Sardynia jest fascynującym miejscem o bogatej historii, kulturze i pięknej przyrodzie. To po włoskiej Sycylii druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym mająca powierzchnię 24 090 km². Wraz z pobliskimi wyspami jest regionem autonomicznym Włoch.
Sardynia znana jest z malowniczych krajobrazów, gór, jaskiń, przepięknego skalistego wybrzeża i piaszczystych plaż, z których wiele ukrytych jest w romantycznych zatokach otoczonych skałami. Wybrzeże Sardynii ma 1849 km długości. Wzdłuż niego utworzyło się wiele lagun i rozlewisk. Przeważającą część wyspy zajmują góry. Najwyższym pasmem górskim na wyspie są Góry Gennargentu z najwyższym szczytem Sardynii Punta La Marmora wznoszącym się na wysokość 1834 m n.p.m. Sardynia to wyspa jaskiń, których jest tam ponad 3300. Jedną z najpiękniejszych jest Grota Neptuna, która ma ponad 130 mln lat. Ta 4-kilometrowa jaskinia znajduje się w pobliżu miejscowości Alghero. Turyści mogą odwiedzić jedynie jej odcinek o długości 580 m, do którego można dostać się od strony morza lub po pokonaniu 656 stopni schodów Escala del Cabiro.
Wiele miejsc na Sardynii ma unikalną przyrodę, dlatego są to obszary chronione. Jednym z nich jest Park Narodowy Arcipelago di La Maddalena, który obejmuje obszar na północnym wschodzie wyspy. Doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek jest Park Narodowy Gennargentu. Park utworzony w najwyższych górach Sardynii zachwyca malowniczymi, górskimi krajobrazami i wąwozami. Szczególnie urzekający jest wąwóz Gorropu o 500-metrowych ścianach — wyjątkowa atrakcja przyrodnicza wyspy. W parku można też podziwiać strzeliste klify opadające wprost do morza i piękne piaszczyste plaże.
Sardynia leży w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego z łagodną i deszczową zimą oraz gorącym i suchym latem. To najcieplejsze miejsce we Włoszech i nad wyspą ok. 300 dni w roku świeci słońce.
Ze względu na doskonałą pogodę, sielską atmosferę, walory przyrodnicze i podejmowane działania w celu ochrony środowiska, Sardynia jest miejscem wypoczynku coraz popularniejszym wśród turystów, a szczególnie dla entuzjastów ekoturystyki.
Podwodne krajobrazy Sardynii są atrakcyjne dla miłośników snorkelingu i nurkowania. Wzdłuż wybrzeża wyspy mogą oni penetrować lokalne rafy i podwodne jaskinie. Wyspa jest również doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych — żeglarstwa, windsurfingu czy kitesurfingu.
Costa Smeralda to wizytówka Sardynii, czyli znajdujące się w północno-wschodniej części wyspy, pełne klimatycznych zatoczek z przepiękną turkusową wodą i niewielkich, urokliwych miasteczek Szmaragdowe Wybrzeże. Swoją nazwę ta część wybrzeża zawdzięcza intensywnie szmaragdowej barwie otaczającej go wody. To ulubione miejsce wypoczynku celebrytów i milionerów.
Stolicą Sardynii jest miasto Cagliari, które leży na południowym wybrzeżu wyspy, nad zatoką o tej samej nazwie. W Cagliari znajduje się jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym i międzynarodowe lotnisko.
Na Sardynii licznie rozsiane są nuraghi, czyli charakterystyczne budowle megalityczne. To starożytne wieże obronne zbudowane z dużych kamieni bez użycia zaprawy. Na wyspie jest ich ok. 7 tys., a najstarsze z nich pochodzą aż z epoki brązu. Najlepiej zachowany kompleks nuraghi znajdujący się w pobliżu miejscowości Barumini, w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Burzliwa historia Sardynii i dominujące na niej kultury Fenicjan, Rzymian, Wandalów, Bizantyjczyków i Aragończyków wpłynęły na unikalny charakter wyspy.
Sardynia słynie z produkcji korka i wytwarzanych z niego najprzeróżniejszych przedmiotów codziennego użytku.