Wróć do listy artykułów

Portugalia — słoneczny region Algarve

Warto wiedzieć | 18-07-2019, Aktualizacja: 22-05-2024
portugalia algarve, region algarve, algarve wakacje, algarve wypoczynek, algarve wycieczki, algarve all inclusive, portugalia last minute, portugalia z niemiec, portugalia tanie wakacje, portugalia first minute, algarve pogoda, algarve plaże, algarve co zwiedzić, algarve atrakcje, algarve jaskinia benagil, algarve faro, algarve lagos, algarve kiedy jechać, algarve wybrzeże
Jaskinia Benagil na wybrzeżu Algarve w południowej Portugalii — foto: Julius Silver z Pixabay

Turystyczny region Algarve to jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc Europy. Ta południowa część portugalskiego wybrzeża ciągnie się przez ponad 200 km. Są tu niezwykłe złociste formacje skalne z licznymi jaskiniami, a nad niewielkimi, kameralnymi i piaszczystymi plażami górują malownicze klify. 

 

 

Algarve — południowe wybrzeże Portugalii

 

 

Ta część wybrzeża Portugalii obfituje w przepiękne plaże, które przycupnęły u stóp malowniczych klifów. To również region z niesamowitymi cudami natury. Wybrzeże Algarve to południowy kraniec Europy. Znajdujący się tu przylądek św. Wincentego z charakterystyczną latarnią morską wybudowaną w 1846 r. jest najbardziej wysuniętym na południe skrawkiem naszego kontynentu. Aż do XIV w. wierzono, że tu właśnie jest sam koniec świata.

 

Przylądek św. Wincentego

Przylądek św. Wincentego — foto: Pixabay

 

Od pozostałej, północnej części Portugalii, Algarve oddzielone jest górami, co jeszcze podkreśla odrębność tego regionu. Na kulturę i architekturę tego regionu przez wiele lat mieli wpływ muzułmańscy Maurowie, dlatego Algarve ma też wyjątkowe zabytki. 

 

Stolice regionu Algarve

Region Algarve to niewielkie, malownicze miasteczka z wąskimi, brukowanymi uliczkami,  pełne zabytków, kafejek oraz sklepików i straganów z pamiątkami. 

Stolicą regionu jest miasto Faro. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy. W stolicy koniecznie trzeba się wybrać na spacer klimatycznymi uliczkami starego miasta – Cidade Velha i zwiedzić Katedrę Se de Faro z XIII w.  W Kościele Karmelitów z początku XVIII w. jest Kaplica Kości, której ściany wyłożono kośćmi i czaszkami ponad 1000 miejscowych duchownych.

 

Algarve, Faro

Algarve, Faro — foto: Pixabay

 

Przed trzęsieniem ziemi w 1755 r. stolicą regionu Algarve było miasto Lagos. Wyjątkowa sceneria tego miasteczka z urokliwą starówką i krętymi uliczkami, spotykana jest na wielu pocztówkach. Charakterystyczne białe budynki, malownicze zatoczki, jaskinie i klify oraz piękne, złote plaże przyciągają tu co roku tłumy turystów.

 

Algarve, Lagos

Algarve, Lagos — foto: Pixabay

 

Wakacyjny wypoczynek w Algarve

Region Algarve to centrum portugalskiej turystyki i idealne miejsce na wakacje dla miłośników pięknych plaż, aktywnego wypoczynku oraz malowniczych krajobrazów i zwiedzania. Nie przypadkowo tłumy turystów rokrocznie odwiedzają ten region Portugalii i często powracają w to niezwykłe miejsce! 

 

Klify na wybrzeżu Algarve

Klify na wybrzeżu Algarve — foto: Pixabay

 

Algarve słynie z pól golfowych dostępnych dla amatorów tego sportu przez cały rok. W regionie jest ich ponad 30, a wśród nich także 18-dołkowe, gdzie rozgrywane są międzynarodowe turnieje.

