Wróć do listy artykułów

Sardynia — klejnot Włoch ze Szmaragdowym Wybrzeżem

Warto wiedzieć | 26-02-2024, Aktualizacja: 26-02-2024
włochy sardynia, sardynia wakacje, sardynia wczasy, sardynia wycieczki, sardynia z niemiec, włochy z niemiec, sardynia pogoda, sardynia atrakcje, przyroda na sardynii, sardynia cagliari, cagliari stolica sardynii, sardynia kiedy jechać, wybrzeże sardynii, sardynia historia, sardynia nuragi, sardynia costa smeralda, sardynia szmaragdowe wybrzeże, sardynia jaskinie
Malownicze wybrzeże włoskiej Sardynii — foto: Stephanie Albert z Pixabay

Sardynia, skalista wyspa na Morzu Śródziemnym znana jest z malowniczych górskich krajobrazów, skalistych wybrzeży, niesamowitych jaskiń i przepięknych, piaszczystych plaż oblewanych z krystalicznie czystą, lazurową wodą. To jedna z najpiękniejszych włoskich wysp, idealne miejsce na sielskie i romantyczne wakacje z plażowaniem, uprawianiem sportów wodnych i morskimi kąpielami.

 

 

Sardynia — włoska wyspa na Morzu Śródziemnym

 

 

Malownicza i skalista Sardynia to po Sycylii druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, leżąca w sąsiedztwie francuskiej Korsyki. Wyspa o powierzchni 24 090 km² ma 200 km długości i 120 km szerokości. Linia brzegowa Sardynii z wysokim i skalistym wybrzeżem oraz licznymi lagunami i rozlewiskami ma 1849 km długości. 

 

Wybrzeże Sardynii

Wybrzeże Sardynii  — foto: Pixabay

 

Większa część wyspy to i płaskowyże i malownicze góry z najwyższym pasmem Gennargentu, w którym na wysokość 1834 m n.p.m. wznosi się Punta La Marmora — najwyższy szczyt Sardynii. 

 

Sardynia, Gennargentu

Sardynia, Gennargentu — foto: Pixabay

 

Sardynia i otaczające ją wysepki tworzą autonomiczny region Włoch. Mieszkańcy wyspy utrzymują się głównie z rolnictwa i turystyki. Komunikują się w języku włoskim i sardyńskim będącym dialektem języka włoskiego, choć uważanym przez wielu językoznawców za odrębny język.

 

Cagliari — stolica wyspy 

Cagliari to wyjątkowy, pełen zabytków nadmorski kurort leżący na południowym wybrzeżu Sardynii nad zatoką o tej samej nazwie. Cagliari, podobnie jak Rzym położone jest na siedmiu wzgórzach. To urokliwe miasto z atmosferą charakterystyczną dla całej wyspy. Cagliari jest portowym miastem, w którym znajduje się jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym. W mieście jest również międzynarodowe lotnisko.

 

Cagliari, stolica Sardynii

Cagliari, stolica Sardynii — foto: Pixabay

 

Castello, Stampace, Marina i Villanova to 4 zabytkowe dzielnice, które tworzą historyczne centrum miasta. W położonej na wzgórzu dzielnicy Castello, w minionych wiekach mieszkali władcy i szlacheckie rody Sardynii. Znajdujący się tam Bastion San Remy to jeden z symboli stolicy wyspy. Wśród wielu zabytków Cagliari warto odwiedzić ruiny rzymskiego amfiteatru. W czasach świetności amfiteatr mógł pomieścić 10 tys. widzów, ale do obecnych czasów przetrwała tylko część wykuta w skale. 

 

Bastion San Remy

Bastion San Remy — foto: Pixabay

 

W stolicy i okolicach można wypoczywać na pięknych, piaszczystych plażach. Warto też wybrać się na wycieczkę do pobliskiego rezerwatu, w którym można podziwiać różowe flamingi. 

 

Sardynia, różowe flamingi

Sardynia, różowe flamingi — foto: Pixabay

 

Burzliwa historia wyspy

Położenie i strategiczne znaczenie Sardynii przez wieki było przyczyną nieustających walk o dominację wyspy na Morzu Śródziemnym. 

