Wróć do listy artykułów

Lizbona — romantyczne miasto i stolica Portugalii

Warto wiedzieć | 24-05-2024, Aktualizacja: 24-05-2024
lizbona, portugalia, stolica portugalii, lizbona atrakcje, lizbona z czego słynie, lizbona zwiedzanie, lizbona wakacje, wakacje z niemiec, tanie wakacje, lizbona z niemiec, lizbona zabytki, lizbona tramwaj 28, lizbona najdłuższy most, historia lizbony, symbol lizbony, lizbona rzeka tag
Tramwaj nr 28 - symbol Lizbony — foto: Pixabay

Lizbona to uznane za najbardziej romantyczne, magiczne miasto o bogatej historii, kulturze i niezwykłej architekturze. Stolica Portugalii jest pełna kontrastów — łączy nowoczesność z historią, oferując fantastyczne zabytki oraz rozrywki i bogate życie kulturalne. To jedno z najpiękniejszych miast Europy, które podczas wakacji w Portugalii zdecydowanie warto odwiedzić i do którego później chce się powracać.

 

 

Lizbona — malownicze miasto u ujścia rzeki Tag

Lizbona, stolica i największe miasto Portugalii leży na zachodnim wybrzeżu tego kraju, przy ujściu rzeki Tag do Atlantyku. Jest najbardziej wysuniętą na zachód stolicą kontynentalnej Europy.

 

 

Według danych z 2022 r. miasto zamieszkuje niemal 550 tys. osób, natomiast Lizboński Zespół Metropolitalny liczy prawie 3 mln mieszkańców.

Lizbona jest najbogatszym regionem Portugalii. W 1994 r. została Europejską Stolicą Kultury.

W 2020 r. została nagrodzona przez Komisję Europejską jako Zielona Stolica Europy — miasto wyróżniające się ze względu na dynamiczny wzrost gospodarczy, poprawę jakości życia mieszkańców i ochronę środowiska.

 

Historyczne oblicze stolicy Portugalii

Lizbona jest jednym z najstarszych miast w Europie. Miasto założyli Fenicjanie ok.1200 r. p.n.e. Od tego czasu Lizboną zarządzali Fenicjanie, Rzymianie, Maurowie i Portugalczycy. Stolicą Portugalii Lizbona została ok. 1255 r. 

 

W czasie wielkich odkryć geograficznych przypadających na XV–XVII w. to właśnie z Lizbony wyruszyło wiele zamorskich wypraw. Z portu znajdującego się w najstarszej dzielnicy miasta — Belem w 1497 r. legendarny podróżnik Vasco da Gama wyruszył w swoją pierwszą podróż w poszukiwaniu drogi do Indii. Te zamorskie wyprawy do nowego świata przyczyniły się do rozwoju całego królestwa, a szczególnie jego stolicy. 

 

W 1531 i 1755 r. w dwóch potężnych trzęsieniach ziemi miasto zostało zniszczone prawie w 80%. Po tych tragicznych wydarzeniach pozostały w mieście miejsca obrócone w ruiny. To między innymi ruiny zamku św. Jerzego (Castelo de São Jorge) i klasztoru Karmelitów. Inne budynki, a nawet całe dzielnice zostały odbudowane.

 

Z czego słynie Lizbona?

Podobnie jak Rzym, Lizbona została zbudowana na siedmiu wzgórzach. Dzięki temu w mieście jest wiele punktów widokowych, z których można podziwiać malownicze krajobrazy. Kilka wind zainstalowanych w mieście wspomaga przemieszczanie się pomiędzy obszarami położonymi na bardzo zróżnicowanych wysokościach. 

 

Portugalia, Lizbona

Portugalia, Lizbona — foto: Pixabay

 

Z Lizbony pochodzi fado — narodowa, bardzo rzewna muzyka Portugalii. Muzyka ta powstała w XIX w. Przy akompaniamencie tradycyjnej portugalskiej gitary przypominającej mandolinę, melancholijne pieśni śpiewano przede wszystkim w lizbońskiej dzielnicy Alfama. Obecnie w wielu lizbońskich kafejkach każdego wieczoru organizowane są koncerty muzyki fado.

