Większość turystów odwiedza Rzym i północną część Włoch, ale w wakacyjnych podróżach przez Italię nie można pominąć Sycylii z największą atrakcją turystyczną – ciągle aktywnym wulkanem Etna. To na tej wyspie urodził się Archimedes. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Sycylię? Co warto zobaczyć na tej największej włoskiej wyspie?
Jaka jest włoska wyspa Sycylia?
Sycylia to jedna z najpiękniejszych wysp południowej Europy. Zachwyca przede wszystkim fantastycznymi krajobrazami, przepiękną przyrodą, gajami oliwnymi, plantacjami cytrusów i przyciąga turystów rewelacyjną sycylijską kuchnią.
Należąca do Włoch Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym o powierzchni ponad 25 tys. km², położoną w jego środkowej części. Od Półwyspu Apenińskiego, czyli kontynentalnej części Włoch w regionie Kalabria znajdującym się na czubku włoskiego buta dzieli Sycylię Cieśnina Mesyńska mająca szerokość 3 - 16 km. Sycylia znajduje się zaledwie 148 km od Tunezji — wakacyjnego raju na północnym wybrzeżu Afryki.
Większa część wyspy to wyżyny i góry z najwyższym szczytem — wulkaniczną Etną wznoszącą się aktualnie na wysokość 3323 m n.p.m.
Linia brzegowa Sycylii to ponad 3000 km malowniczych zatok, formacji skalnych i pięknych piaszczystych plaż.
Skaliste wybrzeże Sycylii — foto: Pixabay
Historyczne ślady na Sycylii
Sycylia ma bogatą historię, która sięga starożytności. Wyspę już 10 tys. lat temu zamieszkiwały ludy starożytne, a w X wieku p.n.e. została skolonizowana przez Fenicjan. Czasy panowania Greków, Rzymian i Arabów pozostawiły na wyspie liczne historyczne pamiątki i odcisnęły swoje piętno w miejscowej architekturze i sztuce. Z minionych wieków na wyspie można podziwiać świątynie greckie, ruiny rzymskich umocnień oraz liczne ślady arabskie i bizantyjskie. Gdy na Sycylii nastali Rzymianie nastąpił intensywny rozwój miast, ale trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło wyspę w 1693 roku, doszczętnie zniszczyło wiele sycylijskich miejscowości. To po nim narodził się styl w miejscowej architekturze nazywany sycylijskim barokiem, gdy przez niemal 100 lat odbudowywano zniszczone miasta. Takim barokowym cackiem na Sycylii jest miasto Noto.
Sycylia, miasto Noto — foto: Pixabay
Po przeprowadzonym w 1861 r. plebiscycie Sycylia należy do Włoch. Do dziś mając status autonomiczny i fantastyczne walory turystyczne, jest najsłabiej rozwiniętym i najbiedniejszym regionem tego kraju.
Palermo — stolica Sycylii
Palermo — największe miasto Sycylii i piąte co do wielkości miasto we Włoszech to aglomeracja pełna kontrastów, którą przez wiele lat rządziła sycylijska mafia.
Miasto powstało w czasach starożytnych jako kolonia fenicka. Palermo jest najbardziej różnorodnym sycylijskim miastem pod względem architektonicznym, w którym widoczne są style z różnych epok. Wiele miejscowych zabytków jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Większość z nich zlokalizowana jest na Starym Mieście. Znajdują się tu przepiękne, barokowe kościoły, ale najważniejszymi zabytkami stolicy Sycylii są pozostałości murów z czasów rzymskich i pałac królewski z kaplicą Capella Palatina wybudowaną w XII w.
Zabytkowe Palermo — foto: Pixabay
W ogrodzie botanicznym w Palermo można podziwiać egzotyczne rośliny z całego świata.
Atrakcje turystyczne Sycylii
Na Sycylii jest wiele urokliwych miasteczek, w których znajdują się zabytkowe budowle, ciekawych miejsc wartych zobaczenia, a malownicze zatoczki i piękne plaże przyciągają tu tysiące turystów z całego świata. Jakie najciekawsze miejsca odwiedzić podczas wakacji na Sycylii? Poznaj obowiązkowe punkty na liście sycylijskich atrakcji.
Wulkan Etna
Ten najwyższy w Europie aktywny stożek wulkaniczny to wyjątkowa atrakcja Sycylii. Etna znajduje się we wschodniej części wyspy i góruje nad drugim co do wielkości miastem Sycylii — Katanią
Wulkan zajmuje powierzchnię ok. 1250 km2. Obwód wulkanu u podnóża ma aż 145 km, a jego wysokość wynosząca obecnie ponad 3300 m n.p.m., z powodu ciągłej aktywności wciąż ulega zmianie. Etna to wyjątkowy wulkan, który ma krater główny i ponad 270 kraterów bocznych.
