Wróć do listy artykułów

Majorka — wakacyjny klejnot archipelagu Balearów

Warto wiedzieć | 28-07-2021, Aktualizacja: 27-02-2024
wakacje majorka, wczasy majorka, wycieczki majorka, majorka all inclusive, majorka last minute, majorka z niemiec, archipelag balearów, majorka wyspa balearów, palma de mallorca, palma stolica majorki, wakacje na majorce
Majorka, urokliwa wyspa Balearów, zachwyca turystów przepięknymi krajobrazami, piaszczystymi plażami, skalistymi zatoczkami oraz wszechobecną roślinnością — foto: Orsi Oletics Herczog z Pixabay

Majorka to wyspa słodkich migdałów i różowych salin, najpopularniejsza wśród turystów wyspa w hiszpańskim archipelagu Balearów. Na jej wybrzeżu znajdują się kilometry piaszczystych plaż i pełne uroku zatoczki otoczone skałami, a cała wyspa to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy i malownicze, kamienne miasteczka. 

 

 

Majorka — największa wyspa Balearów

 

 

Leżąca na Morzu Śródziemnym wyspa Majorka o powierzchni 3640 km² należy do Hiszpanii. Wybrzeże Majorki ze wspaniałymi plażami ma długość 550 km. Wzdłuż wybrzeża północno-zachodniego wyspy rozciąga się pasmo górskie Serra de Tramuntana, wpisane na listę UNESCO, którego najwyższym szczytem jest Puig Major, o wysokości 1445 m n.p.m.

 

Góry Serra de Tramuntana

Góry Serra de Tramuntana — foto: Pixabay

 

Przedłużeniem pasma górskiego Serra de Tramuntana jest półwysep Formentor znajdujący się w północnej części wyspy, o którym mieszkańcy mówią, że jest punktem spotkań wiatrów. W południowej części wyspy znajdują się popularne turystyczne kurorty.

 

Półwysep Formentor

Półwysep Formentor — foto: Pixabay

 

Majorkę nazywa się Migdałową Wyspą, bo rocznie zbiera się tu ok. 7 tys. ton migdałów, co czyni ją drugim w świecie miejscem w zbiorach owoców migdałowca. Majorka określana jest też mianem Wyspy Soli, a to za sprawą osuszonej w salinach wody morskiej, gdzie pozyskiwana jest wysokiej jakości różowa sól. 

 

Saliny na Majorce

Saliny na Majorce — foto: Pixabay

 

Wyspa leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się suchym latem z temperaturą przekraczającą 30°C  i łagodną zimą z opadami. Te warunki klimatyczne, położenie i ukształtowanie powodują, że wyspę odwiedzają rocznie miliony turystów, czyniąc ją najpopularniejszą turystyczną wyspą na świecie.

 

Majorka, idealne miejsce na wakacje

Majorka, idealne miejsce na wakacje — foto: Pixabay

 

Historyczne dziedzictwo Majorki

Około 1000 r. p.n.e. Majorkę zamieszkiwali Fenicjanie, a potem przez kilka kolejnych wieków na wyspie panowali Grecy.

Na Majorce Rzymianie zbudowali ważne dla całego archipelagu Balearów porty — Palmę i Alcudię. To właśnie z nich wywożono cenne towary, czyli sól, oliwę i wino. Rzymianom zawdzięcza Majorka też kamienne drogi, których pozostałości nadal można odnaleźć na wyspie. Spacer taką drogą, która ma ponad 2 tys. lat, robi wrażenie.

 

Majorka, kamienne drogi

Majorka, kamienne drogi — foto: Pixabay

 

Po Rzymianach wyspa była też pod władaniem Wandalów, Bizantyjczyków i Maurów. Wszyscy pozostawili na wyspie jakieś ślady. Wiele zawdzięcza też Majorka Arabom, a przede wszystkim przepiękne ogrody i system nawadniający, który przyczynił się do rozkwitu wyspy. Spuścizną po Arabach jest także fantastyczna majorkańska kuchnia, pełna owoców, bakali i wschodnich przypraw. Niestety, katolicy, którzy najechali wyspę, zniszczyli niemal wszystkie arabskie budowle.