 

Lizbona, muzyk grający fado

Lizbona, muzyk grający fado — foto: Pixabay

 

W Lizbonie działa najstarsza księgarnia na świecie — Livraria Bertrand. Księgarnia została założona w 1732 r. i jest wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Cafe Martinho da Arcada to lizbońska kawiarnia, w której można napić się kawy już od prawie 250 lat, bo została otwarta w 1782 r.

 

Lizbona to także budynki z fasadami zdobionymi biało-niebieskimi płytkami Azulejo. Przepiękne ich kolekcje można podziwiać w miejscowym Museu Nacional do Azulejo

 

Lizbona, fasada budynku z płytkami Azulejo

Lizbona, fasada budynku z płytkami Azulejo — foto: Pixabay

 

Smakosze znają Lizbonę z rewelacyjnych potraw z dorsza przyrządzanego na 365 sposobów oraz z pasteis de nata, czyli budyniowych babeczek w cieście francuskim, najsłynniejszego smakołyku w Portugalii.

 

Pasteis de nata

Pasteis de nata — foto: Pixabay

 

Najpopularniejsze atrakcje Lizbony 

Od ilości atrakcji w Lizbonie, początkowo może nawet zakręcić się w głowie. Ci, którzy odwiedzili Lizbonę, zgodnie twierdzą, że jej zwiedzanie nikogo nie rozczaruje. To jednak nie lada wyzwania, bo przemierzanie stromych ulic i licznych schodów wymaga niezłej kondycji. Spacer wśród urokliwych, wąskich uliczek Alfamy przy melancholijnych dźwiękach fado dobiegających z pobliskich kafejek, to coś, do czego ciągle chce się wracać. 

 

Jedną z największych atrakcji Lizbony i zarazem symbolem tego miasta są stare, żółte tramwaje. Najstarsza i najpopularniejsza linia tramwajowa nr 28, uruchomiona została w 1914 r. Trasa tramwaju 28 przebiega wąskimi uliczkami Lizbony, w sąsiedztwie najważniejszych zabytków i przez historyczne dzielnice miasta — Alfamę, Baixę i Bairro Alto. Przejażdżka tym tramwajem jest jednym z najbardziej urokliwych sposobów na zwiedzanie miasta. W ciągu 1,5-godzinnej wycieczki w słuchawkach słychać lektora opowiadającego o najciekawszych, mijanych miejscach można poznać całkiem spory kawałek miasta.

 

Tramwaj nr 28 w Lizbonie

Tramwaj nr 28 w Lizbonie — foto: Pixabay

 

Elevador de Santa Justa to słynna miejska winda wybudowana w 1902 r., która znajduje się centralnej dzielnicy Lizbony. Winda łączy dwie dzielnice — Baxia i Barrio Alto. Konstrukcja ma 45 metrów wysokości, a jej szczyt zwieńcza platforma widokowa, z której roztaczają się fantastyczne widoki na miasto. Windę zaprojektował uczeń Gustava Eiffela — Raul Mesnier.

 

Elevador de Santa Justa

Elevador de Santa Justa — foto: Pixabay

 

W lizbońskim oceanarium, które jest największym takim obiektem w Europie, zgromadzono ponad 25 tysięcy stworzeń morskich  z akwenów całego świata. Można je podziwiać w specjalnie skonstruowanych podwodnych tunelach. W jego głównym akwarium znajduje się 5 mln litrów wody morskiej.

 

Lizbońskim oceanarium

Lizbońskim oceanarium — foto: Pixabay

 

Park Monsanto o powierzchni 10 km², znajdujący się w zachodniej części miasta jest największym parkiem miejskim w Europie. 

 

Wybudowany nad rzeką Tag most Vasco da Gama o długości 17,2 km to najdłuższy most w Portugalii, a nawet jeden z najdłuższych mostów w Europie. 

