Sardynia, skalista wyspa na Morzu Śródziemnym znana jest z malowniczych górskich krajobrazów, skalistych wybrzeży, niesamowitych jaskiń i przepięknych, piaszczystych plaż oblewanych z krystalicznie czystą, lazurową wodą. To jedna z najpiękniejszych włoskich wysp, idealne miejsce na sielskie i romantyczne wakacje z plażowaniem, uprawianiem sportów wodnych i morskimi kąpielami.
Sardynia — włoska wyspa na Morzu Śródziemnym
Malownicza i skalista Sardynia to po Sycylii druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, leżąca w sąsiedztwie francuskiej Korsyki. Wyspa o powierzchni 24 090 km² ma 200 km długości i 120 km szerokości. Linia brzegowa Sardynii z wysokim i skalistym wybrzeżem oraz licznymi lagunami i rozlewiskami ma 1849 km długości.
Wybrzeże Sardynii — foto: Pixabay
Większa część wyspy to i płaskowyże i malownicze góry z najwyższym pasmem Gennargentu, w którym na wysokość 1834 m n.p.m. wznosi się Punta La Marmora — najwyższy szczyt Sardynii.
Sardynia, Gennargentu — foto: Pixabay
Sardynia i otaczające ją wysepki tworzą autonomiczny region Włoch. Mieszkańcy wyspy utrzymują się głównie z rolnictwa i turystyki. Komunikują się w języku włoskim i sardyńskim będącym dialektem języka włoskiego, choć uważanym przez wielu językoznawców za odrębny język.
Cagliari — stolica wyspy
Cagliari to wyjątkowy, pełen zabytków nadmorski kurort leżący na południowym wybrzeżu Sardynii nad zatoką o tej samej nazwie. Cagliari, podobnie jak Rzym położone jest na siedmiu wzgórzach. To urokliwe miasto z atmosferą charakterystyczną dla całej wyspy. Cagliari jest portowym miastem, w którym znajduje się jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym. W mieście jest również międzynarodowe lotnisko.
Cagliari, stolica Sardynii — foto: Pixabay
Castello, Stampace, Marina i Villanova to 4 zabytkowe dzielnice, które tworzą historyczne centrum miasta. W położonej na wzgórzu dzielnicy Castello, w minionych wiekach mieszkali władcy i szlacheckie rody Sardynii. Znajdujący się tam Bastion San Remy to jeden z symboli stolicy wyspy. Wśród wielu zabytków Cagliari warto odwiedzić ruiny rzymskiego amfiteatru. W czasach świetności amfiteatr mógł pomieścić 10 tys. widzów, ale do obecnych czasów przetrwała tylko część wykuta w skale.
Bastion San Remy — foto: Pixabay
W stolicy i okolicach można wypoczywać na pięknych, piaszczystych plażach. Warto też wybrać się na wycieczkę do pobliskiego rezerwatu, w którym można podziwiać różowe flamingi.
Sardynia, różowe flamingi — foto: Pixabay
Burzliwa historia wyspy
Położenie i strategiczne znaczenie Sardynii przez wieki było przyczyną nieustających walk o dominację wyspy na Morzu Śródziemnym.
W 260 r. p.n.e. Rzymianie przypłynęli na Sardynię i osiedlili się wzdłuż jej północnego wybrzeża.
Burzliwa historia Sardynii miała znaczący wpływ na obecny, wyjątkowy charakter wyspy i kulturę jej mieszkańców. Przez wieki odcisnęli tu swoje wpływy Fenicjanie, Rzymianie, Kartagińczycy, Grecy, Arabowie, Wandalowie. Do Włoch Sardynia oficjalnie należy dopiero od 1720 r.
Z dawnych czasów na wyspie pozostały charakterystyczne budowle megalityczne w kształcie ściętego stożka, a najstarsze z nich datowane są na epokę brązu. To nuragi — starożytne wieże obronne, które zostały zbudowane z dużych, ułożonych na sobie kamieni bez użycia zaprawy. Jest ich aż ok. 7 tys., rozrzuconych na całej powierzchni wyspy. Najlepiej zachowane nuragi znajdują się w pobliżu miejscowości Barumini. To kompleks Su Nuraxi zbudowany pomiędzy XII a XI w. p.n.e., który w 1997 r. wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sardynia, nuragi — foto: Pixabay
Zachwycające wybrzeże Sardynii
Wizytówką Sardynii są piękne, czyste plaże oblewane krystalicznymi, ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Plaże na wyspie są szerokie i piaszczyste, ale nie brakuje też tych niewielkich, romantycznych, ukrytych w zacisznych, urokliwych zatoczkach otoczonych skałami. Otoczona wydmami plaża Spiaggia Piscinas znalazła się nawet w czołówce najpiękniejszych plaż świata w rankingu przygotowanym przez National Geographic. W kurorcie Stintino można zrelaksować się na słynnej plaży La Pelosa z drobnym białym piaskiem, zapierającymi dech w piersiach widokami i lazurowym kolorem wody. Ta plaża przez wielu turystów uznawana jest za jedną z najpiękniejszych we Włoszech.
