Wróć do listy artykułów

Minorka — dziewicza wyspa archipelagu Balearów

Warto wiedzieć | 14-04-2023, Aktualizacja: 18-04-2023
baleary minorka, hiszpania minorka, minorka hiszpańska wyspa, minorka atrakcje, minorka zabytki, minorka co warto zobaczyć, minorka przyroda, minorka stolica, minorka mahon, minorka ciutadella, zwiedzanie minorki, minorka jaskinia, morze śródziemne, minorka co zwiedzić, minorka rezerwat przyrody, wakacje na minorce, minorka wybrzeże, minorka klify, plaże na minorce
Minorka to wyspa z malowniczymi zatokami o krystalicznie czystej wodzie — foto: Pixabay

Minorka ma niewielkie, malownicze zatoczki oblewane szmaragdowymi, krystalicznie czystymi wodami Morza Śródziemnego, w których kryją się pełne uroku, kameralne plaże. Do tego megalityczne budowle i brak tłumów, bo to jeden z niewielu zakątków Europy, który nie został jeszcze w pełni odkryty i zniszczony przez masową turystykę. 

 

 

Jaka jest wyspa Minorka? 

 

 

Minorka nie jest tak popularną wyspą Balearów jak jej siostrzane wyspy — Majorka i Ibiza. To najbardziej oddalona od kontynentu oraz druga co do wielkości wyspa archipelagu Balearów. Minorka ma 45 km długości, 15 km szerokości i powierzchnię 668 km². Jej linia brzegowa to 216 km piaszczystych plaż i ponad 100 malowniczych zatoczek ukrytych w skalistym wybrzeżu. Linia brzegowa na północy jest mocno postrzępiona, a strome wybrzeże jest trudno dostępne. Do niektórych plaż położonych przy najbardziej stromych klifach, można dostać się jedynie od strony morza. 

 

W południowej części Minorki plaże są piaszczyste i szerokie, a przylegający do nich teren jest bardziej płaski. W tej części wyspy jest też kilka kurortów ze świetnymi hotelami.

 

Wnętrze wyspy zajmują zielone wzgórza porośnięte gajami oliwnymi. Najwyższym wzniesieniem Minorki jest wzgórze El Toro o wysokości 358 m n.p.m., znajdujące się w centrum wyspy. Na szczyt prowadzi kręta i stroma droga o długości 3,2 km. Warto tam wjechać lub wejść, bo ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na całą wyspę i otaczające ją morze. 

 

Na Minorce są dwa główne porty morskie — w Mahón na wschodnim wybrzeżu wyspy, oraz w Ciutadelli na wybrzeżu zachodnim. Międzynarodowe lotnisko znajduje się 5 km od Mahón.

 

Dawna i obecna stolica wyspy

Jedyna autostrada na Minorce łączy ze sobą jej dwa największe miasta – Mahón, stolicę Minorki i Ciutadellę, dawną stolicę wyspy. 

 

Leżące w wąskiej zatoce miasto Mahón zwane też Maó powstało na wysokim klifie. U jego podnóża znajduje się naturalnie ukształtowany port o długości 5 km — po Pearl Harbor drugi najgłębszy i największy taki port na świecie. 

 

Port w Mahon

Port w Mahon — foto: Pixabay

 

W stolicy wyspy warto odwiedzić kościół Santa Maria, w którym znajdują się organy złożone z czterech klawiatur oraz 3600 tub dźwiękowych.

 

W miejscowej, największej w Europie, potężnej twierdzy obronnej La Mola znajdowało się niegdyś więzienie dla przeciwników generała Franco. Budowla wznoszona na polecenie królowej Hiszpanii Izabeli II powstawała prawie przez 25 lat i została ukończona w 1875 r., ale po jej wybudowaniu nigdy nie została zaatakowana. 

 

Minorka, Mahon

Minorka, Mahon — foto: Unsplash

 

Ciutadella jest malowniczym, portowym miastem, z labiryntem krętych uliczek pełnych  zabytkowych domów, pałaców i kościołów. W ocenie wielu osób to jedno z najbardziej romantycznych miasteczek w całym basenie Morza Śródziemnego. Ciutadella nazywana jest klejnotem z kamienia. Nie bez powodu używa się takiego określenia, bo właśnie tego budulca użyto do wzniesienia większości budynków w tym mieście. W czasie wakacji na Minorce koniecznie trzeba odwiedzić to miasto

 

Ciutadella z drona

Ciutadella z drona — foto: Unsplash

 

Minorka, Ciutadella

Minorka, Ciutadella — foto: Unsplash

 

W okolicy Ciutadelli, na wschodnim wybrzeżu znajduje się stary kamieniołom Canteras S’Hostal. Kamień wydobywano tu przez co najmniej 200 lat, a w 1994 r. kamieniołom został zamknięty, aby nie uległ degradacji.