Nad rzeką Tag znajduje się także charakterystyczny czerwony Most 25 kwietnia. To dwupoziomowy, najdłuższy most wiszący w Europie, mający blisko 2300 m.

 

Most 25 kwietnia

Most 25 kwietnia — foto: Pixabay

 

Zabytki Lizbony — co warto zobaczyć?

W portowej dzielnicy Belém wznosi się ogromny, gotycki Klasztor Hieronimitów. Wybudowano go na początku XVI w., w hołdzie podróżnikowi Vasco da Gama, po jego powrocie z zamorskiej podróży do Indii. W klasztorze znajduje się grobowiec sławnego żeglarza. Klasztor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na dziedzińcu klasztoru w 2007 r. podpisano Traktat Lizboński.

 

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów — foto: Pixabay

 

Dziedziniec klasztoru Hieronimitów

Dziedziniec klasztoru Hieronimitów — foto: Pixabay

 

W pobliżu klasztoru znajduje się 52-metrowy Pomnik Odkrywców, zbudowany w 1960 r.   Obok postaci słynnych portugalskich żeglarzy i odkrywców znajduje się marmurowa mapa, na której zaprezentowane zostały zamorskie wyprawy i kolonie tego kraju.

 

Pomnik Odkrywców

Pomnik Odkrywców — foto: Pixabay

 

Nieopodal Klasztoru Hieronimitów znajduje się 35-metrowa wieża Belém również wpisana na listę UNESCO. Znaczna jej część znajduje się pod wodami rzeki Tag. Przez wieki wieża spełniała różne funkcje. Gdy było tu więzienie, kilka miesięcy spędził w nim polski generał – Józef Bem.

 

Wieża Belém

Wieża Belém — foto: Pixabay

 

Zamek św. Jerzego to położona na wzgórzu mauretańska twierdza z okresu średniowiecza. Z zamku roztaczają się fantastyczne widoki na historyczne centrum miasta i rzekę Tag. obecnie w zamku działa muzeum obejmujące ruiny pozostałe po trzęsieniu ziemi.  

 

Zamek św. Jerzego

Zamek św. Jerzego — foto: Pixabay

 

Katedra Se wybudowana na przełomie XII i XIII w. na fundamentach wielkiego meczetu Maurów przetrwała wszystkie trzęsienia ziemi. Była wielokrotnie przebudowywana, dlatego jest niesamowitą mieszanką różnych stylów architektonicznych. Szczególnie piękne są jej gotyckie krużganki.

 

Katedra Se w Lizbonie

Katedra Se w Lizbonie — foto: Unsplash

 

Wakacje w Lizbonie

W ostatnich latach Lizbona jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Europy. Przyjeżdżają tu na kilkudniowe City Break, zwiedzają miasto przy okazji urlopowego wypoczynku w Portugalii lub spędzają tu wakacje, odwiedzając miasto tylko dla jego niesamowitego uroku. W każdym z tych przypadków pobyt w Lizbonie warto zaplanować z niemieckim biurem podróży. Dlaczego? Bo wakacje w Portugalii z niemieckim organizatorem wypoczynku, w tym także w Lizbonie są  tanie, a wypoczynek wygodny i komfortowy.

 

Pasjonaci historii i zwiedzania mogą tu planować wakacje przez cały rok. Lizbońska zima jest taka jak nasza wiosna, więc nie ma problemów z odwiedzaniem największych atrakcji miasta. Podczas zwiedzania, w jednej z lokalnych knajpek koniecznie trzeba spróbować dorsza, którego Lizbończycy przyrządzają na 365 różnych sposobów.

 

Słońce świeci nad Lizboną przez 290 dni w roku, a temperatura nawet zimą zwykle nie spada poniżej 15°C. Od maja do września poza miastem można relaksować się na plażach ciągnących się nad Oceanem Atlantyckim. To również doskonałe miejsce na wakacje dla miłośników sportów wodnych.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.