W 260 r. p.n.e. Rzymianie przypłynęli na Sardynię i osiedlili się wzdłuż jej północnego wybrzeża.

 

Burzliwa historia Sardynii miała znaczący wpływ na obecny, wyjątkowy charakter wyspy i kulturę jej mieszkańców. Przez wieki odcisnęli tu swoje wpływy Fenicjanie, Rzymianie, Kartagińczycy, Grecy, Arabowie, Wandalowie. Do Włoch Sardynia oficjalnie należy dopiero od 1720 r.

 

Z dawnych czasów na wyspie pozostały charakterystyczne budowle megalityczne w kształcie ściętego stożka, a najstarsze z nich datowane są na epokę brązu. To  nuragi — starożytne wieże obronne, które zostały zbudowane z dużych, ułożonych na sobie  kamieni bez użycia zaprawy. Jest ich aż ok. 7 tys., rozrzuconych na całej powierzchni wyspy. Najlepiej zachowane nuragi znajdują się w pobliżu miejscowości Barumini. To kompleks Su Nuraxi zbudowany pomiędzy XII a XI w. p.n.e., który w 1997 r. wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Sardynia, nuragi

Sardynia, nuragi — foto: Pixabay

 

Zachwycające wybrzeże Sardynii

Wizytówką Sardynii są piękne, czyste plaże oblewane krystalicznymi, ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Plaże na wyspie są szerokie i piaszczyste, ale nie brakuje też tych niewielkich, romantycznych, ukrytych w zacisznych, urokliwych zatoczkach otoczonych skałami. Otoczona wydmami plaża Spiaggia Piscinas  znalazła się nawet w czołówce najpiękniejszych plaż świata w rankingu przygotowanym przez National Geographic. W kurorcie Stintino można zrelaksować się na słynnej plaży La Pelosa z drobnym białym piaskiem, zapierającymi dech w piersiach widokami i lazurowym kolorem wody. Ta plaża przez wielu turystów uznawana jest za jedną z najpiękniejszych we Włoszech. 

 

Plaża na Sardynii

Plaża na Sardynii — foto: Pixabay

 

Szczególnie piękne jest 55-kilometrowe północno-wschodnie wybrzeże wyspy zwane Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże. Swoją nazwę zawdzięcza intensywnie szmaragdowej wodzie, jaka oblewa tę część wybrzeża i okoliczne plaże ukryte w klimatycznych zatoczkach. Szmaragdowe Wybrzeże z plażami pokrytymi drobnym, delikatnym piaskiem i z luksusowymi hotelami jest popularnym miejscem wypoczynku gwiazd show-biznesu, celebrytów i ludzi z zasobnym portfelem. Amatorzy golfa mają tu do dyspozycji ekskluzywne pole golfowe Tomba dei Giganti.

 

Z czego jeszcze słynie Sardynia?

Na Sardynii jest ponad 3300 jaskiń. Najpiękniejszą z nich jest 4-kilometrowa Jaskinia Neptuna (Grotte di Nettuno), która została odkryta ok. 300 lat temu. Wiek jaskini szacowany jest na ponad 130 mln lat. Ciągnie się ona wzdłuż wybrzeża koło znanego kurortu nadmorskiego — Alghero. Grota zachwyca swymi rozmiarami oraz przepięknymi naciekami stalaktytów i stalagmitów. W jaskini znajduje się długie na ponad 100 m  jezioro La Marmora. Turystom udostępniono do zwiedzania jedynie 580 m tej malowniczej groty. Można do niej dotrzeć 656-stopniowymi schodami zwanymi Escala del Cabirol lub dopłynąć promem od strony morza.

 

Jaskinia na Sardynii

Jaskinia na Sardynii — foto: Pixabay

 

Sardynia słynie z plantacji korkowych i najprzeróżniejszych wyrobów uzyskiwanych z korka. Wyżynę Gallura w północnej części wyspy porastają wielkie lasy korkowe. Na wyspie wytwarza się wiele przedmiotów codziennego użytku z korka pozyskiwanego z dębów korkowych.

