Legenda głosi, że Korsyka została stworzona przez Boga w siódmym dniu tygodnia. Bóg nie miał już siły wymyślać nowych cudów świata i połączył ze sobą urokliwe plaże, turkusową wodę, bajeczne wybrzeża i bujną roślinność. I tak oto powstała przepiękna wyspa nazywana przez francuzów „L’Île de Beauté”. Korsyka to również miejsce o bogatej historii i unikalnej kulturze.
Korsyka — co warto o niej wiedzieć?
Francuska wyspa Korsyka położona jest 83 km na zachód od Włoch oraz 180 km na południowy wschód od Francji. Na południu oddzielona jest od włoskiej Sardynii Cieśniną Świętego Bonifacego.
O Korsyce mówi się też, że Bóg upuścił na środku Morza Śródziemnego kawałek Alp, a to dlatego, że ta trzecia co do wielkości wyspa (po Sycylii i Sardynii) jest najbardziej górzystą wyspą w basenie Morza Śródziemnego. Przez jej środek przebiega pasmo wysokich gór, które zajmuje 2/3 powierzchni wyspy. W górskim krajobrazie Korsyki jest prawie 1700 szczytów, z czego ponad 20 z nich ma wysokość ponad 2000 m n.p.m. Jej najwyższy szczyt Monte Cinto wznosi się na wysokość 2710 m n.p.m.
Górzysty krajobraz Korsyki — foto: Pixabay
Imponujące klify i formacje skalne Les Calanche de Piana, znajdujące się na zachodnim wybrzeżu, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wschodnia część wybrzeża Korsyki to tereny nizinne.
Korsyka, klify — foto: Pixabay
Dzieje i różnorodność wyspy
Korsyka była zamieszkana od prehistorycznych czasów i była pod wpływem cywilizacji fenickiej, rzymskiej, bizantyjskiej i genueńskiej. Przez pewien czas wyspa była uznawana jako samodzielne państwo – Republikę Korsykańską. Ta różnorodność wpłynęła na jej kulturę, tradycje i kuchnię.
Ze względu na strategiczne położenie wyspy od wieków toczyły się o nią walki przede wszystkim pomiędzy Włochami i Francją. Chociaż Korsyka lezy zdecydowanie bliżej Włoch ostatecznie od 1768 r. należy do Francji.
Na fladze Korsyki na białym tle widnieje czarna głowa owinięta srebrną chustą. To symbol przedstawiający Araba, ponieważ w minionych wiekach wyspą władali również Arabowie.
Wyspa ma też własny język. Oficjalnym językiem na Korsyce jest francuski, ale mówi się tu także po włosku i odmianą języka włoskiego, czyli językiem korsykańskim. Korsykański jako język nadal używany przez niektórych mieszkańców ma status regionalnego języka urzędowego.
Klimat i pogoda na Korsyce
Korsyka położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego. W miejscowościach zlokalizowanych na wybrzeżu przejawia się on suchymi i gorącymi latami oraz łagodnymi i wilgotnymi zimami. Najgorętsze miesiące na tej wyspie to zdecydowanie lipiec i sierpień. W tym czasie temperatury w ciągu dnia wynoszą ok. 25°C. Na wybrzeżu pogoda jest bardziej wakacyjna niż w głębi wyspy, gdzie panuje klimat alpejski i jest nieco chłodniej. To idealny czas na wypady w góry.
Najlepszym okresem na zwiedzanie atrakcji wyspy jest wiosna i jesień, gdy temperatury utrzymują się w granicach 20-25°C. Wtedy może jednak trochę popadać.
W zimie dzienna temperatura to przeciętnie 12-15° C, natomiast w nocy, szczególnie w górach, spada znacznie poniżej zera. W wyższych partiach gór mogą wtedy wystąpić obfite opady śniegu, a stoki pokryte są nim jeszcze nawet w maju.
Wakacje na Korsyce
Korsyka przyciąga turystów zafascynowanych jej pięknymi krajobrazami, imponującymi górami i malowniczymi miastami. Wyspa słynie też z pięknych plaż i turkusowego morza. Za jedne z najpiękniejszych na wyspie uważa się plaże Palombaggia i Rondinara.
Plaża na Korsyce — foto: Camping Le Sagone
Wyspa oferuje wiele form aktywnego wypoczynku dla miłośników sportów wodnych, wędrówek, jazdy na rowerze i wspinaczki górskiej.
Korsyka jest znana z pięknej przyrody, która można podziwiać w wielu rezerwatach przyrody i parkach narodowych chroniących różnorodność biologiczną wyspy. Najpopularniejszym i jednym z największych we Francji jest Park Regionalny Korsyki, oferujący niezwykłe bogactwo flory i fauny i wiele szlaków turystycznych.
Ajaccio — stolica Korsyki
Stolicą Korsyki jest Ajaccio, miasto otoczone przez góry i Morze Śródziemne, leżące na zachodnim wybrzeżu wyspy. Ajaccio jest usytuowane w zatoce, która tworzy naturalny port. Miasto zostało założone w starożytności przez Greków i nosiło nazwę Akkion. Później tak jak cała wyspa było pod wpływem różnych cywilizacji.
