieżnej, która została wzniesiona na ruinach dawnego meczetu w XIII – XIV w. Warto odwiedzić to miejsce także dla zapierających dech w piersiach widoków, jakie roztaczają się ze wzgórza. Za Starym Miastem jest Wzgórze Wiatraków, na którym znajduje się ogromna, 5-hektarowa starożytna nekropolia prawdopodobnie z 3 tys. grobowców, wybudowana przez Fenicjan w VII wieku p.n.e., także wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dotychczas na tym starożytnym cmentarzu odkryto tylko 340 grobów.

 

Ibiza, wzgórze z Katedrą

Ibiza, wzgórze z Katedrą — foto: Pixabay


Stare Miasto Dalt Vila w stolicy
Stare Miasto Dalt Vila w stolicy — foto: Pixabay

W Muzeum Archeologicznym Ibizy i Formentery zlokalizowanym w kaplicy z XIV wieku, znajdującej się w dzielnicy Dalt Vila, udostępnione są eksponaty mające ponad 3000 lat. Ekspozycja muzealna opowiada historię obu wysp od czasów prehistorycznych do średniowiecza.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.