W 1987 r. został utworzony tu Park Narodowy Etna — Parco dell’Etna obejmujący obszar ok. 59 000 ha, na którym można podziwiać unikatową przyrodę, kratery wulkanu i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Sycylijski wulkan Etna w 2013 r. znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Widok na Etnę — foto: Pixabay
Na szczyt wulkanu można dojechać kolejką liniową, która dowozi turystów na wysokość 2500 m n.p.m. lub wejść pieszo, ale zdecydowanie w towarzystwie przewodnika. Erupcje Etny są obecnie przewidywalne, dlatego wycieczka na jej szczyt jest jak najbardziej bezpieczna.
Syrakuzy
W historycznym mieście Syrakuzy słynącym z występującego tu w stanie naturalnym papirusu znajduje się wiele antycznych zabytków. To z ich powodu miasto znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym mieście koniecznie trzeba zobaczyć najstarsze w Europie chrześcijańskie katakumby świętego Jana. Warto odwiedzić również Park Archeologiczny z teatrem greckim z V w. p.n.e., który mógł pomieścić ponad 15 tys. widzów i 65-metrową jaskinią zwaną Uchem Dionizosa, będącą niegdyś kamieniołomem.
Ucho Dionizosa — foto: Pixabay
Warte odwiedzenia jest też stare miasto na wyspie Ortigia, z trzech stron otoczone morzem.
Stare miasto na wyspie Ortigia — foto: Pixabay
Katedra w Monreale
Katedra wybudowana w 1267 r. u podnóża góry Caputo nieopodal Palermo ma wnętrze w całości ozdobione mozaikami w różnych odcieniach złota. Złotych bizantyjskich mozaik przestawiających sceny biblijne jest 48 i zajmują one powierzchnię 6340 m2. Wśród tych XIII wiecznych płaskorzeźb szczególnie wyróżnia się największa z nich przedstawiająca Chrystusa Pantokratora. Budową i zdobieniem Katedry zajmowali się włoscy artyści z Wenecji. W 2015 r. Katedra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Katedra w Monreale — foto: Pixabay
Z dachu Katedry można podziwiać malowniczą zatokę oraz panoramę Monreale i Palermo.
Historyczna Taormina — miasteczko na skale
Malownicza, historyczna Taormina to prawdziwa perełka Sycylii. Miasteczko leżące na wschodnim wybrzeżu wyspy zostało założone w IV wieku p.n.e. Zachwyt budzi przede wszystkim jego wyjątkowe położenie. Miasteczko jest jakby zawieszone nad brzegiem Morza Jońskiego na stromych zboczach wzgórza Monte Tauro na wysokości ponad 150 m n.p.m. Do tego można stąd podziwiać pobliską Etnę. Pomiędzy plażą a miastem kursuje kolejka linowa.
Sycylia, Taormina — foto: Pixabay
Oprócz malowniczych widoków atrakcją Taorminy jest liczący 2300 lat teatr grecki, w którym za czasów rzymskich odbywały się walki gladiatorów, a obecnie organizowane są różne wydarzenia kulturalne. Pięknem Taorminy zachwycali się goszczący tu wielcy literaci — Johann Wolfgang Goethe, David Herbert Lawrence, Guy de Maupassant, czy Jarosław Iwaszkiewicz.
Wąwóz Alcantara
W okolicy Taorminy, u stóp wulkanu Etna znajduje się przepiękny wąwóz Alcantara z bazaltowymi, wysokimi do 50 m skałami. To jedna z największych atrakcji geologicznych Sycylii. Wąwóz powstał w wyniku erupcji wulkanu, gdy gorąco lawa gwałtownie zastygła po zetknięciu się z lodowatą wodą w rzece. Teraz dnem wąwozu płynie rwąca rzeka z licznymi zakolami, wodospadami i kaskadami. Wąwóz można przepłynąć kajakiem, lub przejść go pieszo w wypożyczonych, wysokich gumowych butach. Obie formy wymagają odwagi i sporej sprawności fizycznej, a jeszcze trzeba pamiętać, że woda w tej rzece jest lodowata. Nad brzeg rzeki można zejść schodami lub zjechać windą.
Wąwóz Alcantara — foto: Pixabay
Dolina Świątyń w Agrigento
Dolina Świątyń w Agrigento to jedno z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych na Sycylii i jednocześnie największy park archeologiczny na świecie. W czasach panowania na wyspie Greków było tu wielkie miasto ze świątyniami, teatrami i pałacami, posiadające rozległe place i obszerne katakumby z grobowcami. Znajdujące się nieopodal morze gwarantowało rozwój handlu i bogactwo mieszkańców. wojny punickie położyły kres świetności miasta, ale pozostały po nim imponujące ruiny.
Dolina Świątyń w Agrigento — foto: Pixabay
Znajdująca się tu Świątynia Zwycięstwa jest jedną z najlepiej zachowanych świątyń greckich na świecie.
Świątynia Zwycięstwa — foto: Pixabay