 

Pole golfowe na Algarve

Pole golfowe na Algarve — foto: Pixabay

 

Najpiękniejsze plaże południowej Portugalii

Plaże regionu Algarve są doprawdy zjawiskowe, otoczone malowniczymi klifami i żółto-pomarańczowymi formacjami skalnymi. Wielokrotnie były wyróżniane przez World Travel Awards jako Europe’s Leading Beach Destination, czyli Najlepsze miejsce na plaży w Europie. Od 2015 r. plaże Algarve otrzymują tę nagrodę rokrocznie.

 

Zatoka Lagos

Zatoka Lagos — foto: Pixabay

 

Malownicze plaże są zwłaszcza w rejonie miasta Lagos. Na południe od miasta jest niewielka Praia do Camilo. Na plażę prowadzą strome drewniane schody z ponad 200 stopniami, które często można zobaczyć na pocztówkach z tego regionu. Plaża nie jest duża, ale nie trzeba martwić się o miejsce do wypoczynku, bo tunelem w klifie można przejść na sąsiednią Praia da Boneca. Przy twierdzy w Lagos jest Praia dos Estudantes z dawnym rzymskim mostem spinającym dwa sąsiednie klify. To miejsce turyści chętnie uwieczniają na zdjęciach z wakacji w Algarve.

 

Jedną z najbardziej popularnych plaż w Algarve jest otoczona malowniczymi formacjami skalnymi, niewielka Praia da Marinha leżąca między miejscowościami Albufeira i Lagos. Na plażowanie trzeba wybrać się tu do południa, bo późnej plaża tonie w cieniu.

 

Praia da Marinha

Praia da Marinha — foto: Pixabay

 

W pobliżu tej plaży znajduje się plaża ukryta w słynnej Jaskini Benagil. Od lat ta jaskinia z plażą znajduje się na liście najpiękniejszych plaż świata.

 

Plaża Benagil

Plaża Benagil — foto: Pixabay

 Plaża w jaskini Benagil

Plaża w jaskini Benagil — foto: Unsplash

 

Wśród najpiękniejszych plaż Algarve jest Praia da Falesia leżąca na wschód od miejscowości Albufeira. To bardzo malownicza plaża, nad którą przez 4 km górują charakterystyczne pomarańczowe klify. 

 

Praia da Falesia

Praia da Falesia — foto: Pixabay

 

Jedną z większych plaż jest położona w zachodniej części Algarve — Praia da Bordeira. Z punktów widokowych na pobliskich klifach roztaczają się niesamowite, zapierające dech w piersi widoki. 

 

Praia da Bordeira

Praia da Bordeira — foto: Pixabay

 

Nieopodal Przylądka św. Wawrzyńca znajduje się malownicza Praia do Beliche, na którą prowadzą długie, drewniane schody. Z tej niewielkiej plaży między klifami można przejść tunelem do jej drugiej części. 

 

To tylko niektóre plaże tego zakątka Portugalii — jest ich znacznie więcej, a jedna piękniejsza od drugiej.

 

Atrakcyjne miejsca w Algarve

Południe Portugalii obfituje w cuda natury, piękne widoki i ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Jakie atrakcje tego regionu warto zobaczyć? 

 

Jaskinia morska Benagil

W regionie Algarve znajduje się słynna jaskinia Benagil. To jeden z największych cudów natury tej części wybrzeża, a nawet całej Portugalii. Jaskinia znajduje się ok. 150 m od głównego wejścia na plażę Benagil. Między skalnymi ścianami we wnętrzu morskiej groty znajduje się niewielka plaża ze złotym i miękkim piaskiem oblewana turkusową wodą. Przez okrągłą wyrwę, która powstała w sklepieniu jaskini do jej wnętrza wpadają promienie słoneczne i tworząc fascynującą grę świateł, oświetlają plażę w grocie.  Do jaskini Benagil można dotrzeć jedynie od strony oceanu. Najlepiej skorzystać z regularnie organizowanych na plażę wycieczek stateczkiem, ponieważ ze względu na silne prądy morskie przedostanie się tu wpław, jest zbyt niebezpieczne. Poza tym podczas rejsu można jeszcze zobaczyć kilka innych grot.