 

Majorka była też wielokrotnie atakowana przez piratów. Z czasów szerzenia się piractwa na Morzy Śródziemnym na wybrzeżu zachowało się wiele kamiennych wież obronnych. Z powodu piratów miasteczka i wsie budowane były w pewnym oddaleniu od wybrzeża.

 

Baszta obronna na wybrzeżu Majorki

Baszta obronna na wybrzeżu Majorki — foto: Pixabay

 

Niechlubną kartą w historii Majorki było niewolnictwo, a szczególnie handel afrykańskimi niewolnikami, na którym wyrosło wiele fortun majorkańskich szlacheckich rodów. Jeszcze w 1868 r. zanotowano na wyspie handel ludźmi, których przewożono później do kolonii hiszpańskich na kontynencie amerykańskim.

 

Turystyczne oblicze wyspy

Początek turystycznego oblicza Majorki datuje się na I połowę XIX w. W latach 20. ubiegłego wieku słoneczna Majorka stała się modną wyspą na wypoczynek dla europejskiej bohemy.  Od lat 50. XX w. na Majorce zaznacza się burzliwy i niekontrolowany rozwoju turystyki. W tym czasie na wyspie powstały gigantyczne betonowe hotele, które niszczyły naturalny, przepiękny krajobraz Majorki. Prawdziwy turystyczny boom na wyspie przypada jednak dopiero na lata 70. XX w. kiedy to na Majorkę zaczęli zjeżdżać turyści na wakacje all inclusive. 

 

Od lat 90. XX w. zaczęto poprawiać to, co wcześniej było niszczone — wyburzane są ogromne betonowe gmachy, a w ich miejscu powstają butikowe hotele w bardziej kameralnym charakterze. Obecnie oprócz przepięknych plaż i fantastycznego ciepłego morza, wyspa oferuje turystom wiele atrakcji turystycznych i przyrodniczych, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacji na Majorce.

 

Turystyczne oblicze Majorki

Turystyczne oblicze Majorki — foto: Pixabay

 

Znani ludzie na Majorce

Majorka to rodzinna wyspa wybitnego matematyka,  twórcy kombinatoryki i patrona informatyków — Ramona Liull. Na Majorce urodził się też franciszkanin Fra Junipero Serra — znany na kontynencie amerykańskim jako założyciel San Francisco. Rdzennym mieszkańcem wyspy jest także Rafael Nadal – hiszpański tenisista, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników tej dyscypliny. 

 

Majorkę chętnie odwiedzali na wakacje znani i możni tego świata. Na wyspie inspiracje artystyczne znaleźli Fryderyk Chopin, Francis Bacon, Joan Miró i Pablo Picasso. Ten pierwszy przez kilka zimowych miesięcy wypoczywał tu ze swoją przyjaciółką, francuską pisarką George Sand i jej dziećmi. Angielski powieściopisarz Robert Graves tak był oczarowany wyspą, że zamieszkał tu nawet na stałe.

 

Lista celebrytów wypoczywających na Majorce jest bardzo długa. Winston Churchill, Grace Kelly, księżna Diana, Agata Christie, Charlie Chaplin, Rita Hayworth, Sean Connery, Anthony Quinn czy Michaił Gorbaczow, to tylko niektóre osobistości ze świata władzy, polityki, artystów i show-biznesu, którzy spędzali tu swoje wakacje.

 

Palma — stolica Majorki

Palma de Mallorca zwana zwyczajowo Palma jest stolicą Majorki położoną w zatoce o tej samej nazwie. To największe i najstarsze miasto na wyspie, a nawet na całych Balearach, założone przez Rzymian na początku II wieku n.e. W Palmie mieszka prawie połowa ludności Majorki. Liczące prawie 0,5 mln ludności miasto jest też jednym z największych ośrodków turystycznych świata. W Palmie znajduje się jeden z najbardziej popularnych portów obsługujących wielkie statki wycieczkowe. Stolica Majorki znana jest również z imprez i życia nocnego. Pełno tu klubów, barów, restauracji i dyskotek. W mieście i okolicy nie brakuje też pięknych plaż. Największą w Palmie, a nawet na całej wyspie jest Playa de Palma, idealna na wakacje dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ wejście do wody jest bardzo łagodne.

