Lizbona to uznane za najbardziej romantyczne, magiczne miasto o bogatej historii, kulturze i niezwykłej architekturze. Stolica Portugalii jest pełna kontrastów — łączy nowoczesność z historią, oferując fantastyczne zabytki oraz rozrywki i bogate życie kulturalne. To jedno z najpiękniejszych miast Europy, które podczas wakacji w Portugalii zdecydowanie warto odwiedzić i do którego później chce się powracać.
Lizbona — malownicze miasto u ujścia rzeki Tag
Lizbona, stolica i największe miasto Portugalii leży na zachodnim wybrzeżu tego kraju, przy ujściu rzeki Tag do Atlantyku. Jest najbardziej wysuniętą na zachód stolicą kontynentalnej Europy.
Według danych z 2022 r. miasto zamieszkuje niemal 550 tys. osób, natomiast Lizboński Zespół Metropolitalny liczy prawie 3 mln mieszkańców.
Lizbona jest najbogatszym regionem Portugalii. W 1994 r. została Europejską Stolicą Kultury.
W 2020 r. została nagrodzona przez Komisję Europejską jako Zielona Stolica Europy — miasto wyróżniające się ze względu na dynamiczny wzrost gospodarczy, poprawę jakości życia mieszkańców i ochronę środowiska.
Historyczne oblicze stolicy Portugalii
Lizbona jest jednym z najstarszych miast w Europie. Miasto założyli Fenicjanie ok.1200 r. p.n.e. Od tego czasu Lizboną zarządzali Fenicjanie, Rzymianie, Maurowie i Portugalczycy. Stolicą Portugalii Lizbona została ok. 1255 r.
W czasie wielkich odkryć geograficznych przypadających na XV–XVII w. to właśnie z Lizbony wyruszyło wiele zamorskich wypraw. Z portu znajdującego się w najstarszej dzielnicy miasta — Belem w 1497 r. legendarny podróżnik Vasco da Gama wyruszył w swoją pierwszą podróż w poszukiwaniu drogi do Indii. Te zamorskie wyprawy do nowego świata przyczyniły się do rozwoju całego królestwa, a szczególnie jego stolicy.
W 1531 i 1755 r. w dwóch potężnych trzęsieniach ziemi miasto zostało zniszczone prawie w 80%. Po tych tragicznych wydarzeniach pozostały w mieście miejsca obrócone w ruiny. To między innymi ruiny zamku św. Jerzego (Castelo de São Jorge) i klasztoru Karmelitów. Inne budynki, a nawet całe dzielnice zostały odbudowane.
Z czego słynie Lizbona?
Podobnie jak Rzym, Lizbona została zbudowana na siedmiu wzgórzach. Dzięki temu w mieście jest wiele punktów widokowych, z których można podziwiać malownicze krajobrazy. Kilka wind zainstalowanych w mieście wspomaga przemieszczanie się pomiędzy obszarami położonymi na bardzo zróżnicowanych wysokościach.
Portugalia, Lizbona — foto: Pixabay
Z Lizbony pochodzi fado — narodowa, bardzo rzewna muzyka Portugalii. Muzyka ta powstała w XIX w. Przy akompaniamencie tradycyjnej portugalskiej gitary przypominającej mandolinę, melancholijne pieśni śpiewano przede wszystkim w lizbońskiej dzielnicy Alfama. Obecnie w wielu lizbońskich kafejkach każdego wieczoru organizowane są koncerty muzyki fado.
Lizbona, muzyk grający fado — foto: Pixabay
W Lizbonie działa najstarsza księgarnia na świecie — Livraria Bertrand. Księgarnia została założona w 1732 r. i jest wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
Cafe Martinho da Arcada to lizbońska kawiarnia, w której można napić się kawy już od prawie 250 lat, bo została otwarta w 1782 r.
Lizbona to także budynki z fasadami zdobionymi biało-niebieskimi płytkami Azulejo. Przepiękne ich kolekcje można podziwiać w miejscowym Museu Nacional do Azulejo.
Lizbona, fasada budynku z płytkami Azulejo — foto: Pixabay
Smakosze znają Lizbonę z rewelacyjnych potraw z dorsza przyrządzanego na 365 sposobów oraz z pasteis de nata, czyli budyniowych babeczek w cieście francuskim, najsłynniejszego smakołyku w Portugalii.
Pasteis de nata — foto: Pixabay
Najpopularniejsze atrakcje Lizbony
Od ilości atrakcji w Lizbonie, początkowo może nawet zakręcić się w głowie. Ci, którzy odwiedzili Lizbonę, zgodnie twierdzą, że jej zwiedzanie nikogo nie rozczaruje. To jednak nie lada wyzwania, bo przemierzanie stromych ulic i licznych schodów wymaga niezłej kondycji. Spacer wśród urokliwych, wąskich uliczek Alfamy przy melancholijnych dźwiękach fado dobiegających z pobliskich kafejek, to coś, do czego ciągle chce się wracać.