 

Jaskinia Benagil

Jaskinia Benagil — foto: Usplash

 

Twierdza Fortaleza de Sagres

W niewielkiej miejscowości Sagres, gdzie Morze Śródziemne łączy się z Oceanem Atlantyckim na skalistym cyplu góruje Twierdza Sagres z XV w. W tym miejscu król Henryk Żeglarz utworzył szkołę kartografii i astronomii, czyli pierwszą akademię morską na świecie. Sztuki żeglarstwa uczyli się tu znani podróżnicy Ferdynand Magellan i Vasco da Gama. 

 

Przylądek Miłosierdzia 

Ponta da Piedade, czyli Przylądek Miłosierdzia znajdujący się ok. 2 km od Lagos to jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w regionie Algarve, ale nawet w całej Portugalii. Nadmorskie klify osiągają tu do 20 m wysokości. Wśród nich są niesamowite formacje skalne tworzące łuki, tunele i niewielkie groty. Pomiędzy skałami i klifami kryją się przepiękne złociste plaże. Spacer po klifach pozwala na dotarcie do punktów widokowych i podziwianie niesamowitych krajobrazów. To również jedno z nielicznych miejsc, gdzie można oglądać wschody i zachody słońca znad lustra oceanu.

 

Ponta da Piedade

Ponta da Piedade — foto: Pixabay

 

Pogoda w Algarve

Wśród wielu turystów wybrzeże Algarve jest kierunkiem wakacyjnym docenianym szczególnie ze względu na idealną pogodę niemal w ciągu całego roku. W szczycie sezonu letniego słońce świeci tu nawet przez 14 godzin dziennie. To jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w Europie

 

Już od maja wybrzeże Algarve jest idealnym miejscem na plażowanie, bo średnie temperatury w ciągu dnia przekraczają 20°C. Od czerwca do września jest tu ok. 30°C. Najwyższe temperatury są w lipcu i sierpniu. W ciągu dnia najczęściej  jest powyżej 30°C, a w nocy temperatury utrzymują się na poziomie 20°C. We wrześniu na termometrach jest ok. 26-29°C, a w październiku 22-25°C. Deszcze w tym czasie praktycznie w ogóle nie występują.

 

Późna jesień to nadal dobra pogoda, bo temperatury są wtedy na poziomie 18-20°C. Pojawiają się jednak opady deszczu, choć wcale nie oznacza to jesiennej szarugi znanej u nas. W tym czasie przyroda budzi się do życia, rośliny zazieleniają się i zakwitają drzewa migdałowe oraz dojrzewają pięknie pachnące pomarańcze.

 

Sezon zimowy charakteryzuje nieco chłodniejszą aurą. Nadal jednak to bardziej ciepła i słoneczna wiosna niż znana nam zima. Temperatury w ciągu dnia wędrują do 18°C. Tylko wieczorami będzie potrzebna kurtka lub ciepły sweter, bo wtedy jest ok. 10°C.

Najcieplejsza woda w oceanie jest od lipca do października i wynosi 19-20°C. W listopadzie jej temperatura nawet zrównuje się z temperaturą otoczenia.

 

Kiedy jechać na wakacje do Algarve?

W którym miesiącu najlepiej wybrać się na wakacje do Algarve? Tym którzy wolą plażowanie i wygrzewanie się w promieniach gorącego słońca zdecydowanie polecamy miesiące wakacyjne — lipiec i sierpień. W tym czasie trzeba jednak się liczyć z tłumami wczasowiczów, bo to szczyt sezonu.

Dla osób nieco bardziej aktywnych polecamy podróż do Algarve w miesiącach mniej obleganych przez turystów. Wycieczki i zwiedzanie najlepiej zaplanować w miesiącach ciepłych, ale nie upalnych. Idealny czas na aktywny wypoczynek będzie w tym regionie Portugalii wiosną i jesienią. Warto jednak pamiętać, że z powodu silnego wiatru wieczory mogą być chłodne. Od marca do maja woda w oceanie też jest dość zimna.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.