Plaża na Sardynii — foto: Pixabay
Szczególnie piękne jest 55-kilometrowe północno-wschodnie wybrzeże wyspy zwane Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże. Swoją nazwę zawdzięcza intensywnie szmaragdowej wodzie, jaka oblewa tę część wybrzeża i okoliczne plaże ukryte w klimatycznych zatoczkach. Szmaragdowe Wybrzeże z plażami pokrytymi drobnym, delikatnym piaskiem i z luksusowymi hotelami jest popularnym miejscem wypoczynku gwiazd show-biznesu, celebrytów i ludzi z zasobnym portfelem. Amatorzy golfa mają tu do dyspozycji ekskluzywne pole golfowe Tomba dei Giganti.
Z czego jeszcze słynie Sardynia?
Na Sardynii jest ponad 3300 jaskiń. Najpiękniejszą z nich jest 4-kilometrowa Jaskinia Neptuna (Grotte di Nettuno), która została odkryta ok. 300 lat temu. Wiek jaskini szacowany jest na ponad 130 mln lat. Ciągnie się ona wzdłuż wybrzeża koło znanego kurortu nadmorskiego — Alghero. Grota zachwyca swymi rozmiarami oraz przepięknymi naciekami stalaktytów i stalagmitów. W jaskini znajduje się długie na ponad 100 m jezioro La Marmora. Turystom udostępniono do zwiedzania jedynie 580 m tej malowniczej groty. Można do niej dotrzeć 656-stopniowymi schodami zwanymi Escala del Cabirol lub dopłynąć promem od strony morza.
Jaskinia na Sardynii — foto: Pixabay
Sardynia słynie z plantacji korkowych i najprzeróżniejszych wyrobów uzyskiwanych z korka. Wyżynę Gallura w północnej części wyspy porastają wielkie lasy korkowe. Na wyspie wytwarza się wiele przedmiotów codziennego użytku z korka pozyskiwanego z dębów korkowych.
Przyroda na wyspie
Unikalna przyroda Sardynii przyczyniła się do wyodrębnienia wielu miejsc, które stanowią obszary chronione. Utworzony w 1994 r. Park Narodowy Arcipelago di La Maddalena obejmuje obszar na północnym wschodzie wyspy i część morza z archipelagiem ponad 60 wysepek. To najpiękniejszy archipelag na Morzu Śródziemnym oraz fantastyczne miejsce do żeglowania, plażowania i kąpieli w morzu.
Arcipelago di La Maddalena — foto: Pixabay
Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennargentu utworzony w najwyższych górach Sardynii i przylegającym do nich wybrzeżu nad Zatoką Orosei to świetne miejsce dla osób preferujących aktywny wypoczynek. W Parku znajduje się najgłębszy w Europie Kanion Su Gorropu. Jego niemal pionowe ściany w niektórych miejscach osiągają 500 m wysokości i są oddalone od siebie zaledwie o 4-5 m. W Zatoce Orosei wchodzącej w skład Parku można też podziwiać strzeliste klify opadające wprost do morza i piękne piaszczyste plaże.
Kanion Su Gorropu — foto: Pixabay
Klimat i pogoda na Sardynii
Na Sardynię ma wpływ klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, charakteryzujący się łagodną, choć niekiedy deszczową zimą i średnią temperaturą 10°C oraz upalnym i suchym latem ze średnimi temperaturami wynoszącymi 25°C. Wyspa jest najcieplejszym regionem we Włoszech. To również bardzo słoneczne miejsce, bo słońce świeci tu przez ok. 300 dni w roku. Latem znad Afryki czasem powieje sirocco, przynosząc na wyspę falę upałów z temperaturami dochodzącymi do 40°C. Letnie upały łagodzone są przez mistral — wiatr wiejący od strony Francji.
Woda w morzu zimą ma ok. 14°C, natomiast latem jej temperatura podnosi się do 24-25°C.
Wypoczynek na Sardynii najlepiej planować od maja do września. Dobrymi miesiącami na odwiedzenie wyspy jest też kwiecień i październik, kiedy nadal jest ciepło. Wiosną i jesienią, czyli poza szczytem sezonu turystycznego można uniknąć tłumów wczasowiczów i ceny wakacji są wtedy bardziej atrakcyjne.
Sielskie wakacje na Sardynii
Sardynia to idealne miejsce na spokojne i relaksujące wakacje we Włoszech, dlatego każdego roku wyspę tę odwiedza wielu turystów. Przyjeżdżają tu na wakacje, bo Sardynia gwarantuje błogi wypoczynek blisko i w zgodzie z naturą. Na wyspie nie ma tłocznych i hałaśliwych miast, ani wielopasmowych, zwykle zakorkowanych dróg. To jedyny region we Włoszech, w którym nie ma autostrady. Za to można tu delektować się spokojem i cieszyć oczy przepięknymi widokami, a także spotkać sympatyczne osiołki oraz stada owiec i kozy spacerujące po sardyńskich drogach.
Droga na Sardynii — foto: Pixabay
Ze względu na występującą tu unikatową, piękną przyrodę i działania ekologiczne podejmowane przez mieszkańców, na wyspie coraz chętniej wypoczywają osoby preferujące ekoturystykę.
Sardynia jest też wyjątkowo atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku dla amatorów nurkowania i snorkelingu. Bogata podwodna fauna i flora, rafy i malownicze jaskinie skąpane w krystalicznej wodzie to prawdziwa uczta i wyjątkowa atrakcja dla osób nurkujących w morzu otaczającym wyspę. Plaże Sardynii są też idealnym miejscem do uprawiania różnych sportów wodnych, w tym szczególnie żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu.
Wypoczynek na Sardynii — foto: Unsplash