Formentera jest wyspą na Morzu Śródziemnym w archipelagu Balearów. Jest to najmniejsza zamieszkana wyspa tego archipelagu, mająca 82 km2 powierzchni i jedynie 19 km długości. Wąskim, 11-kilometrowym przesmykiem oddzielona jest od swojej imprezowej siostry — Ibizy. Stolicą wyspy jest miasteczko Sant Francesc Xavier.
Na Formenterze nie ma lotniska — można dopłynąć tu promem z sąsiedniej Ibizy lub z portów położonych na wybrzeżu kontynentalnej części Hiszpanii.
Wyspa jest niemal płaska, ponieważ jej najwyższe wzniesienie to skała Sa Talaia, która ma tylko 192 m. Ukształtowanie wyspy pozwala na aktywne odkrywanie najcudowniejszych zakątków podczas wycieczek pieszych i rowerowych. Na Formenterze są 32 dobrze przygotowane trasy trekkingowe i rowerowe, wiodące przez wszystkie atrakcyjne miejsca na wyspie.
Nazwa wyspy w języku łacińskim oznacza spichlerz. I faktycznie, wyspa o bardzo żyznej glebie była takim spichlerzem dla części kontynentalnej kraju. Symbolem Formentery jest endemiczna jaszczurka sargantana, którą można spotkać tylko w tym miejscu.
Formentera to wyspa z przepięknymi widokami. Krajobraz Formentery tworzą malownicze klify, lasy piniowe oraz gaje figowe i migdałowe. Żyzne, dobrze nasłonecznione gleby są też idealnym środowiskiem dla uprawy winorośli.
Największym atutem wyspy są jednak przede wszystkim przepiękne plaże pokryte białym i złotym piaskiem, rozlokowane nad lazurowym morzem. Najdłuższą plażą na Formenterze jest Platja/Playa Mitjorn ciągnąca się na południowym wybrzeżu wyspy przez ok. 5 km.
Prawie wszystkie plaże na Formenterze posiadają oznaczenie C.O., czyli clothing optional (ubrania opcjonalnie). Takie oznaczenie wskazuje, że mogą na nich plażować także naturyści. Oczywiście jest to propozycja opcjonalna i wczasowicze na Formenterze plażujący w kostiumach kąpielowych, też są mile widziani. Warto jednak o tym wiedzieć, aby podczas plażowego relaksu na Formenterze nikogo nie spotkała niespodzianka.
Na północy wyspy znajdują się 2 słone jeziora, które niegdyś były salinami, gdzie wydobywano sól. Zasolenie jest w nich 3 razy większe niż w morzu, ale mimo to są bogatym środowiskiem przyrodniczym. Trawa morska – posidonia porastająca dno morza pomiędzy Formenterą a Ibizą ma rodowód liczący 100 000 lat. Oznacza to, że jest ona najstarszym organizmem żyjącym na Ziemi. Niewiele jest takich miejsc, gdzie posidonia jeszcze występuje. Łąka posidonii znajdująca u wybrzeży Formentery jest największą na Morzu Śródziemnym i zajmuje powierzchnię ponad 7 tys. hektarów. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obok Formentery jest bezludna, mała wysepka Espalmador. Oferuje ona bardzo osobliwą atrakcję, a mianowicie kąpiel... błotną i to ponoć o właściwościach leczniczych. Błoto faktycznie jest wyjątkowe, bo kiedy wyschnie na ciele człowieka, robi się niebieskawe. Na wysepkę można choćby przepłynąć wpław, a w czasie odpływu nawet dojść pieszo. Najlepiej jednak dopłynąć na nią łodzią, bo w tym miejscu są silne prądy morskie.