Jedną z największych atrakcji Lizbony i zarazem symbolem tego miasta są stare, żółte tramwaje. Najstarsza i najpopularniejsza linia tramwajowa nr 28, uruchomiona została w 1914 r. Trasa tramwaju 28 przebiega wąskimi uliczkami Lizbony, w sąsiedztwie najważniejszych zabytków i przez historyczne dzielnice miasta — Alfamę, Baixę i Bairro Alto. Przejażdżka tym tramwajem jest jednym z najbardziej urokliwych sposobów na zwiedzanie miasta. W ciągu 1,5-godzinnej wycieczki w słuchawkach słychać lektora opowiadającego o najciekawszych, mijanych miejscach można poznać całkiem spory kawałek miasta.
Tramwaj nr 28 w Lizbonie — foto: Pixabay
Elevador de Santa Justa to słynna miejska winda wybudowana w 1902 r., która znajduje się centralnej dzielnicy Lizbony. Winda łączy dwie dzielnice — Baxia i Barrio Alto. Konstrukcja ma 45 metrów wysokości, a jej szczyt zwieńcza platforma widokowa, z której roztaczają się fantastyczne widoki na miasto. Windę zaprojektował uczeń Gustava Eiffela — Raul Mesnier.
Elevador de Santa Justa — foto: Pixabay
W lizbońskim oceanarium, które jest największym takim obiektem w Europie, zgromadzono ponad 25 tysięcy stworzeń morskich z akwenów całego świata. Można je podziwiać w specjalnie skonstruowanych podwodnych tunelach. W jego głównym akwarium znajduje się 5 mln litrów wody morskiej.
Lizbońskim oceanarium — foto: Pixabay
Park Monsanto o powierzchni 10 km², znajdujący się w zachodniej części miasta jest największym parkiem miejskim w Europie.
Wybudowany nad rzeką Tag most Vasco da Gama o długości 17,2 km to najdłuższy most w Portugalii, a nawet jeden z najdłuższych mostów w Europie.
Nad rzeką Tag znajduje się także charakterystyczny czerwony Most 25 kwietnia. To dwupoziomowy, najdłuższy most wiszący w Europie, mający blisko 2300 m.
Most 25 kwietnia — foto: Pixabay
Zabytki Lizbony — co warto zobaczyć?
W portowej dzielnicy Belém wznosi się ogromny, gotycki Klasztor Hieronimitów. Wybudowano go na początku XVI w., w hołdzie podróżnikowi Vasco da Gama, po jego powrocie z zamorskiej podróży do Indii. W klasztorze znajduje się grobowiec sławnego żeglarza. Klasztor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na dziedzińcu klasztoru w 2007 r. podpisano Traktat Lizboński.
Klasztor Hieronimitów — foto: Pixabay
Dziedziniec klasztoru Hieronimitów — foto: Pixabay
W pobliżu klasztoru znajduje się 52-metrowy Pomnik Odkrywców, zbudowany w 1960 r. Obok postaci słynnych portugalskich żeglarzy i odkrywców znajduje się marmurowa mapa, na której zaprezentowane zostały zamorskie wyprawy i kolonie tego kraju.
Pomnik Odkrywców — foto: Pixabay
Nieopodal Klasztoru Hieronimitów znajduje się 35-metrowa wieża Belém również wpisana na listę UNESCO. Znaczna jej część znajduje się pod wodami rzeki Tag. Przez wieki wieża spełniała różne funkcje. Gdy było tu więzienie, kilka miesięcy spędził w nim polski generał – Józef Bem.
Wieża Belém — foto: Pixabay
Zamek św. Jerzego to położona na wzgórzu mauretańska twierdza z okresu średniowiecza. Z zamku roztaczają się fantastyczne widoki na historyczne centrum miasta i rzekę Tag. obecnie w zamku działa muzeum obejmujące ruiny pozostałe po trzęsieniu ziemi.
Zamek św. Jerzego — foto: Pixabay
Katedra Se wybudowana na przełomie XII i XIII w. na fundamentach wielkiego meczetu Maurów przetrwała wszystkie trzęsienia ziemi. Była wielokrotnie przebudowywana, dlatego jest niesamowitą mieszanką różnych stylów architektonicznych. Szczególnie piękne są jej gotyckie krużganki.
Katedra Se w Lizbonie — foto: Unsplash
Wakacje w Lizbonie
W ostatnich latach Lizbona jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Europy. Przyjeżdżają tu na kilkudniowe City Break, zwiedzają miasto przy okazji urlopowego wypoczynku w Portugalii lub spędzają tu wakacje, odwiedzając miasto tylko dla jego niesamowitego uroku. W każdym z tych przypadków pobyt w Lizbonie warto zaplanować z niemieckim biurem podróży. Dlaczego? Bo wakacje w Portugalii z niemieckim organizatorem wypoczynku, w tym także w Lizbonie są tanie, a wypoczynek wygodny i komfortowy.
Pasjonaci historii i zwiedzania mogą tu planować wakacje przez cały rok. Lizbońska zima jest taka jak nasza wiosna, więc nie ma problemów z odwiedzaniem największych atrakcji miasta. Podczas zwiedzania, w jednej z lokalnych knajpek koniecznie trzeba spróbować dorsza, którego Lizbończycy przyrządzają na 365 różnych sposobów.
Słońce świeci nad Lizboną przez 290 dni w roku, a temperatura nawet zimą zwykle nie spada poniżej 15°C. Od maja do września poza miastem można relaksować się na plażach ciągnących się nad Oceanem Atlantyckim. To również doskonałe miejsce na wakacje dla miłośników sportów wodnych.