Wróć do listy artykułów

Sycylia — największa wyspa i perełka Włoch

Warto wiedzieć | 02-05-2019, Aktualizacja: 06-06-2023
włochy sycylia, sycylia wyspa, sycylia morze śródziemne, sycylia wakacje, sycylia wulkan etna, sycylia wycieczki, sycylia zwiedzanie, sycylia atrakcje, sycylia co zobaczyć, sycylia co zwiedzić, sycylia zabytki, sycylia historia, sycylia palermo, sycylia syrakuzy, sycylia agrigento
Świątynia Zwycięstwa to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych świątyń na Sycylii — foto: Pixabay

Większość turystów odwiedza Rzym i północną część Włoch, ale w wakacyjnych podróżach przez Italię nie można pominąć Sycylii z największą atrakcją turystyczną – ciągle aktywnym wulkanem Etna.  To na tej wyspie urodził się Archimedes. Dlaczego warto odwiedzić Sycylię? Co warto zobaczyć na tej największej włoskiej wyspie?

 

 

Jaka jest włoska wyspa Sycylia?

Sycylia to przede wszystkim fantastyczne krajobrazy, przepiękna przyroda, gaje oliwne, plantacje cytrusów i rewelacyjna sycylijska kuchnia.

 

 

Należąca do Włoch Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym o powierzchni ponad 25 tys. km², położoną w jego środkowej części. Od Półwyspu Apenińskiego, czyli kontynentalnej części Włoch w regionie Kalabria znajdującym się na czubku włoskiego buta dzieli Sycylię Cieśnina Mesyńska mająca  szerokość 3 - 16 km. Sycylia znajduje się zaledwie 148 km od Tunezji — wakacyjnego raju na północnym wybrzeżu Afryki. Większa część wyspy to wyżyny i góry z najwyższym szczytem — wulkaniczną Etną wznoszącą się aktualnie na wysokość 3323 m n.p.m. 

Linia brzegowa Sycylii to ponad 3000 km malowniczych zatok, formacji skalnych i pięknych piaszczystych plaż.

Skaliste wybrzeże Sycylii

Skaliste wybrzeże Sycylii — foto: Pixabay

 

Historyczne ślady na Sycylii

Sycylia ma bogatą historię, która sięga starożytności. Wyspę już 10 tys. lat temu zamieszkiwały ludy starożytne, a w X wieku p.n.e. została skolonizowana przez Fenicjan. Czasy panowania  Greków, Rzymian i Arabów pozostawiły na wyspie liczne historyczne pamiątki i odcisnęły swoje piętno w miejscowej architekturze i sztuce. Z minionych wieków na wyspie można podziwiać świątynie greckie, ruiny rzymskich umocnień oraz liczne ślady arabskie i bizantyjskie. Gdy na Sycylii nastali Rzymianie nastąpił intensywny rozwój miast, ale trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło wyspę w 1693 roku, doszczętnie zniszczyło wiele sycylijskich miejscowości. To po nim narodził się styl w miejscowej architekturze nazywany sycylijskim barokiem, gdy przez niemal 100 lat odbudowywano zniszczone miasta. Takim barokowym cackiem na Sycylii jest miasto Noto.

 

Sycylia, miasto Noto

Sycylia, miasto Noto — foto: Pixabay

 

Po przeprowadzonym w 1861 r. plebiscycie Sycylia należy do Włoch. Do dziś mając status autonomiczny i fantastyczne walory turystyczne, jest najsłabiej rozwiniętym i najbiedniejszym regionem tego kraju.

 

Palermo — stolica Sycylii

Palermo — największe miasto Sycylii i piąte co do wielkości miasto we Włoszech to aglomeracja pełna kontrastów, którą przez wiele lat rządziła sycylijska mafia.

 

Miasto powstało w czasach starożytnych jako kolonia fenicka. Palermo jest najbardziej różnorodnym sycylijskim miastem pod względem architektonicznym, w którym widoczne są style z różnych epok. Wiele miejscowych zabytków jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Większość z nich zlokalizowana jest na Starym Mieście. Znajdują się tu przepiękne, barokowe kościoły, ale najważniejszymi zabytkami stolicy Sycylii są pozostałości murów z czasów rzymskich i pałac królewski z kaplicą Capella Palatina wybudowaną w XII w.

 

Zabytkowe Palermo

Zabytkowe Palermo — foto: Pixabay

 

W ogrodzie botanicznym  w Palermo można podziwiać egzotyczne rośliny z całego świata.

 

Atrakcje turystyczne Sycylii 

Na Sycylii jest wiele urokliwych miasteczek, w których znajdują się zabytkowe budowle, ciekawych miejsc wartych zobaczenia, a malownicze zatoczki i piękne plaże przyciągają tu tysiące turystów z całego świata. Jakie najciekawsze miejsca odwiedzić podczas wakacji na Sycylii? Poznaj obowiązkowe punkty na liście sycylijskich atrakcji.

 

Wulkan Etna

Ten najwyższy w Europie aktywny stożek wulkaniczny to wyjątkowa atrakcja Sycylii. Etna znajduje się we wschodniej części wyspy i góruje nad drugim co do wielkości miastem Sycylii — Katanią

Wulkan zajmuje powierzchnię ok. 1250 km2. Obwód wulkanu u podnóża ma aż 145 km, a jego wysokość wynosząca obecnie ponad 3300 m n.p.m., z powodu ciągłej aktywności wciąż ulega zmianie. Etna to wyjatkowy wulkan, który ma krater główny i ponad 270 kraterów bocznych.