Stolica Korsyki — Ajaccio — foto: Pixabay
Ajaccio to rodzinne miasto francuskiego generała i cesarza, Napoleona Bonaparte. W mieście znajduje się dom, w którym urodził się Napoleon. Jest tam obecnie muzeum poświęconego jego życiu i karierze — Maison Bonaparte. W Ajaccio jest też wiele pięknych zabytków, które warto odwiedzić, będąc tu na wakacjach all inclusive. To między innymi zbudowana w stylu genueńskim Katedra Notre-Dame-de-l'Assomption i Twierdza Ajaccio, z której roztacza się wspaniały widok na miasto i Morze Śródziemne.
Spragnieni słońca mają tu do dyspozycji wiele plaż, a te najbardziej znane to Plage Saint-François i Plage du Trottel. Doskonałym przerywnikiem w plażowaniu będzie wizyta w jednej z licznych restauracji lub kawiarni, gdzie można delektować się lokalnymi korsykańskimi specjałami.
Inne wakacyjne kurorty Korsyki
Na Korsyce jest wiele pięknych miejsc i miejscowości oferujących turystom świetne hotele oraz liczne atrakcje. Wśród nich są jednak prawdziwe perełki, które warto wybrać na swój wakacyjny wypoczynek na tej malowniczej wyspie
Calvi
Jednym z najpiękniejszych kurortów na Korsyce jest miejscowość Calvi położona na zachodnim wybrzeżu wyspy. Miasto z fantastycznymi krajobrazami znajduje się na wzgórzu, nad malowniczą zatoką. Wzdłuż zatoki ciągnie się piaszczysta plaża Plage de Calvi, o długości około 5 km. Nad miastem góruje twierdza Calvi zbudowana w XV w., z której roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. W Calvi znajdują się również liczne świątynie i zabytki, bo miasto ma bogatą historię sięgającą czasów starożytnych.
Korsyka, Calvi — foto: Pixabay
W miejscowym porcie można wynająć łódź lub skorzystać z oferty rejsów wokół Korsyki i odwiedzenia sąsiednich wysp. Są tu również doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Kurort oferuje wypoczynek w luksusowych hotelach z widokiem na zatokę i ośnieżony szczyt Monte Cinto.
Porto-Vecchio
Na południowo-wschodnim wybrzeżu Korsyki znajduje się popularny wakacyjny kurort Porto-Vecchio - miasto położone nad zatoką i otoczone górami. Jedną z głównych atrakcji miasta jest starówka z wąskimi uliczkami, kamiennymi budynkami i klimatycznymi placami. W kurorcie jest także port oferujący miejsca dla luksusowych jachtów. Turyści najchętniej wypoczywają na plaży Santa Giulia z białym piaskiem oblewanej turkusowymi wodami zatoki, uznawanej za jedną z najpiękniejszych plaż na Korsyce. W okolicy miasteczka jest też wiele romantycznych, zacisznych i piaszczystych plaż ukrytych w zatoczkach.
Marina w Porto-Vecchio - foto: Marina Di Santa Giulia
Na wzgórzu w pobliżu kurortu znajduje się jeden z symboli regionu — zamek Fautéa z XV w., z którego roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. Tereny wokół Porto-Vecchio to doskonałe miejsca na piesze i rowerowe wycieczki. W okolicy znajduje się Rezerwat Przyrody Bouches de Bonifacio, który chroni m.in. rafy koralowe i morskie łąki. Oprócz obserwacji przyrody rezerwat oferuje turystom nurkowanie i snorkeling.
Bonifacio
Bonifacio to położone na najbardziej południowym krańcu wyspy miasto, wybudowane na malowniczych białych klifach. Roztaczają się stąd niesamowite widoki na Morze Śródziemne i na pobliskie wyspy, wśród których widoczna jest też włoska Sardynia.
Korsyka, Bonifacio — foto: Pixabay
Bonifacio było niegdyś osadą piracką, a później portem kupieckim. Najbardziej charakterystyczną budowlą w mieście jest Twierdza Bonifacio wybudowana na klifie na wysokości 80 m n.p.m. To zabytek narodowy Korsyki, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na port i okolicę. W miasteczku jest urokliwa starówka z wąskimi uliczkami i kamieniczkami z charakterystycznymi drewnianymi balkonami. Z miejscowego portu organizowane są rejsy do pobliskich wysp.
Do malowniczej zatoki prowadzą strome schody wykute w klifie, znane jako Schody Króla Aragonii. Jak głosi legenda, zostały one zbudowane w jedną noc, aby wojska króla Aragonii miały dostęp do wody.
W okolicy kurortu znajdują się piękne plaże pokryte białym piaskiem i oblewane turkusowym morzem. Za jedną z najpiękniejszych na Korsyce uważana jest plaża Santa Manza.
Bonifacio słynie też z przepięknych jaskiń morskich, a jaskinia Sdragonato ze wspaniałymi formacjami skalnymi i kryształowo czystą wodą jest główną atrakcją dla turystów wypoczywających w tym kurorcie.
Miejscowość ma długą i bogatą historię. To tu odkryto pozostałości osady z czasów rzymskich i podczas prac archeologicznych na terenie Bonifacio, w 2016 r. znaleziono grobowiec z neolitu ze szkieletem kobiety liczącym ponad 6 tys. lat.