 

Przyrodnicze oblicze Minorki

Minorka jest najbardziej naturalną wyspą Balearów, na której króluje przyroda. Naturalność wyspy została zachowana dzięki polityce generała Franco, który nie popierał budowania na wyspie ogromnych hoteli oraz inwestowania w turystykę. 

 

Niepowtarzalny klimat wyspy tworzą parki przyrodnicze, piaszczyste plaże na południu i malownicze klify na północy. 

 

Klify na Minorce

Klify na Minorce — foto: Pixabay

 

Na wschodnim wybrzeżu wyspy znajduje się najważniejszy rezerwat przyrody S’Albufera des Grau, zajmujący powierzchnię aż 5 tys. ha. Na wytyczonych w parku trzech trasach wycieczkowych  można obserwować bogatą faunę i florę oraz podziwiać wspaniałe widoki na Minorkę i otaczające ją Morze Śródziemne.

 

Aż 75% powierzchni Minorki znajduje się pod ochroną. W 1993 r. cała wyspa została wpisana na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Ze względu na ochronę przyrody na wyspie stale monitorowana jest liczba ludności. Według ustaleń władz łączna, dopuszczalna liczba mieszkańców i turystów jednocześnie nie może przekraczać 145 tys. osób. To dlatego nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłumów obecnych na pozostałych wyspach Balearów.

 

Atrakcje Minorki

Wśród wzgórz w centralnej części wyspy znajdują się pasterskie wioski, a także blisko 1500 tajemniczych budowli. W tym miejscu odkryto prehistoryczne cmentarzysko Naveta des Tudons To najstarszy odkryty grobowiec w Europie, którego wiek oceniania się na ponad 3 tys. lat. 

 

W zachodniej części wyspy znajdują się doskonale zachowane fragmenty prehistorycznej osady Son Catlar, której powstanie datuje się na epokę brązu. Niedaleko stolicy można obejrzeć pozostałości osady talajockiej. Takich zachowanych śladów przeszłości na Minorce jest wiele, z czego wyspa jest znana.

 

Minorka, talaiot

Minorka, talaiot— foto: Pixabay

 

Tylko na Minorce występują taule — megality złożone z dwóch bloków kamiennych ustawionych na kształcie litery T.

 

Taule na Minorce

Taule na Minorce — foto: Pixabay

 

W klifach wybrzeża Cales Coves, gdzie znajduje się ponad sto jaskiń, które jako grobowce zostały wydrążone w XI w. p.n.e. 

 

Funkcję sanktuarium pełniła niegdyś położona w wąwozie jaskinia Cova des Coloms, dlatego nazywana jest też Katedrą (La Catedral). Jaskinia ta ma 300 m długości, 15 m szerokości oraz 24 m wysokości.

 

Na południowym wybrzeżu, w miejscowości Cala en Porter znajduje się jaskinia Cova d'en Xoroi. Jaskinia utworzyła się w stromej ścianie klifu, a jej wejście jest w połowie wysokości 50-metrowego klifu. Wnętrze jaskini ma kilka poziomów, na których utworzono punkty widokowe. Jaskinia przeobraża się nocą w najpopularniejszą dyskotekę na wyspie. W sezonie letnim organizowane są tu również imprezy tematyczne i Piana Party. Odwiedzenie tej jaskini w dzień i w nocy to świetna propozycja w czasie wakacyjnego wypoczynku na Minorce

 

Cova d'en Xoroi

Cova d'en Xoroi — foto: Unsplash

 

Na wzgórzu El Toro znajduje się klasztor z XVII w. i figura Chrystusa z rozpostartymi ramionami, będąca hołdem dla mieszkańców wyspy, którzy zginęli w latach 20. ubiegłego wieku podczas walk z Marokańczykami.

 

Klasztor na El Toro

Klasztor na El Toro — foto: Pixabay

 

Podczas wakacji na Minorce warto też wybrać się na Cap de Cavalleria — najbardziej na północ wysunięty przylądek i najwyższy klif na tej wyspie, na którym znajduje się latarnia morska. 

 

Latarnia morska na klifie

Latarnia morska na klifie — foto: Pixabay

 

Niesamowicie można poczuć się, obserwując krajobrazy z innej latarni morskiej — Faro de Favàritx. Te widoki nie mają nic z rajskiego, sielankowego klimatu innych części wyspy. Nagie, czarne skały i strome klify mają jednak w sobie coś przyciągającego. Faro de Favàritx, zbudowana niemal 100 lat temu z miejscowego kamienia, jest najbardziej znaną latarnią morską na Minorce.

 

Latarnia Faro de Favàritx

Latarnia Faro de Favàritx — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Jesień 2023 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią 2023 w Meksyku, Dominikanie oraz na Kubie, Jamajce i Arubie

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesienne wakacje 2023 w Turcji

Wakacje all inclusive w Turcji — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska na jesień 2023

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.