Minorka ma niewielkie, malownicze zatoczki oblewane szmaragdowymi, krystalicznie czystymi wodami Morza Śródziemnego, w których kryją się pełne uroku, kameralne plaże. Do tego megalityczne budowle i brak tłumów, bo to jeden z niewielu zakątków Europy, który nie został jeszcze w pełni odkryty i zniszczony przez masową turystykę.
Jaka jest wyspa Minorka?
Minorka nie jest tak popularną wyspą Balearów jak jej siostrzane wyspy — Majorka czy Ibiza. To najbardziej oddalona od kontynentu oraz druga co do wielkości wyspa archipelagu Balearów. Minorka ma 45 km długości, 15 km szerokości i powierzchnię 668 km². Jej linia brzegowa to 216 km piaszczystych plaż i ponad 100 malowniczych zatoczek ukrytych w skalistym wybrzeżu. Linia brzegowa na północy jest mocno postrzępiona, a strome wybrzeże jest trudno dostępne. Do niektórych plaż położonych przy najbardziej stromych klifach, można dostać się jedynie od strony morza.
W południowej części Minorki plaże są piaszczyste i szerokie, a przylegający do nich teren jest bardziej płaski. W tej części wyspy jest też kilka kurortów ze świetnymi hotelami.
Wnętrze wyspy zajmują zielone wzgórza porośnięte gajami oliwnymi. Najwyższym wzniesieniem Minorki jest wzgórze El Toro o wysokości 358 m n.p.m., znajdujące się w centrum wyspy. Na szczyt prowadzi kręta i stroma droga o długości 3,2 km. Warto tam wjechać lub wejść, bo ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na całą wyspę i otaczające ją morze.
Na Minorce są dwa główne porty morskie — w Mahón na wschodnim wybrzeżu wyspy, oraz w Ciutadelli na wybrzeżu zachodnim. Międzynarodowe lotnisko znajduje się 5 km od Mahón.
Dawna i obecna stolica wyspy
Jedyna autostrada na Minorce łączy ze sobą jej dwa największe miasta – Mahón, stolicę Minorki i Ciutadellę, dawną stolicę wyspy.
Leżące w wąskiej zatoce miasto Mahón zwane też Maó powstało na wysokim klifie. U jego podnóża znajduje się naturalnie ukształtowany port o długości 5 km — po Pearl Harbor drugi najgłębszy i największy taki port na świecie.
Port w Mahon — foto: Pixabay
W stolicy wyspy warto odwiedzić kościół Santa Maria, w którym znajdują się organy złożone z czterech klawiatur oraz 3600 tub dźwiękowych.
W miejscowej, największej w Europie, potężnej twierdzy obronnej La Mola znajdowało się niegdyś więzienie dla przeciwników generała Franco. Budowla wznoszona na polecenie królowej Hiszpanii Izabeli II powstawała prawie przez 25 lat i została ukończona w 1875 r., ale po jej wybudowaniu nigdy nie została zaatakowana.
Minorka, Mahon — foto: Unsplash
Ciutadella jest malowniczym, portowym miastem, z labiryntem krętych uliczek pełnych zabytkowych domów, pałaców i kościołów. W ocenie wielu osób to jedno z najbardziej romantycznych miasteczek w całym basenie Morza Śródziemnego. Ciutadella nazywana jest klejnotem z kamienia. Nie bez powodu używa się takiego określenia, bo właśnie tego budulca użyto do wzniesienia większości budynków w tym mieście. W czasie wakacji na Minorce koniecznie trzeba odwiedzić to miasto
Ciutadella z drona — foto: Unsplash
Minorka, Ciutadella — foto: Unsplash
W okolicy Ciutadelli, na wschodnim wybrzeżu znajduje się stary kamieniołom Canteras S’Hostal. Kamień wydobywano tu przez co najmniej 200 lat, a w 1994 r. kamieniołom został zamknięty, aby nie uległ degradacji.
Przyrodnicze oblicze Minorki
Minorka jest najbardziej naturalną wyspą Balearów, na której króluje przyroda. Naturalność wyspy została zachowana dzięki polityce generała Franco, który nie popierał budowania na wyspie ogromnych hoteli oraz inwestowania w turystykę.