W 1987 r. został utworzony tu Park Narodowy Etna — Parco dell’Etna obejmujący  obszar ok. 59 000 ha, na którym można podziwiać unikatową przyrodę, kratery wulkanu i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Sycylijski wulkan Etna w 2013 r. znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Widok na Etnę

Widok na Etnę — foto: Pixabay

 

Na szczyt wulkanu można dojechać kolejką liniową, która dowozi turystów na wysokość 2500 m n.p.m.  lub wejść pieszo, ale zdecydowanie w towarzystwie przewodnika. Erupcje Etny są obecnie przewidywalne, dlatego wycieczka na jej szczyt jest jak najbardziej bezpieczna.

 

Syrakuzy

W historycznym mieście Syrakuzy słynącym z występującego tu w stanie naturalnym papirusu znajduje się  wiele antycznych zabytków. To z ich powodu miasto znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym mieście koniecznie trzeba zobaczyć najstarsze w Europie chrześcijańskie katakumby świętego Jana. Warto odwiedzić również Park Archeologiczny z teatrem greckim z V w. p.n.e., który mógł pomieścić ponad 15 tys. widzów i 65-metrową jaskinią zwaną Uchem Dionizosa, będącą niegdyś kamieniołomem. 

 

Ucho Dionizosa

Ucho Dionizosa — foto: Pixabay

 

Warte odwiedzenia jest też stare miasto na wyspie Ortigia, z trzech stron otoczone morzem.

 

Stare miasto na wyspie Ortigia

Stare miasto na wyspie Ortigia — foto: Pixabay

 

Katedra w Monreale

Katedra wybudowana w 1267 r. u podnóża góry Caputo nieopodal Palermo ma wnętrze w całości ozdobione mozaikami w różnych odcieniach złota. Złotych bizantyjskich mozaik przestawiających sceny biblijne jest 48 i zajmują one powierzchnię 6340 m2. Wśród tych XIII wiecznych płaskorzeźb  szczególnie wyróżnia się największa z nich przedstawiająca Chrystusa Pantokratora. Budową i zdobieniem Katedry zajmowali się włoscy artyści z Wenecji. W 2015 r. Katedra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Katedra w Monreale

Katedra w Monreale — foto: Pixabay

 

Z dachu Katedry można podziwiać malowniczą zatokę oraz panoramę Monreale i Palermo.

 

Historyczna Taormina — miasteczko na skale

Malownicza, historyczna Taormina to prawdziwa perełka Sycylii. Miasteczko leżące na wschodnim wybrzeżu wyspy zostało założone w IV wieku p.n.e.  Zachwyt budzi przede wszystkim jego wyjątkowe położenie. Miasteczko jest jakby zawieszone nad brzegiem Morza Jońskiego na stromych zboczach wzgórza Monte Tauro na wysokości ponad 150 m n.p.m. Do tego można stąd podziwiać pobliską Etnę. Pomiędzy plażą a miastem kursuje kolejka linowa.

 

Sycylia, Taormina

Sycylia, Taormina — foto: Pixabay

 

Oprócz malowniczych widoków atrakcją Taorminy jest liczący 2300 lat teatr grecki, w którym za czasów rzymskich odbywały się walki gladiatorów, a obecnie organizowane są różne wydarzenia kulturalne. Pięknem Taorminy zachwycali się goszczący tu wielcy literaci — Johann Wolfgang Goethe, David Herbert Lawrence, Guy de Maupassant, czy Jarosław Iwaszkiewicz.

 

Wąwóz Alcantara

W okolicy Taorminy, u stóp wulkanu Etna znajduje się przepiękny wąwóz Alcantara z bazaltowymi, wysokimi do 50 m skałami. To jedna z największych atrakcji geologicznych Sycylii. Wąwóz powstał w wyniku erupcji wulkanu, gdy gorąco lawa gwałtownie zastygła po zetknięciu się z lodowatą wodą w rzece. Teraz dnem wąwozu płynie rwąca rzeka z licznymi zakolami, wodospadami i kaskadami. Wąwóz można przepłynąć kajakiem, lub przejść go pieszo w wypożyczonych, wysokich gumowych butach. Obie formy wymagają odwagi i sporej sprawności fizycznej, a jeszcze trzeba pamiętać, że woda w tej rzece jest lodowata. Nad brzeg rzeki można zejść schodami lub zjechać windą.

Wąwóz Alcantara

Wąwóz Alcantara — foto: Pixabay

 

Dolina Świątyń w Agrigento

Dolina Świątyń w Agrigento to jedno z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych na Sycylii i jednocześnie największy park archeologiczny na świecie. W czasach panowania na wyspie Greków było tu wielkie miasto ze świątyniami, teatrami i pałacami, posiadające rozległe place i obszerne katakumby z grobowcami. Znajdujące się nieopodal morze gwarantowało rozwój handlu i bogactwo mieszkańców. wojny punickie położyły kres świetności miasta, ale pozostały po nim imponujące ruiny.

 

Dolina Świątyń w Agrigento

 

— foto: Pixabay

 

Znajdująca się tu Świątynia Zwycięstwa jest jedną z najlepiej zachowanych świątyń greckich na świecie.

 

Świątynia Zwycięstwa

Świątynia Zwycięstwa — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.