 

Przyroda na wyspie

Unikalna przyroda Sardynii przyczyniła się do wyodrębnienia wielu miejsc, które stanowią obszary chronione. Utworzony w 1994 r. Park Narodowy Arcipelago di La Maddalena obejmuje obszar na północnym wschodzie wyspy i część morza z archipelagiem ponad 60 wysepek. To najpiękniejszy archipelag na Morzu Śródziemnym oraz fantastyczne miejsce do żeglowania, plażowania i kąpieli w morzu.

 

Arcipelago di La Maddalena

Arcipelago di La Maddalena — foto: Pixabay

 

Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennargentu utworzony w najwyższych górach Sardynii i przylegającym do nich wybrzeżu nad Zatoką Orosei to świetne miejsce dla osób preferujących aktywny wypoczynek. W Parku znajduje się najgłębszy w Europie Kanion Su Gorropu. Jego niemal pionowe ściany w niektórych miejscach osiągają  500 m wysokości i są oddalone od siebie zaledwie o 4-5 m. W Zatoce Orosei wchodzącej w skład Parku można też podziwiać strzeliste klify opadające wprost do morza i piękne piaszczyste plaże. 

 

Kanion Su Gorropu

Kanion Su Gorropu — foto: Pixabay

 

Klimat i pogoda na Sardynii

Na Sardynię ma wpływ klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, charakteryzujący się łagodną, choć niekiedy deszczową zimą i średnią temperaturą 10°C oraz upalnym i suchym latem ze średnimi temperaturami wynoszącymi 25°C. Wyspa jest najcieplejszym regionem we Włoszech. To również bardzo słoneczne miejsce, bo słońce świeci tu przez ok. 300 dni w roku. Latem znad Afryki czasem powieje sirocco, przynosząc na wyspę falę upałów z temperaturami dochodzącymi do 40°C. Letnie upały łagodzone są przez mistral — wiatr wiejący od strony Francji.

 

Woda w morzu zimą ma ok. 14°C, natomiast latem jej temperatura podnosi się do 24-25°C.

 

Wypoczynek na Sardynii najlepiej planować od maja do września. Dobrymi miesiącami na odwiedzenie wyspy jest też kwiecień i październik, kiedy nadal jest ciepło. Wiosną i jesienią, czyli poza szczytem sezonu turystycznego można uniknąć tłumów wczasowiczów i ceny wakacji są wtedy bardziej atrakcyjne.

 

Sielskie wakacje na Sardynii

Sardynia to idealne miejsce na spokojne i relaksujące wakacje we Włoszech, dlatego każdego roku wyspę tę odwiedza wielu turystów. Przyjeżdżają tu na wakacje, bo Sardynia gwarantuje błogi wypoczynek blisko i w zgodzie z naturą. Na wyspie nie ma tłocznych i hałaśliwych miast, ani wielopasmowych, zwykle zakorkowanych dróg. To jedyny region we Włoszech, w którym nie ma autostrady. Za to można tu delektować się spokojem i cieszyć oczy przepięknymi widokami, a także spotkać sympatyczne osiołki oraz stada owiec i kozy spacerujące po sardyńskich drogach. 

 

Droga na Sardynii

Droga na Sardynii — foto: Pixabay

 

Ze względu na występującą tu unikatową, piękną przyrodę i działania ekologiczne podejmowane przez mieszkańców, na wyspie coraz chętniej wypoczywają osoby preferujące ekoturystykę.

 

Sardynia jest też wyjątkowo atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku dla amatorów nurkowania i snorkelingu. Bogata podwodna fauna i flora, rafy i malownicze jaskinie skąpane w krystalicznej wodzie to prawdziwa uczta i wyjątkowa atrakcja dla osób nurkujących w morzu otaczającym wyspę. Plaże Sardynii są też idealnym miejscem do uprawiania różnych sportów wodnych, w tym szczególnie żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu.

 

Wypoczynek na Sardynii

Wypoczynek na Sardynii — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.