 

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca — foto: Pixabay

 

W Palmie są doskonałe warunki na wakacje dla osób uprawiających sporty wodne, ponieważ działają tu doskonale zaopatrzone wypożyczalnie. W mieście znajduje się również nowoczesny ośrodek nurkowy, organizujący podwodne wyprawy pod okiem doświadczonych instruktorów. 

 

Katedra w Palmie de Mallorca

Katedra w Palmie de Mallorca — foto: Pixabay

 

Majorka — idealne miejsce na wakacje

Majorka to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków turystów z całej Europy. Ta hiszpańska największa wyspa archipelagu Balearów przyciąga turystów przepięknymi krajobrazami, klimatycznymi miasteczkami i niesamowitymi cudami natury.

 

Na Majorce jest trzecie co do wielkości hiszpańskie lotnisko — Palma de Mallorca, które jest jednocześnie najważniejszym portem lotniczym Balearów. Międzynarodowy port lotniczy położony 8 km od stolicy wyspy. Lotnisko ma 4 terminale i latem jest jednym z najruchliwszych lotnisk w Europie.

 

Amatorzy plażowania mają tu długie plaże pokryte drobnym, białym piaskiem oblewane krystalicznie czystymi wodami Morza Śródziemnego.  Na Majorce jest 70 plaż i spośród nich aż 31 zostało wyróżnionych certyfikatem Błękitnej Flagi. To doskonałe miejsce na wakacje z plażowaniem i kąpielami morskimi dla każdego, kto spragniony jest błogiego, leniwego wypoczynku i pluskania się w ciepłym morzu. 


Wyspa jest szczególnie popularnym miejscem na wakacje dla rodzin z dziećmi, które oprócz bezpiecznych i odpowiednio wyposażonych plaż znajdą tu również wiele atrakcji.

 

Wakacje na Majorce

Wakacje na Majorce — foto: Pixabay

 

Poszukujących ciszy i spokojnego wypoczynku Majorka zachwyca dziewiczymi plażami ukrytymi w malowniczych zatoczkach z turkusową wodą. Skaliste wybrzeże z takimi małymi zatoczkami spełni oczekiwania na prawdziwie romantyczne wakacje dla zakochanych

 

Majorka ma także bogatą ofertę na urlop dla turystów aktywnych. To idealne miejsce do żeglowania i uprawiania sportów wodnych. Odkrywać niezwykłe bogactwo naturalne Majorki można, jeżdżąc na rowerze i na pieszych wędrówkach. Jest też coś dla amatorów imprezowania — pełno tu barów, klubów i dyskotek, w których zabawa trwa do białego rana.

 

Malownicze zatoki Majorki

Malownicze zatoki Majorki — foto: Pixabay

Jednym słowem, Majorka to gwarancja fantastycznego wypoczynku dla każdego. Czy można sobie wyobrazić bardziej idealne miejsce na wakacje?

 

Kiedy jechać na Majorkę?

Pogodę na Majorce kształtuje klimat śródziemnomorski charakteryzujący się łagodną zimą i gorącym latem. Podczas letnich miesięcy temperatury powietrza w ciągu dnia wzrastają do ponad 30°C. Woda w morzu też jest bardzo ciepła, bo ma 22-24°C.

 

Wybierając na wakacje Majorkę, nie trzeba martwić się o pogodę, bo na tej słonecznej wyspie słońce świeci przez 300 dni w roku. Najlepiej jednak wybrać się tę wyspę latem, bo najcieplej jest tu od czerwca do września. Nie znaczy to wcale, że wiosną i jesienią Majorka nie jest odpowiednim miejscem na wakacje. Również w maju i październiku najczęściej jest tu słoneczna pogoda i temperatura ok. 20°C.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.