Niepowtarzalny klimat wyspy tworzą parki przyrodnicze, piaszczyste plaże na południu i malownicze klify na północy.
Klify na Minorce — foto: Pixabay
Na wschodnim wybrzeżu wyspy znajduje się najważniejszy rezerwat przyrody S’Albufera des Grau, zajmujący powierzchnię aż 5 tys. ha. Na wytyczonych w parku trzech trasach wycieczkowych można obserwować bogatą faunę i florę oraz podziwiać wspaniałe widoki na Minorkę i otaczające ją Morze Śródziemne.
Aż 75% powierzchni Minorki znajduje się pod ochroną. W 1993 r. cała wyspa została wpisana na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Ze względu na ochronę przyrody na wyspie stale monitorowana jest liczba ludności. Według ustaleń władz łączna, dopuszczalna liczba mieszkańców i turystów jednocześnie nie może przekraczać 145 tys. osób. To dlatego nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłumów obecnych na pozostałych wyspach Balearów.
Atrakcje Minorki
Wśród wzgórz w centralnej części wyspy znajdują się pasterskie wioski, a także blisko 1500 tajemniczych budowli. W tym miejscu odkryto prehistoryczne cmentarzysko Naveta des Tudons To najstarszy odkryty grobowiec w Europie, którego wiek oceniania się na ponad 3 tys. lat.
W zachodniej części wyspy znajdują się doskonale zachowane fragmenty prehistorycznej osady Son Catlar, której powstanie datuje się na epokę brązu. Niedaleko stolicy można obejrzeć pozostałości osady talajockiej. Takich zachowanych śladów przeszłości na Minorce jest wiele, z czego wyspa jest znana.
Minorka, talaiot— foto: Pixabay
Tylko na Minorce występują taule — megality złożone z dwóch bloków kamiennych ustawionych na kształcie litery T.
Taule na Minorce — foto: Pixabay
W klifach wybrzeża Cales Coves, gdzie znajduje się ponad sto jaskiń, które jako grobowce zostały wydrążone w XI w. p.n.e.
Funkcję sanktuarium pełniła niegdyś położona w wąwozie jaskinia Cova des Coloms, dlatego nazywana jest też Katedrą (La Catedral). Jaskinia ta ma 300 m długości, 15 m szerokości oraz 24 m wysokości.
Na południowym wybrzeżu, w miejscowości Cala en Porter znajduje się jaskinia Cova d'en Xoroi. Jaskinia utworzyła się w stromej ścianie klifu, a jej wejście jest w połowie wysokości 50-metrowego klifu. Wnętrze jaskini ma kilka poziomów, na których utworzono punkty widokowe. Jaskinia przeobraża się nocą w najpopularniejszą dyskotekę na wyspie. W sezonie letnim organizowane są tu również imprezy tematyczne i Piana Party. Odwiedzenie tej jaskini w dzień i w nocy to świetna propozycja w czasie wakacyjnego wypoczynku na Minorce
Cova d'en Xoroi — foto: Unsplash
Na wzgórzu El Toro znajduje się klasztor z XVII w. i figura Chrystusa z rozpostartymi ramionami, będąca hołdem dla mieszkańców wyspy, którzy zginęli w latach 20. ubiegłego wieku podczas walk z Marokańczykami.
Klasztor na El Toro — foto: Pixabay
Podczas wakacji na Minorce warto też wybrać się na Cap de Cavalleria — najbardziej na północ wysunięty przylądek i najwyższy klif na tej wyspie, na którym znajduje się latarnia morska.
Latarnia morska na klifie — foto: Pixabay
Niesamowicie można poczuć się, obserwując krajobrazy z innej latarni morskiej — Faro de Favàritx. Te widoki nie mają nic z rajskiego, sielankowego klimatu innych części wyspy. Nagie, czarne skały i strome klify mają jednak w sobie coś przyciągającego. Faro de Favàritx, zbudowana niemal 100 lat temu z miejscowego kamienia, jest najbardziej znaną latarnią morską na Minorce.
Latarnia Faro de Favàritx — foto: Pixabay